Firmy pożyczkowe straciły na ustawie antylichwiarskiej, skorzystały lombardy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Ustawa antylichwiarska, która zaczęła obowiązywać w grudniu, uderzyła w firmy pożyczkowe. W ocenie podmiotów prowadzących działalność pożyczkową, obniżenie maksymalnej wysokości kosztów pozaodsetkowych do aktualnie obowiązującego poziomu, nie pokrywa kosztów ponoszonego przez te podmioty ryzyka czy kosztów operacyjnych. Okazało się to szansą dla lombardów, które sprawnie omijają rafy legislacyjne.

14.01.2023

UOKiK: Operator giełdy kryptowalut bezprawnie przypisuje sobie aprobatę KNF

Rynek i konsument Finanse

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego i polskim pochodzeniu serwisu - to zarzut stawiany przez Prezesa UOKiK firmie Good Solution Investments Limited, operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange. Spółce grozi kara do 10 proc. obrotu. UOKiK stwierdza, że firma z Belize chce się w ten sposób uwiarygodnić się na polskim rynku.

12.01.2023

Nowe prawo - luka planistyczna już nie wpłynie na wysokość odszkodowań przy sprzedaży gruntów

Finanse Nieruchomości

Od 7 stycznia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ułatwi otrzymanie odszkodowań tym, którzy uzyskali niższą cenę z ich sprzedaży. Zmiana wzmocni dominującą już wykładnię, zgodnie z którą luka planistyczna nie może powodować negatywnych konsekwencji dla właścicieli nieruchomości, którzy zdecydowali się dochodzić roszczeń planistycznych przeciwko gminom.

07.01.2023

Fundacja rodzinna nie dla każdego rodzinnego biznesu

Prawo gospodarcze Finanse

Fundacja rodzinna stanowi odpowiedź na problemy pojawiające się w procesie klasycznej sukcesji majątkowej, jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie będzie dobrym pomysłem, jeśli właściciel firmy ma indywidualistyczne podejście do sukcesji i nie chce w żadnym stopniu wiązać rąk kolejnym pokoleniom. Założenie, że każdy sukcesor może sprzedać przypadające na niego udziały byłoby niemożliwe w ramach fundacji rodzinnej.

05.01.2023

Fundacje rodzinne będą mogły płacić tzw. estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Finanse

Fundacje rodzinne, które będą miały charakter holdingowy i będą osiągać głównie zyski pasywne, będą mogły skorzystać z zasad estońskich. Dotychczas spółki o takim charakterze nie mogły korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT. Kto jeszcze zaoszczędzi na podatkach, korzystając z fundacji rodzinnych? Zapytaliśmy ekspertów.

03.01.2023

Nowe prawo - rzecznik finansowy włączy się w spory sądowe konsumentów

Prawo gospodarcze Finanse

Od Nowego Roku rzecznik finansowy będzie mógł brać udział we wszystkich postępowaniach cywilnych istotnych z punktu widzenia klientów podmiotów rynku finansowego, a nie tylko tych dotyczących nieuczciwych praktyk rynkowych. Większe środki fnansowe trafią też na edukację finansową.

31.12.2022

Dwukrotne podniesienie płacy minimalnej może zwiększyć w firmach presję płacową

Domowe finanse Prawo pracy Finanse

W 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie dwukrotnie: od 1 stycznia i od 1 lipca. W porównaniu do roku 2022 płaca minimalna wzrośnie łącznie o 590 zł, a stawka godzinowa – o 3,80 zł. Zdaniem prawników, pracodawcy powinni nie tylko przygotować firmowe budżety na tę podwyżkę, ale i dokonać przeglądu siatki płac, by pozostali pracownicy nie czuli się niedocenieni.

30.12.2022

Ruszają terminy dla spółek związane ze sprawozdaniami za rok 2022

Spółki Finanse

Koniec 2022 roku oznacza dla wielu spółek początek biegu terminów na sporządzenie sprawozdania finansowego i wykonanie innych obowiązków związanych ze sprawozdawczością finansową. Na razie nie wiadomo, czy podobnie jak w poprzednich latach, zostaną one przedłużone. Więcej na ten temat piszmy w Legal Alercie.

27.12.2022

MF zapewnia: opłata cukrowa nie obejmie nowych produktów

Rynek i konsument Finanse

Ministerstwo Finansów wycofuje się z objęcia podatkiem cukrowym koncentratów soków, naturalnego cukru w sokach ani napojów zawierających niewielką ilość naturalnej kofeiny lub tauryny. Przyjęło w ten sposób sygnały przedsiębiorców, którzy wskazywali, że prowadziłoby to do podwójnego opodatkowania.

23.12.2022

Pozaodsetkowe koszty kredytu będą niższe - częściowo weszła w życie ustawa antylichwiarska

Rynek i konsument Finanse

Obniżenie maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu do 45 proc. całkowitej kwoty kredytu może sprawić, że udzielanie kredytów z dłuższymi terminami spłaty będzie nieopłacalne dla kredytodawców, zatem trzeba się liczyć z tym, że przestaną oni oferować takie produkty. Konsekwencją może być przeniesienie wielu pożyczek do szarej strefy.

