KE nałożyła 200 mln euro kary na największego producenta piwa

Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Największa na świecie firma piwowarska - spółka AB InBev - nadużyła pozycji dominującej na belgijskim rynku piwa. Za utrudnianie importu tańszego piwa Jupiler z Holandii do Belgii Komisja Europejska nałożyła na nią ponad 200 mln euro kary.

13.05.2019

Dostawca energii ukarany za automatyczne przedłużanie umów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sprzedawca energii elektrycznej i gazu nie może karać konsumenta za rozwiązanie umowy przed terminem - stwierdził UOKiK, który wszczął postępowanie o uznanie za niedozwolone 47 klauzul stosowanych przez spółkę Polski Prąd i Gaz. Według Urzędu niedopuszczalne jest też automatyczne przedłużanie umów znów na czas określony.

13.05.2019

Zegarek Mega czy Omega - renomowany znak chroniony także w internecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przy towarowym znaku renomowanym obowiązuje niższy stopień podobieństwa - orzekł Sąd Najwyższy. - Omega to jest znak renomowany, a podobieństwo do innych znaków należy rozpatrywać nie tylko w warstwie znaczeniowej, ale także - wizualnej i fonetycznej. W tym używanej w domenie internetowej - uznał SN.

13.05.2019

Szef URE konsekwentnie krytykuje ustawę o cenach energii

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Regulator mógł złagodzić efekty wzrostu cen energii, nie potrzebna była ustawowa ingerencja w rynek energii - twierdzi prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Wtórują mu eksperci z branży energetycznej, którzy tzw. ustawę prądową nazywają interwencjonizmem w czystej postaci.

10.05.2019

Prezydent powołał Radę Przedsiębiorczości

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

18 osób liczy Rada do spraw Przedsiębiorczości powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na jej czele stanął Piotr Wachowiak, profesor Szkoły Głównej Handlowej i jej prorektor. Rada ma analizować i podpowiadać rozwiązania prawne, które ułatwią życie przedsiębiorcom.

10.05.2019

Niedużak: Państwo musi wspierać przedsiębiorców w walce z zatorami

Prawo gospodarcze Finanse

Prezes UOKiK dostanie wszelkie niezbędne narzędzia do prowadzenia kontroli firm, które zwlekają z regulowaniem swoich zobowiązań w terminie. Będzie mógł m.in.: pozyskiwać dane z Krajowej Administracji Skarbowej – mówi Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. I zapowiada, że projekt jeszcze w maju przyjmie rząd.

10.05.2019

Coraz więcej fuzji i przejęć jest ubezpieczanych

Prawo gospodarcze

Zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych rośnie popularność polis Warranty and Indemnity, czyli od odpowiedzialności z tytułu składanych zapewnień w umowie sprzedaży. Tak wynika z raportu kancelarii Eversheds Sutherland o sytuacji na rynku transakcji fuzji i przejęć.

08.05.2019

Umowa zawarta podstępem - klasyka nieuczciwej praktyki rynkowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Telekomunikacja Polska Dzień Dobry; Dzień dobry, tu Twoja Telekomunikacja; Dzień dobry, tu Polska Telefonia Stacjonarna; Dzień dobry, Dzwonię z gazowni… Tak rozpoczynają się często rozmowy telefoniczne z konsumentami, zmierzające do podstępnego zawarcia z nimi umowy. O sposobach chronienia się przed tym pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

07.05.2019

Marek Furtek: Coraz więcej firm może korzystać z arbitrażu

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Arbitraż nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularny, ale możliwe jest powiększenie grona firm, które w swych kontraktach stosować będą zapisy na arbitraż - twierdzi dr. Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Ale przyznaje, że popularyzacja tej formy rozwiązywania sporów wymaga jeszcze pracy.

07.05.2019

Minister: Nie będzie testu przedsiębiorcy, ale będą kontrole

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce - zapewniła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Skomentowała w ten sposób zapowiedź weryfikacji samozatrudnionych. 

