Prawo.pl
Od czwartku, 29 sierpnia, organizacje konsumenckie będą mogły skarżyć przedsiębiorców o zbiorowe naruszenie praw konsumentów, czyli praktycznie o wszystko. Nie będą musiały też płacić kosztów sądowych. Zdaniem prawników zmiana zdyscyplinuje firmy. Pojawia się też pytanie, czy nie wrócą praktyki sprzed lat, kiedy stowarzyszenia z wnoszenia powództw uczyniły "dojną krowę".
Renata Krupa-Dąbrowska
29.08.2024
Rynek i konsument

Polskie kredyty gotówkowe pod lupą TSUE

Banki Kredyty Prawo europejskie
W razie korzystnych orzeczeń TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego można spodziewać się tysięcy pozwów konsumentów, a wymiar sprawiedliwości czeka kolejne wyzwanie, które ze względu na różnorodność możliwych naruszeń, będzie bardziej skomplikowanie niż chociażby tzw. sprawy frankowe. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku korzystnych decyzji unijnego Trybunału będzie to ważne narzędzie ochrony konsumentów na rynku finansowym - piszą adwokatki Karolina Pilawska oraz Emilia Tomanek.
Karolina Pilawska Emilia Tomanek
29.08.2024
Banki Kredyty Prawo europejskie
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma problem z przygotowaniem rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2025, bo zastanawia się, jaką jego wysokość ustalić – dowiedział się nieoficjalnie serwis Prawo.pl ze źródeł zbliżonych do resortu. Wszystko dlatego, że minister finansów zmienił prognozę inflacji z 4,1 na 5 procent. Potwierdził to rząd, przyjmując projekt ustawy budżetowej. Czy powinno to wpłynąć na wysokość płacy minimalnej? Wśród ekspertów i prawników zdania są podzielone.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Zaledwie po ponad roku od wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej Ministerstwo Finansów chce wprowadzić do niej zmiany "uszczelniające", m.in. opodatkowanie sprzedaży majątku fundacji przed upływem 15 lat. Prawnicy podkreślają, że celem fundacji ma być ochrona rodzinnego majątku na pokolenia, a jeśli przepisy mają spełniać ten cel, nie mogą być zmieniane w nieprzemyślany sposób dla doraźnych celów.
Monika Pogroszewska
29.08.2024
Doradca podatkowy Fundacja rodzinna
Kwestie obniżenia składki zdrowotnej i kredytu 0 proc. wciąż pozostają nierozstrzygnięte - wynika ze środowych deklaracji ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Resort zabezpieczył środki, które umożliwią realizację postulatów w tym zakresie, jednak dyskusja, jaki dokładnie kształt przybiorą, cały czas się toczy.
mp/PAP
28.08.2024
Finanse publiczne Finanse
Podwykonawca w zamówieniach publicznych to podmiot odpowiedzialny za realizację określonej części zamówienia. Jego położenie nie może być gorsze niż generalnego wykonawcy, a ustawodawca chroni interesy – zwłaszcza ekonomiczne – podwykonawcy na wiele różnych sposobów.
Konrad Dyda
28.08.2024
Zamówienia publiczne
Publiczne wsparcie przedsiębiorczości jest standardem w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Tymczasem w Polsce instytucje otoczenia biznesu, które powinny stanowić wsparcie dla innowacyjności i przedsiębiorczości, nie tworzyły spójnego i sprawnie działającego systemu. Zdaniem NIK to jeden z elementów wpływających na to, że Polska pozostaje w grupie najmniej innowacyjnych krajów Unii Europejskiej.
Agnieszka Matłacz
28.08.2024
Prawo gospodarcze
W ciągu zaledwie dwóch lat już po raz szósty polscy sędziowie wysyłają pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sankcji kredytu darmowego. Tym razem zrobił to Sąd Rejonowy w Łodzi. Prawnicy konsumenccy liczą, że wygrana w TSUE pociągnie za sobą falę pozwów podobną do tej frankowej. Ci reprezentujący banki są przekonani, że racja jest zdecydowanie po ich stronie.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.08.2024
Banki Kredyty Prawo europejskie
Prawnicy nie mają wątpliwości - to najważniejsza propozycja w projekcie ustawy o wynagrodzeniu minimalnym za pracę. MRPiPS chce, by w przypadku umów zlecenia lub o świadczenie usług, zawartych na czas dłuższy niż miesiąc, wypłata wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej była dokonywana co najmniej raz w miesiącu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Zdaniem prawników, to ekspansja prawa pracy na zatrudnienie cywilnoprawne.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Rynek pracy
Hotelarze muszą zwracać baczną uwagę na osoby, które do ich obiektu przyjeżdżają z dzieckiem. Mają dochować wszelkich starań, by dowiedzieć się jaka relacja łączy gościa i małoletniego, który z nim przybywa. Ma to pomóc szybciej wykrywać nieprawidłowości i zapobiegać krzywdzeniu dzieci. W przepisach jest jednak luka - nie obejmują wszystkich obiektów. Wymaga to doprecyzowania.
