Prof. Gładoch: Najwyższy czas, by rząd przedstawił koncepcję szczepień pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy nie mają prawa wymagać od pracowników zaszczepienia się na COVID-19, nie mogą też warunkować tym zatrudnienia lub dopuszczenia do określonej pracy. To jest rola ustawodawcy, który powinien na poziomie ustawowym rozstrzygnąć, czy i jeśli tak, to dla kogo szczepienia mają być obowiązkowe – mówi dr hab. Monika Gładoch,

13.01.2021

Andrzej Kwaliński, Główny Inspektor Pracy nie żyje

Prawo pracy BHP

W piątek 8 stycznia 2021 roku zmarł niespodziewanie Główny Inspektor Pracy Andrzej Kwaliński, doświadczony inspektor pracy, ceniony szef i kolega - poinformowała w piątek na swojej stronie internetowej Państwowa Inspekcja Pracy, z którą był związany zawodowo przez 36 lat.

08.01.2021

Powstają przepisy - pracodawca sprawdzi prewencyjnie trzeźwość pracownika

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom przeprowadzanie kontroli prewencyjnej pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie i określą zasady ich przeprowadzania. W planach jest też wprowadzenie kompleksowej regulacji określającej podstawy do niedopuszczenia przez pracodawcę do wykonywania pracy

05.01.2021

NSA: Praca w warunkach narażenia nie wystarczy, żeby stwierdzić chorobę zawodową

Prawo pracy BHP

Wykonywanie pracy w warunkach narażających na chorobę zawodową nie wyklucza, że została ona spowodowana innymi przyczynami, które nie były związane z zatrudnieniem. Dla jej stwierdzenia trzeba bowiem wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy schorzeniem a sposobem wykonywania pracy. Jego istnienie musi być oparte na orzeczeniach lekarskich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

04.01.2021

Pracodawca może zwolnić z obowiązku zakrywania ust i nosa, ale musi liczyć się z odpowiedzialnością

Prawo pracy BHP Koronawirus

Obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy przeszedł ostatnio szybką transformację. Obecnie obowiązujące rozporządzenie utrzymuje nakaz, ale pozwala pracodawcy zwolnić z niego pracowników nawet, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Czy taka decyzja nie wpłynie na ewentualną odpowiedzialność pracodawcy, jeżeli dojdzie do zakażenia pracownika w zakładzie pracy.

02.01.2021

Decyzja o zakładaniu maseczki w pracy należy do przełożonego

Prawo pracy BHP Koronawirus

Kwestia noszenia maseczek w zakładach pracy, od wielu tygodni, budzi emocje i jest przedmiotem dyskusji pracodawców oraz pracowników. Do przepisów regulujących zasady zakrywania ust i nosa w miejscu zatrudnienia wprowadzono ostatnio dwie zmiany. Obecnie, to przełożony decyduje, kiedy nosić maseczki w pracy.

26.12.2020

Praca na wysokości - powyżej metra, czy dwóch?

Prawo pracy BHP

Podniesienie limitu pracy na wysokości z obecnie obowiązującego jednego metra do dwóch metrów od poziomu ziemi czy podłogi, to jeden z postulatów zgłoszonych do naszej akcji Poprawmy prawo. Inspekcja pracy w swoich statystykach nie podaje na jakiej wysokości dochodzi najczęściej do wypadków, więc zdaniem ekspertów, ewentualną decyzję o powinna poprzedzić analiza dokumentacji powypadkowej.

24.12.2020

Szef nie może wymagać szczepienia przeciwko COVID-19

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawca nie może wymagać od pracowników czy nawet kandydatów do pracy zaszczepienia się na COVID-19, bo nie ma przepisu, który by go do tego uprawniał. Zdaniem ekspertów, pracodawca może jedynie zachęcać do szczepień i stwarzać do nich możliwość, np. fundując je. Konieczne są jednak zmiany w prawie, aby zachęta była skuteczna dla pracowników.

22.12.2020

Kierowca zawodowy nie zje obiadu, jeśli nie nocuje w hotelu

BHP Transport Koronawirus

Jeśli kierowca zawodowy w trasie chce skorzystać z restauracji hotelowej musi być gościem hotelowym zameldowanym przynajmniej na dobę hotelową. Wtedy może otrzymać posiłek do zajmowanego pokoju – odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Choć przyznaje, że jest to istotne utrudnienie, nie zamierza dla kierowców ciężarówek robić wyjątku.

19.12.2020

Najważniejsze trendy rynku HR w 2021 r.

BHP HR Koronawirus

Dbałość o bezpieczeństwo pracowników, działania ograniczające poziom stresu, a także wdrażanie narzędzi zwiększających elastyczność pracy to najważniejsze trendy, które zmienią rynek pracy w 2021 roku - wynika z raportu przygotowanego przez firmę ADP. Z badania wynika, że w czasie pandemii ponad 40 proc. pracowników doświadczyło wzrostu poziomu stresu.

