NSA: Przenieść śmietnik spod okien budynku

Środowisko Budownictwo

Należy zlikwidować śmietnik oddalony od okna mieszkania o 7 metrów, a od granicy działki mniej niż 3 metry, nawet jeśli za parkanem znajduje się trawnik i parking - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał też, że lokalizacja śmietnika musi być zmieniona bez względu na to, że odległości te zostały ustalone po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

17.02.2020

Niebezpieczne i drogie uproszczenia w geodezji

Środowisko Budownictwo

Rząd przekonuje, że nowelizacja prawa geodezyjnego ograniczy formalizm, obniży opłaty i sprawi, że informacje w ewidencji gruntów będą aktualizowane z urzędu, a dane w Geoportalu łatwiej dostępne. Polskie Towarzystwo Geodezyjne uważa, że nowe przepisy nie realizują tych założeń. Niektóre opłaty wzrosną ze złotówki do nawet 500 złotych.

17.02.2020

Sejm: Premia termomodernizacyjna uchwalona, ale nie dla TBS-ów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Lokale znajdujące się w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego nie będą mogły korzystać z premii termomodernizacyjnej. Sejm odrzucił 13 lutego br. dotyczącego tego poprawkę do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

14.02.2020

Nowela prawa budowlanego uchwalona. Czeka na podpis prezydenta

Budownictwo

W czwartek parlament skończył prace nad nowelizacją, która zmienia ponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić realizację inwestycji. Po pięciu latach już nie da się podważyć pozwolenie na budowę, zmieni się definicja projektu budowlanego, będzie można bezpłatnie zalegalizować ponad 20-letnią samowolę.

14.02.2020

Sejm znowelizował prawo geodezyjne

Środowisko Budownictwo

W czwartek Sejm przegłosował nowelizację prawa geodezyjnego, która ma sprawić, że informacje w ewidencji gruntów mają być aktualizowane z urzędu, a dane w Geoportalu łatwiej dostępne oraz ograniczyć formalizm. Posłowie opozycji ostrzegają, że będzie drożej i trduniej dla geodetów, którzy nie są urzędnikami.

13.02.2020

Nielegalna budowla na stoku narciarskim zabiła trzy osoby

Budownictwo

Podmuch wiatru zerwał w poniedziałek 11 stycznia br. dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Zginęła 52-letnia kobieta i jej 15-letnia córka, a 21-latka – druga córka zmarłej kobiety - zmarła wieczorem tego samego dnia. Jak poinformowała inspekcja budowlana, budowla była postawiona nielegalnie, a jej konstrukcja była wykonana niefachowo.

11.02.2020

Specjalny fundusz ma chronić nabywców mieszkań i domów

Rynek i konsument Budownictwo

Powołany ma być Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma poprawić skuteczność i efektywność ochrony nabywców lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Projekt nowelizacji odpowiednich ustaw został już zaakceptowany przez przez Stały Komitet Rady Ministrów.

10.02.2020

Elektroniczny projekt budowlany może zmienić publiczne inwestycje

Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo AI

Podczas prac nad nowelizacją prawa budowlanego pojawiły się poprawki, które wprowadzały możliwość złożenia fakultatywnie projektu w wersji elektronicznej. Zostały odrzucone. To jednak nie oznacza, że cyfryzacja nie zawita do budownictwa. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wprowadzeniem cyfryzacji do inwestycji publicznych.

10.02.2020

Reklamy w Warszawie po uchwale krajobrazowej zbada UOKiK

Samorząd terytorialny Budownictwo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy w stolicy nie dojdzie do stworzenia monopolu jednej spółki i ograniczenia dostępu do rynku reklamy zewnętrznej. Chodzi o zapisy uchwalonej niedawno uchwały krajobrazowej w Warszawie.

06.02.2020

Uproszczona legalizacja nie dla działkowców

Budownictwo

Zgodnie z poprawką senatorów tzw. uproszczona legalizacja nie obejmie samowoli budowlanych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, np. ponadwymiarowych altan. Działkowcy przesłali do Senatu wiele apeli i stanowisk, w których ostrzegali m.in. przed perspektywą dzikich osiedli mieszkaniowych i zostali wysłuchani.

05.02.2020

Zmiany w prawie budowlanym mogą utrudnić budowę domu

Budownictwo

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją do zawiadomienia o planowanym terminie rozpoczęcia robót do organu nadzoru budowlanego będzie trzeba dołączyć oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego. To oznacza, że ta nowa część projektu budowlanego musi być gotowa przed rozpoczęciem inwestycji, ale nie trafi do urzędu. Zdaniem inżynierów to utrudni bezpieczne prowadzenie inwestycji.

04.02.2020

Będą problemy z finansowaniem planów zagospodarowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządowcy mają zastrzeżenia do wstępnych propozycji Ministerstwa Rozwoju, ale nowe prawo ma szansę uporządkować przestrzeń. Liczą na wypracowanie rozwiązań, również co do zasad finansowania. Zmieniając z urzędu plan, gminy musiałyby płacić bardzo wysokie rekompensaty, a to fizycznie niemożliwe – mówi Stanisław Jastrzębski

29.01.2020

Nowe prawo budowlane uchwalone przez Sejm

Budownictwo

W czwartek 23 stycznia Sejm uchwalił nowelizację, która zmieniaponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć realizację inwestycji. Za jego sprawą łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną, a także postawić paczkomat. Pozwolenie na budowę już po pięciu latach będzie nie do podważenia. Zmieni się też definicja projektu budowlanego.

23.01.2020

Kary dla dwóch firm za zmowę przetargową przy remontach dróg

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy budujące drogi za zawarcie zmowy przetargowej polegającej na mechanizmie rozstawiania i wycofywania ofert. Jeden przedsiębiorca zapłaci 356,7 tys zł a drugi prawie 51,3 tys zł. Jak podkreśla Urząd, w niedozwolony sposób wpływali oni na wynik zamówień publicznych na remonty dróg.

23.01.2020

Nadzór budowlany potrzebuje więcej pieniędzy, by działać sprawnie

Budownictwo

Struktura organizacyjna nadzoru budowlanego, a także zasoby kadrowe są nieadekwatne do potrzeb wynikających z obowiązków nałożonych na inspektoraty w prawie budowlanym. Przez to prowadzone kontrole są nieefektywne. Czy potrzebne są zmiany w zasadach funkcjonowania inspekcji - zastanawiali się posłowie? Niekoniecznie, bardziej potrzebne są większe pieniądze.

22.01.2020

Wiceminister rozwoju: Rusza reforma planowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Planujemy, że do połowy roku przedstawimy główne założenia prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Robert Krzysztof Nowicki, wiceminister rozwoju. I zapowiada, że główne cele prac to zintegrowanie planowania w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gminy.

22.01.2020

Kolejna zmowa przetargowa wykryta przez UOKiK

Zamówienia publiczne Budownictwo Ochrona konkurencji

Dwaj przedsiębiorcy mogli ustalać swoje oferty w przetargach na usługi remontowo-budowlane w Warszawie i Lublinie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko dwóm przedsiębiorcom z województwa mazowieckiego: Bioforma z Grabianowa i PHU Magnum z Siedlec.

21.01.2020
Prawo.pl