Przedsiębiorcy i związki proponują czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo pracy Koronawirus

O zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas stanu zagrożenia epidemicznego oraz w okresie 180 dni po jego odwołaniu zaapelowali partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego. Pracodawcy i związkowcy domagają się też incydentalnej zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która umożliwi pracę w handlu w niedzielę, 27 grudnia,

24.11.2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców ze służby zdrowia walczącej z COVID-19

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rodzicom, którzy nie skorzystają z opieki nad dzieckiem zapewnionej przez szkołę przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast rodzice, którzy z tej opieki skorzystają, nie mają prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – twierdzi ZUS. Takie stanowisko – jak dowiedział się serwis Prawo.pl - przekazało Zakładowi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

24.11.2020

Płatnicy składek będą raportować umowy o dzieło - projekt w konsultacjach

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało wzory deklaracji, które mają ułatwić pracodawcom raportowanie do ZUS od 1 stycznia 2021 roku umów o dzieło. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych, a resort nie ukrywa, że celem jest umożliwienie ZUS weryfikowania istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy nazwane umowami o dzieło.

24.11.2020

O automatycznym zapisaniu pracownika do PPK decyduje wiek

Emerytury i renty Administracja publiczna PPK

Osoba zatrudniona w urzędzie, która ukończy 55 lat w maju 2021 roku, przystąpi do PPK automatycznie, bo o obowiązkowym lub dobrowolnym zapisaniu osoby zatrudnionej do PPK decyduje jej wiek w momencie zawierania umowy o prowadzenie PPK. W przypadku jednostek administracji publicznej tą datą będzie 10 kwietnia 2021 roku,

24.11.2020

Instrukcja pracy zdalnej dopuszczalna, ale nie może naruszać godności pracownika

Prawo pracy Koronawirus

Niewłaściwy strój albo tło, a w nim osoby niekompletnie ubrane mogą odwrócić uwagę od najważniejszego nawet służbowego spotkania online. Pracodawcy opracowują więc zarządzenia dotyczące organizowania pracy zdalnej w domu i udziału w wideokonferencjach. Zdaniem ekspertów, takie wskazówki są wskazane, ale instrukcja nie może godzić w dobra osobiste pracowników.

24.11.2020

Pracodawca może zadbać o BHP pracowników zdalnych

Prawo pracy BHP Koronawirus

Co trzeci Polak pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Pracodawcy mogą pomóc dbać o kondycję, zapewniając między innymi dostęp do regularnych badań profilaktycznych przeciwdziałających najważniejszym problemom.

24.11.2020

ZUS: e-Wizyta także u doradcy ds. ulg i umorzeń

Ubezpieczenia społeczne Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od poniedziałku, 23 listopada, podczas videorozmowy z pracownikiem ZUS można załatwić już nie tylko sprawy związane z emeryturami, rentami, wypłatą zasiłków czy prowadzeniem firmy, ale również porozmawiać z doradcą do spraw ulg i umorzeń - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

23.11.2020

RPO pyta SN, czy wszyscy funkcjonariusze pionu łączności pełnili służbę w organach bezpieczeństwa PRL

Emerytury i renty Prawo pracy

Sąd Najwyższy zbada, czy osoba, która była funkcjonariuszem Wydziału Łączności Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, funkcjonującego w latach 1984-1990, i która z chwilą rozwiązania Milicji Obywatelskiej stała się policjantem, jest osobą, która pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa. Pytanie w tej sprawie zadał RPO.

23.11.2020

Na rynku rośnie popyt na pracę tymczasową

Prawo pracy Koronawirus

Trzeci kwartał tego roku przyniósł wyraźne ożywienie na rynku pracy. Popyt na usługi HR, w szczególności na pracę tymczasową i rekrutację stałą, wzrósł znacznie w porównaniu do poprzedniego okresu - wynika z danych firm należących do Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

23.11.2020

Pracodawca może wymagać noszenia w firmie maseczek

Prawo pracy BHP Koronawirus

Jeśli warunki w firmie nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa oraz higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia zatrudnionych osób, to pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków, niezwłocznie zawiadamiając o tym przełożonego. Podpisanie zobowiązania do noszenia maseczki nie może być warunkiem przyjęcia do pracy,

23.11.2020

Po decyzjach urzędników z czasów COVID-19 nie pozostanie ślad

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Telekonferencje i videokonferencje organów administracji publicznej nie są nagrywane. Nie ma protokołów i stenogramów. Nie wiadomo, kto konkretnie i jaką decyzję podjął, komu i jakie wydał polecenie służbowe, i czy miał do tego prawo. Zdaniem ekspertów, to unikanie odpowiedzialności i bezprawne działanie, które pozbawia obywateli dostępu do informacji, która powinna być publiczna.

