Debiut giełdowy daje kancelarii prawnej rozpoznawalność

Prawnicy Rynek

Przez debiut giełdowy zwiększyliśmy rozpoznawalność marki DWF, co pomogło nam zdobyć nowych klientów i pokazać jak chcemy zmieniać rynek usług prawniczych. Obecnie nie można pozwolić sobie na pozostanie przy tradycyjnym modelu świadczenia usług - twierdzi Andrew Leaitherland, prezes DWF Group.

27.09.2019

Przedsiębiorca nie może być z góry pozbawiany praw konsumenckich

Prawo cywilne Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Utarła się praktyka, że jeśli ktoś bierze fakturę na firmę, to automatycznie jest pozbawiony ochrony konsumenckiej. Nikt nie weryfikował, czy zakup jest związany z charakterem prowadzonej działalności. Za sprawą nowelizacji Kodeksu cywilnego to się zmieni, z korzyścią dla prowadzących działalność jednoosobową - mówi Wojciech Paluch

26.09.2019

Dr Kłosowski: Specyfika usług prawnych nie może blokować rozwoju metod marketingu

Prawnicy Strefa aplikanta Nowe technologie Małe i średnie firmy

Warto kultywować dobrze pojętą tradycję i kulturę zawodów prawniczych i ich samorządów, ale muszą one zdobyć się też na pewną elastyczność w zakresie relacji z rynkiem, w tym na więcej swobody w odniesieniu do korzystania z nowych technologii informatycznych w marketingu - twierdzi dr Andrzej Kłosowski.

26.09.2019

Przy braku porozumienia ze związkowcami zatrudniający sam wybiera instytucję zarządzającą PPK

Prawo pracy PPK

Zawarcie porozumienia z zakładową organizacją związkową lub reprezentacją osób zatrudnionych nie jest niezbędne do podpisania umowy o zarządzanie PPK. Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu na zawarcie umowy, czyli do 25 września 2019 r. partnerzy społeczni nie osiągną porozumienia, podmiot zatrudniający będzie uprawniony do samodzielnego wyboru instytucji finansowej

25.09.2019

Prof. Mariański: Urzędy tolerują podszywanie się pod doradców podatkowych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Wiele firm próbuje bezprawnie podszywać się pod podmioty świadczące usługi doradztwa podatkowego. Urzędy to akceptują. W takich przypadkach trzeba natychmiast zawiadomić prokuraturę. Nikt tego jednak nie robi – mówi Prawo.pl prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

25.09.2019

Wyższe opłaty dla firm przy dochodzeniu małych i dużych roszczeń

Zmiany w k.p.c.

Po zmianach w procedurze cywilnej należy się przygotować na wyższe koszty w odzyskiwaniu najmniejszych i największych wierzytelności. Zmiany w największym stopniu dotkną roszczeń nie przekraczających 20 tys. złotych oraz tych ponad 2 mln złotych - pisze Maciej Wisławski, adwokat w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy.

24.09.2019

Szlachetko: Budowanie marki skuteczniejsze dla kancelarii niż marketing

Wymiar sprawiedliwości

Znalezienie niszy, interdyscyplinarność jest szansą dla kancelarii na odnalezienie swojego miejsca na rynku usług prawnych - twierdzi adwokat dr Jakub Szlachetko, właściciel kancelarii Szlachetko prawnicy&urbaniści. Przyznaje, że możliwość uzyskania kompleksowej obsługi prawnej, na różnych płaszczyznach ma dla klientów duże znaczenie.

23.09.2019

Prof. Romanowski: O fundację rodzinną warto powalczyć

Spółki

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało Zieloną Księgę w sprawie wprowadzenia do polskiego prawa fundacji rodzinnej. To potrzebna instytucja, bo prawo powinno sprzyjać kumulacji kapitału, proponując przyjazne i adekwatne rozwiązania - pisze prof. dr hab. Michał Romanowski, adwokat w Romanowski i Wspólnicy.

21.09.2019

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania zaostrza stosowanie prawa

Ordynacja Spółki

Wprowadzono zasadnicze zmiany do treści klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Stała się bardziej rygorystyczna. Wzmacnia pozycję organów podatkowych kosztem podatnika. W przyszłości można spodziewać się zwiększenia liczby sporów pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi – komentuje Kazimierz Romaniec, radca prawny, wykładowca Uczelni Łazarskiego.

