Jak mówił senatorom sprawozdawca komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (senator niezależny), komisja ta rekomenduje odrzucenie ustawy w całości. Uzasadnił, że zdaniem ekspertów, m.in. konfederacji Lewiatan, z którymi konsultowała się komisja, nowelizacja nie nadaje się do procedowania w obecnym kształcie.
Nowela kodeksu spółek handlowych ureguluje holdingi>>
Czytaj też: Podział spółek kapitałowych >
Legislatorzy wskazują na błędy merytoryczne
Dodał, że również w opinii Biura Legislacyjnego Senatu nowelizacja zawiera wiele błędów merytorycznych, ponadto sposób jej procedowania budzi wątpliwości natury konstytucyjnej, gdyż w trakcie prac nad projektem w Sejmie wprowadzono do niego poprawki znacznie wykraczające poza zakres pierwotnego przedłożenia, co narusza zasadę trzech czytań. Chodzi o to - jak referował Kwiatkowski opinię biura - że poprawki te "nie pozostają w żadnym związku tematycznym, merytorycznym, funkcjonalnym z istotą meritum zmian dokonywanych w Kodeksie spółek handlowych, a nawet nie są luźno związane z szeroko rozumianym prawem spółek."
Jeśli chodzi o zarzuty merytoryczne do samej treści ustawy, to - według Kwiatkowskiego - przewiduje ona niejasne zasady podjęcia uchwały o odmowie wykonania wiążącego polecenia, co może powodować chaos decyzyjny w spółkach handlowych, ponadto nieprecyzyjnie reguluje dostęp członków rady nadzorczej spółki akcyjnej do dokumentów i informacji. Poza tym - zwrócił uwagę senator - wprowadza ona uciążliwą biurokrację, np. w odniesieniu do pracy rady nadzorczej, umożliwia też nagłe i niezapowiedziane podjęcie uchwały rady nadzorczej pod nieobecność jej członków lub części jej członków
Czytaj też: Finansowa spółka holdingowa w prawie UE, a struktury holdingowe w polskim Prawie bankowym >
Nowela trafi do Senatu
Zdaniem Kwiatkowskiego nowela ma braki w zakresie przekazywania informacji spółkom dominującym przez spółki zależne, błędnie przyznaje uprawnienia radzie nadzorczej do udostępniania akcjonariuszom raportu doradcy, co zwiększa konflikt wewnątrz spółki i miesza kompetencje jej organów, wprowadza też skrajne i nieefektywne sankcje w przedmiocie dostępu do dokumentacji i informacji oraz zawiera niejednoznaczne zasady określające stosunek dominacji i zależności na gruncie Ksh. Kwiatkowski podkreślał przy tym, iż obecny Ksh potrzebuje zmian, ale "muszą one być starannie przygotowane".
Także Wojciech Piecha (PiS), senator sprawozdawca Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności poinformował, iż komisja ta opowiada się za odrzuceniem ustawy w całości. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Kodeks spółek handlowych 9 lutego. Zawiera ona - obok zmian w samym Ksh - także zgłoszone przez klub PiS w trakcie drugiego czytania poprawki do Polskiego Ładu. Poprawki te modyfikują m.in. zasady ustalania dochodu przez przedsiębiorców dla celów składki zdrowotnej, zakładają, że roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą stanowi dochód z działalności gospodarczej ustalony za rok kalendarzowy jako różnica między osiągniętymi przychodami, z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów, pomniejszony o kwotę opłaconych w tym roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.(ms/PAP)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.