Prawo.pl
Minister finansów wydał rozporządzenie, z którego wynika, że wykonywaniem zadań szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w zakresie przyjmowania i obsługi sprawozdań finansowych zajmie się naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.
Krzysztof Koślicki
18.05.2022
Ordynacja Rachunkowość
Ustawa dotycząca kredytu bez wkładu własnego dotyczy bardzo istotnej kwestii ze społecznego i gospodarczego punktu widzenia. Powinna ona jednak wspierać nie tylko kredytobiorców, ale również zapewniać możliwość preferencyjnego udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytowania np. samym spółdzielniom mieszkaniowym - pisze Piotr Pałka, radca prawny. Więcej na ten temat w Legal Alercie.
Piotr Pałka
18.05.2022
Rynek i konsument Nieruchomości
Rygorystyczne pojmowanie wymogu stosowania formy pisemnej dla umów tak powszechnych jak umowy o pracę, jest oderwane od realiów współczesnej rzeczywistości społecznej oraz gospodarczej. Nie sposób zgodzić się ze stanowiskiem, że w obecnym staniem prawnym nie jest dopuszczalne zatrudnienie cudzoziemca bez zachowania formy pisemnej, czy też że tego typu czyn w każdym wypadku będzie stanowił wykroczenie.
Przemysław Mazur
18.05.2022
Prawo pracy

Bez prądu sklep nie może prowadzić sprzedaży

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Przepisy o kasach fiskalnych nakazują, by podatnicy VAT każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonowali i wydawali paragony. Problem stanowi jednak pogoda i braki w dostawie energii elektrycznej. Jeśli kasa nie działa, sprzedaży prowadzić nie można. Sklep trzeba zamknąć – problem dostrzegli posłowie w niedawnej interpelacji złożonej do ministra finansów. Mamy odpowiedź resortu.
Krzysztof Koślicki
18.05.2022
VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Niektórzy powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego, na wniosek inwestora, przenoszą decyzję o legalizacji samowoli budowlanej. Zdaniem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego to błąd. Prawo budowlane nie przewiduje takiej możliwości. Nie wszyscy prawnicy z tą interpretacją zgadzają się, bo na przepisy trzeba patrzeć szerzej, nie tylko literalnie i nie wolno zapominać o orzecznictwie.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.05.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Senat na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu zajmie się dwoma kontrowersyjnymi ustawami: o służbie zagranicznej oraz powołującą Akademię Kopernikańskiej. Ponadto będzie procedował ustawę o KRUS i Inspekcji Weterynaryjnej. Senatorowie mają też wysłuchać informacji premiera na temat możliwości uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy.
Jolanta Ojczyk
17.05.2022
W 2021 r. roku Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prowadziło ponad 7800 spraw w interesie przedsiębiorców. To o ponad 26 proc. więcej w porównaniu do roku poprzedniego – wynika z raportu „Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP w 2021 r. Większość interwencji dotyczyła spraw z zakresu prawa administracyjnego materialnego, prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.05.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Inspekcja Handlowa oraz straże gminne dostaną nowe uprawnienia. Będą mogły wypisywać mandaty sprzedawcom, którzy nie wystawiają paragonów przy sprzedaży papierosów, tytoniu i alkoholu. Recydywistom będzie groziło cofnięcie zezwolenia na handel wyrobami alkoholowymi. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego ma być przyjęta jeszcze w tym roku.
Krzysztof Koślicki
17.05.2022
VAT Akcyza Administracja publiczna
Większość kontrolowanych spółek komunalnych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim prowadziła działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania gmin w sferze użyteczności publicznej. NIK podkreśla, że w latach 2018-2020 nadzór właścicielski samorządów nad spółkami najczęściej miał charakter formalny. Stąd liczne nieprawidłowości w ich działalności.
Robert Horbaczewski
17.05.2022
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Kontrola zarządcza
Gdy mają miejsce nieuczciwe warunki w umowach konsumenckich, krajowe zasady procesowe nie mogą sprzeciwiać się prawom, które jednostki wywodzą z prawa Unii - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że zasada skuteczności wymaga skutecznej kontroli potencjalnie nieuczciwego charakteru warunków umownych.
