W wykazie prac legislacyjnych rządu zostały opublikowane ogólne założenia nowelizacji przepisów kodeksu karnego skarbowego. Z harmonogramu wynika, że rząd będzie chciał przyjąć zmiany w 2022 r. Po raz pierwszy o pomyśle mówiono już w ubiegłym roku.
Zmiany w karach z kodeksu karnego skarbowego
Jak wskazuje rząd, zasadniczymi celami projektowanego aktu jest dokonanie zmian w sferze prawnej, ukierunkowanych na zwiększenie nieuchronności wykrycia nieprawidłowości. Chodzi przede wszystkim o poszerzenie katalogu organów mogących prowadzić w trybie mandatowym sprawy dotyczące czynów o mniejszym stopniu społecznej szkodliwości, tj. o wykroczenia skarbowe, polegające na paserstwie wyrobami akcyzowymi podlegającymi obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy (np. papierosy, tytoń, alkohol), jak również za wykroczenia przeciwko interesom konsumentów oraz budżetowi państwa, polegających na nieewidencjonowaniu obrotu, w szczególności sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydawaniu paragonów. Rządowi zależy także, by wyrównać szanse podmiotów gospodarczych przestrzegających przepisy prawa w konfrontacji rynkowej z podmiotami nieprzestrzegającymi zasad, poprzez uszczelnienie systemu kontroli oraz zaostrzenie konsekwencji postępowania wbrew przepisom w tych obszarach.
Zobacz procedurę w LEX: Nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym >
Cena promocyjna: 89.7 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 224.25 zł
Nowe uprawnienia Inspekcji Handlowej i straży gminnych
Z opublikowanych założeń do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego wynika, że Inspekcja Handlowa i straże gminne zyskają nowe uprawnienia. Podmioty te zostaną zaliczone do tzn. niefinansowych organów postępowania mandatowego i będą mogły wystawiać mandaty karne skarbowe. Mandaty będą mogły dotyczyć paserstwa wyrobami akcyzowymi nieoznaczonymi wymaganymi znakami akcyzy (alkohol i papierosy bez banderol) oraz nieewidencjonowania obrotu, w szczególności sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydania paragonu.
Zobacz procedurę w LEX: Moment ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej >
Rząd chce także wprowadzić dodatkową sankcję administracyjną w postaci cofnięcia zezwolenia na handel alkoholem w przypadku recydywy sprzedaży wyrobów alkoholowych z pominięciem kasy rejestrującej czy niewydawania paragonu.
Czytaj w LEX: Prawa i obowiązki związane z ewidencjonowaniem sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych >
Dodatkowo, wprowadzone mają zostać także surowsze sankcje, które w założeniu będą miały zniechęcać do podejmowania nieuczciwych praktyk polegających na zmianie przeznaczenia wyrobu akcyzowego. Chodzi tu w szczególności o wykorzystywanie oleju opałowego do napędu pojazdów samochodowych przy świadczeniu usług transportowych. Pojawi się zasada obligatoryjnego kierowania pojazdu samochodowego napędzanego nieprzeznaczonym do tego paliwem na badanie techniczne.
Zobacz również: W przyszłym roku kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe będą wyższe >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.