Duże firmy najbardziej negatywnie oceniają biznesową rzeczywistość

Rynek Prawo gospodarcze

Większość polskich menedżerów negatywnie ocenia biznesową rzeczywistość ostatnich sześciu miesięcy - na taką odpowiedź wskazało aż 65 proc. pytanych osób. Najgorzej jest w dużych firmach. Takie wnioski płyną z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

05.05.2023

Przedsiębiorcy mają być lepiej chronieni na rynku usług pośrednictwa internetowego

Rynek Prawo gospodarcze

Rozszerzenie listy czynów nieuczciwej konkurencji oraz wprowadzenie nowej drogi zgłaszania naruszeń dla przedsiębiorców działających w obszarze usług pośrednictwa internetowego - to kolejne zmiany, które znalazły się w projekcie nowelizacji, nad którą pracuje właśnie resort rozwoju. Projektowane przepisy mają zapewnić skuteczne stosowanie unijnego rozporządzenia i przyczynić się do lepszej ochrony przedsiębiorców.

05.05.2023

Nowe przepisy pozwolą lepiej chronić rurociągi na Bałtyku

Prawo gospodarcze Wojsko

Zwiększenie możliwości skutecznego oddziaływania na współczesne zagrożenia terrorystyczne, w tym zapewnienie możliwości reagowania polskiego wojska na zagrożenia związane z atakami na infrastrukturę energetyczną, która znajduje się na morzu, przede wszystkim na Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe), to cel nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw.

04.05.2023

WSA: Prezes UODO nie może nakazać udostępnienia danych na potrzeby pozwu

Prawo gospodarcze RODO

Skarżący potrzebował danych osobowych autorów komentarzy, by zainicjować postępowania sądowe o ochronę dóbr osobistych. Spółka prowadząca portal odmówiła ich udostępnienia. Nie pomógł też Prezes UODO, który uznał, że sprawa ta wykracza poza zakres jego kompetencji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał mu rację, ponieważ przepisy nie dają podstaw do wystosowania nakazu udostępnienia danych osobie trzeciej.

04.05.2023

Komisja Europejska: 100 mln euro dla rolników z Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Kwota - 100 mln euro - pobrana z rezerwy rolnej na 2023 r., zostanie skierowana do rolników produkujących zboża i nasiona oleiste w pięciu państwach członkowskich: Bułgarii, Węgrzech, Polsce, Rumunii i Słowacji. To propozycja wsparcia Komisji Europejskiej, które pomoże państwom członkowskim graniczącym z Ukrainą częściowo zrekompensować problemy związane z następstwami importu niektórych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

03.05.2023

Już obowiązują unijne przepisy o imporcie produktów rolnych z Ukrainy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. 2 maja zostały wprowadzone środki zapobiegawcze w sprawie produktów rolnych z Ukrainy. Wejście unijnej regulacji w życie oznacza, że stary zakaz krajowy został uchylony. We wtorek 2 maja opublikowane zostało rozporządzenie w tej sprawie.

03.05.2023

Początek końca zielonego mydlenia oczu? Unijna dyrektywa ma ograniczyć greenwashing

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej konsumentów, firmy coraz chętniej wykorzystują argumenty związane z ochroną środowiska, by przyciągnąć do siebie klientów. Jednak chwytliwe hasła często nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Takie praktyki ma ukrócić nowa unijna dyrektywa. Przedsiębiorcy już teraz powinni zacząć przygotowywać się do planowanych zmian.

02.05.2023

Będzie wsparcie finansowe dla rolników poszkodowanych przez masowy import zboża z Ukrainy - jest kolejne rozporządzenie

Rynek Prawo gospodarcze

Rząd przyjął pakiet rozporządzeń, który ma wprowadzić rozwiązania pozwalające na przyznanie wsparcia finansowego rolnikom, którzy ucierpieli na skutek masowego importu m. in. zbóż oraz nasion oleistych z terenu Ukrainy. Pomoc ma objąć także poszkodowanych przez zeszłoroczną katastrofę ekologiczną na rzece Odrze. Pojawił się także projekt rozporządzenia, które modyfikuje listę portów tranzytowych.

28.04.2023

Kancelaria odszkodowawcza zawiesza działalność - sytuacja klientów zależy od umowy

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Kancelaria CERTO proponująca program "Ulga od długu" poinformowała o zawieszeniu działalności oraz że umowy zostaną wypowiedziane co spowoduje, że wpłaty, po potrąceniu należnego kancelarii wynagrodzenia za dotychczasowe usługi, będą zwrócone lub rozliczone. Sytuacja poszczególnych klientów może się jednak od siebie różnić.

27.04.2023

Regina Skibińska laureatką Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego

Prawo gospodarcze

Regina Skibińska, dziennikarka współpracująca z Prawo.pl (fot.) jest laureatką tegorocznej tegorocznej Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska. Jury doceniło ją za artykuł "WIBOR - mechanizm kontrowersyjny, dla banków korzystny", który jest częścią cyklu dotyczącego m.in. prawnych konsekwencji i problemów związanych z likwidacją tego wskaźnika dla banków i kredytobiorców.

