Organy podatkowe konsekwentnie nie zgadzają się na odliczenie przez przedsiębiorców wydatków na poprawę czy zachowanie zdrowia, twierdząc, że nie ma to związku z prowadzonym biznesem. Tak samo było w sprawie adwokatki prowadzącej działalność gospodarczą, która odczuwa poważne dolegliwości bólowe kręgosłupa. Lekarz zalecił jej basen, masaże i fizjoterapię i gimnastykę. Dodatkowo poniesie też koszty prywatnych wizyt u ortopedy, tomografii komputerowej i prywatnej rehabilitacji.

Chciała uzyskać potwierdzenie, że ponoszone przez nią wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodu działalności gospodarczej, ponieważ ból wynika z charakteru jej pracy, a bez rehabilitacji i leczenia nie może zarabiać.

 

Przedsiębiorca nie odliczy wydatków na cele osobiste

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej wydał 19 marca 2025 r. negatywną interpretację w tej sprawie (nr 0113-KDIPT2-1.4011.932.2024.4.DJD). Przyznał, że wskazane wydatki nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów (art. 23 ustawy o PIT). Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do ich odliczenia. Konieczne jest bowiem wykazanie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a osiąganiem przychodów (zachowaniem albo zabezpieczeniem ich źródła).

- Mimo iż ból kręgosłupa wynika z charakteru pracy, a leczenie wskazanych dolegliwości jest niezbędne dla prowadzenia działalności gospodarczej, to wydatki te są uwarunkowane ogólnym stanem zdrowia. Mają one charakter wydatków typowo osobistych, w związku z czym, nie można ich uznać za koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej – stwierdził dyrektor KIS.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto