Niedużak: Pracujemy nad kolejnym pakietem dla firm

CIT Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Mamy ponad milion wniosków o wsparcie dla firm w ramach już obowiązujących rozwiązań dotyczących walki z gospodarczymi skutkami COVID-19. Pracujemy nad kolejnymi propozycjami. Chcemy m.in. utworzyć fundusz dopłat do odsetek kredytów, poprawić płynność finansową samorządów, a także ułatwić działanie Krajowej Izby Odwoławczej, by nie blokować przetargów – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.

21.04.2020

Adwokaci: Przedsiębiorcy potrzebują sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wymiar sprawiedliwości w stanie częściowego zawieszenia – to, co w krótkiej perspektywie było zdroworozsądkową potrzebą, w dłuższej może ograniczyć sprawność wymiaru sprawiedliwości i utrudnić gospodarce wyjście z kryzysu - piszą Marcin Ciemiński i Ł​ukasz Piergies

20.04.2020

Objaśnienia podatkowe chronią, gdy interpretacja niekorzystna

CIT Prawo gospodarcze

Do czasu opublikowania objaśnień do przepisów dotyczących wykorzystywania aut w działalności gospodarczej, skarbówka wydała już niekorzystne interpretacje indywidualne, z których wynika, że nowe, mniej korzystne przepisy należy stosować do większości umów leasingowych. W tej sytuacji podatnicy mogą stosować się do objaśnień, jeśli będą dla nich korzystniejsze.

20.04.2020

Od poniedziałku jeden klient na 15 m sklepu, usługi jeszcze zamknięte

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od 20 kwietnia w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będzie możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 m kwadratowych może przebywać jedna osoba na 15 m kwadratowych. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

19.04.2020

Tarcza antykryzysowa z niebezpiecznym wywłaszczeniem systemów teleinformatycznych w branży lotniczej

Prawo gospodarcze

Poza szeroko komentowanym rozszerzeniem podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS, tzw. nowelizacja tarczy antykryzysowej przewiduje kontrowersyjny przepis, z godnie z którym możliwe będzie przejęcie wszystkich przysługujących właścicielowi autorskich majątkowych praw do systemów teleinformatycznych - piszą dr Anna Wilińska-Zelek i Agnieszka Nadolna

18.04.2020

Hotelarze i restauratorzy w coraz trudniejszej sytuacji finansowej

Prawo gospodarcze

W bazie Krajowego Rejestru Długów figuruje blisko 11 tys. hoteli, restauracji i firm cateringowych. Ich średni dług to 22,5 tys. zł. W ciągu roku w rejestrze przybyło blisko 1,5 tys. podmiotów, a przeciętny dług wzrósł o ponad 3 tys. zł. KRD spodziewa się gwałtownego przyrostu długów sektora w kwietniu i maju.

17.04.2020

Epidemia pozwoli odroczyć upadłość, ale restrukturyzacja zablokuje pomoc

Prawo gospodarcze Koronawirus

W nowelizacji tarczy antykryzysowej znajdują się trzy ważne przepisy dla firm w tarapatach finansowych. Pierwszy sprawia, że wnioski restrukturyzacyjne znajdą się w katalogu spraw pilnych. Drugi powoduje zawieszenie 30-dniowego terminu na złożenie wniosku o upadłość. Trzeci zablokuje dostęp tym firmom, które już złożyły takie wnioski. W efekcie w tym roku wzrośnie liczba upadłości.

17.04.2020

Nieoczywiste zasady weryfikacji umów w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W obecnym systemie prawnym brak jest szczególnej normy prawnej, która by w sposób automatyczny bez utraty umowy najmu pozwalała na redukcję zobowiązań najemcy - pisze adwokat dr Kamil Szmid, w nawiązaniu do rozwiązań przyjętych w nowelizacji ustaw dla walki ze skutkami epidemii koronawirusa. Ale dodaje, że wiele możliwości w tym zakresie stwarza Kodeks cywilny.

16.04.2020

Odmrażanie gospodarki - postulaty branży handlowej

Prawo gospodarcze Koronawirus

Polska Organizacji Handlu i Dystrybucji postuluje zniesienie zakaz handlu w niedzielę, uzależnienie limitu klienta od powierzchni sklepu, a także przesunięcie godzin dla seniorów - powinny obowiązywać tuż po otwarciu placówki. Plan rządu na odmrażania gospodarki poznamy jutro.

15.04.2020

Morawiecki: nie zawieszamy budowy dróg, jutro przedstawimy plan odmrażania gospodarki

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Pogram budowy dróg krajowych, w tym finansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych, nie zostanie zawieszony. Zdaniem rządu pozwoli on na utrzymanie się wielu małych i średnich firm budowlanych. Jakie branże i kiedy mogą liczyć na zniesienie zakazu prowadzenia działalności, dowiemy się jednak dopiero w czwartek.

