Prawo.pl

Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie

Prawo cywilne Spółki Małe i średnie firmy
Brak możliwości całkowitego ograniczenia odpowiedzialności wspólników spółki cywilnej powoduje, że podejmowanie ryzykownych przedsięwzięć gospodarczych za pośrednictwem spółki cywilnej może stanowić realne zagrożenie nie tylko dla wspólnego majątku wspólników, ale też majątku osobistego każdego z nich.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.09.2021
Prawo cywilne Spółki Małe i średnie firmy
Mimo, że terminy raportowania schematów podatkowych są wciąż częściowo zawieszone, część podatników w najbliższym czasie będzie musiała dokładniej przyjrzeć się realizacji obowiązków na tym gruncie w swoich organizacjach. Wszystko za sprawą obowiązku sporządzenia i podania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej
Agata Śliwińska Konrad Kurpiewski
24.09.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Czas oczekiwana na warunki zabudowy oraz pozwolenie na budowę znacznie wydłużył się. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich winna jest pandemia, która niekorzystnie wpłynęła na pracę urzędów. To już standard, że na warunki zabudowy czeka się dłużej niż 60 dni. Podobnie zaczyna być w przypadku pozwoleń na budowę, coraz mniej wydaje się ich w terminie.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.09.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus a prawo
Rzecznik Finansowy wystąpił z roszczeniami na rzecz klientów banków w sprawach związanych z utratą środków finansowych w wyniku nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Żąda anulowania wykonanych przez oszustów transakcji oraz uznania umów dotyczących udzielonych im pożyczek za nieistniejące. Jak wyjaśnia, klienci nie tylko tracą środki zgromadzone na koncie, ale też muszą spłacać kredyty,
Krzysztof Sobczak
23.09.2021
Prawo cywilne Domowe finanse
Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z "podważeniem niezależności krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji" - Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o przepisy dotyczące powoływania i odwoływania prezesa UKE, w tym odowłanie poprzedniego przed upływem kadencji.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Korporacyjne programy motywacyjne nadal atrakcyjne podatkowo

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
W procesie wdrażania programu motywacyjnego istotne jest, aby pamiętać nie tylko o spełnieniu przesłanek ustawowych wskazanych w ustawie o PIT, ale dostosować go możliwie do potrzeb danego podmiotu czy grupy kapitałowej. Wybór właściwego rozwiązania może skutkować wymiernymi korzyściami ekonomicznymi zarówno z perspektywy uczestnika jak i organizatora – pisze Adam Szmyt,
Adam Szmyt
23.09.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

WSA: Nie będzie kary za dyskotekę w lockdownie

Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
W związku z pandemią koronawirusa i wysoką liczbą zakażeń, rząd przyjął rozporządzenie, które zakazywało prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych. Przedsiębiorca, który pomimo tego otworzył swój lokal, został ukarany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcia i umorzył postępowanie
Dorian Lesner
23.09.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Opłaty za wywóz śmieci od dłuższego czasu ostro szybują w górę. Obowiązująca od czwartku duża nowela ustawy śmieciowej nic nie zmieni. Nowe przepisy jedynie lekko "pudrują” problemy związane z odpadami komunalnymi, ale ich nie rozwiązują. Dla mieszkańców, jak było drogo, tak dalej będzie. Wyjściem z sytuacji może być wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.09.2021
Samorząd terytorialny Odpady Finanse Nieruchomości
Przedsiębiorstwo państwowe „Porty Lotnicze” zostanie przekształcone w spółkę prawa handlowego, a następnie jej akcje zostaną wniesione na podwyższenie kapitału spółki Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. - przewiduje projekt ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Regina Skibińska
22.09.2021
Rynek Spółki
Wprowadzenie pięć lat temu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania było odpowiedzią na rosnące zagrożenia fiskalne. W zamyśle ustawodawcy miała ona pełnić funkcję prewencyjną - zniechęcać podatników do podejmowania działań zmierzających do unikania opodatkowania. Duża część postępowań w zakresie GAAR dotyczy jednak czynności, które zostały dokonane przez podatników przed dniem jej wejścia w życie
Krzysztof Koślicki
22.09.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Jeśli ubezpieczyciel po kolizji drogowej zakwalifikuje samochód do rozliczenia metodą szkody całkowitej, to odszkodowanie może nie wystarczyć na naprawę auta. Ostatnio takich spraw pojawia się sporo w orzecznictwie sądowym. Najczęstsze problemy dotyczą nieprawidłowej wyceny wartości rynkowej pojazdu oraz stosowania w kosztorysie odmiennych kryteriów.
Regina Skibińska
22.09.2021
Drogi Ubezpieczenia