17.12.2020

Praca zdalna nieprędko doczeka się uregulowania w kodeksie

Prawo pracy BHP

Przepisy o pracy zdalnej poróżniły partnerów społecznych w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jedyne, w czym udało się im póki co dojść do porozumienia, to likwidacja przepisów o telepracy. W pozostałych, czyli kluczowych kwestiach, są rozbieżności. Zdaniem ekspertów, pracodawcy oczekują możliwości wykonywania pracy zdalnej. I chcą w tym zakresie działać za zgodą pracowników, a nie im ją narzucać.

16.12.2020

Nie każdy wypadek przy pracy zdalnej jest związany z pracą

Prawo pracy BHP

Swoboda pracownika w organizowaniu swojego czasu pracy zdalnej oraz przerw jest większa niż przy pracy w zakładzie pracy. Dlatego wypadki podczas przerw w pracy, takich jak wyjście do sklepu w celu przygotowania posiłku lub załatwianie innej prywatnej sprawy, nie powinny być uznawane za związane z pracą – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Wojciech Kwiatkowski.

15.12.2020

SN: Nie było dokumentacji, oddalona skarga nadzwyczajna w sprawie renty wojskowej

Emerytury i renty BHP Ubezpieczenia społeczne

Jeśli wypadek doznany w trakcie służby wojskowej nie znalazł potwierdzenia w dokumentacji medycznej, to nie można uznać, że żołnierzowi należy się renta wojskowa - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Uznała, więc że skarga Prokuratora Generalnego nie jest zasadna, a zaskarżone orzeczenie nie narusza zasad państwa prawnego.

15.12.2020

Prokuratura bada, czy dyrektor szpitala mógł urządzić zbiorowe strzyżenie

Prawo karne BHP Koronawirus

Prokuratura ponownie zbada czy dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Parczewie dopuścił się nadużycia uprawień. W czasie stanu epidemii zorganizował na terenie szpitala strzyżenie dla personelu. Dyrektor tłumaczy się troską o BHP pracowników i podkreśla, że wszystko odbyło się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

12.12.2020

Pracownik służby BHP może utrwalać nieprawidłowości w zakładzie pracy robiąc zdjęcia pracownikom

Prawo pracy BHP RODO

To, czy pracownicy służby BHP mogą utrwalać nieprawidłowości za pomocą zdjęć lub nagrań wideo i czy pracodawca ma prawo przetwarzać w związku z tym dane w postaci wizerunku pracowników, budzi wątpliwości. W mojej ocenie jednak możliwe jest dokumentowanie przez pracodawcę zdjęciem/nagraniem łamania przez pracowników przepisów BHP - mówi Aleksandra Baranowska-Górecka.

09.12.2020

W 2021 roku inspekcja pracy stawia na jakość kontroli

Prawo pracy BHP

Ograniczanie zagrożeń zawodowych, poprawa przestrzegania uprawnień pracowniczych, budowanie kultury bezpieczeństwa pracy wspólnie ze związkami zawodowymi, Społeczną Inspekcją Pracy, organizacjami pracodawców i samorządami oraz położenie nacisku na jakość prowadzonych kontroli - to priorytety działań kontrolno-prewencyjnych PIP w 2021 roku.

08.12.2020

Światowa organizacja apeluje o kompensacje dla lekarzy chorujących na Covid-19

BHP Zawody medyczne Koronawirus

Konieczne jest ustanowienie odpowiedniej kompensacji dla lekarzy, którzy zachorowali na COVID-19 - uważa Światowe Stowarzyszenie Lekarzy. Według organizacji, powinna ona obejmować pełne pokrycie utraconych dochodów, kosztów leczenia i rehabilitacji oraz opieki nad osobami pozostającymi na ich utrzymaniu w przypadku śmierci.

03.12.2020

Wypadek przy pracy zdalnej poza kontrolą inspektorów pracy

Prawo pracy BHP Poprawmy prawo

W okresie od 1 marca do 19 listopada do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono 5 wypadków, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej - ustaliło Prawo.pl. W żadnym z nich PIP nie prowadziła czynności, bo do zdarzeń doszło w mieszkaniach prywatnych, do których dostęp inspektorów pracy jest niemożliwy. Ustawa o PIP nie dopuszcza bowiem prowadzenia czynności kontrolnych w takich lokalizacjach.

03.12.2020

O nienoszeniu maseczki w zakładzie pracy może zdecydować pracodawca

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od środy, 2 grudnia, rząd wprowadził nowe zasady noszenia maseczek zakładach pracy. Utrzymał wprawdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba, ale jednocześnie pozwolił, by o obowiązku tym decydował jednak pracodawca. Dopuszczone będzie też odsłonięcie ust i nosa na czas spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy.

02.12.2020

Resort zdrowia poprawił rozporządzenie w sprawie maseczek

BHP Koronawirus

W zakładach pracy obowiązek zakrywania ust i nosa pozostaje, ale pracodawca może go znieść. Można też już spożywać posiłki i napoje bez maseczki. Takie zmiany w rozporządzeniu o nakazach i zakazach w związku z epidemią zostały wprowadzone od dziś, czyli środy 2 grudnia. Co do zasady zwolniono też z obowiązku noszenia maseczki pracowników urzędów, sądów i uczelni. Jak alarmowaliśmy w Prawo.pl od soboty 28 listopada maseczki trzeba było nosić w pracy, nawet podczas jedzenia.

02.12.2020