Na zwolnieniu lekarskim jeździmy na wakacje, albo pracujemy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne HR

Wakacje w Meksyku, pielgrzymka do Lourdes, bieg w maratonie, wykonywanie pracy dla innego pracodawcy, jak np. jazda ciężarówką po Szwecji - takie nieprawidłowości przy wykorzystywaniu zwolnień lekarskich wykrył Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O kontrolę zwolnień coraz częściej Zakład proszą pracodawcy, dołączając np. zdjęcia z portali społecznościowych.

08.04.2019

Polski rynek pracy coraz bardziej przyjazny dla kobiet

Rynek Prawo pracy HR

Polska jest drugim po Luksemburgu krajem, który od 2000 r. dokonał największego skoku w zakresie dostępności i przyjazności rynku pracy dla kobiet, awansując w tym czasie aż o 11 pozycji - wynika z raportu „Women in Work Index" firmy doradczej PwC. W analizie zaznaczono jednak, że zajmujemy jedne z ostatnich miejsc w aktywności zawodowej kobiet.

05.04.2019

Będzie skarga do TSUE ws. pakietu mobilności 

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Polska złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przyjętego w czwartek przez Parlament Europejski pakietu mobilności. Podstawą skargi ma być to, że przepisy te zostały przyjęte z naruszeniem określonej w regulaminie PE procedury prawodawczej.

05.04.2019

PE przegłosował przepisy ws. nowych zasad urlopów rodzicielskich

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Długość urlopu, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica, będzie wynosiła dwa miesiące - zdecydował Parlament Europejski. Nowe przepisy przewidują, że skorzystać z urlopu rodzicielskiego będzie można do 8. roku życia dziecka. Do państw członkowskich będzie należała decyzja dotycząca odpowiedniego poziomu ich płatności.

05.04.2019

SN: Dwa odszkodowania za podwójne bezprawne wypowiedzenie umowy

Prawo pracy

Przy bezprawnym wypowiedzeniu umowy o pracę w trybie zwykłym i natychmiastowym pracownikowi należą się dwa odszkodowania: jedno za utracone wynagrodzenie, które miał do końca okresu wypowiedzenia plus jedno za rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem - taki jest sens uchwały Izby Pracy Sądu Najwyższego.

05.04.2019

W RDS dołączy nowy przedstawiciel pracodawców

Rynek Prawo pracy

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) może być nową organizacją pracodawców, która zasiądzie w Radzie Dialogu Społecznego. - Najprawdopodobniej w czerwcu złożymy niezbędne dokumenty. Po naszym dołączeniu balans między stroną związkową w RDS nie będzie zakłócony - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl Marek Kowalski,

05.04.2019

Restrykcyjne przepisy o delegowaniu kierowców zagrożą polskim tirom

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Parlament Europejski poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. Ten kontrowersyjny projekt sprawi m.in, że kierowcy będą traktowani jak pracownicy delegowani. Europosłowie, zarówno z PiS jak i PO liczą jednak, że PE nie zdąży w tej kadencji ostatecznie przyjąć tzw. pakietu mobilności.

04.04.2019

Fundusz Pracy sfinansuje część "trzynastej emerytury"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej zdementowało informacje, że Fundusz Pracy w całości pokryje koszty wprowadzenia "Emerytury plus". Ale Elżbieta Rafalska przyznała, że trzynasta emerytura będzie finansowana z funduszu w przypadku osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne.

04.04.2019

MRPiPS: Stopa bezrobocia w marcu - 5,9 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt proc. W marcu liczba bezrobotnych wynosiła 986 tys. Największy spadek bezrobocia zanotowano w województwie lubuskim - podkreśliła szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

04.04.2019

Czas pracy czeka rewolucja

Prawo pracy HR

Rozwój technologii, automatyzacja, pojawienie się nowych zawodów - może wymusić zmiany w określaniu czasu pracy. Zdaniem pracodawców i związkowców obecne regulacje już nie nadążają za zmianami na rynku. W najbliższych latach czeka nas także poważna debata nad skróceniem tygodniowego czas pracy.

