Czy orzeczenia dotyczące dywidend są zgodne z prawem UE?

CIT Prawo europejskie

Wykładnia przyjęta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie prowadzi do niedającej się pogodzić z prawem unijnym dyskryminacji dywidend wypłacanych za granicę w stosunku do dywidend wypłacanych krajowo. W dłuższej perspektywie konieczne może okazać się wystąpienie w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE - piszą dr Filip Majdowski i Patrycja Parzygnat z EY Polska.

05.08.2024

Strasburg: Kary dla klientów pracowników seksualnych nie naruszają praw człowieka

Prawo karne Prawo europejskie

Kary finansowe nakładane dla klientów, którzy korzystają z usług seksualnych prostytutek we Francji, nie naruszają prawa do prywatności w rozumieniu prawa do autonomii osobistej, jak i wolności seksualnej – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Rząd francuski, wprowadzając surowsze prawo karne, nie naruszył zatem art. 8 Konwencji.

03.08.2024

Policja nie może przechowywać danych bezterminowo, trzeba zmienić przepisy

RODO Prawo europejskie

Ustawa o Policji wymaga pilnych zmian. Nie zawiera bowiem szczegółowych przepisów nakładających na Komendanta Głównego Policji obowiązek okresowego przeglądu danych zawartych w KSIP, nie wskazuje zakresu przetwarzanych danych osobowych ani zasad ich przetwarzania - pisze dr Joanna Worona-Vlugt, adwokat w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

03.08.2024

Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

Ordynacja Prawo europejskie Transport

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

01.08.2024

Nakazy aresztowania wydawane przez Wielką Brytanię dla osób z Unii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jeżeli osoba, której dotyczy wniosek o aresztowanie, powołuje się na ryzyko naruszenia prawa wyrażonego w Karcie praw podstawowych, wykonujący nakaz organ sądowy powinien zbadać wszystkie elementy istotne dla oceny przewidywalnej sytuacji tej osoby w wypadku przekazania jej do Zjednoczonego Królestwa. Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił w jednym z ostatnich wyroków warunki, na jakich mogą być one wykonywane w Unii Europejskiej.

01.08.2024

Lewiatan: Polska prezydencja w UE szansą na korzystne zmiany w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Poprawa jakości i dostępności opieki zdrowotnej, zwiększenie świadomości obywateli w kontekście profilaktyki zdrowotnej i samodzielnego dbania o swoje zdrowie, uwzględnienie roli aptek w unijnych programach zdrowia publicznego oraz wsparcie rozwoju usług aptecznych – to niektóre postulaty na polską prezydencję w UE, które przygotowała Konfederacja Lewiatan.

31.07.2024

TSUE: Państwo UE może nie przyjąć "fałszywego" studenta

Szkolnictwo wyższe Prawo europejskie

Państwo członkowskie UE może odrzucić wniosek o przyjęcie na swoje terytorium w celu odbycia studiów, jeżeli obywatel państwa trzeciego złożył ten wniosek, nie mając rzeczywistego zamiaru studiowania. Nie ma znaczenia, że państwo to nie dokonało transpozycji przepisu dyrektywy zezwalającego na takie odrzucenie. Zakaz praktyk stanowiących nadużycie stanowi bowiem zasadę ogólną prawa Unii, której stosowanie nie podlega wymogowi transpozycji - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE (sygn. C-14/23).

30.07.2024

TSUE: Firma farmaceutyczna nie może płacić za niekwestionowanie patentu leku

Farmacja Prawo europejskie

Firma farmaceutyczna nie może zawierać ugód i płacić części innych firm farmaceutycznych, by te nie kwestionowały ich prawa do posiadania patentu na dany lek zawierający konkretną substancję. Tego typu działania to ograniczanie konkurencji na rynku i wykorzystywanie swojej pozycji dominującej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

30.07.2024

MC: Większość urządzeń elektronicznych musi mieć gniazda USB typu C

Domowe finanse Prawo europejskie

Większość urządzeń elektronicznych w Polsce od 28 grudnia 2024 r. będzie musiała posiadać uniwersalne gniazda USB typu C. Chodzi m.in. o telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe czy słuchawki. Od 28 kwietnia 2026 r. przepisy te mają dotyczyć też laptopów - o zmianie poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji.

30.07.2024

Układy zbiorowe pracy po nowemu

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy, chociaż zawiera pewne korzystne zmiany, nie wpłynie znacząco na ożywienie porozumień zbiorowych w naszym kraju. Proponuje też zapisy uderzające w wolność rokowań zbiorowych, jedną z kluczowych wartości – uważa Konfederacja Lewiatan.

29.07.2024

TSUE: Raportowanie schematów podatkowych zgodne z prawem UE

Ordynacja Prawo europejskie

Przepisy unijnej dyrektywy DAC6, która wprowadziła obowiązek raportowania schematów podatkowych, są zgodne z prawem UE - wynika z poniedziałkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C-623/22), dotyczącego sprawy belgijskich prawników. Według TSUE stopień precyzji i jasności terminologii użytej w przepisach dyrektywy nie podważa ważności tej dyrektywy.