20.09.2019

Morele.net odwoła się od decyzji UODO

RODO Compliance

Nie zgadzam się z argumentami UODO. Urząd twierdzi, że sklep internetowy powinien mieć wdrożone dwustopniowe uwierzytelnianie, ale nie przeprowadził analizy ryzyka, która by to wykazała. Nie dopuścił też biegłego, który by ocenił standardy stosowane przez spółkę. Dlatego odwołamy się od decyzji do sądu – mówi Marcin Serafin, partner w kancelarii Maruta Wachta, obsługującej spółkę Morele.net.

20.09.2019

Ławnik SN: Sąd nie musi wiedzieć, kto przysłuchuje się rozprawom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postępowania dyscyplinarne w Sądzie Najwyższym powinny być jawne z wyjątkiem spraw dotyczących osobistego zdrowia czy kwestii prywatnych - uważa Marek Popowicz, ławnik Sądu Najwyższego. - Legitymowanie publiczności nie ma podstaw prawnych, więc to jest reżim i próba inwigilacji - dodaje.

20.09.2019

Sanek: Morele.net ukarana, bo dane nie były dobrze zabezpieczone

RODO Compliance

W sprawie Morele.net doszło nie tylko do przejęcia danych przez nieodpowiednie osoby, ale także do phishingu. Gdyby spółka stosowała rekomendowane zabezpieczenia, znacząco obniżyłaby ryzyko naruszenia – mówi Mirosław Sanek, wiceprezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

20.09.2019

Widać, że coraz więcej szpitali ma problem z płynnością finansową

W ostatnim półroczu widzimy coraz większe problemy z płynnością finansową szpitali publicznych. Nieterminowe regulowanie zobowiązań od zawsze towarzyszyło publicznemu sektorowi ochrony zdrowia, natomiast sytuacja jest coraz trudniejsza - podkreśla Paweł Ossowski, wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający ZARYS International Group.

19.09.2019

Zmiany w kpc - uwaga na nowe przepisy o doręczeniach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Jeśli po 7 listopada 2019 r. profesjonalny pełnomocnik nie zamieści w piśmie odpowiedniej formuły oświadczenia, sąd będzie musiał je zwrócić bez wzywania do usunięcia braku formalnego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego wszystkie sprawy, niezależnie od tego, kiedy zostały wszczęte, będą objęte jednolitą regulacją w tym zakresie.

19.09.2019

Problemy szpitali przemilczane w programie PiS

Finansowanie zdrowia

O ile w programie Prawa i Sprawiedliwości z 2014 r. rola i koncepcja reformy szpitali była wyraźnie zaakcentowana, o tyle obecny program kluczowe dla szpitali sprawy przemilcza - twierdzi Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.

18.09.2019

Efektywność procesów wewnętrznych – jak jest, a jak być powinno

Prawnicy Spółki Zarządzanie

Lepsza organizacja wewnętrznej komunikacji między firmowymi prawnikami a klientami wewnętrznymi wpływa na obniżenie kosztów funkcjonowania działu prawnego i wzrost jego efektywności. W praktyce jednak duże przedsiębiorstwa często mają problemy ze sprawną obsługą takich zleceń.

18.09.2019

Zacharski: Wierzę, że efekt mrożący nie dotknie sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dobrze, że jest grupa adwokatów broniących ludzi represjonowanych za publiczne prezentowanie swoich poglądów. Ale ważniejsze jest to, że są wciąż sędziowie mający odwagę wydawać w takich sprawach orzeczenia zgodne z Konstytucją - mówi adwokat Michał Zacharski z kancelarii Dubois i Wspólnicy.

18.09.2019

Zagórski: Internet w każdej gminie za darmo już wkrótce

Administracja publiczna Nowe technologie

Przed nami cyfryzacja prawa jazdy. Wdrożymy ten projekt po wyborach, mam nadzieję, że jeszcze w tym roku. Kolejny etap to możliwość wkładania do tego portfela innych dokumentów elektronicznych, chodzi o to, by wszystkie były w jednej aplikacji na smartfonie. Planujemy też darmowy internet w każdej gminie - zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski.

17.09.2019

Prof. Piotrowski: Ograniczenie immunitetu to uderzenie w prawa parlamentu

Proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość ograniczenie immunitetu parlamentarnego nie ma uzasadnienia w realnych potrzebach. Gdyby zostało wprowadzone, byłoby nieproporcjonalną ingerencją w prawa parlamentu, a tym samym niekonstytucyjne - twierdzi prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

16.09.2019