Sądy surowo karzą za spalanie śmieci w piecach

Środowisko Odpady

Sypią sią kary za palenie w piecach odpadami - grozi za to nawet 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie. Palenie byle czym, zawieszenie norm na węgiel, mniejsze zainteresowanie wymianą "kopciuchów" oraz przesunięcie w czasie wejścia w życie niektórych uchwał antysmogowych powoduje, że jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie.

17.01.2023

NSA: Parafia musi ograniczyć aktywność muzyczną kościelnego dzwonu

Środowisko Administracja publiczna

Wygrywanie przez elektroniczny dzwon przykościelny dźwięków melodii religijnych jest zakazane. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy stanowi to wezwanie wiernych do modlitwy w ramach zgromadzeń, nabożeństw i innych liturgii kościelnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie dotyczącej dzwonów parafii w Gdańsku-Żabiance.

14.01.2023

Prace nad ustawą wiatrakową odblokowane - Sejm skierował projekt do pierwszego czytania

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Ustawa wiatrakowa została wyjęta z sejmowej zamrażarki. Projekt 13 stycznia skierowano do pierwszego czytania do dwóch sejmowych komisji. Znajduje się on w parlamencie od połowy lipca i nic się z nim do tej pory nie działo. Tymczasem ustawa jest bardzo potrzebna. Ma bowiem odblokować budowę farm wiatrowych w Polsce, produkujących tanią i czystą energię elektryczną.

13.01.2023

Obowiązek raportowania niefinansowego dosięgnie każdego przedsiębiorcę

Środowisko Prawo gospodarcze

Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa CSRD od 2024 roku zobowiąże duże firmy do raportowania niefinansowego. To początek drogi do zwiększenia odpowiedzialności biznesu za zmiany klimatyczne oraz ważny krok w kierunku zeroemisyjności. Dla wielu przedsiębiorstw będzie oznaczało to duże zmiany w obszarze rachunkowości i finansów.

10.01.2023

Ustawa kaucyjna nie w smak samorządom

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd przedstawił już kilka wersji przepisów o obowiązkowych kaucjach. Jednak, zdaniem przedstawicieli samorządów i firm odpadowych, żadna z nich nie zabezpiecza interesów gmin. To w konsekwencji może doprowadzić do kolejnych podwyżek cen za wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców.

09.01.2023

Stary niedźwiedź mocno śpi - sąd nie pozwala na wycinkę lasu

Środowisko Administracja publiczna

Bieszczadzkie niedźwiedzie czeka spokojna zima. Sąd Okręgowy w Krośnie podtrzymał postanowienie o wstrzymaniu wycinki w jednym z leśnych wydzieleń w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nadleśnictwo planowało przeprowadzić wielkoskalową wycinkę drzew na obszarze stanowiącym ważną ostoję niedźwiedzi w bezpośrednim otoczeniu granic parku.

07.01.2023

Większe dofinansowanie w nowej edycji programu „Czyste powietrze”

Samorząd terytorialny Środowisko

Niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, ale też podwyższone progi dochodowe - takie zmiany są w nowej edycji programu „Czyste Powietrze”, do którego nabór ruszył 3 stycznia 2023 r. Nowa odsłona programu przewiduje przeprowadzenie specjalnego audytu, który pozwoli przewidzieć efekty termomodernizacji.

03.01.2023

Obowiązek segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych przesunięty o dwa lata

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe miały być zbierane selektywnie z podziałem na co najmniej sześć frakcji. Zaniedbanie obowiązków miało być karane. Deweloperzy i firmy remontowo-budowalne zyskały kolejne dwa lata, bo przy okazji uchwalania tzw. ustawy gazowej, znowelizowano też przepisy ustawy o odpadach. Nowy obowiązek wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.

01.01.2023

Przed wywózką drewno z lasu należy zalegalizować

Samorząd terytorialny Środowisko

Cechowanie drewna pozyskanego w lasach potwierdza jego legalność, a tym samym ułatwia wykrywanie kradzieży leśnych oraz bezprawnych wyrębów w lasach prywatnych. Technicznie polega to na umieszczeniu na pozyskanym drewnie znaku graficznego, literowego lub cyfrowego oraz kolejnego numeru sztuki albo numeru stosu drewna.

31.12.2022

Gminy będą składać sprawozdania z gospodarki nieczystościami ciekłymi

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Od początku stycznia 2023 roku na gminy zostanie nałożony nowy obowiązek sprawozdawczy w zakresie gospodarki nieczystościami ciekłymi. Choć pierwsze sprawozdanie złożą dopiero w 2024 roku, to już powinny gromadzić dane i rozpocząć kontrolę posesji. Problem mogą być przydomowe oczyszczalnie ścieków, które były do tej pory poza zainteresowaniem gmin.

