Niespójne przepisy - może być kara za łamanie kwarantanny, mimo negatywnego testu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Osoby z negatywnym wynikiem testu w kierunku SARS-CoV-2 dostają powiadomienia z aplikacji „Kwarantanna domowa” o nałożeniu na nie kary przez Sanepid. Powodem ma być ignorowanie zadań, jakie wysyła im dobrowolnie zainstalowana w telefonie aplikacja. Sanepid twierdzi, że nie nakłada kar na osoby, które nie wykonują zadań, a nakładane sankcje odnoszą się do stwierdzonych naruszeń zasad kwarantanny. Informacje z aplikacji temu jednak przeczą.

17.03.2021

Smartfon przeszkadza w pracy - trzy sposoby na ograniczenie używania

Prawo pracy BHP

Nawet 2,5 godziny dziennie spędzają pracownicy używając smartfonów w trakcie pracy do celów niezwiązanych z obowiązkami zawodowymi – wynika z danych Screen Education. Jak ten czas ograniczyć? Według Personnel Service, są trzy najlepsze sposoby na poradzenie sobie z cyfrowym rozproszeniem, by pracować efektywniej.

16.03.2021

ZUS odłożył sprawę pracownika na półkę, bo nie doczekał się wyjaśnień od pracodawcy

Ubezpieczenia społeczne

Nawet wygrana przed sądem, nakazująca pracodawcy wypłatę zaległego wynagrodzenia za okres, z którego była naliczana podstawa wymiaru świadczeń, nie daje gwarancji, że ZUS wypłaci pracownikowi wyrównanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Urzędnicy żądają wyjaśnień w sprawie korekty ZUS RCA, a nie doczekawszy się ich – odkładają sprawę ad acta. Zdaniem ekspertów, nieprawidłowo.

16.03.2021

Konfederacja Lewiatan i OPZZ wybiorą najlepsze agencje zatrudnienia

Prawo pracy

Rusza rekrutacja do programu certyfikacji „Agencja zatrudnienia przyjazna pracowniom”. Celem jest promowanie najlepszych agencji zatrudnienia. Porozumienie w tej sprawie podpisali Konfederacja Lewiatan i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. To pierwsza inicjatywa podjęta wspólnie przez organizację pracodawców i związki zawodowe.

15.03.2021

Już tylko dziś można składać wnioski o zwolnienie ze składek w kulturze

Koronawirus Zwolnienie z ZUS

W poniedziałek, 15 marca 2021 roku, mija termin na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Dotyczy to przedsiębiorców działających w szeroko rozumianej kulturze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.03.2021

ZUS: Kontrola zwolnień lekarskich w czasie pandemii inaczej niż zwykle

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W całej Polsce w 2020 r. ZUS przeprowadził kontrole 55 004 zwolnień lekarskich, z których co piąte zakwestionował. Liczba kontroli spadła w porównaniu z poprzednim rokiem, ale stan epidemii nie oznacza, że ZUS przestał kontrolować zasadność wystawiania zwolnień lekarskich i tego jak są one wykorzystywane przez osoby, które dostają zasiłek chorobowy z ZUS lub od swojego pracodawcy.

15.03.2021

Dyscyplinarka za wpis w mediach społecznościowych

Prawo pracy

Pracownicy chwalą się w mediach społecznościowych sukcesami zawodowymi i zarobkami. Nie stronią też od komentarzy na temat pracodawców, ujawniając przy tym tajemnicę przedsiębiorstwa, a nawet naruszając dobro firmy. Eksperci ostrzegają: niefrasobliwe zachowanie może zakończyć się zwolnieniem z pracy, także dyscyplinarnym. W skrajnych przypadkach – sprawą w sądzie

15.03.2021

Na przepisy o pracy zdalnej poczekamy do końca pandemii?

Prawo pracy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad przepisami, które uregulują pracę zdalną w Kodeksie pracy. Resort planuje wykorzystać stanowiska pracodawców i związkowców. Jak ustaliło Prawo.pl, negocjacje między partnerami społecznymi mają być kontynuowane w ramach negocjacji umowy społecznej. Nie wszyscy prawnicy uważają, że regulacja kodeksowa jest konieczna.

15.03.2021

Poufność wynagrodzeń - pracownik nie ma prawa wiedzieć, ile zarabia kolega z zespołu

Prawo pracy

Pracodawcy muszą przestrzegać zasady jednakowego wynagradzania za jednakową pracę. Nie ma jednak przepisu, który nakazywałby im publikowanie realnych widełek wynagrodzeń osób wykonujących tę samą pracę w tym samym dziale. Wysokość wynagrodzenia pracownika stanowi jego dobro osobiste i jest objęta tajemnicą, której pracodawca nie może naruszyć.

13.03.2021

Badanie: Polacy nie boją się kryzysu. Tylko niecałe 20 proc. obawia się zwolnienia z pracy

Prawo pracy

Niemal co piąty dorosły Polak obawia się, że w najbliższym czasie straci pracę. Częściej niepokój odczuwają kobiety niż mężczyźni. Problem dotyczy prawie co czwartej osoby z grupy wiekowej 23-35 lat. Niepewność widoczna jest przede wszystkim wśród osób z wykształceniem zawodowym. Głównie w miejscowościach liczących od 20 tys. do 49 tys. mieszkańców.

