Prof. Adamus: Jest sposób na usprawnienie zasad upadłości konsumenckiej

Restrukturyzacja

Spraw w zakresie upadłości konsumenckiej jest tak dużo, że młyny sprawiedliwości mielą je z wyraźnym trudem. Powstaje pytanie w jaki sposób można uprościć obecną procedurę upadłościowo - oddłużeniową? Szczególnie widoczne marnotrawstwo proceduralne ma miejsce wówczas, gdy dłużnik jest po fazie egzekucji. Wiadomo wtedy, jakie są wierzytelności wobec niego (dzięki tytułom wykonawczym) i to, że dłużnik nie ma majątku - pisze prof. Rafał Adamus.

22.08.2023

Z powodu upału firma może skrócić czas pracy pracowników

Prawo pracy BHP

Pracownik może wystąpić z wnioskiem o pracę zdalną z powodu wysokich temperatur, ale to nie wiąże pracodawcy. Oczywiście uzasadnienie w tym zakresie, w szczególności zawarte we wniosku o prace okazjonalną, może wpłynąć na pozytywną decyzję pracodawcy, ale nie wiąże go w jakikolwiek sposób – mówi prof. Małgorzata Kurzynoga. Także skrócenie czasu pracy nie jest obowiązkiem pracodawcy. Za zależy jedynie od jego dobrej woli.

22.08.2023

Sąd musi być dostępny dla wszystkich

Wymiar sprawiedliwości

Aby każdy obywatel mógł w rzeczywistości, a nie jedynie teoretycznie skorzystać z prawa do sądu, należy przede wszystkim zadbać o jego dostępność. Jak przygotować sąd zarówno pod względem architektonicznym, jak i cyfrowym podpowiada Angelika Rekowska, prawniczka Fundacji Court Watch Polska i koordynatorka projektu „Wspólnie-Dostępnie-Sprawiedliwie”.

21.08.2023

Ulga na robotyzację nadal pozostaje przedmiotem zapytań podatników

CIT PIT Doradca podatkowy

Ulgi wprowadzone wraz z tzw. Polskim Ładem, w tym będąca przedmiotem rozważań ulga na robotyzację, stanowią dla podatników nadal źródło wątpliwości, co skutkuje dużą liczbą pytań kierowanych do fiskusa w tych sprawach. Zdaniem organów podatkowych ulgi na robotyzację nie można zastosować, gdy robot nie będzie przeznaczony bezpośrednio do procesu produkcji - pisze Jagoda Trela z ID Advisory.

21.08.2023

Decyzja KE w sprawie zapewnienia odpowiedzialności poziomu ochrony danych między UE a USA - co oznacza dla biznesu?

RODO

W przypadku transferu danych na podstawie decyzji o adekwatności nie jest konieczna ocena ryzyka, praktyk organów w zakresie dostępu do danych i ryzyka danych. Taki transfer dokonany przez przedsiębiorstwo nie może być zakwestionowany przez organ nadzorczy. Decyzja o adekwatności może także legalizować korzystanie z narzędzi takich jak Google Analytics w zakresie transferu danych - pisze Krzysztof Kaźmierczak, Data Protection Specialist RK RODO.

21.08.2023

Prof. Alina Kułakowska: Więcej neurologów dopiero za pięć lat    

Opieka zdrowotna

Na choroby układu nerwowego cierpi około pięciu milionów Polaków. Tymczasem w publicznej służbie zdrowia pracuje około 3800 neurologów. Ale większa liczba lekarzy to nie jedyne rozwiązanie, których potrzebuje polska neurologia, aby uznać ją za w pełni zabezpieczającą opiekę nad chorymi neurologicznie – mówi prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. 

21.08.2023

Czy znak towarowy BRBY jest zbyt podobny do BARBIE? Zbada to urząd patentowy USA

Własność intelektualna Prawo autorskie

Analizując przepisy krajowe dotyczące sprzeciwu wobec rejestracji znaków towarowych, warto wskazać, że konieczną przesłanką do pozytywnego rozpatrzenia sprzeciwu jest również zaistnienie ryzyka wprowadzenia odbiorców w błąd, które obejmuje w szczególności ryzyko skojarzenia znaku zgłoszonego ze znakiem wcześniejszym - pisze Dominika Fallach, prawnik, kancelaria Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

19.08.2023

Mikołaj Kozak: Kevin Spacey na decyzję czekałby przed polskim sądem o wiele dłużej

Wymiar sprawiedliwości

Zakończony niedawno proces Kevina Spacey pokazuje nam, jak można pracować i przypomina, jak się tego w Polsce nie robi. W postępowaniu sądowym ważna jest dynamika. Trudno o niej mówić, jeśli postępowanie przed sądem I instancji trwa przez kilka lat, a pojedyncze terminy rozprawy oddzielone są kilkumiesięcznymi przerwami, w trakcie których w sprawie nie dzieje się nic - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

19.08.2023

Rozbieżne definicje utrudnią rozliczenie podatku od cydru

Akcyza

Wprowadzenie preferencyjnej stawki akcyzy na cydr należy ocenić pozytywnie. Jednak powinna ona dotyczyć wszystkich napojów klasyfikowanych jako cydr, żeby nie różnicować i nie rozdrabniać jednego produktu, opodatkowując go różnymi stawkami – pisze dr Jacek Matarewicz, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

18.08.2023

Nagroda pocieszenia dla pracodawców zatrudniających kierowców w transporcie międzynarodowym

Prawo pracy Prawo europejskie

Kierowca wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe nie jest w podróży służbowej, a zatem nie ma prawa do diet i ryczałtu. Pomimo to, zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca może odliczyć koszty związane z zatrudnianiem kierowców od podstawy składek. Kluczowy mechanizm dotyczący możliwości odliczenia kosztów związanych z zatrudnianiem kierowców od podstawy składek wchodzi w życie już 19 sierpnia 2023 roku – pisze dr Michał Szypniewski.

