W czwartek senatorowie jednogłośnie przyjęli  nowelizację prawa własności przemysłowej. Za głosowało 87 senatorów, żaden się nie sprzeciwił i nie wstrzymał od głosu. Do ustawy wprowadzono aż 17 poprawek. Wiele z nich ma charakter legislacyjny i doprecyzowujący. Kilka jest merytorycznych, np. te dotyczące terminu wejścia w życie.

14 dniowe vacatio legis

Zdaniem senackiego Biura Legislacyjnego przepisy przejściowe były nieprecyzyjne, zwłaszcza dotyczące postępowań o przedłużeniu prawa ochronnego na znak towarowy, odwołania od decyzji w sprawie sprzeciwu, a także vacatio legis. Posłowie zdecydowali, że ustawa wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu, bo powinna tak naprawdę obowiązywać już od 15 stycznia. Ustawodawca bowiem spóźnił się z dostosowaniem naszego prawa do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z 16 grudnia 2015 r.. Zdaniem jednak biura legislacyjnego Senatu powinna mieć minimalne 14 dniowe vacatio legis.

Czytaj również: Przez spór o zasady wyboru szefa urzędu, wynalazcy poczekają na zmiany w ochronie patentów >>

 

 

- Skoro jesteśmy minął termin wdrożenia, to tydzień w jedną czy w drugą stronę nie ma większego znaczenia – przekonywał podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Jakub Zagórski, główny legislator. Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, protestował. Tłumaczył, że przepisy zmieniają się na korzyść przedsiębiorców, upraszczają system znaków towarowych w Polsce. Stowarzyszenie Ochrony Własności Przemysłowej wskazało jednak, że warto by Urząd Patentowy miał czas na przygotowanie się do nowych przepisów. - Zmiana definicji znaku towarowego wymaga, by urząd posiadał instrument, który umożliwi dokonanie właściwego jego zgłoszenia - mówił Bartosz Krakowiak, przewodniczący SOWP. Takim instrumentem jest rozporządzenie, którego jeszcze nie ma, choć MPiT ma już jego projekt. Alicja Adamczyk, prezes UP, dodała, że urząd jest gotowy do wdrożenia ustawy. - Możemy wprowadzić zmiany w każdej chwili, niemniej potrzebne jest rozporządzenie - mówiła Alicja Adamczyk.  Senatorowie jednak uznali, że vacatio legis powinno być dłuższe. Stąd ustawa wejdzie w życie po 14 dniach ogłoszenia. Teraz jednak jeszcze musi wrócić do Sejmu.

 

Cena promocyjna: 86.25 zł

|

Cena regularna: 115 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Przepisy przejściowe

Ponadto Senat doprecyzował, że znowelizowane przepisy stosuje się do:

  • postępowań o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy;
  • postępowań o unieważnienie albo stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy, udzielonego przed dniem wejścia w życie ustawy, ale wszczętych po wejściu w życie nowelizacji;
  • postępowań o ponowne rozpatrzenie sprawy od decyzji Urzędu Patentowego wydanej po rozpatrzeniu sprzeciwu, wszczętych po wejściu w życie niniejszej ustawy.

Dotychczasowe przepisy stosuje się do:

  • postępowań w sprawie przedłużenia prawa ochronnego na znak towarowy na dalszy okresy ochrony, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji;
  • postępowań o ponowne rozpatrzenie sprawy od decyzji Urzędu Patentowego wydanej po rozpatrzeniu sprzeciwu, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia nowelizacji.