SA: Szpital nie może przeciągać zapłaty w nieskończoność

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Nie można wymagać, by to podmioty zewnętrzne finansowały funkcjonowanie szpitala. Dlatego nieterminowe przekazywanie pieniędzy przez NFZ, czy też zła gospodarka finansowa nie uzasadnia rozłożenia na raty zasądzonego świadczenia. W takiej sytuacji nie ma również podstaw, by odstępować od obciążania szpitala kosztami postępowania uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

30.01.2019

UOKiK ukarał firmy za fikcyjne konkursy w internecie 

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Serwisy HotAwards i HotPrizes były promowane w taki sposób, aby sugerować konsumentom, że biorą udział w konkursie. A tymczasem by „wygrać”, należałoby wysłać SMS-y kosztujące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał ich twórców za nieuczciwe praktyki rynkowe.

29.01.2019

SN: Wspólnik może żądać odszkodowania za wyłączenie go ze spółki

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Żądanie odszkodowania za nieotrzymanie ceny udziałów i za wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. nie zostało skutecznie zgłoszone - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że takie odszkodowanie należałoby się, gdyby wcześniej nie nastąpiło potrącenie należności przez spółkę pozwaną.

29.01.2019

KE czeka na poprawienie ustawy prądowej

Prawo gospodarcze

Komisarz UE ds energii Miguel Canete chce informacji na temat projektowanych poprawek do polskiej ustawy. Po spotkaniu z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim ogłoszono, że Komisja Europejska czeka na te zmiany i dopiero wtedy oceni, czy ostateczna wersja ustawy o cenach prądu jest zgodna z unijnym prawem, czyli czy nie wiąże się z niedozwoloną pomocą państwa.

28.01.2019

Gorsza pozycja Polski w rankingu wolności gospodarczej

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

46 miejsce w rankingu światowym i 23 pozycja w zestawieniu regionalnym - takie miejsca zajęła Polska w Indeksie Wolności 2019 Heritage Foundation i Wall Street Journal. Tegoroczny wskaźnik dla naszego kraju wyniósł 67,8 pkt i był o 0,7 punktu procentowego niższy niż w ubiegłym roku. Na gorszy wynik wpłynęły m.in. oceny systemu podatkowego i pracy sądów.

28.01.2019

Administrator ma ocenić ryzyko i zadbać o bezpieczeństwo danych

Prawo gospodarcze RODO

Administratorzy oraz podmioty przetwarzające dane osobowe muszą najpierw ocenić poziom ryzyka, a następnie wdrożyć odpowiednie środki mające zapewnić stopień bezpieczeństwa odpowiadający ryzyku - przypominają Paweł Dmowski i Katarzyna Kloc z kancelarii Gawroński & Piecuch. I podkreślają, że każda organizacja musi to zrobić sama, uwzględniając swoją specyfikę.

28.01.2019

Strasburg: Prywatny detektyw może śledzić osobę w miejscu publicznym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze RODO

Europejski Trybunał Praw Człowieka w decyzji opublikowanej 17 stycznia uznał, że śledzenie osoby ubezpieczonej na zlecenie prywatnego towarzystwa ubezpieczeniowego, celem weryfikacji roszczeń odszkodowawczych ubezpieczonego, nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

25.01.2019

Ustawa o znakach towarowych wraca do Sejmu

Prawo gospodarcze

Senatorowie przyjęli 17 poprawek do nowelizacji prawa własności przemysłowej, która m.in. umożliwi rejestrację nietypowych znaków towarowych. Istotne poprawki dotyczą terminu jej wejścia w życie oraz przepisów przejściowych. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.

24.01.2019

Polska nie może zamykać rynku usług autokarowych

Prawo gospodarcze

Komisja Europejska uruchomiła w czwartek wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE ws. przestrzegania zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Jak wyjaśniła, przyczyną jest wycofanie zezwolenia na działalność w Polsce wydanego niemieckiemu przewoźnikowi.

24.01.2019

Dobra wiadomość z Unii dla przemysłu farmaceutycznego

Prawo gospodarcze

Europosłowie z Komisji Prawnej zdecydowali dziś o zniesieniu pięcioletniego okresu ochronnego na produkcję leków generycznych przeznaczonych na eksport poza Unię Europejską. To oznacza, że polskie firmy farmaceutyczne, będą mogły konkurować na rynkach krajów trzecich na równi z firmami z USA, Chin czy Ameryki Płd.

23.01.2019

Odpowiedzialność firm bardziej realna, ale też niebezpieczna 

Prawo karne Prawo gospodarcze Compliance

Nieskuteczność dotychczasowych zasad odpowiedzialności podmiotów zbiorowych to dobry powód dla poprawienia tych przepisów, ale wątpliwości może budzić wyposażenie organów ścigania w nowe, szerokie kompetencje, które będą one mogły wykorzystywać instrumentalnie w stosunku do firm

23.01.2019

Ochraniająca gdański finał WOŚP agencja straci koncesję

Prawo gospodarcze

Agencja Ochrony "Tajfun" nie prowadziła dokumentacji wymaganej przepisami ustawy o ochronie osób i mienia, m.in. w zakresie wykazu pracowników ochrony, rejestru zawartych umów oraz ksiąg ich realizacji. Nie wystawiała też legitymacji zatrudnionym pracownikom ochrony. Dlatego straci koncesję.

21.01.2019

WSA: Diagnosta jak saper - może pomylić się tylko raz

Prawo gospodarcze

Z uwagi na rolę diagnosty przy zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego wymaga się od niego nadzwyczajnej staranności. Stąd niezależnie od wagi uchybienia oraz jego przyczyny, nieprawidłowe przeprowadzenie badania albo wydanie zaświadczenia niezgodnie ze stanem faktycznym lub przepisami zawsze skutkuje odebraniem mu uprawnień - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

21.01.2019

SA: Weksel nieskuteczny, skoro roszczenie było przedawnione

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Następca prawny banku wniósł przeciwko pozwanemu pozew o zapłatę na podstawie weksla. Weksel wypełniono kilka miesięcy po upływie 3-letniego okresu przedawnienia roszczenia, które było podstawą wystawienia weksla. Roszczenie powoda było więc niezasadne - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

21.01.2019

UE: Impas w pracach nad zmianami w prawie autorskim

Prawo gospodarcze

Zaplanowane na poniedziałek negocjacje krajów UE z PE ws. kontrowersyjnych regulacji dot. prawa autorskiego zostały odwołane. Jak poinformowała rumuńska prezydencja, to skutek tego, że w wieczorem państwa członkowskie nie potrafiły znaleźć kompromisu ws. mandatu do negocjacji.

19.01.2019

Nie unikniemy brexitu - otwarta jest kwestia czasu i kosztów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

W obliczu obecnego kryzysu politycznego nie sposób przewidzieć, kiedy i w jaki sposób Brytyjczycy opuszczą struktury unijne. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się scenariusz zakładający wydłużenie okresu negocjacyjnego - uważa dr Elżbieta Sadowska-Wieciech z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

19.01.2019

Szykuje się spór pomiędzy UKE a operatorami telewizji kablowych

Prawo gospodarcze

Operatorzy telewizji kablowych krytykują projekty decyzji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ułatwiające dostęp do ich infrastruktury w budynkach mieszkalnych innym firmom z tej branży. Twierdzą, że ograniczą one konkurencję. UKE uważa, że większość przedsiębiorców nie udostępnia swoich kabli, dlatego ich klientom trudno zmienić dostawcę usług.

18.01.2019