WSA: Miejscowy plan zablokował wydobycie kopaliny

Samorząd terytorialny Budownictwo

Spółka ubiegała się o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla wydobycia kopaliny. Organ jednak odmówił, ponieważ inwestycja ta należała do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które były zakazane przez przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Akt ten dopuszczał jedynie poszukiwanie i rozpoznawanie złóż

08.08.2019

SN: Zakaz zbywania nieruchomości nakazany przez Komisję Weryfikacyjną nie dotyczy przejęcia spółki

Prawo cywilne

Połączenie przez przejęcie spółek prawa handlowego, którego dalszym następstwem jest przejście na spółkę przejmującą udziały w użytkowaniu wieczystym, nie jest zbyciem nieruchomości w rozumieniu ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy.

30.07.2019

Przejmując cudzą wierzytelność, trzeba mieć dowody

Prawo cywilne Finanse

Pożyczkobiorca nie musi oddawać pieniędzy funduszowi sekurytyzacyjnemu. Ten bowiem nie udowodnił w sądzie, że nabył skutecznie wierzytelność od firmy, która udzieliła pozwanej 5 tys. złotych pożyczki. Tak uznał Sąd Rejonowy w Szczytnie.

23.07.2019

WSA: Brak dowodu złożenia sprawozdania nie może obciążyć przedsiębiorcy

Burmistrz musi jeszcze raz sprawdzić, czy może nałożyć na przedsiębiorcę ponad 36 tysięcy złotych kary za niezłożenie w terminie sprawozdania. Nie wystarczy bowiem oprzeć się na stwierdzeniu przedsiębiorcy, że nie ma dowodów na swoją obronę. Organ musi ustalić, czy taka wersja zdarzeń jest zgodna z prawdą.

19.07.2019

Pełne ubezpieczenie obejmuje choroby przewlekłe

Prawo cywilne Finanse

Niezrozumiałe postanowienia w umowie ubezpieczenia należy tłumaczyć na korzyść konsumenta. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach. Klient, kupując pełny pakiet ubezpieczenia, może myśleć, że obejmie on wszelkie zdarzenia. W efekcie Hestia ma zwrócić chorej na cukrzycę koszty krótkiej hospitalizacji w USA, spowodowanej utratą przytomności.

18.07.2019

WSA: Zjazd z drogi głównej potrzebny, bo firma się rozwija

Drogi Budownictwo

Wydając decyzję o lokalizacji zjazdu z drogi publicznej, organy muszą wyważać interes społeczny i indywidualny. Fakt, że wniosek dotyczy zjazdu z drogi głównej, nie powinien przekreślać z góry korzystnego dla strony rozstrzygnięcia. Decyzja odmowna powinna być poprzedzona szczegółową analizą - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

16.07.2019

WSA: Uboczne nawadnianie gruntów leśnych nie zwalnia z opłat

Środowisko

Prawo wodne zwalnia od opłaty stałej podmioty, które pobierają wodę do celów rolniczych lub leśnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw. Musi to być jednak główny cel poboru, a nie jego efekt uboczny – zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

12.07.2019

WSA: Grubość warstw izolacji termicznej bez wpływu na powierzchnię zabudowy

Budownictwo

Do mierzenia odległości między budynkami nie bierze się pod uwagę grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych. Rozwiązanie to można stosować przez analogię do mierzenia powierzchni zabudowy każdego obiektu budowlanego, w tym altany wybudowanej na terenie rodzinnego ogrodu działkowego – orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

11.07.2019

NSA: Przedawniona wierzytelność nie uwolni członka zarządu od długów spółki

Ordynacja Spółki

Członek zarządu spółki może uwolnić się od odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe, jeżeli wskaże mienie, z którego można zaspokoić dług. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że chodzi o możliwość przeprowadzenia skutecznej egzekucji. Przedawniona wierzytelność nie spełnia tego warunku.

08.07.2019

SN: Odszkodowanie za zabicie 12 tys. indyków według lokalnych cen

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Ptasia grypa to zdarzenie losowe. Odpowiedzialność za obowiązkowe zabicie ptaków hodowlanych ponosi skarb państwa. A przy wyliczeniu odszkodowania dla rolników liczy się średnia cena rynkowa ptaków wyceniana na danym terenie, a nie średnia cen w Polsce - orzekł Sąd Najwyższy.

04.07.2019

SA: Performance to dzieło chronione prawem autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że fotografia przedstawiająca Grzegorza Kowalskiego z kurzymi wnętrznościami na twarzy jest chroniona jako element performance Wiktora Gutta. Nie ma znaczenia, że została wykonana w 1976 i prawo autorskie jej nie obejmowało. Piotr Uklański, który ją wykorzystał bez zgody obu artystów, ma za to przeprosić.

03.07.2019

WSA: Obowiązek wykonania przeglądu ekologicznego musi być dobrze uzasadniony

Środowisko Prawo gospodarcze

Decyzja zobowiązująca do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego powinna wskazywać cel, któremu ma służyć. WSA w Gdańsku podkreślił, że nałożenie tego obowiązku powinno być uzasadnione brakiem możliwości udowodnienia negatywnego oddziaływania przy użyciu innych środków dowodowych.

01.07.2019

Wywłaszczenie: Bez przejęcia działki przez inwestora, nie ma wyższego odszkodowania

Budownictwo

Podwyższone o 5 proc. odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi może otrzymać były właściciel, który przekazał ją inwestorowi. Co więcej musi to zrobić w ciągu 30 dni. Zdaniem NSA prezydent nie musi pouczać wywłaszczanego, co zrobić, by dostać więcej pieniędzy. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

17.06.2019

NSA: Wymogi nie mogą zniechęcać potencjalnych wykonawców

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Zamawiający nie ma prawa w jakikolwiek sposób uprzywilejowywać bądź zniechęcać potencjalnych wykonawców zamówienia publicznego. NSA podkreślił, że wymóg wykazania niezbędnych uprawnień i kwalifikacji musi wynikać z planowanego zadania i mieć odniesienie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Podobnie jest z wprowadzeniem warunku dodatniego wyniku finansowego.

10.06.2019

SN: Prawo odkupu nie spowodowało bezpodstawnego wzbogacenia

Prawo cywilne

Jeśli zawarto umowę sprzedaży ziemi rolnej z zastrzeżeniem prawa odkupu prze Agencję Nieruchomości Rolnej SP i kontrakt zrealizowano, to nie można mówić, że nie doszło do osiągnięcia celu świadczenia - stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił wyrok sądu drugiej instancji.

06.06.2019

SN: Droga dojazdowa do fabryki może być nakładem inwestycyjnym

Prawo cywilne

Umowa prywatyzacyjna wynegocjowana między spółką a ministerstwem, przewidująca sprzedaż przedsiębiorstwa była nieprecyzyjna. Dlatego sprawa wraca do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Trzeba rozstrzygnąć, czy rozbiórka to także nakłady - stwierdził Sąd Najwyższy.

31.05.2019