Raport: Pandemia przyspieszyła cyfryzację uczelni

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Pandemia COVID-19 sprawiła, że pracownicy dydaktyczni wyższych uczelni w większym stopniu będą pracowali z wykorzystaniem różnych urządzeń IT – wynika z opublikowanego właśnie raportu Wolters Kluwer Polska i Fundacji Rektorów Polskich. Szybciej postępowało też wdrażanie informatycznych narzędzi do zarządzania uczelnią.
Monika Sewastianowicz
22.09.2021
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w punktach konsultacyjnych. Konsultacje będą bezpłatne, odbędą się w całej Polsce, wydarzenie zaplanowano na 25 września br.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.09.2021
Budownictwo
Decyzję o odstępstwach od warunków technicznych dla aut produkowanych np. w USA będzie wydawał nie minister infrastruktury, ale dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego. Ma to robić szybciej, by nie narażać właścicieli pojazdów za niezarejestrowanie ich w ciągu 30 dni. Ujednolicone zostaną też przepisy dotyczące ograniczników prędkości -wynika z założeń projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które przyjął rząd.
Robert Horbaczewski
21.09.2021
Administracja publiczna
Do końca września przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne mogą wystąpić do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku, a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Wnioski o zwolnienie można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
Krzysztof Sobczak
21.09.2021
Małe i średnie firmy
Rząd nie zamierza wyłączyć z funkcjonowania kopalni Turów i elektrowni Turów. Elektrownia generuje od 4 do 7 proc. zapotrzebowania na energię, która zabezpiecza miliony obywateli. Są one bardzo ważne dla całego naszego systemu energetycznego - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, pytany o postanowienie TSUE w tej sprawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.09.2021
Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
W Unii Europejskiej należałoby rozważyć powołanie unijnego rzecznika finansowego, co przyczyniłoby się do tego, że „głos konsumentów na rynku finansowym byłby bardziej słyszalny”, także w Brukseli czy Luksemburgu - taka propozycja przedstawiona została na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC), który odbywa się obecnie w Katowicach.
Krzysztof Sobczak
21.09.2021
Rynek i konsument Finanse Prawo europejskie
Transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami powiązanymi od lat wzbudzają wiele kontrowersji, w szczególności w aspekcie zmian legislacyjnych. Uproszczenia rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi są elementem Polskiego Ładu. Ale czy rzeczywiście w takim przypadku proponowane zmiany powinny być ujęte w Ładzie? Zgodnie z definicją słownikową ład rozumiany jest jako porządek
Jarosław F. Mika
21.09.2021
CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Właściciel lokalu będzie musiał wypłacić prowizję pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, chociaż zerwał z nim umowę. Zdaniem sądu nie ma to znaczenia. Pośrednik podjął bowiem niezbędne kroki, żeby znaleźć najemcę. Wynagrodzenie należy się więc za wykonane czynności. Problem polega na tym, czy to była umowa starannego działania, czy rezultatu.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego przyznała pierwszeństwo konstytucyjnej wartości pewności prawa, której immanentnym elementem jest ochrona powagi rzeczy osądzonej. Służy to ochronie stabilności i prawomocności orzeczeń sądowych oraz kształtowanych przez nie stosunków prawnych. Zatem skarga kasacyjną Prokuratora Generalnego została oddalona,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.09.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Po wielomiesięcznych konsultacjach, burzliwych dyskusjach środowisk biznesowych i naukowych od 1 lipca 2021 roku do polskiego porządku prawnego wprowadzono nową spółkę prawa handlowego - Prostą Spółkę Akcyjną. Ma ona stanowić złoty środek dla przedsiębiorstw nowo powstałych i innowacyjnych, umożliwiając im rozwój, jednocześnie zabezpieczając interesy tworzących je osób. Czy tak jest naprawdę?
Marcin Sadowski
21.09.2021
Spółki Prawo gospodarcze
We wtorek wchodzi w życie kontrowersyjna specustawa, tzw. lex Izera, dzięki której na gruntach leśnych w okolicach Jaworzna i Stalowej Woli ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera. Zdaniem ekspertów i ekologów, ustawa tworzy niebezpieczny wyłom w obecnych przepisach i może być zachętą do podobnych kroków w przyszłości.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.09.2021
Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Właściciel sklepów Biedronka przeprowadzi akcję edukacyjną i quiz dla konsumentów, dla których są przygotowane bony na zakupy o łącznej wartości 7,5 mln zł, które może zdobyć 500 tys. osób. To wykonanie obowiązku nałożonego przez prezesa UOKiK za naruszanie praw konsumentów podczas organizowanych w sklepach promocji. Szkolenia dla konsumentów ruszyły w poniedziałek 20 września.
Krzysztof Sobczak
20.09.2021
Rynek i konsument
Interwencja produktowa dotycząca polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) nie ma wpływu na już funkcjonujące umowy oraz te, które zostaną zawarte do końca obecnego roku. Powoływanie się wyłącznie na tę interwencję w celu nakłonienia klienta do zmiany lub wypowiedzenia tych umów, jest nieuzasadnione – podkreśla Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Regina Skibińska
20.09.2021
Finanse Ubezpieczenia
Jedną w kluczowych czynności związanych z dokumentowaniem transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi jest ustalenie, czy i jakie dokładnie transakcje kontrolowane podlegają udokumentowaniu. Ta z pozoru nieskomplikowana czynność sprawia jednak niejednokrotnie wiele trudności – piszą Ewa Rumińska i Radosław Chudy, eksperci GWW.
Ewa Rumińska Radosław Chudy
20.09.2021
CIT PIT Rachunkowość
Polska obejmuje przewodnictwo w Unii Izby Łaby i Odry. To zrzeszenie gospodarcze obejmuje regiony Polski, Czech i Niemiec. Zakres działania Izby to blisko milion przedsiębiorstw. – Bycie prezesem tak ogromnego zrzeszenia to wyzwanie, ale i zobowiązanie – podkreśla Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.09.2021
Tylko nieliczni inwestorzy zdecydowali się ubiegać o pozwolenia na budowy na zasadach obowiązujących od 19 września ubr. Większość wybrała stare przepisy sprzed tej daty. A w poniedziałek kończy się okres przejściowy i wyboru w procedurach już nie ma. Zostają tylko nowe. Inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości - razem z nimi pojawi się bałagan oraz wydłuży się czas załatwiania formalności.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.09.2021
Administracja publiczna Budownictwo

