WSA: Skorzystanie z urlopu nie może być powodem odwołania ze stanowiska

Kadry w oświacie Prawo pracy

Wicedyrektor poszedł na urlop przed przejęciem szkoły przez nowego dyrektora, co rzekomo miało utrudnić funkcjonowanie placówki. Przełożony zadecydował więc o natychmiastowym odwołaniu swojego zastępcy. Wydane w tej sprawie zarządzenie zostało jednak wyeliminowane z obrotu prawnego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

31.05.2021

WSA: Fiskus sam musi ustalić strony postępowania, więc nie trzeba informować o przejęciu spółki

Ordynacja Spółki

Urząd skarbowy wydał decyzję określającą zobowiązanie podatkowe wobec przejętego podmiotu i skierował ją na jego adres. Spółki co prawda nie poinformowały go o przejęciu, ale nie oznacza to, że nie powinien on samodzielne ustalić stron postępowania. Powinność ta wynika z zasady prawy obiektywnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

31.05.2021

Strasburg: Lockdown to nie areszt domowy

Administracja publiczna Koronawirus

Rządowa decyzja o lockdownie i ograniczeniu przemieszczania się ludności ze względu na pandemię COVID-19 nie miały charakteru pozbawienia wolności i nie naruszały podstawowej swobody przemieszczania się - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, skarżący nie został w żaden sposób pozbawiony kontaktu ze światem zewnętrznym.

29.05.2021

WSA: Zwykły e-mail do urzędu sprawy nie załatwi

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Podania i wnioski mogą być wnoszone do organów w formie zwykłego e-maila. Bez bezpiecznego podpisu elektronicznego nie będą jednak skuteczne. Dlatego organ powinien wezwać stronę do usunięcia braku formalnego pisma, a nie stwierdzać bezskuteczność czynności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

29.05.2021

SN: Za oddychanie smogiem nie należy się zadośćuczynienie

Prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym. Ochronie jako dobra osobistego podlegają zdrowie, wolność, prywatność, do naruszenia i zagrożenia których może prowadzić naruszenie standardów jakości powietrza określonych w przepisach prawa - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

28.05.2021

WSA: Wysokie noty nie oznaczają, że student uzyska stypendium rektora

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Skarżący nie otrzymał stypendium rektora. Jednak wniesiona przez niego skarga okazała się bezzasadna. Z wyliczenia wynikało, że tylko dwóch studentów z najlepszymi wynikami mogło uzyskać takie wsparcie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Sąd zwrócił uwagę, że takie zasady wynikały z obowiązującego na uczelni regulaminu.

28.05.2021

WSA: Zaległość podatkowa musi istnieć w dniu złożenia wniosku o jej umorzenie

Ordynacja Doradca podatkowy

Istnienie zaległości podatkowej w dniu składania wniosku o jej umorzenie to zasada, która jest utrwalona w orzecznictwie. Ocena co do jej występowania musi odnosić się do stanu istniejącego w dacie zgłoszenia wniosku. Dlatego też nie można zwracać się o umorzenie zaległości podatkowej, która jeszcze nie powstała. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

27.05.2021

Przeważająca działalność - złamanie zakazu handlu w niedzielę ukarane grzywną

Prawo karne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Można ukarać właściciela sklepów za prowadzenie handlu w niedziele i święta mimo zakazu, jeśli zadeklarował on przeważającą działalność inaczej niż w rzeczywistości ją wykonuje, np. deklarował handel pieczywem, a sprzedaje papierosy - odpowiedziała Izba Karna Sądu Najwyższego. Decydujący jest rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru

27.05.2021

WSA: Nie każde zwyrodnienie stawów u masażysty to choroba zawodowa

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze rozpoznali u masażysty zmiany zwyrodnieniowe stawów, ale nie były one objęte obowiązującym wykazem chorób zawodowych. Organ wydał więc decyzję, w której odmówił stwierdzenia, że schorzenia mają związek z wykonywanym zawodem. Kwestionowanie orzeczeń lekarskich nie przyniosło skutku, ponieważ od strony formalnej były one prawidłowe, a zawarte w nich wnioski nie budziły wątpliwości.

27.05.2021

SN: Stawienie się w wojsku po pijanemu nie jest przestępstwem

Prawo karne

Nie można ukarać na podstawie kodeksu karnego osób, które stawiły się na wezwanie jednostki wojskowej w celu odbycia ćwiczeń, ale były pijane - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. W takiej sytuacji należy zastosować sankcje wynikające z innych przepisów, takich jak regulamin służby lub ustawę o powszechnym obowiązku obrony - dodał sąd.