12.03.2021

Płatnicy mogą zostać pozbawieni prawa do odzyskania nadpłaty

BHP Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce ograniczyć możliwość skorygowania informacji ZUS IWA do końca roku kalendarzowego następującego po tym, za który informacja jest składana. W efekcie ZUS zawsze będzie mógł odzyskać niedopłatę składki wypadkowej, a płatnik nadpłatę – nie. Zdaniem ekspertów, to powrót do przepisów, które różnicowały sytuację płatników składek

12.03.2021

ZUS wznawia wyjazdy do sanatoriów

Ubezpieczenia społeczne

Od poniedziałku, 15 marca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Osoby, które będą z nich korzystać muszą postępować zgodnie z ulotką informacyjną, którą otrzymają. Warunkiem wyjazdu jest negatywny wynik testu w kierunku COVIS-19.

11.03.2021

Ustawa o czternastej emeryturze już opublikowana

Emerytury i renty

W środę wieczorem opublikowano ustawę o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów. Jej przepisy zaczną obowiązywać 25 marca. Przyznaje ona czternastą emeryturę i rentę dla 9,1 mln świadczeniobiorców. Większość czternastki otrzyma w listopadzie. Nie wszyscy dostaną je w pełnej wysokości, bo ustawa przewiduje kryterium dochodowe w wysokości 2900 zł brutto.

11.03.2021

RPO upomina się o dostęp do dokumentacji płacowej z dawnych lat

Emerytury i renty Prawo pracy

Chodzi o trudności w udowodnieniu wysokości składników wynagrodzeń uzyskiwanych wiele lat temu, np. w zakładach pracy, które już nie istnieją lub gdy nie ma dokumentacji płacowej z danych lat. Dotyczy to zwłaszcza pracowników zlikwidowanych zakładów pracy, głównie małych niepublicznych podmiotów. O problemie pisaliśmy już w styczniu 2021 r. w ramach naszej akcji Poprawmy prawo.

11.03.2021

Wyciek danych osobowych z ZUS - PIT-y wysłane pod niewłaściwe adresy

Ubezpieczenia społeczne RODO

ZUS wysłał na nieaktualne adresy zamieszkania PIT-11A osobom, którym wypłacał zasiłki chorobowe w 2020 roku. Jak ustaliło Prawo.pl, to efekt niewłaściwego zaciągnięcia przez system informatyczny starej bazy danych. Według naszych informacji, ZUS nie wie, ile PIT-ów trafiło w niepowołane ręce. Według UODO, Zakład zgłosił kilka incydentów związanych z wysyłką PIT na błędnie podany adres zamieszkania. ZUS przyznaje, że analizuje 291 takich przypadków.

11.03.2021

Biała Księga Rozwoju Przemysłu widzi deficyt kadr

Prawo pracy

System kształcenia niedostosowany do potrzeb poszczególnych branż przemysłu, deficyt kadr oraz przepisy prawa pracy - to tylko niektóre z siedmiu kluczowych barier dla rozwoju przemysłu, jakie wskazali przedsiębiorcy. Stały się one podstawą do przygotowania Białej Księgi Rozwoju Przemysłu, którą w środę zaprezentował wicepremier Jarosław Gowin.

10.03.2021

Raport. Pandemia zmieniła rynek usług HR w 2020 roku

Prawo pracy HR Koronawirus

Główne wskaźniki dotyczące sytuacji na polskim rynku pracy wykazały się sporą odpornością na pandemię, nie mniej jednak ubiegły rok przyniósł wiele zmian w zakresie tego jak przedsiębiorcy podejmowali decyzje dotyczące zmian zatrudnienia. Sytuacja na rynku usług HR doskonale odzwierciedla te zmiany – wynika z raportu przygotowanego przez Polskie Forum HR.

10.03.2021

Przedsiębiorcy wnioskują do ZUS o umorzenie składek, ale coraz rzadziej je otrzymują

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zwrócił się do ministra rodziny i polityki społecznej z wnioskiem o wydanie objaśnienia przepisów regulujących umarzanie przez ZUS w całości lub części składek na ubezpieczenia społeczne. Twierdzi, że docierają do niego informacje, że chociaż wzrosła - w stosunku do 2019 roku - liczba wniosków o umorzenie należności, to zmalała liczba pozytywnych decyzji.

10.03.2021

Wyboru instytucji finansowej lepiej dokonać wspólnie z pracownikami

Domowe finanse PPK

Nawet jeśli podmiot zatrudniający może już wybrać instytucję finansową samodzielnie, nie powinien – jeśli jest to możliwe – rezygnować ze współpracy z przedstawicielami osób zatrudnionych, zwłaszcza, że żadne przepisy tego nie zabraniają. To oszczędnościami PPK tych osób zarządzać, będzie ta instytucja.

10.03.2021