Prawo.pl
Od 1 września do 30 listopada 2022 r. będzie realizowany pilotażowy projekt zmiany w funkcjonowaniu przejść granicznych dla ruchu pojazdów ciężarowych. Poinformowało o tym właśnie Ministerstwo Finansów. Dostępność przejść granicznych będzie uzależniona od ciężaru pojazdu.
Krzysztof Koślicki
29.08.2022
Ordynacja Administracja publiczna
Rodzice zastępczy dziecka, które trafiło pod ich opiekę po 31 stycznia 2021 r., mają problem ze skorzystaniem z bonu turystycznego - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta, dlaczego przez skomplikowaną sytuację rodzinną dzieci tracą prawo do bonu turystycznego - bo uprawnienie to nie „idzie” za dzieckiem, którego sytuacja prawna może się zmienić.
Krzysztof Sobczak
29.08.2022
Pomoc społeczna
Wykonywanie urządzeń melioracji wodnych należy do właścicieli gruntów. Wprawdzie można je wybudować na koszt Skarbu Państwa, ale wtedy ponosi się opłatę melioracyjną w wysokości 20 proc., całkowitych kosztów, którą reguluje się w 15 równych ratach rocznych. Więcej na ten temat w Legal Alercie
Martyna Sługocka
29.08.2022
Budownictwo
Nowe przepisy o CIT mają ułatwić tworzenie w naszym kraju spółek holdingowych. Znikną warunki związane ze strukturą holdingów oraz opodatkowanie 5 procent wartości dywidendy od spółek zależnych. Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że zachęci to przedsiębiorców do tworzenia międzynarodowych struktur biznesowych z centralą w Polsce.
Paweł Rochowicz
29.08.2022
CIT Prawo gospodarcze

