UE: Nowe przepisy mają lepiej chronić rynki w strategicznych sektorach

Prawo gospodarcze

Parlament Europejski uchwalił w czwartek rozporządzenie o kontroli bezpieczeństwa inwestycji zagranicznych w strategicznych sektorach Unii Europejskiej. Ma ono chronić infrastrukturę krytyczną, m.in. taką jak energia, transport, łączność, dane, przestrzeń kosmiczna i finanse, a także technologie, w tym półprzewodniki, sztuczną inteligencję i robotykę.

14.02.2019

Unia szykuje jednolite zasady działania dla platform internetowych

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Kryteria wyszukiwania towarów, warunki sprzedaży będą jawne. Z góry będą też musiały być znane powody usunięcia lub zawieszenia użytkownika platformy czy wyszukiwarki internetowej. Unijne rozporządzenie w tej sprawie ma być stosowane już po roku od publikacji.

14.02.2019

Zmiany w procedurze cywilnej - nowa era, czy powrót do przeszłości?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Zmiany w procedurze cywilnej są potrzebne, ale nie ma pewności, czy te proponowane w rządowym projekcie rzeczywiście doprowadzą do usprawnienia procesów - pisze radca prawny Zbigniew Kruczkowski z warszawskiego biura Linklaters. I dodaje, że szczególne zaniepokojenie może budzić zamiar powrotu do odrębnej procedury gospodarczej.

14.02.2019

Prezydent podpisał nowelę ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Prawo gospodarcze Finanse

Wkrótce banki hipoteczne będą wyłączone z regulacji dotyczących funkcjonowania systemu gwarantowania depozytów i związanych z tym obowiązków. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

13.02.2019

Nowa ustawa zablokuje bezgotówkowe naprawy samochodów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Proponowane w senackim projekcie dotyczącym kancelarii odszkodowawczych zmiany przewidują m.in. ograniczenie możliwości zarówno zbycia roszczeń o charakterze osobistym jak i majątkowym. Będzie to rewolucyjna zmiana w całym systemie prawa cywilnego w Polsce, która uderzy m.in. w naprawy bezgotówkowe aut i cesje bankowe

12.02.2019

KE: Kary za nielegalny ubój mają być skuteczniejsze

Prawo gospodarcze

Polska musi uszczelnić system nadzoru nad ubojem zwierząt, m.in. zwiększyć kary. Takie zalecenia przesłała w piątek Komisja Europejska. W poniedziałek o nielegalnym uboju mówił w Brukseli główny lekarz weterynarii podczas spotkania unijnych ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz.

11.02.2019

Komornik skazany za zajęcie rzeczy wyłączonych z egzekucji

Prawnicy Prawo gospodarcze

Sąd Rejonowy w Zgorzelcu wydał wyrok skazujący wobec Ireneusza S., byłego komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w tym mieście m.in. za zajęcie przedmiotów oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, które były zgodnie z prawem wyjęte spod egzekucji.

11.02.2019

Prosta Spółka Akcyjna - szanse i ryzyka

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej przewiduje dość rewolucyjne rozwiązania, które z jednej strony mogą być dobrą ofertą dla wielu podmiotów działających na rynku, ale niosą też zagrożenia dla systemu spółek, w tym najbardziej dla popularnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - pisze Mateusz Grześków

11.02.2019

SN: Białoruski sąd pominął prawa polskiego przedsiębiorcy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sprawa ta była badana już dwa razy przez Sąd Najwyższy. SN po raz kolejny uchylił orzeczenie Sądu Apelacyjnego o uznaniu i stwierdzeniu wykonalności orzeczenia sądu białoruskiego nakazującego zapłacić polskiemu przedsiębiorcy 2 mld 610 tys. rubli. Prawomocny wyrok może doprowadzić do unieważnienia całej procedury.

11.02.2019

UE: Jest zgoda państw na reformę prawa autorskiego, mimo sprzeciwu Polski

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedstawiciele państw członkowskich UE porozumieli się w piątek wieczorem w sprawie kontrowersyjnych zmian w prawie autorskim. Oznacza to, że prezydencja rumuńska otrzymała mandat do negocjacji w tej sprawie z Parlamentem Europejskim. Porozumienia nie poparło kilka państw, w tym Polska.

