Podobną jak przed rokiem presję na wzrost płac sygnalizują przedsiębiorstwa małe (55 proc.), duże (54 proc.) i średnie (47 proc.). Większy nacisk na podwyżki wynagrodzeń odczuwają szczególnie firmy średnie (40 proc.) i małe (39 proc.). W przypadku firm dużych odsetek odpowiedzi wynosi 34 proc.

Czytaj również: Coraz wyższa płaca minimalna wpędza firmy i pracowników w szarą strefę>>

Polska prezydencja w UE

60 proc. przedsiębiorców spodziewa się, że nadchodząca polska prezydencja w UE nie będzie miała wpływu na sytuację biznesu w Polsce. 40 proc.  przewiduje, że korzystnie wpłynie na działalność gospodarczą. Im większa firma tym mocniejsze przekonanie o korzyściach z naszej prezydencji. W przypadku przedsiębiorstw dużych wynosi ono 56 proc., średnich 44 proc., a małych tylko 37 proc.

 

Obietnice wyborcze rządu

48 proc. przedsiębiorców było przekonanych, że po pierwszych 100 dniach funkcjonowania rządu zostanie zrealizowana tylko niewielka część obietnic wyborczych, które nowa koalicja złożyła przedsiębiorcom. 24 proc. uważało, że rząd w ogóle nie zrealizuje obietnic. W to, że rząd zrealizuje większość zapowiedzi wierzyło 26 proc. firm.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził w kwietniu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.