Zatruta Odra - sprawca katastrofy ekologicznej może nawet trafić za kratki

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Za zanieczyszczenie Odry grozi odpowiedzialność karna, administracyjna i cywilna. Konsekwencje może ponieść zarówno firma, jak i odpowiedzialne za to osoby fizyczne. Rybacy, właściciele hoteli i inni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianej turystyki, którzy ponieśli straty z powodu zanieczyszczenia Odry, mogą dochodzić odszkodowania od sprawcy lub sprawców zanieczyszczenia.
Regina Skibińska
29.08.2022
Środowisko Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sanatoria i szpitale uzdrowiskowe dostały kolejny rok na przystosowanie się do wymogów określonych przez ministra zdrowia. Przeszkodą najpierw była pandemia koronawirusa, a teraz inflacja. W dodatku przepisy zdążyły się już zestarzeć. Prawdopodobnie zostaną więc zmienione zanim wejdą w życie. Choć i to nie jest pewne, bo nowe rekomendacje od dawna są już gotowe.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
29.08.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Trwa dyskusja o urzędowych stawkach zastępstwa dla adwokatów i dla radców prawnych. W cieniu tej debaty pozostają koszty zastępstwa w arbitrażu. Sąd arbitrażowy co do zasady nie jest związany ministerialną taryfą urzędową dla adwokatów i radców prawnych. Nie ma też jednak zakazu posługiwania się stawkami urzędowymi i strony mogą dobrowolnie używać ich jako punktu odniesienia dla pobranego wynagrodzenia.
Rafał Adamus
29.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Minister pracy proponuje okrągły stół w sprawie handlu w niedziele, ale zastrzega, że może to być rozmowa tylko o przestrzeganiu tego zakazu. Tymczasem jest o czym rozmawiać, bo rządzący koncentrują się na wolnej niedzieli dla pracowników handlu, zapominając o potrzebach innych grup osób pracujących w dni wolne. Także o potrzebach firm, które np. w dni wolne muszą serwisować swoją infrastrukturę techniczną.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2022
Prawo pracy
Czerpanie z dorobku innych osób jest czymś naturalnym. Artyści też często odwołują się do cudzej twórczości. Jeśli te utwory stanowią jedynie inspirację lub odwołania mieszczą się w granicach dozwolonego cytatu, sytuacje te nie są problematyczne. Istnieje nawet cały nurt w sztuce współczesnej, określany mianem sztuki zawłaszczania. Jednak dokonania artystów tego nurtu nierzadko budzą kontrowersje.
Monika Zielińska
27.08.2022
Prawo cywilne
Nowy trend jest coraz bardziej widoczny. Młodzi małżonkowie wolą osobne rozliczenia, własne konta bankowe i rozdzielność majątkową. W ten sposób chcą zabezpieczyć się przed długami współmałżonka, odpowiedzialnością podatkową i innymi ryzykami prawnymi. Prawnicy przewidują, że zjawisko będzie się nasilać – zwłaszcza teraz, w okresie wysokiej inflacji i niepewnej przyszłości gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
27.08.2022
Ordynacja Domowe finanse Finanse
Składanie wniosków oddzielnie do każdej raty, niewydłużanie okresu obowiązywania stałej stopy oprocentowania wskazanego w umowie o czas trwania wakacji kredytowych czy wpływ zawieszenia spłaty rat na zdolność kredytową. Takie problemy mają obecnie korzystający z wakacji kredytowych. Niektóre z tych działań oceniane są jako próby zniechęcania chcących korzystać z tego rozwiązania.
Regina Skibińska
27.08.2022
Banki Kredyty
Instytucja kultury wykorzystała zdjęcie poety, by stworzyć plakat promujący spektakl. Naruszono przy tym prawa autorskie twórcy fotografii. Instytucja broniła się przed roszczeniami artystki wskazując, że wykorzystała zdjęcie w celach dydaktycznych. Nie przekonało to sądu, ponieważ reklamowane wydarzenie było biletowane, a zdjęcie nie zostało wykorzystane w oryginale.
Dorian Lesner
27.08.2022
Prawo cywilne
W przypadku, gdy dłużnik zalega ze spłatą należności z tytułu dostawy towarów, a sytuacja majątkowa i finansowa dłużnika jest niepokojąca, prawdopodobieństwo uregulowania należności staję się mniej prawdopodobne. W takiej sytuacji, czyli w przypadku powstania ryzyka niewypłacalności dłużnika, podmiot powinien na dzień bilansowy utworzyć odpis aktualizujący te należności.
Krzysztof Kaźmierski
26.08.2022
Rachunkowość Finanse
Rząd proponuje przedsiębiorcom poszkodowanym przez zatrucie Odry wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych brutto na jednego pracownika jeżeli ich dochód spadł rok do roku lub miesiąc do miesiąca o 50 proc. W opinii Północnej Izby Gospodarczej propozycja nie jest wystarczająca. Firmy będą bankrutować.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.08.2022
Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Zabawki z naklejkami znanych firm bez atestów znajdowały się w hali targowej Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej. Funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli również puste opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Przejęto także naklejki w języku polskim do oznaczania towaru z kodem kreskowym i znakiem CE gwarantującym bezpieczeństwo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.08.2022
Prawo karne Prawo gospodarcze
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uważa, że pozwolenie na budowę można zmienić lub przenieść pod warunkiem, że znajduje się w obrocie prawnym. Starosta nie może zmienić ani przenieść decyzji, której formalnie nie ma. Teoretycznie jest to oczywiste. Praktyka jest jednak inna. Dzięki tego typu zabiegom przedłuża się ważność pozwolenia. Inwestorzy z tej interpretacji nie będą raczej zadowoleni.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.08.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Ani w bieżącym, ani w kolejnym roku, podatnicy CIT wykazujący straty albo niską rentowność nie zapłacą tzw. podatku minimalnego. Równocześnie może się pojawić europejski podatek minimalny od wielkich firm uzyskujących ponad 750 mln euro przychodów. Ministerstwo Finansów na razie nie ma jasnej koncepcji, czy obie te daniny będą obowiązywały równocześnie.
Paweł Rochowicz
26.08.2022
CIT Polski Ład
Banki będą chętne do ugód z kredytobiorcami, gdy wyroki będą zapadały szybko, a sędziowie będą stosowali sankcje przewidziane prawem w prawidłowy sposób, co doprowadzi do osiągnięcia skutku odstraszającego. Także gdy odsetki będą liczone od złożenia pozwu (lub wezwania), tak jak sądy liczą je wobec kredytobiorców - pisze Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.
Arkadiusz Szcześniak
26.08.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Zakład Ubezpieczeń Społecznych traktuje każdego ubezpieczonego jako stronę postępowania. W efekcie kontrolowani pracodawcy jako płatnicy dostają tyle decyzji, ilu mają pracowników. To generuje koszty, zwłaszcza gdy sprawy trafiają do sądów powszechnych, które każdą z nich rozpatrują osobno. Zdaniem prawników, ZUS postępuje prawidłowo, bo takie są przepisy. Ale sugerują, że należałoby to jednak zmienić.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Alior Bank posiadał w swojej ofercie produkt, który okazał się wadliwy. Ludzie, którzy inwestowali w niego pieniądze, tracili oszczędności życia. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał bankowi oddać klientowi wszystkie pieniądze, które ten wpłacił w ramach wykonania zapisu na certyfikaty inwestycyjne. Wyrok, który jest prawomocny, uznawany jest za precedensowy.
Regina Skibińska
25.08.2022
Finanse Banki
Rozpoczęcie wypłat po ukończeniu 60. roku życia, choćby tylko z jednego rachunku PPK, uniemożliwia uczestnikowi pracowniczemu programu kapitałowego dalsze oszczędzanie w tym programie. 21 listopada br. wejdą w życie przepisy regulujące zasady informowania wszystkich pracodawców zatrudniających takiego uczestnika o konieczności zaprzestania dokonywania za niego wpłat do PPK.
Joanna Gawęda
25.08.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Sądy administracyjne próbują uporządkować opodatkowanie zbiorników