Z preferencyjnego opodatkowania holdingów skorzysta niewiele firm

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Z procedowanego w Sejmie projektu podatkowej części Polskiego Ładu wynika, że od stycznia przyszłego roku spółki holdingowe będą rozliczać CIT według zmienionych zasad. Preferencje mają opierać się na dwóch filarach – jednak skorzystać z nich nie będzie łatwo. Sama tylko możliwość zastosowania zwolnień z podatku została obwarowana dość restrykcyjnymi warunkami.
Krzysztof Koślicki
20.09.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W miesiącach wakacyjnych, czyli od początku czerwca do końca sierpnia 2021 roku, kontrolerzy firmy Conperio przeprowadzili łącznie 6322 kontroli terenowych, pracowników przebywających na zwolnieniach chorobowych. Nieobecność pracownika pod adresem wskazanym na druku zwolnienia, błędnie podany adres lub naruszenie postanowień L4 - stwierdzono w aż 41 proc. przypadków.
Grażyna J. Leśniak
18.09.2021
Prawo pracy

Frankowicze wnioskują o odwieszenie postępowań, ale sądy nie zawsze przychylne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Pełnomocnicy frankowiczów masowo wysyłają do sądów wnioski o podejmowanie zawieszonych postępowań w sprawach przeciwko bankom. To konsekwencja braku uchwały Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Przeważnie skutkiem wniosku jest – albo będzie – podjęcie zawieszonego postępowania, ale pojawiają się też odmienne postanowienia.
Regina Skibińska
18.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości