Prawo.pl
Branży turystycznej Podlasia grozi zapaść wobec przedłużania zakazu pobytu w strefie przygranicznej w związku z sytuacją migracyjną - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że wizerunek regionu, w tym Puszczy Białowieskiej, jako zielonych płuc Polski był budowany latami, a teraz trzeba będzie go odbudowywać.
Krzysztof Sobczak
12.03.2022
Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Poinformował również, że trwają pracę nad tarczą antyputinowską. Ochrona przed inflacją weszła w życie 1 lutego, jej celem była obniżka podatków i akcyzy na paliwa, gaz, energię elektryczną. Zmniejszyły się również stawki, którymi objęte zostały podstawowe produkty żywnościowe.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2022
Ukraina
Aż 49 proc. ankietowanych polskich pracowników przyznaje, że zdarzyło im się obgadywać swojego szefa za plecami. Ponad 39 proc. z nas przynajmniej raz wyszło wcześniej z pracy, podając nieprawdziwy powód, a 28 proc. celowo unikało obowiązków służbowych - wynika z badania przeprowadzonego przez LiveCareer Polska.
Grażyna J. Leśniak
12.03.2022
Rynek Prawo pracy
Niejasne procedury sprawiają, że transporty wywożące zwierzęta z ogarniętej wojną Ukrainy, są zawracane z polskiej granicy. Główny Lekarz Weterynarii wydał wytyczne upraszczające zasady wjazdu do Polski osób ze zwierzętami towarzyszącymi, ale nie jest jasne, czy zezwalają one na wwożenie przez jedną osobę pięciu zwierząt, czy większej liczby.
Regina Skibińska
12.03.2022
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Zmianę kryteriów dofinansowania budowy i modernizacji dróg lokalnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przewiduje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowane już w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim maksymalna wartość dotacji dla jednego beneficjenta wzrośnie do 5 mln zł, a środki będzie można rozliczyć do 30 czerwca 2025 roku.
Robert Horbaczewski
11.03.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Obserwacja praktyki funkcjonowania spółek z udziałem Skarbu Państwa w sposób naturalny prowadzi do pytania, czy nie mamy tu do czynienia z Lex Menedżer spółki SP. Wyłączenie odpowiedzialności karnej ma dotyczyć m.in. czynu popełnionego w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, a więc każdego czynu popełnionego od marca 2020 r.
Michał Romanowski
11.03.2022
Prawo karne Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Środowisko rzeczników patentowych zostało poinformowane o uchwaleniu rosyjskiego dekretu, który ustala, że właścicielom patentów związanych z tzw. „nieprzyjaznymi państwami”, nie będzie przysługiwało żadne odszkodowanie za naruszenie ich praw na terenie Rosji. Nie jest jeszcze znany zakres odziaływania tego prawa, ale wzbudza ono ogromny niepokój w środowiskach biznesu.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.03.2022
Prawo gospodarcze Ukraina

Najem lokali tematem konferencji w Krakowie

Prawo cywilne Prawnicy Budownictwo
Ciągle zmieniający się stan prawny dotyczący umów najmu spleciony z nowymi zjawiskami społeczno-gospodarczymi zachęca do dyskusji nad kształtem obowiązujących konstrukcji prawnych. Do tego dochodzi konflikt interesów podmiotów splecionych ze sobą tym rodzajem umowy, który to stanowi przedmiot licznych sporów doktrynalnych i sądowych. Problematyce tej ma być poświęcona zaplanowana w maju konferencja.
Krzysztof Sobczak
11.03.2022
Prawo cywilne Prawnicy Budownictwo
Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa niewiele pomaga właścicielom, którzy wynajmują lokale uchodźcom z Ukrainy. Na większe wsparcie mogą liczyć ci, którzy użyczają swoje lokale. W ich przypadku nie będą obowiązywały m.in. przepisy ograniczające eksmisję. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności w pozbyciu się lokatora.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.03.2022
Nieruchomości Ukraina

