lub zaloguj się Zaloguj się!
Przedsiębiorca nie odliczy wydatków na leczenie kręgosłupa

lub zaloguj się Zaloguj się!
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu gotowych posiłków i dań. W działalności tej wykorzystuje owoce i warzywa z własnego gospodarstwa wolnego. Wartość owoców i warzyw może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, wycenioną według ich wartości rynkowej.
Ulga na bezpieczeństwo, nowe rozwiązanie proponowane przez samorząd zawodowy doradców podatkowych, mogłaby objąć wydatki na m.in. zabezpieczenia przeciwpożarowe, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy oraz zakup plecaków ratunkowych, także przez pracodawców dla pracowników. Rozważane jest też odliczenie kosztów budowy schronu przez osoby fizyczne. Propozycje zmian ustawowych czekają na akceptację rządu.
Skarbówka nie zgadza się co do zasady na odliczenie wydatków na odzież, uzasadniając, że mają one charakter osobisty - każdy i tak je ponosi, niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej. Ale są wyjątki. Kosztem uzyskania przychodu mogą być wydatki na ubrania i akcesoria wykorzystywane w sesjach doradztwa wizerunkowego oraz prezentowane w social mediach. Eksperci zwracają uwagę, że kluczowe jest, by przedsiębiorca wykazał ich związek z prowadzonym biznesem.
Przepisy ustawy o PIT nie przewidują w 2025 roku specjalnej ulgi na remont domu czy mieszkania, która byłaby dostępna dla wszystkich. Ale jest kilka innych preferencji, które pozwalają odliczyć wydatki na m.in. nową kuchnię czy łazienkę, wymianę okien, nowy piec albo montaż klimatyzacji. By z nich skorzystać, trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Każda ulga ma też inne limity, a podatnicy muszą uważać na różne pułapki.
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup i utrzymanie psa? To zależy od tego, jak je uzasadni. Jeśli miały one służyć celom reklamowym, to nie mają związku z funkcjonowaniem firmy i nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu. Tak stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej, zmieniając po roku interpretację na niekorzyść przedsiębiorcy. Ale jednocześnie skarbówka zgadza się w innej interpretacji, że można odliczyć wydatki na psa stróżującego.