Decyzja o utworzeniu fundacji rodzinnej wymaga dokładnego przemyślenia

Prawo gospodarcze Fundacja Rodzinna

Utworzenie fundacji rodzinnej może przynieść wiele korzyści dla rodziny – pozwala zapobiec rozproszeniu majątku oraz zabezpiecza byt wszystkich członków rodziny zgodnie z wolą fundatora. Jednak, aby korzyści te były zauważalne, statut fundacji rodzinnej powinien być prawidłowo skonstruowany w oparciu o ustalenia członków rodziny, a sama fundacja rodzinna powinna zostać zarejestrowana możliwie szybko - piszą Robert Uhl oraz Klaudia Kus z Deloitte Legal.

29.01.2024

Ochrona konsumentów na rynku finansowym coraz lepsza

Rynek i konsument Prawo europejskie

Rok 2024 rozpoczyna kilkuetapową transformację ochrony konsumenckiej na rynku finansowym. Część zmian prawnych już weszła w życie, inne dopiero nadejdą. Ich kluczowym celem jest bardziej efektywna ochrona konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem i innymi ryzykami, związanymi w szczególności z rozwojem nowych technologii i digitalizacją rynku finansowego - piszą Kamilla Pomorska, radca prawny oraz Weronika Herbet-Homenda, prawnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

27.01.2024

Prof. Męcina: Czas na prawdziwy dialog społeczny

Prawo pracy Rynek pracy

Potrzebujemy dialogu społecznego, który mimo politycznej zawieruchy, wspierał będzie rozwój gospodarki i dobrobyt społeczeństwa oraz służył spójności społecznej i konkurencyjności gospodarki – komentuje czwartkowe zamieszanie wokół Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, członek Rady Dialogu Społecznego i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

26.01.2024

Doradcy podatkowi mają jeszcze czas na wdrożenie e-doręczeń

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Doradcy podatkowi, którzy już aktywowali swoje e-skrzynki w usłudze e-doręczenia, mają trzy systemy do korespondencji z organami skarbowymi. Ta mnogość nie ułatwia pracy, może prowadzić do problemów z terminowym wywiązywaniem się z obowiązków. Środowisko doradców podatkowych oczekiwałoby jednego stabilnego systemu komunikacji elektronicznej. Osobiście mam nadzieję, że docelowo będzie to usługa e-doręczeń - mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biura Rachunkowego BIUREX.

26.01.2024

Warto uwzględniać IP w swoich strategiach ESG oraz w przygotowywanych raportach

Środowisko Prawo europejskie Własność intelektualna ESG

Istotne jest, by prawa własności intelektualnej opracowane w związku ze strategiami ESG (lub te, które są w inny sposób wykorzystywane jako część tych strategii) były odpowiednio chronione. To oznacza m.in. konieczność zadbania o rejestrację znaków towarowych, patentów oraz egzekwowanie tych praw od naruszających - pisze dr Anna Wilińska-Zelek, adwokat z kancelarii Filipiak Babicz Legal.

25.01.2024

Prof. Kardas: Działanie kreatywne, by przywrócić państwo prawa

Prawnicy

Tam, gdzie nie ma możliwości dokonania zmiany prawa i usunięcia regulacji niepraworządnych, pozostaje albo usuwanie skutków, poprzez działania par exellance niepraworządne, albo niedziałanie. Jak wiadomo, w pewnych wypadkach przyjęto lub co najmniej zaakceptowano koncepcję działania kreatywnego, które ostatecznie może zostać uznane przez sąd za naruszające obowiązujące prawo – uważa prof. dr hab. Piotr Kardas, adwokat.

25.01.2024

Wszedł w życie unijny Akt w Sprawie Danych. Co to oznacza dla konsumentów, a co dla branży cyfrowej?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Obecnie dostęp do większości danych posiadają wyłącznie producenci urządzeń. To oznacza, że poszczególny użytkownik nie może wyeksportować danych z urządzenia w celu skorzystania z konkurencyjnych usług posprzedażowych albo naprawczych. Zmiana tego stanu rzeczy to jedna z głównych korzyści wynikająca z Data Act - pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, członek zarządu Digital Europe.