15.04.2020

Doręczenia elektroniczne potrzebne, ale mogą naruszać prywatność i konkurencję

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Monopolizowanie rynku przez Pocztę Polską jako operatora doręczającego e-przesyłki, procedury bezpieczeństwa przy konwersji elektronicznej na papierową oraz problem tajemnicy pocztowej i prawa do prywatności - budzą najwięcej wątpliwości w projekcie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Właśnie zajmuje się nim Sejm.

15.04.2020

BGK uruchamia Fundusz Gwarancji Płynnościowych

Prawo gospodarcze

Fundusz Gwarancji Płynnościowych jest częścią rządowej tarczy antykryzysowej, przeznaczoną dla średnich i dużych firm, bez względu na branżę. W jego ramach przedsiębiorcy będą mogli uzyskać gwarancje w bankach kredytujących, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych, które podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego odpowiednie umowy o współpracy.

15.04.2020

Praca zdalna - możliwe „darmowe” licencje na próbę

Prawo pracy Prawo AI Prawo gospodarcze

Dostawcy narzędzi do pracy zdalnej oferują przedłużony „okres próbny” licencji na czas epidemii. Potem możliwe będzie jego płatne przedłużenie bądź rezygnacja z usługi. Nie mamy tu do czynienia z całkowicie darmowym rozpowszechnianiem pełnych wersji programów, ale z szerszą dystrybucją wersji premium na ograniczony czas w celu pozyskania klientów

15.04.2020

Spóźnione objaśnienia o kosztach samochodu w firmie

CIT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów opublikowało długo oczekiwane objaśnienia podatkowe w zakresie wykorzystywania samochodów osobowych w działalności, po zmianach przepisów od 2019 r. Eksperci oceniają, że co najmniej o rok za późno. Uważają też, że w związku z epidemią COVID-19, należałoby wprowadzić tymczasowe zniesienie ograniczeń motoryzacyjnych

14.04.2020

Firmom zainfekowanym koronawirusem grożą postępowania restrukturyzacyjne

Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus

Koronawirus wpłynie na liczbę składanych przez przedsiębiorców wniosków restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Część branż została zainfekowana przez niego całkowicie, np. hotelarska, gastronomiczna czy eventowa, ale skutki epidemii odczujemy wszyscy, bo gospodarka to system naczyń połączonych. O tym, jak przeprowadzić restrukturyzację, pisze radca prawny Wojciech Bokina

14.04.2020

Wkrótce nowe standardy dla cyfrowego radia

Prawo AI Prawo gospodarcze

Od soboty 18 kwietnia br. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określi wymagania techniczne dla radioodbiorników cyfrowych w Polsce w standardzie DAB+ (ang. Digital Audio Broadcating+) - który oprócz wysokiej jakości dźwięku nadawania, posiada dodatkowe funkcje, takie jak m.in. możliwość przesyłanie napisów, czy obrazów.

13.04.2020

Zarządy spółek działają w stanie wyższej konieczności, ale rozliczane będą w przyszłości

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus

Czas epidemii to trudny okres dla firm, ale także dla ich zarządów, których decyzje podejmowane dziś, pod wpływem dynamicznie zmieniającej się sytuacji, często w pośpiechu przed obawą kolejnych ograniczeń, zmian będą podlegały ocenie w okresie, w którym aktualna atmosfera podejmowania decyzji nie będzie już tak świeża w pamięci - pisze Adwokat Katarzyna Dąbrowska

10.04.2020

Wszyscy w maseczkach? Potrzebne ułatwienia w produkcji

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus

Minister zdrowia dostrzegł w końcu potrzebę wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochraniających nos i usta w przestrzeni publicznej. Lekarze i przedstawiciele branży handlowej przyznają, że to zwiększy skuteczność walki z epidemią. Rząd nie mówi jednak, jakie maseczki są bezpieczne, i nie gwarantuje, by ich ceny nie poszybowały w górę.

10.04.2020

Rządowa agencja wywłaszczy właścicieli aplikacji do zarządzania lotami dronów, by te pomogły w walce z epidemią

Prawo gospodarcze Koronawirus

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie mogła przejąć wszystkie autorskie prawa majątkowe do aplikacji dla operatorów dronów. Co więcej, tzw. nowelizacja tarczy antykryzysowej pozwoli jej zarabiać na ich rozpowszechnianiu. To pierwszy krok do przejęcia cudzej własności z powodu epidemii. W tym przypadku uzasadniony, ale może być groźnym precedensem.

10.04.2020

ZUS zalany wnioskami o zwolnienie ze składek

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy złożyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawie 400 tys. wniosków o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za marzec. Blisko 5,8 tys. wniosków dotyczyło z kolei odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.

09.04.2020