26.04.2023

Wspólny przedstawiciel w spółce jak zarządca sukcesyjny - rząd szykuje zmiany

Spółki Prawo gospodarcze

Resort rozwoju chce szczegółowo uregulować zasady dotyczące pełnienia funkcji wspólnego przedstawiciela w spółkach handlowych. Nowe regulacje mają z jednej strony zabezpieczać interesy wspólników mniejszościowych, z drugiej - umożliwić działanie nawet w przypadku braku jednomyślności. Prawnicy uważają, że zmiany są konieczne, ale przepisy powinny być skonstruowane mniej kazuistycznie.

26.04.2023

Projekt ułatwiający wytwarzanie biometanu coraz bliżej przyjęcia przez rząd

Środowisko Prawo gospodarcze

Wprowadzenie instrumentów operacyjnego wsparcia wytwarzania biometanu, integracja instalacji biometanowych z siecią gazową i ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowlanym obejmuje plan uregulowania wytwarzania biometanu. Zmiany są konieczne, gdyż w Polsce nie ma obecnie żadnej biometanowni. Resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy, który ma ułatwić inwestycje. Ma on zostać wkrótce przyjęty przez rząd.

25.04.2023

Nowe, dobre praktyki w zakresie gospodarki leśnej

Środowisko Prawo gospodarcze

W środę, 26 kwietnia, wejdzie w życie rozporządzenie z 27 marca 2023 r. w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Rozporządzenie określa sposób postępowania właściciela lasu na etapie planowania i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej. Ma to m.in. przeciwdziałać potencjalnym kolizjom pomiędzy działaniami z zakresu gospodarki leśnej a ochroną środowiska.

25.04.2023

Opisowe logo firmy - atrakcyjne marketingowo, ale trudne do zarejestrowania

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wielu przedsiębiorców wybierając nazwę dla swojego biznesu, wchodzi w określenia opisowe. Dają one pewne korzyści od strony marketingowej, ale mają kluczową wadę. Nie da się ich zastrzec w formie znaków towarowych. Często szata graficzna logo bardziej im szkodzi niż pomaga. Zawiera bowiem elementy wzmagające ten opisowy charakter. Takie wnioski możemy wyciągnąć z wyroku sądu w sprawie znaku towarowego ECO STORAGE.

25.04.2023

Przedsiębiorcy mają dogadać się poza sądem – zmusi ich do tego obowiązkowa mediacja

Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

Sąd ma obligatoryjnie kierować przedsiębiorców do mediacji, jeżeli przed złożeniem pozwu nie zdecydowali się na negocjacje, albo jeżeli nie wyjaśnią przekonująco przyczyn ich niepodjęcia - taka propozycja znalazła się w projekcie resortu rozwoju. Prawnicy odnoszą się do niej sceptycznie, wskazując zwłaszcza, że doprowadzi to do niepotrzebnego wydłużania postępowań, a nie promowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów.

25.04.2023

Ustawa wiatrakowa obowiązuje - farmy mogą powstawać 700 metrów od domów

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Przepisy tzw. ustawy wiatrakowej weszły w życie 23 kwietnia. Dzięki nowelizacji farmy wiatrowe będzie można budować 700 od zabudowań mieszkaniowych, a nie jak przewidywał projekt - 500 m. Nowe przepisy mają po latach odblokować inwestycje wiatrowe. Eksperci są zgodni, że nie da się budować na masową skalę elektrowni wiatrowych w odległości ponad 700 m od domów.

23.04.2023

Ustawa o drogach publicznych z przepisami dotyczącymi Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Transport

Dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy w sprawie elektronicznego poboru opłat drogowych oraz określenie zasad wprowadzania elektronicznych systemów, możliwość opłacenia przejazdu na terenie UE w ramach jednolitego systemu EETS (Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej) i łatwiejsze ściganie tych, co nie płacą - takie zmiany wprowadza ustawa z 14 kwietnia 2023 r. nowelizująca ustawę o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

21.04.2023

Tranzyt ukraińskiego zboża już możliwy, ale pod kontrolą

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Po rozmowach z przedstawicielami rządu Ukrainy polski rząd zdecydował o dopuszczeniu od piątku tranzytu ukraińskiego zboża przez terytorium Polski. Transporty będą jednak specjalnie kontrolowane, plombowane elektronicznymi plombami z GPS a także objęte systemem SENT. Wprowadzony w minioną sobotę zakaz importu towarów żywnościowych z Ukrainy jest utrzymany.

21.04.2023

Wielka rewizja KPO - bez konsolidacji szpitali i oskładkowania umów cywilnoprawnych

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

W konsultowanej, nowej wersji Krajowego Planu Odbudowy nie ma już mowy o oskładkowaniu wszystkich umów cywilnoprawnych i restrukturyzacji szpitali przez ich konsolidację. Rząd mniej optymistycznie patrzy też na tempo wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego.

21.04.2023