Strasburg: RPO poprze spółkę kwestionującą orzekanie "dublerów" w TK

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Spółka skarżąca się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że jej skarga konstytucyjna została umorzona przez Trybunał Konstytucyjny z udziałem tzw. sędziego dublera w składzie, uzyska wsparcie w tym postępowaniu ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zwrócił się do Trybunału z pytaniem o możliwość przedstawienia opinii przyjaciela sądu w sprawie.

03.12.2019

Zmieniają się przepisy o ofertach publicznych spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Od soboty obowiązują zmiany zasad publikowania prospektów emisyjnych, a także przepisy wzmacniające nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad ofertami publicznymi papierów wartościowych oraz mające zachęcić akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania.

30.11.2019

Firmy muszą uważać na fałszywe faktury

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Z roku na rok rośnie skala wyłudzeń na podstawie fałszywych faktur. Orange, PGE, DHL, LOT czy Polska Grupa Zbrojeniowa – to jedynie wybrane firmy, które „posłużyły” oszustom do wyłudzenia ogromnych sum przy pomocy spreparowanych faktur. LOT zapłacił fikcyjnemu kontrahentowi 2,6 miliona złotych, a PGZ straciło w ten sposób aż 4 miliony złotych.

30.11.2019

Spółki giełdowe dobrze płacą zarządom, gorzej członkom rad nadzorczych

HR Spółki Compliance

Przyczyną niskiej atrakcyjności polskiej giełdy jest niski poziom wiarygodności notowanych na niej spółek. To efekt nie budzącej zaufania dominacji jednego lub kilku powiązanych akcjonariuszy, ale także braku transparentności w informowaniu o wynagrodzeniach zarządów i rad nadzorczych. Tu daleko nam do krajów, w których giełda odgrywa kluczową rolę – pisze Zbigniew Dudziński z Korn Ferry.

30.11.2019

Umowy z zarządami spółek giełdowych będą (prawie) jawne

Spółki

Do końca czerwca 2020 roku walne zgromadzenia spółek giełdowych muszą przyjąć politykę wynagrodzeń. Każdy będzie miał do niej wgląd. To na ich podstawie będą wypłacane pensje członków zarządów i rad nadzorczych. Trzeba dostosować umowy do nowych regulacji - w przeciwnym razie grozi grzywna lub sprawa w sądzie.

29.11.2019

Zanim Agora kupi Radio Zet, UOKiK zbada rynek mediów

Spółki Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia spółki Eurozet przez Agorę. Przed wydaniem zgody urząd musi m.in. ustalić udziały spółek na poszczególnych rynkach, porównać je z siłą ich konkurentów.

27.11.2019

Minister aktywów będzie nadzorował spółki, ale nie wszystkie

Administracja publiczna Spółki

Nie wszystkie z wszystkie z 329 spółek Skarbu Państwa, które były w poprzedniej kadencji były nadzorowane przez ministerstwa, przejdą pod nadzór nowego ministerstwa aktywów państwowych. Ale jak informuje jego szef Jacek Sasin, które nie będą tym objęte. - Prawie wszystkie, bo jeszcze w tej chwili dyskutujemy pewne pojedyncze sprawy - poinformował.

25.11.2019

Polityka wynagrodzeń to nowe obowiązki spółek publicznych

Spółki

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, spółki publiczne muszą przyjąć politykę wynagrodzeń członków zarządów oraz rad nadzorczych. Są jednak wątpliwości, jaką rolę przy „przyjmowaniu” takiej polityki ma pełnić zarząd, albo co oznacza sformułowanie, że członkowie zarządu „odpowiadają” za informacje zawarte w polityce - piszą Wojciech Grabowski i Przemysław Mazur

20.11.2019

Jacek Sasin obejmie nadzór nad spółkami, ale dopiero po zmianie ustawy

Administracja publiczna Spółki

Nadzór nad większością spółek z udziałem Skarbu Państwa przejmie nowe Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ale zanim to nastąpi musi zostać znowelizowana ustawa o działach administracji rządowej, bo na skutek zmian wprowadzonych w niej na początku poprzedniej kadencji, nadzór na spółkami podzielony został między kilka resortów.

18.11.2019

Czy to koniec prywatnych spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych?