23.11.2020

ZUS chce pomóc płatnikom w spłacie zadłużenia

Ubezpieczenia społeczne

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przekazał informację o zadłużeniu blisko 400 tys. płatników składek. W informacji Zakład wskazał zadłużenie na 31 października br. Urzędnicy chcą zainteresować klientów stanem ich rozliczeń z ZUS. Zachęcają do bezpośredniego kontaktu w razie wątpliwości lub zastrzeżeń.

20.11.2020

Na wizytę w ZUS można umówić się telefonicznie

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kolejną usługę dla swoich klientów - umawianie wizyt w ZUS przez telefon. Spotkanie z ekspertem Zakładu można zarezerwować w wybranej przez siebie placówce ZUS, terminie, jak też godzinie, oczywiście w dniach i godzinach pracy Zakładu.

20.11.2020

Polski Holding Ochrony: Wstrzymać podwyżkę stawki minimalnej

Prawo pracy Koronawirus

O wstrzymanie podwyżki minimalnej stawki godzinowej i płacy miesięcznej na 2021 rok wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego w imieniu firm branży security Polski Holding Ochrony. Powodem jest brak lub znaczne ograniczenie wpływów, przez co firmy pozbawione są dziś możliwości regulowania zobowiązań w takim kształcie, jak przed pandemią.

20.11.2020

Rząd proponuje Pakt Społeczny dla ratowania gospodarki

Prawo pracy Koronawirus

Pakiet antykryzysowy, czyli działania z zakresu zdrowia i gospodarki, wprowadzane jeszcze w trakcie pandemii, to pierwszy etap wdrażania Paktu Społecznego – swego rodzaju umowy związków zawodowych i organizacji pracodawców w obrębie Rady Dialogu Społecznego, którą ratyfikuje rząd. W przyszłości pakt ma objąć działania w zakresie prawa pracy, gospodarki, zdrowia i nauki.

20.11.2020

W listopadzie zatrudnienie i płace dostaną zadyszki

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

W październiku 2020 roku w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6318,3 tys. osób – podał w czwartek GUS. To nieco więcej niż miesiąc wcześniej, kiedy zatrudnionych było 6312,4 tys. Mimo przyjęć do pracy nowych pracowników i dalszego przywracania wcześniejszych wymiarów etatów sprzed pandemii, zatrudnienie jest nadal niższe niż rok wcześniej o 1 proc.

19.11.2020

Rząd da pracodawcom więcej czasu na uaktualnienie badań okresowych pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus

Z obecnych 60 do 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, rząd chce wydłużyć okres, w jakim pracodawcy i pracownicy będą mieli obowiązek uaktualnienia badań okresowych. O 180 dni wydłużona zostanie też ważność badań okresowych i kontrolnych, które przestały być aktualne po 7 marca 2020 r.

19.11.2020

Rząd się cofa - premier straci kontrolę nad Radą Dialogu Społecznego

Wprowadzenie obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych przez obecnych i przyszłych członków Rady Dialogu Społecznego oraz przywrócenie powoływania członków Rady przez Prezydenta RP - to główne propozycje zmian do projektu nowelizacji ustawy o RDS – ustalił Prawo.pl. W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić Radzie projekt ustawy.

19.11.2020

Praca zdalna. Rewolucja, która stała się codziennością

Prawo pracy Koronawirus

Pandemia przyśpieszyła proces przechodzenia firm na pracę zdalną. O ile wcześniej pracodawcy korzystali z niej w ograniczonym zakresie, to po wybuchu COVID-19 wiele z nich wysłało pracowników do domów i wyposażyło w sprzęt. Firmy zadbały też o szkolenie pracowników i uregulowały świadczenie pracy zdalnej w dokumentach wewnętrznych – wynika z raportu kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.

18.11.2020

Cudzoziemcy będą mogli podjąć pracę w Polsce bez zezwolenia

Cudzoziemcy będący lekarzami, lekarzami dentystami, a także pielęgniarki i ratownicy medyczni oraz specjaliści z branży IT będą mogli podejmować pracę w Polsce bez zezwolenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie, autorstwa ministra rozwoju, pracy i technologii, jest obecnie konsultowany.

17.11.2020