26.05.2021

SN: Praca w służbach łączności milicji to służba w organach bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Pracownicy wydziałów łączności milicji obywatelskiej są osobami, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa PRL, według ustawy lustracyjnej. Pomimo tego w indywidualnych sprawach trzeba brać pod uwagę wszystkie okoliczności w tym możliwość popełnienia błędu w oświadczeniach z uwagi na niejasność przepisów - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Karnej

26.05.2021

SA: Odwołanie od decyzji ZUS kieruje się do organu rentowego

Emerytury i renty

Strona niezadowolona z decyzji organu rentowego powinna wnieść odwołanie do organu, który może zmienić wydane rozstrzygnięcie. W takim wypadku nie przekazuje on odwołania do sądu. Dopiero jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględnia odwołania, przekazuje pismo wraz z dokumentacją do właściwego sądu - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

26.05.2021

WSA: Dyrektor szkoły wybrany nielegalnie przez skład komisji konkursowej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

W gminie przeprowadzono konkurs na dyrektora szkoła, a jego zwycięzcę wójt powołał na stanowisko dyrektora szkoły. Wojewoda, który kontrolował przebieg konkursu zarzucił wójtowi istotne naruszenie przepisów ustawy o systemie oświaty. Przy wyborze składu komisji konkursowej jako swoich przedstawicieli wójt powołał bowiem radnych gminy.

26.05.2021

Uchwała NSA: Sądy mogą badać wpływ wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przesądzenie o dopuszczalności badania przez sądy administracyjne wpływu wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - to przełomowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niej, że sąd administracyjny kontroluje zaskarżoną decyzję w całości, czyli w jej wszystkich aspektach.

25.05.2021

SA: Odszkodowanie bez VAT, jeśli remont nieruchomości prowadzono metodą gospodarczą

Domowe finanse VAT

Remont po pożarze nieruchomości został przeprowadzony w taki sposób, by zminimalizować wydatki. Prace wykonano w systemie gospodarczym. Do należnego odszkodowania nie można więc doliczyć podatku VAT. Uwzględnienie tej daniny byłoby zasadne, gdyby podatek ten faktycznie został rozliczony - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

25.05.2021

NSA: Chciał się uczyć polskiego, w końcu ożenił się, a mimo to został wydalony z Polski

Administracja publiczna Prawo europejskie

Zawarcie przez cudzoziemca związku małżeńskiego z obywatelem polskim może stanowić, podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jednak brak wizy i nielegalny pobyt były przyczyną wydania decyzji nakazującej mu opuszczenie Polski.

24.05.2021

WSA: Nie można zmusić przewoźnika, by korzystał z miejskiego dworca

Samorząd terytorialny Transport

Rada gminy nie ma kompetencji do ustalania przebiegu linii komunikacyjnych, a zwłaszcza wskazywania, które z przystanków w mieście mają być określane jako przystanki początkowe lub końcowe - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. I wskazał, że w tym zakresie wyboru dokonuje przewoźnik,

22.05.2021

Minister Ziobro nie chce przeprosić Beaty Morawiec i kieruje kasację do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie nakazującego mu w drugiej instancji przeproszenie krakowskiej sędzi Beaty Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych i wpłacenie 12 tys. zł na Fundację Dom Seniora. Chodziło o treść komunikatu opublikowanego przez MS po odwołaniu Morawiec ze stanowiska prezesa sądu.

21.05.2021

SA: Zmiana zaskarżonej decyzji przez organ emerytalny to forma uznania powództwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Organ emerytalny wydał decyzję dotyczącą policyjnej renty inwalidzkiej. Nie zgodziła się z nią strona, która najpierw wniosła odwołanie, a później apelację. Postępowanie przed sądem stało się jednak zbędne. Z analizy nowo wydanych decyzji wynika, iż żądanie ubezpieczonego zostało uwzględnione w całości - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

21.05.2021

Nie było rzecznika - SN później odpowie, kto działa nieetycznie: ZUS czy matka-przedsiębiorca

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Izba Pracy Sądu Najwyższego odroczyła w czwartek bez podania terminu rozpoznanie pytania prawnego sądu, który powziął wątpliwość czy ZUS może obniżyć zasiłek prowadzącej działalność gospodarczą kobiecie, która przebywała na zasiłkach prawie 80 proc. okresu swojej działalności, bo w tym czasie rodziła dzieci lub była chora. Odroczenie wynikało z niezawiadomienia o rozprawie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw,

20.05.2021