NIK: Nie radzimy sobie z barszczami kaukaskimi

Środowisko Administracja publiczna

Brak całościowej diagnozy zagrożenia barszczami kaukaskimi niezdefiniowanie niezbędnych działań związanych z ich zwalczaniem, brak spójnego i całościowego systemu nadzoru oraz finansowania ich niszczenia jak również brak kompleksowych działań zwalczających to główne przyczyny rozprzestrzeniania się tych niezwykle groźnych dla życia i zdrowia roślin

13.06.2020

W niektórych regionach odpady na wagę złota

Środowisko Odpady

Skrajnie różne interpretacje przepisów dotyczących przetwarzania odpadów powodują, że na zabezpieczenie roszczeń na wypadek konieczności pokrycia kosztów usunięcia odpadów - firma z Podlasia musi przeznaczyć 200 tys. złotych, a z Podkarpacia tylko 7 tys. złotych. W efekcie dochodzi do różnego stosowania prawa, zaburzenia konkurencji i preferowania szarej strefy - wskazują eksperci.

10.06.2020

SKO: Burmistrz Krynek powinna solidniej ocenić projekty budowy ferm

Środowisko

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku, po rozpatrzeniu odwołań mieszkańców i Rzecznika Praw Obywatelskich, po raz drugi uchyliło decyzję środowiskową pozwalającą na budowę fermy w Kruszynianach. Zdaniem SKO, burmistrz Krynek nie sprawdziła, czy inwestor w swoim raporcie podaje prawdę o braku szkodliwości inwestycji.

04.06.2020

Gminy wiejskie mogą wnioskować o dotacje na szkolne autobusy elektryczne

Samorząd terytorialny Środowisko

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 60 milionów złotych na zakup nowoczesnych autobusów elektrycznych i budowę infrastruktury do ich ładowania. O wsparcie zakupu pojazdów w ramach programu "KANGUR– Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły" mogą ubiegać się gminy wiejskie.

02.06.2020

Od soboty będzie można korzystać z placów zabaw i biwakować w lasach 

Środowisko Koronawirus

Ministerstwo środowiska poinformowało, że od soboty 6 czerwca będzie można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce. Oznacza to, że otwarte zostaną np. miejsca do biwakowania, czy ścieżki edukacyjne. Jednak nadleśniczowie czy dyrektorzy parków będą mogli niektóre takie obiekty pozostawić jeszcze zamknięte.

01.06.2020

Rezygnacja Piotra Woźnego, nie jest już prezesem NFOŚiGW

Środowisko

Dotychczasowy prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny zrezygnował ze stanowiska. Od marca 2017, pełniąc różne funkcje, zajmował się programem "Czyste powietrze". Teraz ma zostać społecznym doradcą Michała Kurtyki, ministra klimatu ds. wdrażania tego programu.

30.05.2020

Odbiór odpadów powinien być dopasowany do potrzeb mieszkańców gminy

Samorząd terytorialny Środowisko

Należy zmienić przepisy w zakresie częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych i zmieszanych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Nie ma potrzeby częstszego odbioru takich śmieci, bo, przeciwnie niż w dużych miastach, tam frakcja „bio” prawie nie istnieje. Mało jest też nieruchomości wielorodzinnych. A więcej przyjazdów śmieciarki - to wyższe koszty dla mieszkańców.

29.05.2020

WSA: Dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości to konieczność

Środowisko Prawo pracy BHP

Inspektor pracy słusznie uznał, że pracownicy spalarni nie mają właściwego zabezpieczenia chroniącego przed upadkiem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że zagrażało im niebezpieczeństwo i konieczne było wydanie przez inspektora nakazu w celu zapewnienia ochrony pracującym na wysokości.

22.05.2020

WSA: Skarżący dostał decyzję wcześniej niż pełnomocnik, więc termin biegnie

Środowisko Administracja publiczna

Termin odwołania od decyzji należy odnosić nie do daty sformalizowanego doręczenia decyzji danej stronie, lecz do daty wejścia tej decyzji do obrotu prawnego. A to następuje z dniem dokonania pierwszego skutecznego doręczenia postanowienia którejkolwiek ze stron postępowania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

19.05.2020

SN orzeknie, czy prawo do czystego powietrza jest dobrem osobistym

Środowisko Prawo cywilne

W czerwcu Sąd Najwyższy zajmie się prawem człowieka do czystego powietrza i możliwością uzyskania zadośćuczynienia za szkodę spowodowaną skażeniem. Szkodą jest - zdaniem aktywisty Rybnickiego Alarmu Smogowego - dyskomfort psychiczny i objawy chorobowe. Ale pojawia się problem, czy można zaliczyć to prawo do dóbr osobistych.

