Prawo.pl
Niestosowanie rozporządzenia o zmianie terminów poboru i przekazania zaliczek na PIT prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracowników, zleceniodawców, emerytów i rencistów, podczas gdy to właściwe ważny interes podatników legł u podstaw decyzji o przedłużeniu terminów pobrania nadwyżki zaliczki i jej przekazania do urzędu skarbowego – ocenia Ministerstwo Finansów w stanowisku opublikowanym w czwartek.
Grażyna J. Leśniak
20.01.2022
PIT Prawo pracy Polski Ład

UOKiK sprawdzi, czy ceny spadną po obniżce VAT

Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do sprzedawców o obniżki cen produktów spożywczych po ustawowych zmianach podatku VAT od pierwszego lutego. Podczas spotkania z branżą zapowiedział działania UOKiK i Inspekcji Handlowej, w tym stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych i piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców.
Krzysztof Sobczak
20.01.2022
Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy
Zmiana przepisów prawa podatkowego, która nastąpiła wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, wprowadziła wiele znaczących zmian również w ramach podatku CIT. Jedną z nich stanowi dodanie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych artykułu 24aa, który wprowadza nową formę opodatkowania - podatek od przerzucanych dochodów.
Sławomir Buszko
20.01.2022
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
W środę w Kancelarii Prezydenta RP odbyły się konsultacje kierownictwa KPRP oraz przedstawicieli rządu w sprawie Polskiego Ładu. Kancelaria Prezydenta przedstawiła swoje uwagi dotyczące wprowadzanych przepisów. Dotyczyły one zarówno rozliczeń osób fizycznych jak i przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
20.01.2022
PIT Polski Ład
Od 20 stycznia obowiązuje nowela w prawie zamówień publicznych, na podstawie której wojsko ma nabywać sprzęt z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych, z powołaniem się na unijne wyłączenie. Wprowadzone zmiany są ściśle związane z obecnym kryzysem imigracyjnym na granicy polsko-białoruskiej
Renata Krupa-Dąbrowska
20.01.2022
Zamówienia publiczne
Liczne i skomplikowane zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu mogą skutkować odpowiedzialnością karno-skarbową zarówno przedsiębiorców jak i wspierających ich księgowych. To może zaistnieć w ciągu miesięcy, a nawet dopiero po latach. To budzi niepokój księgowych, którzy szukając zabezpieczenia przed takim ryzykiem, mogą skorzystać z ubezpieczenia.
Regina Skibińska
20.01.2022
Polski Ład

Opóźnienia w KRS zmuszają firmy do płacenia wyższych podatków

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Polski Ład
Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że firmy muszą już nawet kilka miesięcy czekać na zarejestrowanie przekształcenia lub innej zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tymczasem bez wpisu w rejestrze – zmiana pozostaje nieważna. Problem staje się coraz bardziej palący, bo każdy dzień zwłoki, to w wielu przypadkach konieczność płacenia wyższego podatku.
Krzysztof Koślicki
20.01.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Polski Ład
Początek biegu terminu przedawnienia nie może rozpocząć się zanim konsument - ubezpieczony dowiedział się lub, rozsądnie rzecz ujmując, powinien dowiedzieć się o niedozwolonym charakterze postanowienia. Tak się dzieje w przypadku klauzul niedozwolonych, zwłaszcza w umowach ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.01.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rolniczym handlu detalicznym. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody z tego tytułu do 100 tysięcy złotych będą zwolnione z podatku. Dotychczas limit wynosił 40 tysięcy złotych.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość

Kongres KPMG: Podatników czeka rok pełen wyzwań

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W środę odbyła się dwunasta już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Z wystąpień ekspertów płynie jeden wniosek – 2022 rok będzie czasem wielu trudnych wyzwań dla podatników. Dostarczą ich kompleksowe zmiany w ramach Polskiego Ładu, ale także praktyka organów podatkowych m.in. w zakresie cen transferowych, podatku u źródła czy kosztów uzyskania przychodów w firmach, które działają w grupach.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Mimo, że Trybunał stwierdził już, iż przepisy niemieckie ustalające minimalne stawki wynagrodzenia za usługi architektów i inżynierów są sprzeczne z dyrektywą usługową, to sąd krajowy rozpoznający spór pomiędzy jednostkami nie jest zobowiązany odstąpić od stosowania tego uregulowania niemieckiego wyłącznie na podstawie prawa Unii.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2022
Prawo europejskie
Zdaniem ponad połowy Polaków niebędących przedsiębiorcami, firmy w Polsce mają niesprzyjające warunki prawne i ekonomiczne do rozwoju innowacyjności. Więcej niż jedna piąta społeczeństwa twierdzi odwrotnie, a przeszło jedna czwarta nie umie tego ocenić.Takie są wyniki badania, przeprowadzonego dla Akceleratora Innowacji Przemysłowych Industrylab.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.01.2022
Prawo AI Prawo gospodarcze
Europejskie organy regulacyjne nałożyły w 2021 roku niemal 1,1 mld euro kar z tytułu naruszeń Rozporządzenia o Ochronie Danych (RODO), co oznacza siedmiokrotny wzrost w porównaniu z rokiem wcześniej, wynika z najnowszego raportu międzynarodowej kancelarii prawnej DLA Piper.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
RODO
Spółka NTIM, która promowała w Polsce platformę rockwall.investments została ukarana przez Prezesa UOKiK. Sankcje za promowanie zakazanych piramid finansowych otrzymali także członkowie jej zarządu, którzy umyślnie dopuścili do naruszeń. Natomiast firmy Luxinvest, Quantum i Quantum International mają zwrócić konsumentom środki wpłacone na pakiety szkoleniowe.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma utworzyć Centrum Mediacyjne w celu rozwoju i promocji pozasądowych metod rozwiązywania sporów i rozwiązywania ich w drodze mediacji. Wynika to z uchwały podjętej na Zjeździe Doradców Podatkowych. Rada przygotuje regulamin działania Centrum Mediacji, w którym określi zasady jego funkcjonowania.
Wiesława Moczydłowska
19.01.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Jeśli powód zostanie wezwany do uzupełnienia braków formalnych w pozwie lub wniosku, powinien dokładnie je przeanalizować i uzupełnić pismo, a konkretnie każdy jego mankament. W orzecznictwie przyjmuje się, że nie wystarczy podjęcie w terminie przez stronę czynności i częściowe "poprawienie".
Aleksandra Partyk
19.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Dopuszczalna jest zmiana terminu upadku zabezpieczenia przez zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego. Sąd wydaje wtedy postanowienie po upływie miesięcznego terminu od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, jeśli uprawniony złożył wniosek o zmianę terminu przed jego upływem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2022
Prawo cywilne
Osoby zatrudnione przez platformy cyfrowe w Polsce jako kurierzy czy rozwożący posiłki, pracują na umowy zlecenie przeważnie przez 3 godziny w tygodniu. Lwią część ich zarobku stanowi jednak wynajem własnego roweru lub samochodu, którym te usługi świadczą. Zdaniem prawników, Polska ma wystarczające narzędzia, by „ucywilizować” umowy zlecenia.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu inwestycji. Ułatwienia dotyczą m.in. IP Box i ulgi badawczo-rozwojowej. Eksperci nowe przepisy oceniają korzystnie, jednak dopóki nie zmieni się podejście i praktyka organów podatkowych, z nowych rozwiązań nie będzie łatwo skorzystać. Urzędnicy muszą przestać blokować rozliczanie ulg. Potwierdza to już nawet NSA.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2022
Prawo cywilne Nieruchomości
Przepisy o ochronie danych osobowych nie dają prezesowi UODO prawa do nakazywania administratorowi strony internetowej ujawnienia danych osobom trzecim, np. w celu wytoczenia powództwa. Taka jest konkluzja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ale już obecnie ich uzyskanie jest bardzo trudne. Często wręcz niemożliwe.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.01.2022
Prawo AI Prawo gospodarcze RODO
Analizy, wydawanie decyzji dotyczących legalnego przemieszczania odpadów, a także zwalczanie nielegalnego przewozu śmieci przez granicę, to zadania nowego departamentu w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, którego powstanie przewiduje skierowane do uzgodnień rozporządzenie.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.01.2022
Środowisko Odpady Polski Ład
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zwróciło się z apelem do rządu o przesunięcie terminów wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu o rok (tj. do 2023 r.) Umożliwiłoby to skonsultowanie i przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji. Księgowi proponują również rozwiązania, na wypadek gdyby przesunięcie terminu nie było możliwe.
Krzysztof Koślicki
18.01.2022
Rachunkowość Polski Ład
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował skargi na wysokie opłaty pobierane przez operatora TV i internetu UPC Polska, gdy konsument zerwał umowę przed terminem. I prezes Urzędu wszczął postępowanie przeciwko firmie podejrzewając, że operator może naruszać zbiorowe interesy konsumentów.
Krzysztof Sobczak
18.01.2022
Rynek i konsument
Jeżeli podatnik świadczy usługi stałej obsługi prawnej, to obowiązek podatkowy w VAT powstaje u niego z datą wystawienia faktury. W przypadku zaś importu usług stałej obsługi prawnej i biurowej, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Istotne znaczenie ma tu moment wykonania usługi, upływ okresu rozliczeniowego albo też otrzymanie zaliczki.
Krzysztof Kaźmierski
18.01.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

