Zmiany w ustawie mają przysporzyć gruntów na "Mieszkanie+"

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zwiększenie podaży gruntów, które potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane przez KZN, co ma umożliwić sprawniejszą realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego, a w szczególności rządowego programu „Mieszkanie+” - to główny cel podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

03.07.2019

Rząd chce uproszczeń w wydawaniu decyzji środowiskowych

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie postępowań administracyjnych i skrócenie procedur związanych z realizacją procesu inwestycyjnego, a zwłaszcza z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

03.07.2019

Uzyskanie decyzji środowiskowej ma być szybsze i tańsze

Środowisko Budownictwo

Inwestorzy nie będą musieli zabiegać o wypisy z rejestrów gruntów, etapowość przestanie być wymogiem do wydłużeniu terminu ważności decyzji środowiskowej. Takie zmiany zakłada między innymi przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji o ocenach oddziaływania na środowisko.

02.07.2019

NSA: Zabudowa biurowa dopuszczalna w sąsiedztwie domów jednorodzinnych

Administracja publiczna Budownictwo

Zasada dobrego sąsiedztwa może dopuszczać lokalizację obiektów o funkcji handlowej, usługowej i biurowej pomiędzy zabudową mieszkaniową jednorodzinną. NSA podkreślił, że jest to możliwe nawet, jeżeli funkcja mieszkaniowa jest przeważająca na terenie objętym analizą urbanistyczno-architektoniczną.

01.07.2019

Nowelizacja ustawy o uwłaszczeniu nie rozwiązuje wszystkich problemów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Niektóre obiekty budowlane np. banery reklamowe czy kapliczki, które według dotychczasowej wykładni wyłączały przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, nie mają powierzchni użytkowej. Na gruncie nowelizacji może więc powstać w takich sytuacjach konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania dowodowego – uważa dr Łukasz Sanakiewicz.

22.06.2019

Miasta: Rozszerzenie uwłaszczenia pozbawia dochodów z majątku

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządowcy z miast apelują do prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy zmieniającej zasady w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności. Ich zdaniem pozbawia ona Skarb Państwa i samorządy stałych, stabilnych źródeł dochodów z majątku.

21.06.2019

Deweloper będzie musiał udzielić więcej informacji

Rynek i konsument Budownictwo

Nie na żądanie klienta, ale z urzędu, deweloper będzie musiał przekazać zainteresowanemu prospekt informacyjny sprzedawanej nieruchomości. Sam dokument ma zawierać więcej informacji, aby klient mógł podjąć trafną decyzję – przewiduje projekt nowelizowanej ustawy deweloperskiej.

21.06.2019

Samorządy chcą budować drogi, rząd opóźnia procedury

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządowcy chcą przyspieszenia procedur zatwierdzania listy wniosków, które zostaną objęte wsparciem finansowym w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Związek Gmin Wiejskich RP apeluje w tej sprawie do premiera. Jednocześnie gminy i powiaty pozytywnie oceniają podwyższenie puli środków.

18.06.2019

Planowanie przestrzenne nadal w lesie

Samorząd terytorialny Budownictwo

W Polsce buduje się osiedla, a nie miasta, a brak kontroli nad rozlewaniem się ośrodków miejskich i ich zabudową prowadzi do chaosu przestrzennego. Od reszty Europy różni nas to, że nie wiadomo, gdzie jest u nas miasto, a gdzie tereny leśne – uważają eksperci. To kryzys gospodarki przestrzennej – alarmują.

17.06.2019

Wywłaszczenie: Bez przejęcia działki przez inwestora, nie ma wyższego odszkodowania

Budownictwo

Podwyższone o 5 proc. odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi może otrzymać były właściciel, który przekazał ją inwestorowi. Co więcej musi to zrobić w ciągu 30 dni. Zdaniem NSA prezydent nie musi pouczać wywłaszczanego, co zrobić, by dostać więcej pieniędzy. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

17.06.2019

MIiR: Będzie więcej mieszkań plus

Budownictwo

Po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości na program Mieszkanie plus będzie można wykorzystać więcej gruntów – podkreśla resort rozwoju. Ministerstwo zaznacza też, że ustawa upraszcza procedury uwłaszczeniowe.