06.05.2019

RPO powołał zastępcę, który zajmie się m.in. sprawami gospodarczymi

Prawo gospodarcze

Dr Maciej Taborowski z UW został nowym zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Do jego zadań należeć ma m.in. zwiększenie zaangażowania RPO w zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, praw podatników, praw przedsiębiorców, ochrony zdrowia, a także we wszystkie sprawy, w których prawo Unii Europejskiej może oferować obywatelom skuteczną ochronę.

06.05.2019

Dzięki Prawu przedsiębiorców w większości przypadków kopia wystarczy

Prawo gospodarcze

Za sprawą jednego przepisu co do zasady urzędnicy stracili podstawę do żądania przedłożenia oryginałów dokumentów. Ustawodawca obdarzył przedsiębiorców zaufaniem i uznał, że kopie wystarczą. Kiedy tak jednak nie będzie - pisze Piotr Tracz, prawnik z kancelarii GESSEL.

06.05.2019

NSA: Pozorne korzyści w programie lojalnościowym naruszyły zakaz reklamy

Prawo gospodarcze

Apteka oferowała pacjentom przystąpienie do programu lojalnościowego. Korzyści z tego płynące były jednak pozorne, ponieważ z treści regulaminu programu nie wynikało nic ponad obowiązki spoczywające na farmaceucie z mocy ustawy o izbach aptekarskich. Rozpoznający sprawę NSA uznał, że działanie to naruszyło zakaz reklamy.

06.05.2019

Mediatorzy: Jest coraz lepiej, ale mediację trzeba wciąż upowszechniać

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Mediacja już przebiła się do mentalności społeczeństwa jako jeden ze sposobów rozwiązywania sporów, ale ja mówią prawnicy-mediatorzy, nadal należy aktywnie ją popularyzować. Rolę w tym powinny odegrać środowiska prawnicze, w szczególnie sędziowie.

03.05.2019

MPiT: Konstytucja Biznesu dobrze służy gospodarce 

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Więcej zakładanych działalności gospodarczych, większa przeżywalność firm, lepsza ochrona praw przedsiębiorców w relacjach z urzędami – takie są, według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, efekty obowiązywania od roku Konstytucji Biznesu.

28.04.2019

Kolor podeszwy i kształt batonika mogą być własnością intelektualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy przedmiotem ochrony może być kolor podeszwy w markowych butach, albo kształt popularnego batonika? W określonych warunkach mogą, ale orzecznictwo sądów nie jest jeszcze konsekwentne i wciąż się kształtuje - piszą Krystian Maciaszek i Aleksandra Wrońska z kancelarii DLA Piper, komentując w światowym Dniu Własności Intelektualnej orzecznictwo w tym zakresie.

26.04.2019

KNF ma skuteczniej nadzorować zagranicznych ubezpieczycieli

Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia

Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła skuteczniej nadzorować zakłady ubezpieczeń i reasekuracji z innych krajów Unii Europejskiej działające w Polsce np. przez swoje oddziały. Odpowiednie zmiany zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów, który pojawił się właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

26.04.2019

Minister przedsiębiorczości: Nie będzie testu przedsiębiorcy

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Chcemy egzekwować obowiązujące prawo, by przedsiębiorcy go nie omijali, nie chcemy dodatkowych barier dla najmniejszych przedsiębiorców – powiedziała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Według niej w rządzie nie ma poparcia dla tego pomysłu.

25.04.2019

Firma sprzedająca filtry wody ukarana za negowanie prawa do rezygnacji z umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Instalująca rewitalizatory wody firma Dannte została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za to, że naruszała prawo klientów do odstąpienia od umowy. Zapłaci tylko karę w wysokości ponad 15 tys. zł, ponieważ już zrezygnowała z takich praktyk.

25.04.2019

SN: Zwrot nadpłaty czynszu i nakładów - niezasadne, bo przedawnione

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wraz z rozwiązaniem spółki cywilnej, wspólnicy przestają być najemcami lokalu. A wszelkie rozliczenia nakładów poczynionych w celu jego ulepszenia powinny nastąpić z tą datą - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że roszczenia z tego tytułu przedawniają się po roku od oddania kluczy.

25.04.2019