24.01.2024

Organy ścigania i sądy muszą poznać znamiona przestępstw teleinformatycznych

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie i prokuratorzy muszą chcieć doskonalić swój warsztat pracy w zakresie znajomości przestępczości teleinformatycznej i dociekliwego podejścia do rozpoznawanych spraw karnych. Oprócz zmierzenia się z „ustawowymi niejasnościami” niektórych znamion czynów zabronionych, procedowanie na omawianym polu wymaga dysponowania wiedzą z zakresy informatyki śledczej, statusu prawnego kryptoaktywów oraz rozumienia działania nowych technologii - pisze dr Paweł Opitek, prokurator.

24.01.2024

Wyprzedaże to także wysyp podróbek - ale firmy mogą się bronić

Rynek i konsument Własność przemysłowa

Oznaczanie towarów podrobionym znakiem towarowym jest przestępstwem. Podróbki to zjawisko zagrażające konsumentom i gospodarce o dalekosiężnych i poważnych konsekwencjach w aspekcie ekonomicznym i społecznym. Stały się w ostatnich latach jednym z ważniejszych obszarów nielegalnej działalności grup przestępczych - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzeczniczka patentowa, Czyżewscy Kancelaria Adwokacka.

23.01.2024

Ochrona sygnalistów to przede wszystkim realizacja prawa do swobody wypowiedzi

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Najnowszy projekt ustawy o sygnalistach to niepoprawiony, a tylko przypudrowany projekt PiS, który powiela jego najgorsze wady – mówi dr hab. Grzegorz Makowski. Jego zdaniem nie powinniśmy poprzestawać na poziomie dyrektywy, która określa minimum. Chociażby z uwagi na ochronę osób zgłaszających nadużycia o charakterze korupcyjnym. Powinniśmy zastanowić się, jak najlepiej w naszych realiach krajowych te unijne przepisy wdrożyć.

22.01.2024

Pełnomocnicy osób fizycznych nie mają dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym swoich mocodawców

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przepisy nie uwzględniają wniosku o przyznanie dostępu lub odebranie dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym dla osób fizycznych. Dla dobra podatników oraz w interesie KAS należy jak najszybciej zmienić przepisy tak, by osoby fizyczne miały możliwość udostępnienia swych danych pełnomocnikom - mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biura Rachunkowego BIUREX.

20.01.2024

Prawo łaski w konflikcie z prawem pokrzywdzonych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent, stosując akt łaski, każdorazowo musi przestrzegać zasady proporcjonalności bacząc, aby nie doszło do nadmiernej wtórnej wiktymizacji przy ocenie dopuszczalnej ingerencji w prawo pokrzywdzonego, która musi być konieczna w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej – twierdzi Piotr Starzyński, adwokat, członek Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.

20.01.2024

Warecka: Mowa nienawiści może już w Polsce być ukarana

Prawo karne Prawo rodzinne Prawo europejskie

Za prezentowanie homofobicznych treści zostali już ukarani kierowcy samochodów z takimi hasłami, a ostatnio także organizator tej akcji. To stwarza szansę na upowszechnienie się w Polsce strasburskiej linii orzeczniczej pozwalającej na karanie za mowę nienawiści - twierdzi Katarzyna Warecka, adwokat, pełnomocniczka oskarżycieli prywatnych w sprawie przeciwko organizatorom akcji "homofobusów".

20.01.2024

Jędrzejczak: Łatanie dziur w systemie ochrony zdrowia już nie wystarczy

Pacjent Zawody medyczne

System opieki zdrowotnej w Polsce wyczerpał swoje zdolności do efektywnego rozwoju i adaptacji do zaspokajania potrzeb społecznych w tym zakresie. Cały mechanizm wymaga gruntownej zmiany i należałoby poważnie rozważyć powrót do zaniechanej, niesłusznie, reformy kas chorych. Kolejne pieniądze wpompowane w ten quasi system, bez jego gruntownej zmiany, tylko go utrwalą, nie zmienią istniejących patologii – podkreśla dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. 