14.06.2019

Sejm znowelizował ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Budownictwo

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie dysponował większą ilością terenów, które będzie można wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe. Posłowie zdecydowali też o zmianach doprecyzowujących ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego.

13.06.2019

WSA: Opinia ekspertów decyduje o elewacji zabytkowego budynku

Administracja publiczna Budownictwo

Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa w sprawie zabytkowego budynku, w którym uczył się Janusz Korczak, zdecydowała jaka będzie jego elewacja po remoncie. Niedopuszczalne jest przyjęcie rozwiązania nie opartego na naukowych podstawach - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

13.06.2019

Mniej w kasach gmin po przekształceniu użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Budownictwo

Tylko w pierwszych latach, jeśli jednorazowe opłaty będą masowe, uwłaszczenie może działać na plus na gminne budżety. W dłuższym czasie stracą, bo ustawodawca nie zapewnił rekompensat za utracone wpływy. Samorządowcy mówią, że to atak na ich majątek. Tymczasem w dużych miastach już wzrosły koszty kadrowe związane z realizacją ustawy.

13.06.2019

Starosta wyszedł na drodze jak Zabłocki na mydle

Samorząd terytorialny Budownictwo

Powiat poznański znalazł się w tarapatach finansowych z powodu wykreślenia go z listy rankingowej zadań realizowanych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Starosta, gdy już wybudował drogę, dowiedział się, że nie dostanie 3 mln złotych obiecanego dofinansowania. Co gorsza, musi znaleźć dodatkowe 2 mln złotych

10.06.2019

Nowe prawo budowlane da więcej swobody inwestorom

Budownictwo

Rząd opracowuje właśnie projekt dużej nowelizacji Prawa budowlanego, która – w wielu aspektach – wprowadza wręcz rewolucyjne rozwiązania, zwiększającego przede wszystkim pozycję inwestora w stosunku do organów budowlanych i dających mu realną wolność na własnej działce - pisze Jacek Kosiński, adwokat, partner zarządzający w kancelarii JK.

08.06.2019

Kooperatywa zamiast mieszkania od dewelopera

Budownictwo

Blok wybudują jego przyszli mieszkańcy. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przekazało do konsultacji społecznych projekt ustawy stwarzającej możliwość działania kooperatyw mieszkaniowych. Dla pewnej grupy osób ma to stanowić alternatywę wobec zakupu mieszkania od dewelopera.

07.06.2019

Resort inwestycji szykuje rewolucję w planowaniu przestrzennym

Budownictwo

Organizacje społeczne dostały do prekonsultacji projekt nowego Prawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przewiduje on likwidację warunków zabudowy, wprowadzenie decyzji lokalizacyjnych, dwóch rodzajów planów oraz standardów urbanistycznych.

06.06.2019

Pośrednicy nieruchomości muszą uważać na pranie pieniędzy

Budownictwo Compliance Nieruchomości

Dotychczas w Polsce systemy zarządzania zgodnością były kojarzone głównie z sektorem finansowym i ubezpieczeniowym. To się jednak zmienia. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy dotyczy też m.in. pośredników nieruchomości. Jej nieprzestrzeganie, może ich słono kosztować – mówi Katarzyna Saganowska, ekspert do spraw compliance w firmie JLL.

06.06.2019

NSA: Nie będzie rozbiórek zabytków do czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Budownictwo Prawo gospodarcze

Pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rozbiórek zabytków wpisanych do gminnej ewidencji wstrzymuje wydawanie wyroków. Wątpliwości sądu i Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą braku ochrony właścicieli obiektów, które nie spełniają konstytucyjnych i konwencyjnych standardów. Ministerstwo kultury zapowiedziało zmianę przepisów.

03.06.2019
Prawo.pl