SN: Po wcześniejszej spłacie kredytu zwrot części prowizji

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Kredytobiorcy, którzy spłacili kredyt przed terminem, otrzymają zwrot części prowizji naliczonej wcześniej przez Alior Bank. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, który uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego w sprawie rozliczenia wcześniejszej spłaty kredytu. Bank odmawiał zwrotu proporcjonalnej wartości prowizji.
Krzysztof Sobczak
18.01.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Spółka została ukarana za umieszczenie w pasie drogowym reklamy bez wymaganego zezwolenia. Sporną kwestią była wysokość nałożonej kary pieniężnej. Spółka wskazywała, że ramka elektronicznego wyświetlacza reklamy nie powinna być wliczana do powierzchni, od której zależy wysokość kary. Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał jej racji.
Dorian Lesner
18.01.2022
Drogi Administracja publiczna Budownictwo

Więcej raportowanych transakcji w 2022 roku

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki
Ten rok w zakresie cen transferowych będzie wymagający. Dokumentowaniu i raportowaniu będą podlegać transakcje kontrolowane oraz po raz pierwszy inne niż kontrolowane (z limitem 500 tys. zł) dokonane przez podatników w roku 2021. A to wszystko w oparciu o znowelizowane przepisy w ramach Polskiego Ładu oraz kolejne objaśnienia i rekomendacje.
Radosław Chudy
18.01.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki
Ze sprzedażą domów do 70 mkw., budowanych bez formalności, mogą być problemy. Notariusze mogą odmawiać sporządzenia aktu notarialnego. Wprawdzie nie ma w przepisach zakazu zbywania, ale jednocześnie przepisy pozwalają budować je tylko dla własnych potrzeb, nie do końca precyzując, co kryje się pod tym pojęciem. Jedno jest pewne: będą spory.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.01.2022
Prawo cywilne Budownictwo Polski Ład
Działy kadr i compliance powinny przygotować się na bardzo pracowity rok 2022, ponieważ możemy spodziewać się, że wejdzie w nim w życie szereg istotnych zmian przepisów prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych – piszą dr Magdalena Rycak i dr Artur Rycak.
Artur Rycak Magdalena Rycak
18.01.2022
Prawo pracy Prawo europejskie