Facebook poinformuje o zasadach świadczenia usług

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO

Facebook będzie czytelniej informował o zasadach, na jakich świadczy usługi na rzecz konsumentów - to jeden z warunków wynegocjowanych z tą firmą przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Poinformował o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który brał udział w tych rozmowach.

09.04.2019

UODO: Klient musi znać konsekwencje ujawnienia jego danych

Prawo gospodarcze RODO

Nie wystarczy przyznać się do ujawnienia czyichś danych - stwierdziła prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W decyzji dotyczącej m.in. ubezpieczycieli podkreśliła, że administrator musi jak najszybciej poinformować poszkodowanego o wszystkich możliwych tego konsekwencjach, a także o krokach, które powinien uczynić, aby ich uniknąć.

09.04.2019

Taksówkarze protestują przeciwko projektowi lex-Uber

Nowe technologie Prawo gospodarcze

W poniedziałek protestowali taksówkarze przeciwko zmianom, które pozwolą legalnie działać pośrednikom kojarzącym klientów z licencjonowanymi kierowcami. Z taksówkarzami spotkała się Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości. Rozmowy mają być kontynuowane w tym tygodniu.

08.04.2019

Będą ułatwienia w prowadzeniu małych ubojni

Prawo gospodarcze

Rząd chce wprowadzić zmiany jeszcze w tym roku - zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podczas regionalnej konwencji PiS. Jak dodał, przygotowywana jest też grupa spożywcza, która będzie stabilizowała rynki, głównie dotyczące przetwórstwa owoców miękkich.

06.04.2019

WSA: Kilka kliknięć na FB, by wygrać karnet na zabiegi, to nie udział w grze losowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Skarżąca zorganizowała na FB na fun page’u swojej firmy konkurs z nagrodą. Żaden z uczestników akcji nie musiał nabywać żadnych usług. Wystarczyło m.in. polubić post i wpisać komentarz. Skarżąca nie musiała więc dysponować specjalnym zezwoleniem. To była tylko forma reklamy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

06.04.2019

Będzie skarga do TSUE ws. pakietu mobilności 

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Polska złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przyjętego w czwartek przez Parlament Europejski pakietu mobilności. Podstawą skargi ma być to, że przepisy te zostały przyjęte z naruszeniem określonej w regulaminie PE procedury prawodawczej.

05.04.2019

Obszary chronione ograniczają aktywność gospodarczą gmin, a rekompensat nie ma

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Nie ma subwencji ekologicznej, która wyrówna niedogodności dla gmin, w których czasem obszary chronione stanowią ponad 70 proc. powierzchni. Wpływa to na wykluczenie gminy, bo nie mogą być tam realizowane inwestycje - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.

05.04.2019

Restrykcyjne przepisy o delegowaniu kierowców zagrożą polskim tirom

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Parlament Europejski poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. Ten kontrowersyjny projekt sprawi m.in, że kierowcy będą traktowani jak pracownicy delegowani. Europosłowie, zarówno z PiS jak i PO liczą jednak, że PE nie zdąży w tej kadencji ostatecznie przyjąć tzw. pakietu mobilności.

04.04.2019

Firmy bez compliance dużo ryzykują

Spółki Prawo gospodarcze Compliance

System zarządzania zgodnością z przepisami, z ang. compliance, to nie tylko przestrzeganie standardów prawnych, ale także zasad etycznych. Zaufanie to nie trawa, nie odrośnie – tak twierdzili uczestnicy konferencji Compliance Days 2019. Jego utrata może mieć większe znaczenie, niż nałożona przez regulatora kara.

04.04.2019

Będą kontrole celne po twardym brexicie

Prawo gospodarcze

Unia Europejska wprowadzi kontrole celne niezwłocznie po brexicie bez umowy - zapowiedział w środę unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici. I dodał, że unijne firmy handlujące z Wielką Brytanią muszą być gotowe na dodatkowe koszty oraz zwiększoną biurokrację.

04.04.2019

MPIT: Nie rekomendujemy zmian w ograniczeniu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Widoczne jest wyhamowanie tendencji spadkowych, jeśli chodzi o liczbę sklepów i poziom sprzedaży wśród najmniejszych placówek handlowych, rośnie sprzedaż na stacjach benzynowych i obroty w turystyce, a Polacy coraz częściej spędzają czas z rodziną oraz poświęcają go na rekreację.

03.04.2019

Rząd przyspiesza prace nad lex Uber

Nowe technologie Prawo gospodarcze

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt, zgodnie z którym kierowcy Ubera będą musieli mieć licencje. Ponadto wprowadzi on definicję pośrednika kojarzącego kierowców z pasażerami. By świadczyć taką działalność, będzie trzeba mieć zarejestrowaną firmę w Polsce. Tradycyjny taksometr będzie mogła zastąpić aplikacja mobilna.

02.04.2019

Zwrot za zakup kasy fiskalnej nie dla wszystkich

VAT Prawo gospodarcze

Podatnicy, objęci obowiązkiem instalacji kas fiskalnych online, będą mieli prawo do zwrotu maksymalnie 700 zł kosztów zakupu. Pieniędzy nie dostaną jednak firmy, które wymienią kasę tradycyjną na online dobrowolnie, bez obowiązku wynikającego z ustawy. Takie rozwiązania przewiduje opublikowany we wtorek projekt rozporządzenia.

02.04.2019

Wlk. Brytania: Twardy brexit coraz bardziej realny

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Propozycja stworzenia unii celnej ze Wspólnotą była w poniedziałek najbliżej zwycięstwa w serii próbnych głosowań w brytyjskiej Izbie Gmin. Jednak żadna z przedstawionych propozycji wyjścia Wlk. Brytanii z UE nie uzyskała większości głosów.

02.04.2019

Zaświadczenie o niekaralności zagraża branży odpadowej

Środowisko Prawo gospodarcze

Firmy, które chcą złożyć wnioski o zezwolenia na przetwarzanie i magazynowanie odpadów mogą mieć problem z uzyskaniem zaświadczeń o niekaralności. Szczególnie trudne jest pozyskanie oświadczeń od wspólników będących w konflikcie z innymi. Bez nich zaś przedsiębiorcy nie mają szans na kontynuowanie działalności. Ponadto najmniejsza kara może ich pozbawić pozwolenia.

02.04.2019

Unia zabroni podwójnych standardów jakości żywności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wprowadzanie do obrotu żywności o podwójnej jakości będzie uważane za "mylące", a przedsiębiorstwa, które naruszą zasady, będą podlegały grzywnom w wysokości do 4 proc. rocznego obrotu. Taką regulację zamierza wprowadzić Unia Europejska.

01.04.2019

Twardy brexit wydłuży kolejki w porcie w Dover

Prawo gospodarcze

Polskie firmy wciąż muszą przygotować się na dwa scenariusze - twardy brexit 12 kwietnia lub wniosek o radykalne przedłużenie negocjacji. W przypadku pierwszego scenariusza przedsiębiorcy muszą być gotowi nawet na sześciodniowe kolejki w portach. Z danych brytyjskiego Ministerstwa Transportu wynika bowiem, że dodatkowe 60 sekund poświęcone na kontrolę celną każdego pojazdu w Dover spowoduje wydłużenie oczekiwania wjazdu na prom od 6 do 8 godzin.

01.04.2019