09.02.2019

Po tragedii w escape roomie rząd proponuje zmiany w prawie

BHP Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Po tragicznym wypadku w Koszalinie, w okresie od 5 stycznia do 7 lutego straż pożarna skontrolowała 520 escape roomów, w których stwierdzono prawie 2 tys. uchybień dot. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wydano 102 decyzje o zakazie eksploatacji lokali.

08.02.2019

Prof. Kidyba: Prosta spółka akcyjna rozbije system

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prosta spółka akcyjna nie będzie ani prosta, ani akcyjna, będzie za to demontować system spółek - tak prof. Andrzej Kidyba ocenia przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej. Jego zdaniem taka zmiana nie powinna być wprowadzana do Kodeksu spółek handlowych.

07.02.2019

Przedsiębiorcy mają duży problem z leasingiem samochodów

CIT PIT Prawo gospodarcze

Po wejściu w życie zmian w rozliczaniu wydatków na samochody, nie wiadomo, jak rozliczać umowy leasingu zawarte przed końcem ubiegłego roku. Nie jest jasne, czy kosztem jest tylko rata leasingowa, czy też inne wydatki - np. paliwo, ubezpieczenie, serwisowanie. Może to skutkować sporem z fiskusem, dopłatą podatku i odsetkami.

07.02.2019

UODO: Trzeba lepiej chronić dane członków spółdzielni mieszkaniowych

Prawo gospodarcze RODO

Nie zawsze powinno dochodzić do udostępniania rejestru z danymi wszystkich członków spółdzielni osobom wnioskującym. Powinno to następować tylko na rzecz podmiotów, które wykażą swój interes oraz w zakresie odpowiednim do statusu wnioskodawcy - twierdzi dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

06.02.2019

Unia łagodzi obowiązki rozliczania dla banków i firm inwestycyjnych

Prawo gospodarcze

W ramach deregulacji unijnych zlikwidowany zostanie np. obowiązek zgłaszania starszych danych, jak również transakcji wewnątrzgrupowych z udziałem kontrahentów niefinansowych. Znoszone będą też bariery dające większy dostęp do usług rozliczeniowych.

05.02.2019

Rząd zdecydował o pracach nad prostą spółką akcyjną

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Uproszczona rejestracja, w tym elektroniczna, a także większe możliwości pozyskiwania kapitału poprzez łatwiejszą emisję i obrót akcjami - takie m.in. zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowym, która ma wprowadzić prostą spółkę akcyjną. Projekt został we wtorek zaakceptowany przez rząd.

05.02.2019

Zmiany w ustawie mają chronić rynek sekurytyzacji

Rachunkowość Prawo gospodarcze Finanse

Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku sekurytyzacji oraz zwiększenie jego przejrzystości i bezpieczeństwa dla podmiotów uczestniczących w procesach sekurytyzacji - to cele zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw, których projekt przyjął we wtorek rząd.

05.02.2019

Prof. Mariański: Exit tax to bubel prawny

Ordynacja Prawo gospodarcze

Przepisy tworzone w pośpiechu, bez szerszych analiz i konsultacji, prowadzą do rażącego obniżania się poziomu legislacji podatkowej. Można przypuszczać, że projektodawcy w celu tzw. uszczelniania proponują regulacje, które mają charakter wyłącznie odstraszający, a nie rzeczywiście zapobiegający unikaniu podatkowania – tłumaczy prof. Adam Mariański.

04.02.2019

Rzecznik MŚP: Trzeba wydłużyć czas na zgłoszenia do "małego ZUS"

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Czas na zgłoszenia osób chcących skorzystać z możliwości płacenia niższych składek powinien być wydłużony - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I wnioskuje o zmiany w ustawie. Według Rzecznika termin na składanie wniosków powinien być wydłużony do 31 stycznia roku kalendarzowego.

02.02.2019

Ustawa o restrukturyzacji banków bez poprawek Senatu

Prawo gospodarcze

Nowe zasady przymusowej restrukturyzacji banków, wyłączenie banków hipotecznych z zasady gwarantowania depozytów - takie m.in. zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.

01.02.2019