Podatek od hipotetycznych odsetek jest zgodny z prawem UE

CIT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że organy podatkowe mogą domagać się zapłaty podatku u źródła od odsetek, które powinny być należne od nieoprocentowanej pożyczki, ale na podstawie zawartej nie są wymagane. Podatek trzeba w takiej sytuacji obliczyć od odsetek, jakie byłyby należne na warunkach rynkowych.
Krzysztof Koślicki
11.03.2022
CIT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Niepewność rozgościła się na rynkach finansowych. Kolejne pakiety nakładanych na Rosję sankcji mają przede wszystkim uderzyć w fundamenty gospodarki obejmujące prowadzenie działalności bankowej oraz pozyskiwanie kapitału od zagranicznych inwestorów. Jak w tej niepewności mają odnaleźć się nie tylko globalne koncerny, ale również małe przedsiębiorstwa? - zastanawia się adwokat Małgorzata Motyl.
Małgorzata Motyl
11.03.2022
Prawo gospodarcze Ukraina

Projekt - rząd chce lepiej przeciwdziałać zatorom płatniczym

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Resort rozwoju skierował w czwartek do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Zmiany mają m.in. uprościć obowiązek sprawozdawczy o praktykach płatniczych, przewidują też nowe uprawnienia Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.03.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych zwraca uwagę, że z ulgi podatkowej, która miała ułatwić niesienie pomocy ofiarom wojny na Ukrainie, nie skorzystają polskie fundacje i stowarzyszenia - nawet te, które są zarejestrowane jako organizacje pożytku publicznego. Zostały one bowiem pominięte w rozporządzeniu.
Krzysztof Koślicki
10.03.2022
VAT Doradca podatkowy Ukraina