04.04.2019

Marczuk: Nie ma zagrożenia, że oszczędności w PPK będą znacjonalizowane

Emerytury i renty Prawo pracy

Nie ma zakusów, żeby znacjonalizować pieniądze z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Cały czas powtarzamy, że PPK nie ma nic wspólnego z OFE. Państwo nie będzie dysponowało tymi pieniędzmi i nie będą z nich budowane lotniska, czy drogi - podkreśla w wywiadzie dla Prawo.pl wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

04.04.2019

Szef PIP: Inspekcja nie bada legalności strajków

Rynek Prawo pracy

Państwowa Inspekcja Pracy nie bada legalności strajków. Od tego są wyłącznie sądy. Nauczyciele nie muszą się niczego obawiać - podkreślił w rozmowie z Prawo.pl szef inspekcji Wiesław Łyszczek, odnosząc się do medialnych doniesień w tej sprawie.

03.04.2019

MPiT: Zmiany w ograniczeniu handlu nie są potrzebne

Rynek Prawo pracy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Resort zaznacza jednak, że niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.

03.04.2019

Organizator nielegalnego strajku może ponieść odpowiedzialność

Prawo pracy

Możliwe działania pracodawcy w razie stwierdzenia nielegalności strajku zależą przede wszystkim od tego, czy nieprawidłowości zostaną stwierdzone jeszcze przed rozpoczęciem akcji strajkowej, czy już po jej przeprowadzeniu - piszą radcowie prawni Robert Stępień i Agnieszka Nicińska z kancelarii Raczkowski Paruch.

03.04.2019

Będą zmiany w deklaracji o rezygnacji z PPK

Emerytury i renty Prawo pracy

Deklaracja rezygnacji z Pracowniczych Programów Kapitałowych będzie dużo prostsza. Zrezygnowano z dotychczasowego żądania siedmiu podpisów na rzecz jednego - zakłada to najnowszy projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów. O uproszczenie deklaracji apelowali pracodawcy.

03.04.2019

Strajk prawem pracownika, ale konieczne dochowanie formalności

Kadry w oświacie Prawo pracy

Pracownikowi, który weźmie udział w nielegalnym strajku, grożą poważne konsekwencje. Może odpowiadać dyscyplinarnie, a czas protestu nie wliczy się do jego uprawnień pracowniczych. Strajk jest legalny tylko wtedy, gdy spełnione zostaną wszystkie wymogi ustawowe. Według MEN, jeśli dojdzie do strajku nauczycieli, to w części szkół może on być nielegalny.

03.04.2019

Zakwaterowanie i dojazd to nie przychód pracownika

PIT Prawo pracy

Pracodawca nie musi doliczać pracownikowi do przychodu wydatków, jakie poniósł na wynajęcie dla niego hotelu na czas wyjazdu służbowego. Podatkowi nie podlegają także koszty dojazdu. Wynika to z najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Stanowisko fiskusa wydaje się oczywiste, stoi jednak w sprzeczności z pismem wydanym wcześniej.

03.04.2019

Rząd opublikuje skróconą wersję raportu o handlu w niedziele

Rynek Prawo pracy

„Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele” to raport, z którym zapoznała się na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów. Dane z raportu nie zostały jeszcze opublikowane. Rząd jednak zobowiązywał do tego minister przedsiębiorczości i technologii, która ma opracować skróconą wersję informacji na temat tej analizy.

02.04.2019

Spada liczba zwolnień lekarskich

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W lutym liczba zaświadczeń lekarskich spadła w porównaniu do analogicznego miesiąca 2018 r. o 7 proc., zaś w porównaniu ze styczniem 2019 r. o 8,4 proc. Najczęściej po zwolnienie idą do lekarza osoby w wieku między 30 a 39 rokiem życia - wynika z danych ZUS.

02.04.2019

Resort przedsiębiorczości chce rzetelnych danych o wpływie ograniczenia handlu w niedziele

Rynek i konsument Rynek Prawo pracy

Ministerstwo i Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentuje we wtorek na posiedzeniu rządu raport na temat ograniczenia handlu w niedziele. - Raporty prezentowane opinii publicznej w ostatnich miesiącach są mało wiarygodne, bądź bazują na niewielkiej liczbie danych - twierdzi szefowa resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

02.04.2019