Rozporządzenie określa wymagania dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej stosowane podczas przygotowywania i realizacji działań w zakresie gospodarki leśnej. Wyznacza ono zadania – w postaci ogólnych wytycznych jak i bardziej szczegółowych działań – dla właściciela lasu i osób przez niego wyznaczonych, które gospodarką leśną się zajmują. Dotyczy to m.in. znakowania drzew dziuplastych i miejsc lęgowych ptaków. Dzięki temu rozwiązaniu właściciele lasu będą mogli przeciwdziałać potencjalnym kolizjom pomiędzy działaniami z zakresu gospodarki leśnej a ochroną elementów środowiska.
Wskazuje także 21 działań i zaleceń, które należy stosować przy realizacji gospodarki leśnej m.in. metody ochrony lasów (chemiczna metoda ma być ostatecznością), ograniczenia w zrębniach, pozostawienia stref buforowych lub ich tworzenia, podejście do leśnych cieków wodnych czy czynniki jakie należy uwzględnić przy wykonywaniu odnowień i zalesień. Rozporządzenie zaleca np. aby w przeliczeniu na 1 ha powierzchni leśnej dożyć do pozostawiania średnio 3-5 martwych drzew, o największym potencjale biocenotycznym.
Rozporządzenie jest wypełnieniem normy z ustawy o ochronie przyrody, która w art. 52b nakazuje ministrowi właściwemu do spraw środowiska określenie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej, kierując się przy tym potrzebą zapewnienia ochrony gatunków, w szczególności gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty i chronionych gatunków ptaków, uwzględniając cele i zasady gospodarki leśnej określone w ustawie z 28 września 1991 r. o lasach, a także wymogi gospodarcze, społeczne i kulturowe.
Czytaj też: Plan urządzenia lasu >>
Czytaj też: Nielegalny wyrąb drzew w lesie >>
Cena promocyjna: 199 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139.29 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.