Krzysztof Sobczak
17.05.2022
Rynek i konsument Prawo europejskie
Od stycznia przepisy podatkowe przewidują ulgi dla przedsiębiorców, którzy kupią terminal płatniczy i będą przyjmować płatności kartą. Pierwsze miesiące obowiązywania tych regulacji pokazują jednak, że z zachęt trudno skorzystać. Mimo rozliczeń bezgotówkowych, sprzedawcy nie mogą rezygnować z przyjmowania gotówki – ale jeśli przyjmą jej za dużo, podatek od tej wpłaty wkrótce zapłacą dwa razy.
Krzysztof Koślicki
17.05.2022
Ordynacja CIT PIT VAT
Zaniżanie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego, zbyt krótki czas jego udostępniania, niekorzystne warunki najmu – takie problemy są zgłaszane do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez klientów zakładów ubezpieczeń. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny postanowił więc wszcząć postępowania wyjaśniające wobec 4 spółek i sprawdzić, na jakich warunkach zapewniają one pojazdy zastępcze.
Krzysztof Sobczak
16.05.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Można samodzielnie dokonywać wykładni Karty Praw Podstawowych UE - twierdzą niektórzy eksperci. Jest to jednak ryzykowne. Bezpieczne rozwiązanie mogłoby przynieść dopiero uchwalenie poselskiego projektu ustawy w sprawie COVID-19. Zdaniem prawników, ma on szansę wejść w życie już jesienią br. i pozwolić pracodawcom pytać o szczepienie przeciw COVID-19 lub wynik testu.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2022
Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia
Przy zbyt dużej liczbie spraw i małej przepustowości Urzędu Patentowego, nawet najlepsze legislacyjne rozwiązania mogą zwyczajnie nie zadziałać. O ile więc zmiany w kierunku przyspieszenia procesów należy ocenić co do zasady pozytywnie, to jednak trudno stwierdzić, na ile faktycznie przełożą się one na szybsze zakończenie postępowań, zakładając, że obłożenie po stronie urzędu nie ulegnie zmianie.
Joanna Matczuk
16.05.2022
Prawo gospodarcze
Plany miejscowe pozostaną. Zniknie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zastąpi plan ogólny gminy. Zmienią się także zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Takie zmiany mają zostać wprowadzone nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Rząd chce, aby nowe przepisy weszły w życie na początku 2023 r.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
16.05.2022
Samorząd terytorialny Nieruchomości

Teren kolejowy to niekoniecznie też obszar kolejowy

Administracja publiczna Budownictwo
„Teren kolejowy” i "obszar kolejowy" to nie są tożsame pojęcia. Na terenie kolejowym mogą znajdować się nie tylko budynki oraz infrastruktura typowo kolejowa, ale także inne obiekty, w tym nośniki reklamowe. Natomiast nie jest to dopuszczalne w wypadku obszaru kolejowego.
Joanna Maj
16.05.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Niedawny wyrok NSA wskazuje jednoznacznie – wbrew temu, co uważa skarbówka - że podatnik ma prawo dokumentować wydatki w formie elektronicznej. Rozporządzenie o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest natomiast mniej ważne, niż ustawa o PIT i ordynacja podatkowa. Podatnik nie musi więc na siłę zbierać dokumentów papierowych, by rozliczyć koszty uzyskania przychodów.
Krzysztof Koślicki
16.05.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Samorządy mogą dostarczyć radcom i adwokatom narzędzi do ochrony tajemnicy zawodowej, czyli informacji powierzonych przez klienta, ale najlepszym rozwiązaniem byłoby opracowanie standardów cyberbezpieczeństwa. Dzięki nim prawnik, wybierając określone narzędzia, mógłby potwierdzić, że nie tylko jest ono dostosowane do jego indywidualnych potrzeb, ale też spełnia wymagania korporacyjne w zakresie ochrony informacji.
Patrycja Rojek-Socha
16.05.2022
Prawnicy Prawo AI RODO
Samochód użyczony armii ukraińskiej musi mieć OC i zieloną kartę. Jeśli samochód zostanie zniszczony, trzeba go wyrejestrować i dopiero to zwalnia z zakupu polisy OC, ale udowodnienie zniszczenia nie musi być proste. Kluczową sprawą może okazać się przyjęta forma przekazania naszego pojazdu – z punktu widzenia ubezpieczeń i ewentualnej odpowiedzialności cywilnej.
Regina Skibińska
14.05.2022
Ukraina Wojsko
Inwestor planował budowę kompleksu garaży, który byłby uzupełnieniem dla zabudowy mieszkaniowej. Napotkał jednak opór ze strony lokalnych władz. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi ocenił, że kontynuacja funkcji zabudowy nie może być traktowana wąsko. Nie jest więc wykluczone, że działalność usługowa może harmonizować z zabudową mieszkaniową.