Spółki Prawo gospodarcze Compliance

Już niedługo zachowanie anonimowości przez akcjonariuszy będzie trudniejsze. Ich dane będą gromadzone w elektronicznym rejestrze. Za jego prowadzenie spółki będą musiały zapłacić. W efekcie dla części spółek akcyjnych i akcyjno-komandytowych korzystniejsze będzie przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub prostą spółkę akcyjną

18.11.2019

SN: Trzeba wykazać, że spółka nie zgłosiła upadłości nie ze swej winy

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Gdyby członkowie zarządu spółki zgłosili wniosek o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie, jak stanowi Kodeks spółek handlowych, to nie powstałyby nowe zobowiązania, na skutek zawarcia nowych umów - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, gdyż nie zbadano, czy sprawa się nie przedawniła.

12.11.2019

Rozliczenia po rozwiązaniu spółki cichej są inne niż przy spółce cywilnej

Spółki Prawo gospodarcze

Skoro sąd rejonowy doszedł do wniosku, że strony nie łączyła umowa spółki cywilnej, to postępowanie o podział majątku należało orzekać w oparciu o inne przepisy, a także w innym sądzie. Stąd sąd odwoławczy przekazał sprawę do rozpoznania do właściwego sądu. I na takie rozstrzygnięcie nie przysługuje zażalenie do Sądu Najwyższego.

10.11.2019

Walcząc z praniem pieniędzy państwo nie chroni danych wspólników spółek

Spółki RODO Compliance

Szwecja czy Austria chronią beneficjentów rzeczywistych. W Polsce każdy może poznać dane o nich. Wystarczy znać NIP spółki, by dowiedzieć się kto jest jej najważniejszym udziałowcem. Znając PESEL można się dowiedzieć, gdzie i ile udziałów ma dana osoba. Zdaniem ekspertów tak szeroki dostęp do rejestru jest sprzeczny z RODO. 

31.10.2019

WSA: Doręczenie pisma pracownikowi innej spółki nie było skuteczne

Ordynacja Spółki

Pismo zostało doręczone na adres spółki, ale ustalono, że nie mógł tam przebywać żaden z jej pracowników. Syndyk podnosił, że w budynku znajdują się siedziby kilku spółek, co zrodziło wątpliwość czy osoba, która pokwitowała odbiór była pracownikiem innej spółki, czy też można ją potraktować jako zarządcę budynku lub dozorcę.

21.10.2019

Sejm uchwalił ważne zmiany dla spółek giełdowych

Spółki Compliance

Spółki publiczne będą musiały mieć zgodę rady nadzorczej na zawarcie istotnych transakcji oraz opracować polityki: wynagrodzeń i zaangażowania. Takie obowiązki przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o ofercie publicznej. Wzrosną też koszty emisji papierów wartościowych, bo częściej będzie trzeba sporządzać memoranda informacyjne.

16.10.2019

Każda spółka musi podać beneficjenta rzeczywistego

Spółki Compliance

Wprowadzenie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych wymusi poważniejsze podejście do określenia beneficjenta rzeczywistego. Każda spółka będzie musiała go ustalić w ciągu pół roku i wpisać do rejestru. To nie jest zadanie łatwe, ale jego rzetelne wykonanie jest w interesie nas wszystkich, bo ułatwi walkę z praniem pieniędzy - pisze Paweł Stykowski z DWF Poland.

16.10.2019

Przez konflikt małżonków cierpi firma i jej kontrahenci

Prawo cywilne Spółki

Utrudnianie dostępu do majątku, ukrywanie go, a w przypadku spółek próba sprzedaży udziałów lub akcji - to tylko wybrane problemy, z jakimi spotykają się skonfliktowani małżonkowie prowadzący wspólnie firmy. W skrajnych przypadkach spór może doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. W najgorszej sytuacji mogą się jednak znaleźć jego kontrahenci.

12.10.2019

NSA: Goodwill nie podlega PCC

Doradca podatkowy Spółki

Do podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnej nie należy zaliczać wartości firmy tzw. goodwill. Wartość ta nie stanowi prawa materialnego. Nie może być więc przedmiotem samodzielnego obrotu. Potwierdził to w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

10.10.2019

Legislacyjna porażka Sejmu - nowe prawo przytłacza firmy

Spółki Małe i średnie firmy

Zbyt częste nowelizacje tych samych ustaw, brak konsultacji przed wniesieniem projektów do Sejmu, zbyt duża liczba projektów poselskich – to najważniejsze wnioski z raportu podsumowującego obecną kadencję Sejmu, przygotowanego przez Pracodawców RP. Przedsiębiorcy widzą pozytywne zmiany, ale niweczy je zbyt ekspresowe tempo prac nad przepisami.

25.09.2019