15.05.2020

UOKiK zbadał dlaczego rosną ceny za odbiór śmieci

Środowisko

Wzrost kosztów działalności, brak konkurencji, niewystarczające narzędzia nadzorcze w rękach samorządów – to główne przyczyny wzrostu cen w instalacjach przetwarzania odpadów uważa UOKiK. Problem w tym, że bada on lata 2014-2019, czyli te, w których jeszcze nie zadziałały nowelizowane przepisy ustawy odpadowej. Obraz za 2020 rok może wyglądać jeszcze dramatyczniej.

11.05.2020

Wójt nie może zakazać podlewania ogródka

Samorząd terytorialny Środowisko

Nie ma podstaw prawnych do wydawania przez wójta zarządzeń ograniczających dostawy wody oraz ustanawiających zakaz podlewania ogródka - odpowiada ekspert na pytanie czytelnika. To rada gminy właściwa jest do ustalenia ilości wody dostarczanej przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Ograniczenie poboru wody w związku z suszą jest przedmiotem regulacji ustawowej, a prawodawca lokalny nie może w tym celu wykorzystać przepisów porządkowych.

05.05.2020

Tarcza antykryzysowa zmienia też zasady gospodarowania odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus

Wśród przepisów mających za zadanie niwelować skutki epidemii COVID-19 wprowadzanych na przestrzeni ostatnich tygodni znalazły się liczne regulacje zmieniające zasady gospodarowania odpadami w czasie stanu epidemii. Kluczowe dotyczą szerokich uprawnień wojewody do zarządzania gospodarką odpadami na terenie województwa - piszą Daniel Chojnacki i Ranja Łuszczek

05.05.2020

Śmieci w pandemii na razie bez dodatkowych pojemników i worków

Samorząd terytorialny Środowisko RODO Koronawirus

Koszt odbioru i zagospodarowania odpadów pochodzących z miejsc izolacji jest bardzo wysoki, a gminy i firmy odbierające nie są gotowe do nowych wytycznych w sprawie postępowania ze śmieciami w pandemii. Nie ma możliwości stosowania odrębnych pojemników ani worków i odpowiedniej częstotliwości odbioru.

04.05.2020

Od 15 maja nabór wniosków w zmienionym programie „Czyste Powietrze”

Samorząd terytorialny Środowisko

Nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze” rusza 15 maja. Jak informuje Ministerstwo Klimatu, nowa formuła programu przewiduje współpracę z bankami i wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania podwyższonego poziomu finansowania. Zmiany ułatwiają też dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych.

30.04.2020

Po lesie można chodzić bez maseczki

Środowisko Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce i nie ma przy tym obowiązku korzystania z maseczki - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Środowiska. Ale zaapelowało, by ze względu na panującą obecnie suszę zachować szczególną ostrożność.

19.04.2020

Sejm: Komisja zajmie się obywatelskim projektem o udziale dzieci w polowaniach 

Środowisko Prawo rodzinne

Sejm w czwartek po pierwszym czytaniu zdecydował o skierowaniu do sejmowej komisji środowiska obywatelskiego projektu nowelizacji Prawa łowieckiego, który zezwala niepełnoletnim na udział w polowaniach za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Projekt wzbudza wiele emocji i wywołał protesty licznych organizacji społecznych.

16.04.2020

RODO pilnuje worków ze śmieciami - brak podstaw do ujawniania adresów osób w izolacji

Samorząd terytorialny Środowisko RODO Koronawirus

Adresy mieszkańców na kwarantannie lub w izolacji powinny być szczególnie chronione, bo wiążą się z informacjami o stanie zdrowia, a to dane wrażliwe. Nieuzasadnione jest przekazanie ich firmom odbierającym odpady. W obecnej sytuacji ujawnienie może zagrażać bezpieczeństwu takich osób oraz pracowników. W dodatku wątpliwe są podstawy prawne przekazywania tych danych nawet gminom.

14.04.2020

Śmieci w czasie epidemii trzeba odbierać, a może być z tym problem

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus

Wiele gmin ma problemy z odbiorem śmieci podczas epidemii koronawirusa. Firmy nie chcą odbierać ich z punktów selektywnej zbiórki lub grożą zaprzestaniem odbioru, jeśli gmina nie podniesie opłat. A te są już i tak wysokie. Niepewność dotyczy też zasad postępowania wobec miejsc kwarantanny czy izolacji. Pojawiły się wytyczne ministra klimatu i GIS, ale wciąż są pytania.

09.04.2020