Dorian Lesner
14.05.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Popełnianie przestępstw za pomocą gier komputerowych jest ograniczone - można uspokoić graczy. Użytkowników spotka kara, gdy dokonają cyberstalkingu, oszustwa albo włamania do cudzego systemu informatycznego. Ale przekazanie lub wyrzucenie cudzej zbroi lub miecza wirtualnego przez cudzego awatara, jest pozbawieniem władztwa informatycznego, a nie prawnego, czyli to nie kradzież - uważają prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.05.2022
Prawo karne Prawo AI
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, już 16 maja ma zostać odwołany stan epidemii. Planowane jest “zastąpienie” go stanem zagrożenia epidemicznego. Warto więc zapytać o skutki tej potencjalnej zmiany w sferze podatków, w tym o jej wpływ na obowiązki informacyjne w zakresie raportowania schematów podatkowych – piszą Konrad Kurpiewski i Agata Śliwińska z PwC.
Agata Śliwińska Konrad Kurpiewski
13.05.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadza nowe regulacje związane z funkcjonowaniem grup spółek oraz zmiany w zakresie zasad zarządzania i nadzoru nad spółkami kapitałowymi. To właśnie zakresu nadzoru dotyczy znaczna ilość zmian dotyczących Rady Nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - pisze radca prawny Paweł Jakubowski.
Paweł Jakubowski
13.05.2022
Spółki Prawo gospodarcze
Niedawna nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych nie rozwiązała problemu osób, które mają prawomocne wyroki sądowe potwierdzające brak prawa do tego świadczenia z powodu nierozwiązania stosunku pracy. Zmienił się stan prawny w tym zakresie, a nie stan faktyczny – twierdzą prawnicy. Dlatego osoby, które chcą skorzystać na zmianie prawa, powinny złożyć nowe wnioski do ZUS.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2022
Emerytury i renty
Skazanie przez sąd karny przedstawiciela związku zawodowego za odmowę przyjęcia 15 nowych osób do grona członków związku stanowiło naruszenie swobody zrzeszania się - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. I podkreślił, że intencją skarżącego nie było permanentne odrzucenie ich kandydatur, lecz wstrzymanie się z procedurą przyjmowania nowych członków do kolejnego walnego zebrania.
Katarzyna Warecka
13.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Mimo zniesienia pandemii dalej będzie obowiązywało ograniczenie z ustawy covidowej dotyczące zebrań we wspólnotach oraz walnych zgromadzeń w spółdzielniach. Prawnicy uspokajają, że jednak można uniknąć paraliżu decyzyjnego. Zawsze właściciele i spółdzielcy będą mogli spotkać się stacjonarnie i porozmawiać, bo zniesiono ograniczenia sanitarne dotyczące spotkań.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.05.2022
Koronawirus a prawo Nieruchomości
​Za nami kolejny akt rewolucji podatkowej: Sejm przyjął zmiany do Polskiego Ładu. Ustawą zajmie się teraz Senat. Być może jeszcze pod koniec maja nowelizacja zostanie podpisana przez Prezydenta. W efekcie od 1 lipca zacznie obowiązywać niższa stawka PIT dla skali podatkowej, a zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej.
Piotr Juszczyk
12.05.2022
CIT PIT Rachunkowość
Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE. Zdaniem autorów, zmiana jest konieczna, bo inwestorzy mają niezawinione opóźnienia w realizacji tych inwestycji, które mogę skutkować tym, że zakłady energetyczne wypowiedzą umowy przyłączeniowe.
Krzysztof Sobczak
12.05.2022
Prawo gospodarcze
Umieszczenie podmiotu wspierającego agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jego pracowników natychmiastowe odebranie źródła utrzymania i innych świadczeń. I nie mogą oni wystąpić o zaspokojenie roszczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zdaniem RPO, który interweniuje w tej sprawie, przepisy powinny przewidywać ochronę praw pracowniczych.
Krzysztof Sobczak
12.05.2022
Prawo pracy Ukraina
Sejm rozpoczął w czwartek prace nad projektem nowelizacji prawa geologicznego i górniczego przewidującym zniesienie organu nadzoru górniczego – dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego oraz likwidację Specjalistycznego Urzędu Górniczego (SUG). Jego zadania przejmie Wyższy Urząd Górniczy.
Ret
12.05.2022
Środowisko BHP