17.12.2022

Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną do projektu zmian konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Finanse

Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia projektu zmian w Konstytucji. Chodzi o wyłączenie finansowania potrzeb obronnych RP z limitu zadłużenia publicznego. W jej skład wejdą: Marek Ast (PiS), Bartosz Kownacki (PiS), Robert Kropiwnicki (KO), Anna Milczanowska (PiS), Arkadiusz Myrcha (KO), Dariusz Rosati (KO), Kazimierz Smoliński (PiS), Jacek Tomczak (KP-PSL), Małgorzata Wassermann (PiS), Wojciech Zubowski (PiS), Anna Maria Żukowska (Lewica)

14.12.2022

Po wyroku TSUE beneficjenci rzeczywiści mogą pozywać Skarb Państwa o odszkodowanie

Prawo gospodarcze Finanse

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych funkcjonuje w obecnej postaci od 13 października 2019 r. W przypadku większości spółek obowiązek pierwszego zgłoszenia miał zostać wypełniony do 13 lipca 2020 r. Przez jakiś czas więc dane części beneficjentów były dostępne w internecie w sposób nieograniczony. Stan ten, co stwierdzono w wyroku TSUE, jest nieproporcjonalną ingerencją m.in. w prawo do ochrony życia prywatnego.

14.12.2022

Prokuratorskie pożyczki na wyższy procent niż te od banków

Prokuratura Finanse

Zgodnie z Prawem o prokuraturze prokuratorowi może być przyznana pomoc finansowa w postaci pożyczki finansowej na zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych. Ma to być jeden z elementów ustawowych gwarancji niezależności. Problem jednak w tym, że oprocentowanie wynosi tyle ile inflacja zapisana w ustawie budżetowej. A w 2023 r., zgodnie z projektem, ma sięgnąć 9,8 proc.

14.12.2022

Ustawa wzmacniająca kompetencje Rzecznika Finansowego podpisana przez prezydenta

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse

Wzmocnienie kompetencji Rzecznika Finansowego i uruchomienie Funduszu Edukacji Finansowej (FEF) przewiduje nowelizacja ustawy. Funduszem zarządzać będzie minister właściwy do spraw instytucji finansowych, natomiast o wyborze zdań, które będą finansowane ze środków FEF, decydować ma Rada Edukacji Finansowej. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

13.12.2022

PFR sprawdza, jak kantory wykorzystały tarczę finansową

Rynek i konsument Finanse

Przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową, którzy otrzymali pomoc w ramach tzw. Tarczy Finansowej PFR, otrzymują wezwania od Polskiego Funduszu Rozwoju do wyjaśnień w zakresie oświadczeń złożonych przy ubieganiu się o pomoc. Przyczyną jest obliczanie dofinansowania dla kantorów od wartości przychodu, co powoduje, że wartość udzielanej pomocy byłaby w ocenie PFR za wysoka.

08.12.2022

Wsparcie dla przedsiębiorców z różnych programów nie pozbawia prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Finanse

Różnorodne formy wsparcia dla przedsiębiorców nie wyłączają możliwości opodatkowania spółki w formie ryczałtu od dochodów spółek. Ewentualne ograniczenia w zakresie wyboru estońskiego CIT obejmują zwolnienia związane z działalnością w specjalnych strefach ekonomicznych oraz zwolnienia wynikające z decyzji o wparciu. Taką korzystną interpretację wydała właśnie skarbówka.

01.12.2022

Zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na razie odłożone

Rynek i konsument Finanse

Sejmowa komisja ds. energii odrzuciła w czwartek większość poprawek, jakie do ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 r. zaproponowała opozycja. Poparto zmiany zgłoszone przez posłów PiS, dotyczące morskiej energetyki wiatrowejWciąż nie wiadomo, jakie ceny za gaz zapłacą indywidualni odbiorcy w przyszłym roku. Rząd odłożył do przyszłego tygodnia prace nad projektem nowej ustawy ustalającej górny pułap cen gazu dla gospodarstw domowych i innych podmiotów wrażliwych. Przedsiębiorstwa obrotu gazem otrzymają rekompensaty. Na razie nie zapowiedziano mechanizmu finansowania tych rekompensat.

30.11.2022

Blokada rachunku bankowego firmy przez fiskusa - brakuje jasnych przepisów

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Możliwość dokonania przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej blokady rachunku bankowego na podstawie przepisów o STIR budzi kontrowersje niemal od samego początku ich obowiązywania. Niedookreślone warunki zastosowania tego instrumentu w połączeniu z jego dolegliwością, dla przedsiębiorcy stanowią poważne ryzyko dla działalności gospodarczej - pisze dr Grzegorz Keler.

30.11.2022

Będzie kolejny Windfall Tax. Po elektrycznym - gazowy

Finanse Podatki międzynarodowe

Ustawa zamrażająca ceny gazu ma wprowadzić nowy podatek od nadzwyczajnych zysków wydobywców gazu. W praktyce chodzi głównie o jeden podmiot: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. I choć ustawa powołuje się na unijne rozporządzenie o interwencji na rynku energii, to podatek ma inną konstrukcję, niż wspólnotowy wzorzec.

28.11.2022