Mikrorachunek podatkowy przyjmie kolejne daniny

Ordynacja Rachunkowość Finanse

Lista płatności dokonywanych na mikrorachunek została rozszerzona. Obejmie więcej tytułów niż podatki dochodowe - PIT i CIT i podatek od towarów i usług. Ministerstwo Finansów zmieniło zasady korzystania z mikrorachunków podatkowych. Zmiany obowiązują od 15 kwietnia.

21.04.2021

WSA: Dane o cmentarzach żydowskich powinny być udostępnione

Samorząd terytorialny Finanse

Informacje dotyczące usytuowania na obszarze działania gminy wyznaniowej "cmentarzy, miejsc pochówku oraz miejsc martyrologii narodu żydowskiego", noszą cechy informacji publicznej - orzekł w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. I dodał, że spotkanie władz gminy żydowskiej ze skarżącym nie może być uznane za udzielenie żądanej informacji.

20.04.2021

33 organizacje biznesowe apelują do rządu o rozważną zmianę opodatkowania wynagrodzeń

PIT Prawo pracy Finanse

Reforma systemu podatkowego nie może likwidować naszej przewagi konkurencyjnej i zabijać klasy średniej. Potrzebujemy racjonalnej debaty o klinie podatkowym – z takim apelem zwróciły się do rządu 33 organizacje biznesowe i think tanki, w tym Konfederacja Lewiatan. Bo, jak twierdzą, klin podatkowy to atut w okresie odbudowywania gospodarki po kryzysie związanym z epidemią COVID-19.

15.04.2021

Rząd po raz kolejny nie przyjął projektu o ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Finanse Prawo europejskie

Wbrew zapowiedziom, rząd nie zajął się we wtorek projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że projekt zostanie prawdopodobnie przyjęty jeszcze w kwietniu, ponieważ "potrzebna jest akcja informacyjna podkreślająca, że projekt odnosi się do całego budżetu UE". Dwa miesiące temu projekt już raz "spadł" z posiedzenia rządu.

13.04.2021

Państwa coraz bardziej interesują się gospodarką cyfrową

Finanse Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Komisja Europejska pracuje nad przepisami dotyczącymi gospodarki cyfrowej. Akt o rynkach cyfrowych wprowadzi do europejskiego systemu prawnego kategorię tzw. strażników dostępu, kontrolujących dostęp do informacji i usług. Za naruszenie przepisów będą groziły surowe kary - nawet 10 proc. całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorstwa na świecie – pisze Paweł Uściński.

12.04.2021

Pranie pieniędzy - prezydent podpisał nowelizację rozszerzającą listę firm zobowiązanych

Prawo karne Prawo gospodarcze Finanse

Doprecyzowanie listy instytucji obowiązanych do stosowania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, poprzez dodajne do niej m.in. przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą m.in. na obrocie lub pośrednictwie w obrocie dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi oraz antykami, to cel nowelizacji ustawy. W czwartek podpisał ją prezydent.

08.04.2021

Prezydent podpisał zmiany w Prawie celnym

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Transport

Nowelizacja ma usprawnić wydawanie decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i emisyjnej w związku z importem towarów. Są w niej także zmiany dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych i gier hazardowych. Prezydent w czwartek podpisał nowelizację ustawy.

08.04.2021

W Senacie o sprawiedliwym opodatkowaniu dochodów

PIT Doradca podatkowy Finanse

W czwartek w Senacie odbyła się konferencja dotycząca kierunków zmian w systemie podatkowym i sprawiedliwych zasadach opodatkowania dochodu. Zwracano uwagę na powszechność opodatkowania, identyczne zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wysoką kwotę opodatkowania i ograniczone zwolnienia podatkowe.

08.04.2021

Ustawa o lepszym nadzorze nad instytucjami finansowymi podpisana

Rynek i konsument Finanse

Zwiększenie odporności banków i domów maklerskich na wypadek wystąpienia kryzysu na rynku finansowym to cel podpisanej w czwartek przez prezydenta nowelizacji Prawa bankowego i innych ustaw. Prawo bankowe ma objąć swoim zakresem finansowe spółki holdingowe i finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które choć mogą być jednostkami dominującymi grup bankowych, nie są obecnie objęte nadzorem finansowym.