Monika Sewastianowicz
28.08.2024
Samorząd może ustalić ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Restrykcje mogą dotyczyć zarówno terenu całej gminy, jak i wskazanych jednostek pomocniczych. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że sposób sformułowania przepisów ustawowych zapewnił lokalnemu prawodawcy swobodę regulacyjną w zakresie ustalania ograniczeń.
Dorian Lesner
28.08.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ulgi na innowacyjne rozwiązania z roku na rok zyskują na popularności. Największym zainteresowaniem cieszy się niezmiennie ulga B+R, po którą w 2023 roku sięgnęło 3552 firm. Łącznie odliczyły ponad 9 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 25 proc. Ponad 7 tys. podatników skorzystało z ulgi IP Box. Rośnie też liczba przedsiębiorców korzystających z nowych ulg – na robotyzację, ekspansję i prototyp - wynika z III edycji raportu firmy doradczej Grant Thornton „Ulgi na innowacje”.
Monika Pogroszewska
28.08.2024
CIT PIT Doradca podatkowy
Podmioty, dokonujące transakcji objętych podatkiem u źródła (ang. withholding tax, WHT), mogą wystąpić do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z wnioskiem o wydanie opinii o stosowaniu preferencji w zakresie tej daniny. Uzyskana opinia ważna jest przez trzy lata. W pewnych sytuacjach może ona jednak wygasnąć. Przesłanki, przy spełnieniu których opinia wygasa, nie są jednak jasne, co sprawia wiele problemów - pisze Weronika Sydow z ABC Tax.
Weronika Sydow
28.08.2024
CIT
1 września Komisja Europejska przywróci na lotniskach maksymalne limity 100 ml na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jak zapewnia rzecznik KE, ma to związek z problemami technicznymi ze skanerami do kontroli bezpieczeństwa, a nie ewentualnym zagrożeniem. Organizacje reprezentujące porty lotnicze alarmują, że decyzja KE oznacza straty finansowe dla lotnisk, które zainwestowały w nowoczesną technologię.
Krzysztof Koślicki
27.08.2024
Prawo europejskie
Stres i niepewność to emocje, które w największym stopniu towarzyszą kandydatom do pracy na każdym etapie rekrutacji. Niemal 4 na 10 respondentów badania Pracuj.pl wskazuje, że najtrudniejsze jest dla nich czekanie na informację zwrotną od pracodawcy po wysłaniu CV. Znamienne jest to, że aż 8 na 10 kandydatów woli dostać informację o odrzuceniu CV, niż pozostać bez żadnego sygnału od pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Ani unijna dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, ani polska ustawa o ochronie sygnalistów nie reguluje sytuacji podmiotów będących w upadłości lub w stanie likwidacji. Polski ustawodawca nie przewidział dla nich wyłączenia z obowiązku tworzenia kanałów zgłoszeń dla sygnalistów. W efekcie, nawet gdyby firma miała przestać istnieć np. w styczniu, musi procedurę opracować i wdrożyć. Prawnicy są co do tego zgodni. Niektórzy eksperci mówią wręcz o luce w prawie.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2024
Prawo pracy Spółki Sygnaliści
Zawarcie z bankiem umowy o wykup wierzytelności leasingowej, gdy umowa leasingu miała charakter fikcyjny, doprowadziło do milionowych strat pokrzywdzonego. Wprowadzało to bank w błąd co do istnienia przedmiotu leasingu i zamiaru umowy - orzekł sąd. Jednak obrońca skazanego próbował wznowić postępowanie, dowodząc, że nie ma szkody, są nowe zeznania i klient nie popełnił zarzucanego mu czynu. Jak stwierdził Sąd Najwyższy - bezskutecznie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.08.2024
Gminy od lat, konsekwentnie domagają się przyjęcia zasady, że system odpadowy ma opierać się na zasadzie, że producent odpowiada za opakowania. Kolejne rządy – z jednakową konsekwencją – ignorują samorządowe postulaty twierdząc, że wprowadzenie systemu kaucyjnego rozwiąże problem odpadów opakowaniowych. Ale ten system, bez tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta, będzie oznaczać dla gmin wzrost kosztów i kary za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu. A te finalnie obciążą mieszkańców.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
27.08.2024
Samorząd terytorialny Odpady
W wypowiedziach publicznych pojawiły się głosy, jakoby zapadł pierwszy prawomocny wyrok, uznający za nieważną umowę, w której oprocentowanie oparte było o stopę referencyjną WIBOR. Chodzi o orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 7 sierpnia br. Ogłaszanie sukcesu już w tym momencie wynika jednak z mniej lub bardziej celowego niezrozumienia, o co rzeczywiście chodziło w sprawie - pisze Wojciech Wandzel, adwokat, lider Praktyki Banking & Finance w Kubas Kos Gałkowski.
Wojciech Wandzel
27.08.2024
Banki Kredyty

