Przedstawiciel kancelarii prawnej reprezentującej firmy będące właścicielami znaków towarowych potwierdził, że wszystkie zabawki zostały nielegalnie opatrzone zastrzeżonymi znakami towarowymi. Informacje te przekazała rzeczniczka prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.
Przepisy karne ustawy
Oznaczanie towarów podrobionym znakiem towarowym to przestępstwo z art. 305 ustawy - Prawo własności przemysłowej. Stanowi on, że kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, w tym podrobionym znakiem towarowym Unii Europejskiej, zarejestrowanym znakiem towarowym lub znakiem towarowym Unii Europejskiej, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.
Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
WZORY DOKUMENTÓW:
- Wyrok skazujący w sprawie dotyczącej wprowadzenia do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi wraz z zawieszeniem kary pozbawienia wolności oraz grzywną >
- Wyrok skazujący w sprawie dotyczącej wprowadzenia do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi wraz z orzeczeniem wypadku mniejszej wagi >
Zmiana kodów i opakowań
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skontrolowali halę w Wólce Kosowskiej i znaleźli zabawki oznaczone zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych firm.
Osiem tysięcy zabawek znajdowało się wewnątrz boksu handlowego. Były poukładane na regałach sklepowych, w koszach oraz przed pomieszczeniem handlowym. Część zabawek leżała luzem na ziemi. Pracownicy pakowali pojedyncze zabawki w zestawy.
Rzeczniczka poinformowała: - Funkcjonariusze znaleźli również puste opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Dodatkowo zabezpieczono naklejki w języku polskim do oznaczania towaru z kodem kreskowym i znakiem CE. Miały one świadczyć o tym, że sprzedawane zabawki spełniają wszystkie wymagania unijne i są bezpieczne dla dzieci".
Postępowanie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie. Wartość zarekwirowanego towaru wynosi około pół miliona złotych.
Cena promocyjna: 38.7 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 129 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.