01.04.2021

Więcej czasu na CIT-8 i sprawozdania, ale nie dla wszystkich

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W Dzienniku Ustaw są już opublikowane rozporządzenia, które wydłużają terminy na rozliczenie rocznego CIT i sporządzenie sprawozdań finansowych. Okazuje się jednak, więcej czasu dostały nie wszystkie podmioty. Przedłużenie nie dotyczy m.in. sporządzenia skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

31.03.2021

Niepewne korzyści podatkowe fundacji rodzinnych

CIT Doradca podatkowy Finanse Podatek od spadków i darowizn

Nowe przepisy dotyczące fundacji rodzinnych wbrew zapowiedziom rządu mogą nie być tak korzystne, jak mogłyby oczekiwać zainteresowane środowiska. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy podatkowe. Może się okazać, że fundacje ze zwolnienia z podatku wcale tak łatwo skorzystają. Nie wiadomo też, w taki sposób będą kalkulować koszty podatkowe. Projekt przepisów wymaga pilnej poprawy.

30.03.2021

Raport KPMG: System podatkowy na dwóję z małym plusem

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Kwestia stabilności przepisów podatkowych i wcześniejszego informowania o planowanych zmianach w prawie podatkowym cały czas pozostawiają wiele do życzenia. Najwięcej trudności sprawiają firmom ceny transferowe, a najkorzystniejszym rozwiązaniem antykryzysowym było zwolnienie ze składek ZUS. Takie wnioski wynikają z badania KPMG.

29.03.2021

Niemiecki TK wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy

Finanse Prawo europejskie Koronawirus

Prezydent nie może na razie podpisać ustawy ratyfikującej unijny fundusz odbudowy, przeznaczony na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa – orzekł w piątek niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Trybunał jeszcze nie opublikował uzasadnienia swojej decyzji, ale wynika z niej, że chodzi o to, to KE czy państwa członkowskie mają się zadłużyć na ten fundusz.

26.03.2021

Projekt przepisów o fundacji rodzinnej wymaga doprecyzowania

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Przewagą podatkową polskiej fundacji rodzinnej nad zagraniczną może być to, że osoby najbliższe będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia na ich rzecz będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora. Nie jest jednak jasne, czy ze zwolnienia korzystać będzie majątek nabyty przez fundację w trakcie jej trwania – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska z GWW.

25.03.2021

MF uruchamia system e-TOLL

Ordynacja Finanse Transport

Już w czerwcu 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma zostać uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL. Zastąpi on obecny viaTOLL. Nowy system służyć będzie do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych.

24.03.2021

Wkrótce duże zmiany w tarczy finansowej PFR

Finanse Koronawirus Tarcza finansowa

Rząd chce ograniczyć liczbę podmiotów, które mogą starać się o pożyczkę płynnościową dla przedsiębiorców. Wnioski o pomoc będzie można składać do 30 września 2021 roku. Do końca roku będzie natomiast czas na zawieranie umów pożyczek. Założenia do projektu zmian trafiły w poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu.

22.03.2021

Rząd szykuje zmiany w pomocy dla przedsiębiorców

Finanse Koronawirus

W poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt zmian w przepisach antykryzysowych. Zmiany mają m.in. dotyczyć voucherów turystycznych. Chodzi też o wprowadzenie umorzeń w całości lub w części należności z tytułu otrzymanych przez przedsiębiorców instrumentów wsparcia. Dodatkową pomoc mają też dostać sklepiki szkolne.

22.03.2021

Zarzuty UOKiK za promowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Finanse

Systemy promocyjne typu piramida, a ich tworzenie, prowadzenie i propagowanie jest zakazane i uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową - przypomniał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I postawił zarzuty trzem przedsiębiorcom, namawiali w internecie i podczas różnych wydarzeń do inwestowania w FutureNet, FutureAdPro lub przystępowania do sieci NetLeaders.

22.03.2021

Unijne dyrektywy wdrażamy często z opóźnieniem, chyba że są korzystne dla rządu

Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Podatki międzynarodowe Ochrona konkurencji

Rozwiązania korzystne dla firm implementowane są z opóźnieniem. Pozostałe z kolei – często wchodzą u nas w życie przed wymaganym terminem i są bardziej restrykcyjne niż wymaga tego Unia. Najnowszym przykładem są przepisy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Ale takie problemy dotyczą też podatków.

19.03.2021

Więcej osób umiera - przechodzący w 2021 r. na emeryturę mogą liczyć na wyższe świadczenia

Emerytury i renty Prawo pracy Finanse Koronawirus

W styczniu 2021 roku ZUS wypłacił 48,7 tys. zasiłków pogrzebowych na łączną kwotę ponad 194,4 mln złotych. To o 12,4 tys. więcej niż przed rokiem. Wyższa była też kwota wypłat – prawie o 49,2 mln złotych. Nie ma pewności, czy to czas na korygowanie prognoz demograficznych i uaktualnienie planów finansowych i wydatków.

19.03.2021