19.01.2024

W 2024 roku frankowiczów czeka wiele wyzwań

Banki Kredyty frankowe

Najlepszą inwestycją dla frankowiczów w 2024 roku będzie złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi, gdyż takich zysków nie przyniesie nawet najlepsza lokata. Wskutek cyfryzacji i wzmocnienia kadrowego w sądach sprawy dotyczące kredytów frankowych będą rozstrzygane szybciej. Negatywne czynniki, które powinny skłonić niezdecydowanych frankowiczów do podjęcia decyzji o pozwanie banku to: inflacja, wzrost stóp procentowych oraz cen i kosztów życia i wysoki kurs franka szwajcarskiego - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.

18.01.2024

Sygnaliści na rządowej agendzie, czyli śpieszmy się powoli

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo europejskie Sygnaliści

Informacja o planach przyjęcia projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych nowego rządu 10 stycznia br., zaskoczyła wielu komentatorów. Dzień później tekst projektu opublikowano już na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy projekt ustawy transponującej prawo unijne przedstawiony przez rząd Donalda Tuska. Do Sejmu ma on trafić w pierwszym kwartale tego roku – piszą dr Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta.

18.01.2024

Wykluczenie wykonawcy z postępowania z powodu skazania

Zamówienia publiczne

Ubiegając się w Polsce o udzielenie zamówienia publicznego, wykonawca powinien wykazać brak podstaw do wykluczenia z postępowania. Jedną z nich jest prawomocne skazanie za popełnienie wybranych przestępstw przez wykonawcę lub osoby, mające znaczenie dla działalności wykonawcy. W tym drugim przypadku są to najczęściej członkowie zarządu lub rady nadzorczej, wspólnicy oraz prokurenci - pisze Piotr Nepelski, radca prawny.

17.01.2024

Jakie są skutki działań Adama Bodnara w sprawie obsady stanowiska Prokuratora Krajowego?

Prokuratura

Czynności wykonywane w ramach toczących się postępowań przygotowawczych przez prokuratorów awansowanych na wniosek lub samodzielnie przez Dariusza Barskiego jako prokuratora krajowego są skuteczne i mieszczą się w kompetencjach prokuratorskich. Liczy się bowiem status prokuratora, a nie podział czynności w ramach wewnętrznej struktury instytucji prokuratury - piszą dr Michał Zacharski i Aleksandra Adamiak, adwokaci.

17.01.2024

Istotne terminy przy powództwach przeciwegzekucyjnych

Prawo cywilne Egzekucja

Powództwa przeciwegzekucyjne to środki prawne, które umożliwiają obronę przed egzekucją poprzez podważenie zasadności lub dopuszczalności egzekucji. W drodze powództwa opozycyjnego dłużnik „atakuje” sam tytuł wykonawczy - może żądać pozbawienia go wykonalności w całości lub w części, co jest jednoznaczne z udaremnieniem możliwości przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego - pisze Przemysław Szmidt, adwokat.

17.01.2024

Prof. Manowska: Wąsik i Kamiński są jeszcze posłami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W moim przekonaniu Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński mają mandaty poselskie, gdyż Izba Kontroli uchyliła decyzję pana marszałka o wygaśnięciu ich mandatów - powiedziała prof. Małgorzata Manowska, I Prezes SN. Drugie orzeczenie Izby Pracy w tej sprawie dotyczy tylko posła Kamińskiego, to po pierwsze, a po drugie - zostało wydane w warunkach nieważności, gdyż ta kwestia była objęta powagą rzeczy osądzonej – ocenia prof. Manowska. Z taką argumentacją nie zgadza się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

16.01.2024