29.07.2024

TSUE: Wybór sędziego sądu UE – nie trzeba wybierać najlepszego kandydata

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sam fakt, że rząd państwa członkowskiego postanowił zaproponować figurującego na liście rankingowej kandydata na sędziego sądu Unii Europejskiej innego niż kandydat najwyżej oceniony, nie wystarczy, aby stwierdzić, że propozycja ta może wzbudzić uzasadnione wątpliwości co do spełniania wymogów przez zaproponowanego kandydata. Natomiast komitet oceniający Unii może zwrócić się do rządu o przekazanie dodatkowych informacji lub innych materiałów, które uzna za niezbędne.

29.07.2024

TSUE: Dostęp do świadczeń nie zależy od długiego zamieszkiwania w państwie UE

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Dostęp obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi do środka z zakresu zabezpieczenia społecznego, pomocy społecznej lub ochrony socjalnej nie może być uzależniony od warunku polegającego na zamieszkiwaniu w państwie członkowskim przez co najmniej dziesięć lat – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

29.07.2024

Kolejny wyrok TSUE w sprawie ochrony wilków

Środowisko Prawo europejskie

Wilk nie może zostać wskazany jako gatunek, na który można polować na poziomie regionalnym, skoro stan jego ochrony jest niewłaściwy na poziomie krajowym - orzekł właśnie Trybunał Sprawiedliwości UE. Wskazał, że dzieje się tak nawet w przypadku, gdy zgodnie z dyrektywą siedliskową, nie jest on w danym regionie objęty ścisłą ochroną, ponieważ środki gospodarowania gatunkami takie jak polowanie, powinny w każdym razie mieć na celu zachowanie lub odtworzenie tych gatunków we właściwym stanie ochrony.

29.07.2024

Rada UE wszczęła procedurę nadmiernego deficytu - m.in. wobec Polski

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie

Państwa członkowskie w Radzie UE zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski, Francji, Włoch, Belgii, Węgier, Malty i Słowacji. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych. Procedura nadmiernego deficytu jest uruchamiana, gdy w danym kraju UE deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB.

26.07.2024

Konstytucja internetu powinna "ukrócić" monopolistyczne zapędy gigantów cyfrowych

Nowe technologie Prawo europejskie

Internet rozwija się w zawrotnym tempie. Tymczasem ostatnia duża regulacja unijna, czyli dyrektywa o handlu elektronicznym, powstała 20 lat temu! Te przepisy kompletnie już nie odpowiadały współczesnym wyzwaniom. Trąciły mocno myszką. Dobrze więc, że mamy Akt o Usługach Cyfrowych i doczekaliśmy się odrębnych uregulowań dla dużych i małych graczy hostingowych, platform cyfrowych oraz wyszukiwarek internetowych. Wcześniej takich rozwiązań nie było - mówi prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

26.07.2024

Polskie firmy, które zostawiły aktywa w Rosji, z szansą na odszkodowanie

Prawo europejskie

Nowe unijne przepisy przyznają prawo do dochodzenia – i to przed sądami państw UE – odszkodowania w związku z przejęciem przez Rosję majątku po zastosowaniu sankcji wobec niej. Także i polskie firmy będą mogły korzystać z tej możliwości. Szacuje się, że pozostawione w Rosji, przez zagranicznych przedsiębiorców, aktywa są warte 300 mld dolarów - pisze dr Maciej Durbas, adwokat oraz partner w Kubas Kos Gałkowski.

25.07.2024

Raport o praworządności Komisji Europejskiej - w przyszłym tygodniu

Prawo europejskie

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska opublikuje coroczny Raport o praworządności, który jest ważnym i potrzebnym mechanizmem monitorowania działań podejmowanych przez rządy państw członkowskich w tym obszarze. Organizacje społeczne przygotowały rekomendacje, które mają na celu usprawnienie procesu przygotowywania raportu, zwiększenie jego skuteczności i lepsze monitorowanie wdrażania zaleceń raportu przez kraje członkowskie.

20.07.2024

Unijny AI Act w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach AML w Polsce

Nowe technologie Finanse Prawo europejskie

Zważywszy na wzrastające zainteresowanie sztuczną inteligencją, przyjęty w maju Unijny AI Act może okazać się istotnym czynnikiem kształtującym procesy w wielu polskich firmach, w tym w instytucjach obowiązanych wymogami przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) - pisze Piotr Jagodziński, starszy menedżer oraz Magdalena Warzecha, konsultantka, zespół Financial Crime, Deloitte.

18.07.2024

Za dwa lata polscy konsumenci skorzystają z prawa do naprawy towaru

Prawo europejskie

Na mocy nowych unijnych przepisów większość konsumentów zyska możliwość domagania się od przedsiębiorcy naprawy wadliwego towaru, który został im sprzedany. Przedsiębiorcy zaś będą musieli informować – w sposób niebudzący wątpliwości – swoich klientów o tym ich uprawnieniu. W określonych przypadkach obowiązek naprawy towaru będzie spoczywał nie tylko na jego producencie.

18.07.2024