30.12.2022

W Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem, ale sądy słabo go słyszą

Prawo karne Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy zwracają uwagę, że nadal ten głos zwierząt jest słabo słyszalny, także w sądach. Mimo wzrostu świadomości społecznej, dość rzadko zapadają surowe wyroki w sprawach dotyczących okrutnego traktowania lub zabijania zwierząt. Brakuje też przepisów, i to mimo obietnic rządzących, a te, które są - jak np. zakaz posiadania zwierzęcia - nie zawsze są egzekwowane.

24.12.2022

Rząd przyjął przepisy zakazujące sprzedaży plastikowych kubków i talerzy

Środowisko Rynek i konsument Prawo europejskie

Rząd przyjął 20 grudnia br. projekt wprowadzający do polskiego prawa unijny zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców i naczyń. Polska miała implementować dyrektywę do 3 lipca 2021 r. Do tej pory tego nie zrobiła. W praktyce oznacza to, że wciąż wolno w Polsce sprzedawać plastikowe kubki i plastikowe talerze, choć w większości unijnych państw jest to zakazane.

21.12.2022

Prezydent podpisał - od 2025 roku pasze GMO będą w Polsce zakazane

Środowisko Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego - to jedna ze zmian przewidzianych w uchwalonej 1 grudnia br. przez Sejm nowelizacji ustawy o paszach. Poparł ją Senat i podpisał prezydent.

20.12.2022

W przyszłym roku będą przepisy o czipowaniu psów

Środowisko Administracja publiczna

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, zapowiedział, że ustawa o obowiązku czipowania psów będzie uchwalona w pierwszym półroczu 2023 r. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii przy okazji sczepień. Rząd zastanawia się jednak, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc właścicieli zwierząt przynajmniej na początku, tak, żeby to nie było na ich koszt.

20.12.2022

Nadchodzi uwolnienie rynku energii dla aut elektrycznych

Środowisko Nowe technologie Energetyka

Z początkiem 2023 roku wszyscy dostawcy prądu do stacji ładowania samochodów elektrycznych będą mogli mieć dostęp do tych stacji. Oznacza to wolną konkurencję dla takich dostaw na dynamicznie rosnącym rynku energii dla samochodów elektrycznych. Liczba stacji ładowania podwoiła się w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat.

20.12.2022

Autopoprawka rządu do ustawy wiatrakowej już w Sejmie, ale nie wiadomo, czy prace ruszą

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Do Sejmu trafiła rządowa poprawka do projektu noweli ustawy wiatrakowej. Dzięki niej co najmniej 10 proc. energii z farm wiatrowych będzie przekazywane społeczności lokalnej. Wciąż jednak nie wiadomo, czy ruszą w końcu prace legislacyjne nad projektem. W parlamencie znajduje się od połowy lipca i nic się z nim nie dzieje. Tymczasem ustawa jest bardzo potrzebna.

19.12.2022

Sąd administracyjny może wstrzymać wykonanie decyzji środowiskowej

Środowisko Budownictwo

Uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej to jeden z etapów realizacji przedsięwzięcia mogącego oddziaływać na środowisko. Do niedawna przeważało stanowisko, zgodnie z którym wstrzymanie wykonania tego aktu nie było możliwe. Obecnie przepisy jednoznacznie wskazują na taką możliwość.

17.12.2022

Rząd chce dopłacać do ubezpieczenia szerszego katalogu upraw rolnych

Środowisko

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce rozszerzyć katalog upraw, których ubezpieczenie uprawnia producentów rolnych do uzyskania dopłat do składek ubezpieczenia. Dlatego w projekcie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich proponuje dodanie słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych oraz gryki.

15.12.2022

Raport Lewiatana: Dzięki Zielonej Transformacji będzie mniej chorób zawodowych i więcej miejsc pracy

Środowisko Rynek Prawo pracy

Wiele osób pracujących w branżach, które jak np. górnictwo, będą wygaszane, znajdzie zatrudnienie w zielonej gospodarce. Spadnie liczba chorób zawodowych i wypadków związanych z wydobyciem i przetwarzaniem paliw stałych. Poprawi się też stan zdrowia psychicznego pracowników, bo będzie dużo ofert zatrudnienia w zielonym sektorze – wynika z raportu „Pozytywny wpływ zielonej transformacji na zdrowie” Konfederacji Lewiatan.

13.12.2022

Prawo będzie sprzyjać elektrowniom wiatrowym, ale na razie tylko na morzu

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka

Jest szansa na szybkie przyjęcie przepisów, które zniosą bariery dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Pakiet odpowiednich zmian w różnych ustawach został dołączony do specustawy gazowej, którą teraz zajmuje się Senat. Tymczasem na rozpatrzenie wciąż czeka projekt podobnych zmian dotyczący wiatraków na lądzie, gdzie od kilku lat inwestycje są blokowane przez obowiązujące prawo.

07.12.2022