18.08.2023

Taksonomia UE i Zielony Ład – nowe wyzwania dla rynku nieruchomości komercyjnych 

Rynek i konsument Prawo europejskie Nieruchomości

W nadchodzących latach, sektor nieruchomości komercyjnych zostanie objęty systemem obowiązkowego raportowania w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju. Informacje mają być dostępne zarówno na stronach internetowych przedsiębiorców, jak i w komunikatach przy zawieraniu umów czy w prospektach emisyjnych oraz rocznych i okresowych raportach - pisze Bartosz Clemenz, partner w Departamencie Nieruchomości Kancelarii DWF Poland Jamka sp.k.

17.08.2023

Zintegrowany plan inwestycyjny może być korzystny zarówno dla inwestorów, jak i gmin

Samorząd terytorialny Budownictwo

Choć o reformie planowania ostatnio mówi się bardzo dużo, to często pomija się fakt, że większość jej przepisów zacznie obowiązywać już jesienią. Będą to także regulacje dotyczące zintegrowanych planów inwestycyjnych. Już niebawem inwestorzy będą uprawnieni do składania wniosków o uchwalenie ZPI, a gminy zobowiązane do określonego działania - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm.

16.08.2023

Strona będzie mogła się domagać, by sąd przeprowadził dowód na e-rozprawie

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja procedury cywilnej, którą w najbliższych dniach zajmie się ponownie Sejm, zakłada wprowadzenie na stałe do polskiego postępowania tzw. posiedzeń zdalnych, z zastosowaniem urządzeń technicznych umożliwiających ich przeprowadzenie na odległość. Ma się to też wiązać z istotnymi zmianami w postępowaniu dowodowym - piszą Sebastian Morgała, adwokat, oraz Zygmunt Waga, radca prawny, z zespołu rozwiązywania sporów kancelarii Taylor Wessing.

15.08.2023

NSA stanął tym razem po stronie delegowanych pracowników i ich pracodawców

PIT

Orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 sierpnia 2023 r. z powodzeniem można określić jako przełomowe, a przy tym niezwykle istotne dla tysięcy polskich przedsiębiorstw, które każdego dnia delegują swoich pracowników do wykonywania pracy na terenie Unii Europejskiej w ramach korzystania z unijnej swobody świadczenia usług - pisze Łukasz Kania, radca prawny.

14.08.2023

Dr Kurowski: Ustawa o świadczeniu wspierającym przełomowa, ale systemu nie porządkuje

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Ponieważ w trakcie prac nad ustawą w parlamencie odrzucone zostały senackie poprawki, proponowane przez stronę społeczną, niestety okres przejścia ze świadczenia pielęgnacyjnego na świadczenie wspierające może nie być w pełni płynny – zwraca uwagę w rozmowie z Prawo.pl dr Krzysztof Kurowski, konstytucjonalista i prezes Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, w której przez pewien okres rodzina nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego ani wspierającego.

14.08.2023

Inteligentne zabawki – jak prawo chroni przed „Wielkim Bratem” w dziecięcym pokoju

Prawo cywilne RODO Prawo europejskie Prawo autorskie

Nie ma chyba osoby, która jako dziecko nie udawałaby, że „rozmawia” ze swoimi zabawkami lub wyobrażałaby sobie, że ulubiony pluszak „reaguje” na jej zachowanie czy samopoczucie. Rozwój Internetu Rzeczy oraz systemów sztucznej inteligencji sprawił, że należące kiedyś wyłącznie do strefy dziecięcych marzeń „inteligentne zabawki” stały się rzeczywistością - pisze Mateusz Kupiec, prawnik, doktorant w INP PAN.

12.08.2023

Sądy przyznają fiskusowi rację w sprawie odmów wydania interpretacji

Ordynacja PIT Doradca podatkowy

Sądy administracyjne potwierdzają, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej działa w ramach prawa, odmawiając wydania interpretacji w sprawie członków zarządu, którzy świadczą w ramach działalności gospodarczych usługi na rzecz swojej firmy - pisze Aleksander Dyl z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

11.08.2023

Dr Romanowski: Intensywnie pracujemy nad wdrożeniem przepisów chroniących dzieci

Prawo rodzinne

Przygotowanie podstawy prawnej dla działań chroniących dzieci jest pierwszym etapem. Zdajemy sobie jednak sprawę, że same przepisy nie wystarczą, konieczne jest ich wdrożenie. W pierwszej kolejności oznacza to, powołanie zespołu do spraw analiz zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zespołu do spraw ochrony małoletnich, przygotowanie wzorów standardów ochrony małoletnich, no i kampanie informacyjne - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

11.08.2023

Specjalistyczne zamówienia publiczne dla prawnika to jak praca Syzyfa

Zamówienia publiczne

Idąc do lekarza, nie oczekujemy, że stomatolog wyleczy nasz problem kardiologiczny, tym samym niezrozumiała jest niemalże powszechna tendencja wśród kierowników zamawiających, by oczekiwać w pełni profesjonalnego doradztwa w robotach budowlanych od wysokiej klasy specjalisty od podatków i opłat lokalnych lub ogólnej obsługi jednostek samorządu terytorialnego - tłumaczy Krzysztof Granat, radca prawny.

10.08.2023