Metoda kasowa w PIT zmieni zasady prowadzenia pkpir

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Resort finansów opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiany dotkną przede wszystkim wyceny wartości spisu z natury. Podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
27.08.2024
PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Obecnie w Ministerstwie Finansów nie ma planów przedłużenia wakacji kredytowych na 2025 r. Takiej odpowiedzi resort udzielił PAP. Pytanie, czy jest to ostateczna decyzja w tej sprawie. Tegoroczne wakacje również długo były w "zawieszeniu" i nie było wiadomo, czy będą wprowadzone, czy też nie i na jakich zasadach. Ostatecznie zdecydowano się je wprowadzić, ale dla mniejszej grupy kredytobiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.08.2024
Banki Kredyty
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Orientacyjna zaś wartość referencyjna na poziomie 55 proc. prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ma być stosowana do corocznej oceny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – przewiduje projekt ustawy. Podwyższeniu mają ulec kary grzywny za wykroczenia przeciwko prawom pracownika – nawet do 45 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2024
Prawo pracy Prawo europejskie

W ramach KPO uruchomiono 8 naborów, 5 planowanych dla samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
W ramach Krajowego Planu Odbudowy samorządy mogą zostać beneficjentami 18 inwestycji, zarówno jako bezpośredni odbiorcy finansowania lub jako korzystający z działań realizowanych przez inne podmioty. Trzynaście naborów jest zakończonych, pięć jest planowanych, a osiem jest uruchomionych.
Robert Horbaczewski
26.08.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Pandemia już dawno się skończyła, a w niektórych spółdzielniach mieszkaniowych wciąż stosowane są wprowadzone w tamtym okresie przepisy w sprawie głosowania nad uchwałami walnego zgromadzenia w drodze zbierania głosów na piśmie. Wszystko przez niejasne i nieprecyzyjne przepisy. Wygląda na to, że po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich szykują się zmiany, bo ministerstwa zgodnie przyznają, że walne zgromadzenia powinny odbywać się stacjonarnie.
Agnieszka Matłacz
26.08.2024
Koronawirus a prawo
Mimo ugruntowanej w orzecznictwie krytyki dotyczącej wykorzystywania postępowań karnych skarbowych przez organy podatkowe, sądy administracyjne oraz same organy podatkowe nie posiadają uprawnień do oceny legalności i celowości działań prokuratury w zakresie inicjowania takich postępowań. Potwierdza to wydany 10 maja 2024 r. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (I FSK 1174/23).
Jakub Sitarski
26.08.2024
Ordynacja Doradca podatkowy
Jest nowy "patent" na szybkie przekwalifikowanie działki z rolnej na budowlaną. Wystarczy rozpocząć budowę i zmienić klasyfikację w ewidencji gruntów i budynków. Coraz częściej z tej możliwości korzystają inwestorzy, na co godzi się wiele starostw. Eksperci przed nową modą jednak przestrzegają. Taka decyzja w przyszłości może bowiem skończyć się procesami sądowymi i będzie słono kosztować.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.08.2024
Budownictwo Nieruchomości
Rząd przygotowuje się do noweli prawa lotniczego. Szykują się zmiany w opłatach za certyfikaty organizacji obsługi technicznej, organizacji zarządzania ciągłą zdatnością do lotu, ale też m.in. produkujących wyroby - części i akcesoria. Zmiany obejmą opłaty z tytułu nadzoru bieżącego nad tymi podmiotami, opłaty za certyfikację sprzętu lotniczego oraz za czynności związane z wydawaniem dokumentów zdatności dla statków powietrznych. Jak wskazano, będą dostosowane do faktycznie ponoszonych kosztów.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2024
Żadnych formalności budowlanych, czyli ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, nie wymaga budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Przepisy nie precyzują jednak, o jaką produkcję rolną chodzi. Czy może to być w takim razie np. pietruszka w ogródku?
Katarzyna Niemiec
24.08.2024
Budownictwo
Wyjazd samochodem w leasingu praktycznie nie różni się od podróży własnym samochodem. Problem tkwi w tym, że nie jesteśmy jego właścicielem i na wyjazd na granicę powinniśmy mieć upoważnienie. Po wejściu do Unii Europejskiej firmy leasingowe uprościły procedurę, a w większości zniosły konieczność uzyskiwania pozwolenia na wyjazd za granicę. Często zdarza się, że już przy podpisaniu umowy leasingu otrzymujemy upoważnienie do użytkowania ważne również na terenie Unii - tłumaczy Tomasz Musiałkowski, dyrektor w SGB Leasing Sp. z o.o, ekspert Związku Polskiego Leasingu.
Tomasz Musiałkowski
24.08.2024
Choć od kilku ostatnich lat szkolne wycieczki to jeden z głównych punktów propozycji kolejnych partii dla oświaty - ze względu na brak systemowych rozwiązań - nie są one specjalnie atrakcyjną propozycją dla nauczycieli. Teraz problem ze znalezieniem opiekunów może się pogłębić, bo formalnych obowiązków przysporzą standardy ochrony małoletnich.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
24.08.2024
Zarządzanie oświatą