Ukraińcy jednak bez zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

CIT PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina
Sejm przyjął w środę ustawę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy. Z projektu wynikało, że możliwe będzie zwolnienie Ukraińców z podatku od spadków i darowizn do końca 2022 roku. Przyjęta wersja nie zawiera jednak tego przepisu. Firmy dostały jednak możliwość rozliczania w kosztach podatkowych wydatków związanych z pomocą.
Krzysztof Koślicki
10.03.2022
CIT PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina
Wielu Polaków udostępnia obecnie mieszkania uchodźcom. Pojawia się jednak obawa, że takie nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może się wiązać dla właściciela z negatywnymi konsekwencjami, w szczególności z koniecznością prowadzenia długotrwałej eksmisji, jeśli uchodźca odmówi opuszczenia lokalu. Warto skorzystać więc zawczasu z instytucji prekarium.
Michał Wons Sylwia Moreu-Żak
10.03.2022
Nieruchomości Ukraina
Resort finansów poinformował w czwartek, że minister finansów zawiesił uchwałę samorządu doradców podatkowych zakazującą im świadczenia usług na rzecz organów podatkowych. Przesądziły o tym względy formalne, o których Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP) została poinformowana.
Krzysztof Koślicki
10.03.2022
Doradca podatkowy Administracja publiczna
Ukraińscy przedsiębiorcy proszą polskich kontrahentów o niezrywanie dostaw, ale polscy eksporterzy są w trudnej sytuacji, gdyż zagraniczne transfery z Ukrainy został wstrzymane, co przeważnie uniemożliwia płatności za towary. Skutkiem tego KUKE przestało oferować ubezpieczenia eksportu na rynek ukraiński. Bez systemowych rozwiązań nie uda się rozwiązać problemu.
Regina Skibińska
10.03.2022
Prawo gospodarcze Ukraina
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła obowiązek rejestracji na twórców treści wideo, publikowanych w serwisach społecznościowych, m.in. na YouTube. Mimo że wynika on z wdrażania do polskiego prawa przepisów unijnych, to według Rzecznika Praw Obywatelskich wymóg jest nadmierny - utrudni życie zwłaszcza młodym artystom.
Monika Sewastianowicz
10.03.2022
Prawo cywilne Nowe technologie
Pracodawcy mają problem z zapełnieniem luki kadrowej po odejściu Ukraińców, którzy wrócili do kraju, by walczyć w obronie ojczyzny, a rząd nie zamierza wydłużać listy państw, których obywatele mogą pracować w Polsce na podstawie oświadczenia. Na szczęście Ukraińcy, którzy pracowali w Polsce przed 24 lutego 2022 r., będą korzystali z automatycznego przedłużenia pobytu, ale tylko do końca br.
Grażyna J. Leśniak
10.03.2022
Prawo pracy Ukraina
Wiele osób zastanawia się obecnie, jak może pomóc obywatelom ogarniętej wojną Ukrainy – tym przybywającym do Polski po raz pierwszy i tym, którzy już wcześniej mieszkali w naszym kraju. Dotyczy to również osób zatrudniających pracowników z Ukrainy. Pracodawcy dysponują w tym zakresie możliwością skorzystania ze szczególnego sposobu wsparcia pracowników – zapomogi.
Piotr Zaremba
10.03.2022
Domowe finanse PIT Prawo pracy
Ponad 73 proc. ankietowanych przedsiębiorców opowiada się za ustawowym uregulowaniem zawodu księgowego. To wniosek z raportu opracowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Uczestnicy ankiety uważają, że brak takiego uregulowania zagraża bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. Raport wpisuje się w rozpoczęte przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dotyczące zawodu księgowego.
Wiesława Moczydłowska
10.03.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Senat zajmował się w środę przygotowaną przez rząd nowelizacją ustawy - Kodeks spółek handlowych, która ma - w intencji twórców - wzmocnić nadzór w spółkach kapitałowych oraz wprowadzić do polskiego ustawodawstwa prawo holdingowe. Obie senackie komisje zarekomendowały odrzucenie ustawy w całości.
Monika Sewastianowicz
09.03.2022
Wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, wydłużamy czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r. - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Rozporządzenie przedłużające terminy ewidencyjne i sprawozdawcze zostało ogłoszone w środę w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak Krzysztof Koślicki
09.03.2022
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Już w drugim kwartale tego roku rząd ma przyjąć nowelizację prawa bankowego zakładającą wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych oczekujących na wpis bankowej hipoteki – wynika z informacji umieszczonych właśnie w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich nowe prawo nie wyeliminuje źródła problemu, jakim jest postępujący paraliż w sądach wieczystoksięgowych.
Prawo.pl
09.03.2022
Finanse Nieruchomości
W wyniku wojny w Ukrainie, obywatele tego kraju zostali zmuszeni do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania i pracy. Wielu z nich znalazło schronienie na terytorium naszego kraju. Obecnie trwają intensywne prace legislacyjne, aby ułatwić społeczności ukraińskiej m.in. podjęcie pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej. Pisze o tym radca prawny Adam Domagała.
Adam Domagała
09.03.2022
Prawo pracy Małe i średnie firmy
W drugim kwartale 2022 roku rząd planuje przyjąć zmiany dotyczące czynnego żalu i wydłużenia okresów przedawnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych. Chodzi też o zaostrzenie odpowiedzialności karnej przy przestępstwach skarbowych. Za zmiany odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Projektowane rozwiązania mają na celu m.in. redukcję szarej strefy.
Krzysztof Koślicki
09.03.2022
Prawo karne Prawnicy Ordynacja
Osoby uciekające przed wojną coraz częściej mają problemy z dostępem do własnych środków zgromadzonych na ukraińskich rachunkach bankowych. Możliwość korzystania z kart płatniczych wydanych przez dany bank na Ukrainie jest aktualnie uzależniona od jego działalności. Polskie banki natomiast wprowadzają coraz więcej ułatwień dla uchodźców z Ukrainy.
Regina Skibińska
09.03.2022
Rynek i konsument Finanse Ukraina
Coraz więcej cudzoziemców pracujących w Polsce pyta o możliwość pracy zdalnej z uwagi na chęć powrotu do swojej ojczyzny. Zdaniem prawników i analityków rynku pracy, pracodawcy powinni zacząć badać rynki w innych państwach, analizować przepisy ubezpieczeniowe i podatkowe tam obowiązujące i możliwości, na jakich praca zdalna może być wykonywana, o ile nie chcą stracić pracowników.
Grażyna J. Leśniak
09.03.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Adaptacja obiektów niemieszkalnych, takich jak m.in. hale wystawiennicze, biura czy obiekty sportowe na tymczasowe schronienie uchodźców, nie wymaga przeprowadzenia procedur budowlanych - uznał Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Część prawników uważa, że to dobra decyzja, bo w kryzysie uchodźczym dodatkowe formalności stanowią utrudnienie. Inni, że naraża to bezpieczeństwo lokowanych w nich osób i wymaga regulacji w specustawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.03.2022
Administracja publiczna Budownictwo Ukraina
Do projektu specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy rząd wrzucił przepisy o zarządzaniu kryzysowym, dające premierowi możliwość wydawania poleceń jednostkom samorządu terytorialnego. Mają podlegać natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia. Przepis ten niepokoi samorządy, bo obawiają się, że nawet gdy minie kryzys uchodźczy, przepis może być wykorzystywany w każdej innej sytuacji.
Robert Horbaczewski
09.03.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina