- Kilka dni temu podano informację o upadku dużej giełdy kryptowalut. Ta informacja pokazuje, że problemy z ładem korporacyjnym miały tam miejsce. Dlatego trzeba dyskutować co zmienić, bo widzimy, że problemy są nie tylko w Polsce, ale również w najbardziej rozwiniętej gospodarce na świecie – w gospodarce amerykańskiej. Wystąpiły problemy z nieprzejrzystością, z niewystarczającym wnikaniem przez akcjonariuszy, inwestorów, w sprawozdania finansowe. Dlatego chcemy o tym mówić, żeby z punktu widzenia Polski wyciągać jak najwięcej wniosków – podkreślił Marcin Obroniecki, prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, otwierając konferencję „Ład korporacyjny 2022: system zasad w erze niepewności”.

Wskazał na fakt, że temat ładu korporacyjnego jest szczególnie ważny w czasach kryzysu, bo to w takim właśnie okresie występują różnego rodzaju nieprawidłowości i afery finansowe, jak np. słynny Enron z roku 2001.

- Ład korporacyjny to pojęcie, które często przywoływane jest w różnych kontekstach, bywa niejednakowo rozumiane lub jego znaczenie jest w ogóle niejasne. Tymczasem mówi on o zasadach kluczowych ze względu ich wpływu na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz stabilność i zdolność rozwoju przedsiębiorstw - podkreślał Marcin Obroniecki.

Czytaj w LEX: Zrównoważony ład korporacyjny all’italiana >>>

Czytaj w LEX: Zrównoważony ład korporacyjny (sustainable corporate governance) – kierunek ewolucji polskiego prawa spółek? >>>

 


Wskazywał także, że ma nadzieję, że dyskusja i wypracowane podczas konferencji rekomendacje przyczynią się do wzmocnienia instytucjonalnych fundamentów ładu korporacyjnego w Polsce. - W obliczu możliwego globalnego kryzysu gospodarczego działania z zakresu edukacji finansowej są niezmiernie ważne. W ten sposób jako instytucja publiczna, przyczyniamy się również do wzmacniania odporności naszej gospodarki – zaznaczał Marcin Obroniecki.  

 

 

Nowy etap w kształtowaniu ładu korporacyjnego

Na rangę zagadnienia zwracał też uwagę ekspert Szkoły Głównej Handlowej. - Uważamy, że dogłębna debata na temat zasad, na jakich ład korporacyjny w Polsce powinien się opierać jest koniecznym warunkiem stworzenia zdrowego systemu. Szerokie informowanie społeczeństwa o zasadach ładu korporacyjnego i edukacja w tej dziedzinie są ogromną wartością i cieszy nas, że Polska Agencja Nadzoru Audytowego wzięła na swoje barki tę misję - stwierdził dr hab. Piotr Wachowiak.

Podkreślił, że konferencja odbywa się w przededniu wprowadzenia nowych standardów zarządzania jakością z czym będziemy mieli do czynienia od nowego roku. I to wówczas rozpocznie się nowy etap w kształtowaniu ładu korporacyjnego.

Dyskusja toczyła się w trzech panelach poświęconych przede wszystkim roli biegłych rewidentów i firm audytorskich oraz potrzebie zmian w praktyce krajowej i międzynarodowej.

 

Doświadczeniami dzielili się wykładowcy akademiccy, przewodniczący komitetów audytu w spółkach giełdowych, członkowie rad nadzorczych, menedżerowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji państwowych i samorządu zawodowego.

Kontrola audytorów i ankieta wśród inwestorów

Panel pierwszy "Ład korporacyjny poza rynkiem podstawowym GPW" prowadziła Agnieszka Baklarz, dyrektor Departamentu Kontroli PANA, biegły rewident. Udział w nim wzięli Agnieszka Gontarek (GPW w Warszawie), Małgorzata Kryszkiewicz (PANA), Barbara Nowakowska (Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych), Damian Jasica (Rada Nadzorcza Tower Investment S.A., Komitet audytu Vivid Games S.A.), dr Małgorzata Kutera (PANA, wykładowca UJ) i dr Mariusz Trojak (Komitet audytu Tower Inwestment S.A, wykładowca UJ).

Podczas panelu przedstawiono raport z badania przeprowadzonego przez PANA, dotyczącego sprawdzenia, w jaki sposób badane są sprawozdania finansowe. - Celem agencji jest zapewnienie jak najwyższej jakości i rzetelności badań sprawozdań finansowych, dlatego agencja wykonała takie badanie – poinformowała Agnieszka Baklarz.

Czytaj w LEX: Etyczne aspekty pozyskiwania i akceptacji zleceń przez firmy audytorskie >>>

Dane wynikające z raportu omówiła dr Małgorzata Kutera.

- Jako PANA przeprowadziliśmy serię kontroli tematycznych wśród firm audytorskich, które miały na celu zidentyfikowanie różnych istotnych problemów wpływających na efektywność wykonywania usług świadczonych dla spółek notowanych na alternatywnych systemach obrotu, głownie zajęliśmy się rynkiem NewConnect. Celem też była identyfikacja istotnych obszarów ryzyka sprawozdawczości finansowej tych podmiotów - podkreśliła dr Małgorzata Kutera.

Kontrolą objęto 20 firm audytorskich. Przeprowadzono też ankietę wśród inwestorów.

Zobacz również: Marcin Obroniecki: Firmy audytorskie polubiły zdalne kontrole >>

Przeciętna roczna liczba badań realizowanych na rynkach alternatywnych w większości podmiotów to od 3 do 5 zleceń. Prawie 70 proc. firm audytorskich stwierdziło, że to nie jest rynek, który ich interesuje na przyszłość. 25 proc. badanych wyraźnie wskazała, że chce się wycofać z tego rynku z uwagi na większą pracochłonność i podwyższone ryzyko.

Większość firm podkreślała trudną współpracę z radami nadzorczymi i kierownictwem firm badanych. Połowa kontrolowanych firm wskazała na przeciętną jakość sprawozdań finansowych.  Bardzo dużo firm audytorskich nie przestrzegało obowiązku wewnętrznej weryfikacji- sprawdzenia poprawności wydawanej opinii. 35 proc. firm nie dopełnia tego obowiązku.

Panel drugi "Czy leci z nami pilot, czyli kto pilnuje ładu korporacyjnego w Polsce? Rola biegłych rewidentów i firm audytorskich w obszarze ładu korporacyjnego" moderowała Katarzyna Rumiancew (Warsaw Enterprise Institute). Udział w nim wzięli: Justyna Adamczyk (PANA), Liliana Anam (CSRinfo), dr hab. Tomasz Berent, prof. SGH, Barbara Misterska-Dragan (Polska Izba Biegłych Rewidentów), dr hab. Rafał Mrówka (prof. SGH) i Piotr Rybicki.

Panel trzeci – „Ład korporacyjny – status quo a potrzeba zmian w praktyce krajowej i międzynarodowej” odbył się z udziałem gości zagranicznych: Francine McKenna z uniwersytetu w Pensylwanii,  Matt Kelly, prowadzący portal Radical Compliance. Wykład końcowy wygłosił prof. John C. Coffee, dyrektor Centrum Ładu Korporacyjnego w Columbia Law School.

Podkreślano konieczność zachowania profesjonalizmu i zasad etycznych po obu stronach: zarówno w środowisku osób odpowiedzialnych za tworzenie ładu korporacyjnego w przedsiębiorstwach, instytucjach, jak również w środowisku biegłych rewidentów.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Finansów, Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, oraz portalu CSRinfo.org. Patronem medialnym był m.in. serwis Prawo.pl.