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Po ogłoszeniu przez NSA uchwały o opodatkowaniu zbiorników, krytykowano ją jako działanie prawotwórcze, które w naszym systemie jest zarezerwowane dla ustawodawcy. Teraz okazuje się jednak, że wskazówki NSA są nie tylko powszechnie stosowane przez sądy, ale także doprecyzowywane i uzupełniane w kolejnych orzeczeniach. Ma to fundamentalne znaczenie dla opodatkowania infrastruktury przemysłowej.
Krzysztof Koślicki
25.08.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Część dróg przy granicy z Białorusią połatało wojsko, co mogły zrobiły gminy, ale nadchodzi jesień i problem zniszczonych przez wojsko oraz firmy budujące zaporę graniczną dróg powróci, bo samorządy nie doczekały się obiecywanej specjalnej pomocy finansowej ze strony rządu. Mogą starać się o pieniądze z puli ogólnej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Maria Dec-Kiełb
25.08.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Wojsko

Pilne posiedzenie Sejmu już 2 września

Środowisko Prawo gospodarcze
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała w środę zwołanie plenarnego posiedzenia Sejmu. Wakacje parlamentarne miały trwać do połowy września, jednak już 2 posłowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców działających w okolicach Odry. W porządku obrad przewidziano również rządowymi projektami ustaw wprowadzającymi dodatkowe możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2022
Środowisko Prawo gospodarcze
Rozpoczęcie inwestycji na Odrze w oczyszczalnie ścieków w ramach opracowywanej obecnie specustawy, możliwe będzie w tym roku - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Projektu jeszcze nie ma, ale według zapowiedzi inwestycje w tym zakresie będą się wiązały z budową zbiorników retencyjnych i przekształceniem obecnie realizowanych.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.08.2022
Środowisko Prawo gospodarcze
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że nie ma dziś jasno określonych zasad, które odnosiłyby się do specyficznej działalności kantorów internetowych. Przepisy nie zawierają ich definicji, nie określają także wymogów i warunków takiej działalności, a także odpowiedzialności za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie usługi. Resort finansów jest świadomy problemu i przygotowuje już nowe przepisy.
Krzysztof Koślicki
24.08.2022
Doradca podatkowy Finanse
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się nowelizacji ordynacji podatkowej, dotyczącej m.in. skutków wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego dla członków jej zarządu. Proponowane zmiany mają, zdaniem fiskusa, pomóc w walce z oszustwami podatkowymi. Oficjalna treść projektu nie została jeszcze opublikowana i jest obecnie konsultowana wewnętrznie w ramach Krajowej Administracji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
24.08.2022
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Finanse
Złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania nie wywołuje skutku prawnego automatycznie, rozpoczyna tylko postępowanie, a organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu, bądź odmowie. Skoro jednak już na początku wystąpiły nieprawidłowości w postanowieniach o przedłużeniu zwrotu VAT, to kolejne postanowienia nie były skuteczne.
Wiesława Moczydłowska
24.08.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, jak przedsiębiorcy rozliczają się z voucherów oferowanych za odwołane usługi z powodu pandemii koronawirusa. Okazało się, że były nieprawidłowości i pod naciskiem Urzędu badane biura podróży zmieniły niezgodne z prawem zasady, a turyści otrzymają zwrot pieniędzy za niewykorzystane bony turystyczne.
Krzysztof Sobczak
24.08.2022
Rynek i konsument
Chcemy usiąść z przedstawicielami strony społecznej i handlu przy okrągłym stole i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ale zastrzegła, że "powinniśmy dążyć do tego, aby w pełni przestrzegać zakazu handlu w niedzielę". Dodała, że niedziela to czas dla rodziny, na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie.
Krzysztof Sobczak
24.08.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze