Prawo.pl
Usługi rzeczoznawców działających na zlecenie sądów i innych organów są opodatkowane VAT. Jednak, po spełnieniu określonych przesłanek, rzeczoznawcy mogą korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT. Co istotne, istnieje również możliwość powrotu do tego zwolnienia, mimo wcześniejszej rezygnacji. Potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
16.11.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Polecenia wydawane samorządom przez wojewodę będą finansowane z Funduszu Ochrony Ludności. Przewidziano większą rolę samorządów w systemie ochrony ludności. Rząd chce zachować dwa nowe stany nadzwyczajne: pogotowia i zagrożenia, ale dookreśla, z jakimi wiążą się obowiązkami. Nowy projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej, do którego dotarło Prawo.pl, uwzględnia część uwag samorządowców.
Robert Horbaczewski
16.11.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Już wkrótce pozwolenia na budowę tylko cyfrowe - budzi to protest rynku

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie
Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje, by całkowicie zrezygnować z tradycyjnej formy załatwiania formalności budowlanych, czyli papierowej. Dozwolona ma być jedynie forma cyfrowa. Nikomu jednak taki pomysł się nie podoba. Pozbawiłby bowiem miliony Polaków możliwości legalnej budowy. Nie są też do tego przygotowane urzędy. Resort nie chce się jednak wycofać ze swojego pomysłu.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.11.2022
Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Nowa ustawa ma uregulować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze
Polskie prawo ma być dostosowane do unijnych regulacji ustanowionych w Europejskim kodeksu łączności elektronicznej. Nowe przepisy będą kompleksowo obejmować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w naszym kraju. Wprowadzona zostanie także możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań, w przypadku wygaśnięcia ważności konta.
Krzysztof Sobczak
15.11.2022
Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze
Wprowadzanie przepisów gospodarczych z dnia na dzień zdarza się w Polsce coraz częściej. Praktyka pokazuje, że skracające się z około 50 do 30 dni vacatio legis takich regulacji to nie tylko naganne zjawisko od strony legislacji. Zdarza się, że przynosi ono realne szkody przedsiębiorcom, wywracając ich biznes - wynika z analiz Grant Thornton.
Paweł Rochowicz
15.11.2022
Prawo gospodarcze

FPP: Dobrowolny ZUS to zły pomysł - grozi zdemolowaniem systemu emerytalnego

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Federacja Przedsiębiorców Polskich stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu w Polsce dobrowolności w podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu przez przedsiębiorców. Stanowiłoby to zaprzeczenie fundamentalnej zasady ubezpieczeń społecznych - powszechności. Jeśli ta zasada zostanie złamana, nastąpi masowe tworzenie fikcyjnych działalności gospodarczych, założonych jedynie dla uniknięcia płacenia składek.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zróżnicowane pokoleniowo zespoły to przepis na dobrze prosperującą firmę - twierdzą zgodnie eksperci. To także odpowiedź na wyzwania obecnego rynku pracy, na którym w obliczu starzejącego się społeczeństwa polityka diversity & inclusion nabiera jeszcze większego znaczenia.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2022
Rynek Prawo pracy
Już w najbliższy czwartek, 17 listopada, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) zaprasza na konferencję pt. „Ład korporacyjny 2022: system zasad w erze niepewności”. Wydarzenie odbędzie się w formule online - udział w nim jest bezpłatny. Spotkanie wpisuje się w działania edukacyjne realizowane przez PANA. Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym konferencji.
Krzysztof Koślicki
15.11.2022
CIT Rachunkowość

Coraz większe znaczenie zasady ceny rynkowej

Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Dokumentacja cen transferowych zawsze stanowić będzie punkt wyjścia w kontroli, dlatego jej treść musi uwzględniać odpowiedni kontekst. Gdy kontrola zostanie już zainicjowana, ważne jest, aby przedstawiciele organu nie pozostawali osamotnieni w analizie stanu faktycznego, który biorąc pod uwagę szeroką definicję zasady ceny rynkowej, może być różnie postrzegany – pisze Adam Zbroiński, menadżer w Crido.
Adam Zbroiński
15.11.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Lokalizacja przetwarzanych danych ważna dla ich bezpieczeństwa

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy RODO
Aż 73 proc. firm musi przetwarzać dane we własnym kraju lub regionie – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę WithSecure. Rezydencja danych, czyli ich fizyczna lokalizacja, to kwestia, o którą przedsiębiorstwa muszą dbać zarówno ze względów prawnych, jak i związanych z cyberbezpieczeństwem. 
Krzysztof Sobczak
14.11.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy RODO
Rynek pracy nadal się kurczy. Pracodawcy w październiku opublikowali o 12 proc. mniej ogłoszeń o pracę w ujęciu r/r i o 10 proc. mniej w stosunku do września. Pesymizm pracodawców jest szczególnie widoczny w tworzeniu nowych miejsc pracy – świeżo uruchomionych procesów rekrutacyjnych za pośrednictwem OLX w październiku było aż o 20 proc. mniej r/r. Rośnie za to liczba poszukujących i liczby odpowiedzi na ogłoszenia.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2022
Rynek Prawo pracy
Co zrobić, aby legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy w Polsce? Zasady związane z zatrudnieniem i wymagania dla pracodawców znajdą się w specjalnym podręczniku. Konfederacja Lewiatan przygotowuje go dla przedsiębiorców zainteresowanych angażowaniem pracowników z Ukrainy.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2022
Rynek Prawo pracy Ukraina
Brak ustawowej podstawy, aby przy kontroli koncentracji na rynku mediów uwzględniać kwestie ochrony wolności i pluralizmu środków społecznego przekazu, to istotna luka prawna, która ujawniła się w sprawie koncentracji spółki PKN Orlen S.A., należącej do Skarbu Państwa i spółki Polska Press Sp. z o.o. - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i postuluje odpowiednie zmiany w prawie.
Krzysztof Sobczak
14.11.2022
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Podstawowym dokumentem potwierdzającym staż pracy jest na pewno świadectwo pracy, ale nie oznacza to, że jest on jedyny. Przepisy nie ograniczają zakresu dokumentów, którym mogą zostać wykazane okresy zatrudnienia, a zatem może to być każdy dokument, z którego w wiarygodny sposób wynikało co najmniej, że dana osoba pozostawała w zatrudnieniu w ramach stosunku pracy oraz okresy tego zatrudnienia.
Marek Rotkiewicz
14.11.2022
Prawo pracy
Narasta spór wokół wynagrodzeń dla sędziów i prokuratorów oraz pracowników sądów. Pierwsze pozwy sędziowskie już trafiły do sądów, prokuratorzy też swoje zapowiadają. Tymczasem emocje jeszcze bardziej rozpala informacja Stowarzyszenia Absolwentów i Aplikantów KSSiP, że pensje wiceministrów w resorcie finansów wzrosły w tym roku o 40 procent.
Patrycja Rojek-Socha
14.11.2022
Wymiar sprawiedliwości
Frankowicze z Getin Noble Banku nadal nie wiedzą, na czym stoją. Ich sytuacja w różnych sądach jest bardzo zróżnicowana i dopiero kształtują się kierunki, w których podążają poszczególne składy orzekające. Dla kredytobiorców dobrą wiadomością jest jednak to, że na razie główne postępowania sądowe są rozpoznawane w normalnym trybie.
Regina Skibińska
14.11.2022
Banki Kredyty frankowe
Rząd chce obniżyć kwotę wynagrodzenia, od której pracodawca będzie miał obowiązek płacić składki na Fundusz Pracy. Zamiast obecnej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, ma to być połowa tej kwoty. Zdaniem przedsiębiorców zmiana będzie oznaczała wzrost kosztów zatrudnienia. Do tego ma ona charakter fiskalny, bo środki funduszu są wydawane na inne cele niż związane z polityką rynku pracy.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2022
Prawo pracy
Państwo nie chroni kobiet we wczesnej ciąży, do 12 tygodnia, zatrudnionych na umowach na czas określony. Ich umowa nie ulega przedłużeniu do czasu porodu. Zdaniem prawników, problem jest systemowy i nie dotyczy tylko ochrony kobiet we wczesnej ciąży, ale i w ogóle pracy ciężarnych. Efektem są patologie, które zwalcza ZUS. Chociaż nie zawsze są one związane z chęcią wyłudzania świadczeń.
Grażyna J. Leśniak
12.11.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Nie wydaje się, aby dla faktycznych pieniaczy groźba odpowiedzialności karnej była istotnym czynnikiem odstraszającym przed przedłużaniem postępowań. Najczęściej też ciężko „pieniaczom” będzie postawić zarzut umyślnego wprowadzenia organu w błąd ze względu na brak posiadania przez nich informacji na temat planowanej inwestycji - pisze Michał Siembab.
Michał Siembab
12.11.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Nowe przepisy antylichwiarskie mają chronić osoby, które korzystają z usług instytucji z sektora pozabankowego. Bardzo często, osoby starsze, które niestety nie są ulubioną grupą odbiorców, którym banki chętnie udzielają kredytów, czy osoby które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynkach finansowych w której mało komu udzielany jest kredyt. Piszą o tym radca Prawny Piotr Aleksiejuk oraz aplikant radcowski Mikołaj Mucha.
Piotr Aleksiejuk Mikołaj Mucha
10.11.2022
Rynek i konsument Finanse
Choć w trakcie tego roku przepisy o PIT poważnie się zmieniały, to rozliczenie roczne będzie tylko jedno. Tak wynika z oświadczenia Ministerstwa Finansów. Może to być odpowiedź na pojawiające się sugestie, że trzeba będzie przygotowywać kilka rozliczeń za rok, w którym władze wprowadziły tzw. Polski Ład, a potem się z niego wycofały.
Paweł Rochowicz
10.11.2022
PIT

NIK wykryła nieprawidłowości w gminnych spółkach energetyki cieplnej

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Dwa doniesienia do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy PEC Biała Podlaska i MPGK Włodawa. Zawiadomienie do prezesa URE w związku z niewyodrębnieniem przez MPGK Włodawa ewidencji księgowej dla działalności przedsiębiorstwa energetycznego. Powiadomienie do Ministra Finansów w związku z przyjętym przez MPGK Włodawa i PEC Radzyń Podlaski sposobem rozliczenia dostaw węgla.
Maria Dec-Kiełb
10.11.2022
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Już obowiązuje rządowe rozporządzenie określające elementy kalkulacji podatku od zysków wytwórców energii. Określono je oddzielnie dla różnych sposobów wytwarzania prądu. Rząd ocenia, że zyski te mogą łącznie sięgać kilkudziesięciu miliardów złotych. Pieniądze pozyskane z podatku pójdą na rekompensaty dla pośredników w obrocie energią
Paweł Rochowicz
10.11.2022
Prawo gospodarcze Energetyka
Obszerna nowelizacja ustawy antylichwiarskiej zakłada m.in. określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. W piątek 4 listopada Sejm ostatecznie uchwalił ustawę, odrzucając wszystkie poprawki Senatu. Ustawa została podpisana przez prezydenta.
Regina Skibińska Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezydent podpisał nowelizację ustaw o prawach konsumenta, która ma poprawić sytuację konsumentów zawierających m.in. umowy na usługi i treści cyfrowe. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę cyfrową w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych oraz dyrektywę towarową. Przewiduje m.in. wydłużenie roszczeń z tytułu rękojmi z 1 roku do 2 lat.
Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Europejska koalicja siedmiu organizacji pozarządowych podjęła działania prawne mające na celu wykreślenie inwestycji w spalanie biomasy leśnej z taksonomii zrównoważonego finansowania. Organizacje ostrzegają, że spalanie biomasy leśnej pogłębi kryzys klimatyczny i zniszczy lasy. Domagają się unieważnienia unijnego rozporządzenia w tej sprawie.
Regina Skibińska
10.11.2022
Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo sugeruje gminom ostrożne szacowanie zapotrzebowania na węgiel

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy
Już wiadomo, że dla samorządów sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach będzie poważnym wyzwaniem. Ministerstwo Aktywów Państwowych przyznaje, że może zabraknąć ekogroszku i gminom zaproponowany zostanie węgiel gruby. Resort radzi też gminom co mają robić, aby nie zostały z hałdami niesprzedanego opału. Wyjaśnia też, że dla węgla należy stosować stawkę VAT w wysokości 23 proc.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński Robert Horbaczewski
10.11.2022
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Fiskus blokuje rozliczanie w kosztach spotkań z klientami

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydatki autoryzowanego dealera samochodowego związane z wizytami kontrahentów noszą znamiona reprezentacji. Ich dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku, dobrego obrazu firmy czy wykreowanie pozytywnych relacji z klientami. Dlatego jako koszty reprezentacji, nie mogą zostać przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – twierdzi skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
10.11.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Odwołującej nie można przypisać braku staranności w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Opłacenie składki po terminie było uzasadnione utratą płynności finansowej z uwagi na pandemię i przekonało Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Sąd też wykluczył możliwość, że kobieta poszukiwała ochrony naruszając zasady współżycia społecznego poprzez rażące zawyżenie podstawy wymiaru składek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.11.2022
Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Finansów chce usprawnić działanie polskiego rynku kapitałowego poprzez wdrożenie w przyszłym roku pakietu ustaw, wspomagających m.in. inwestowanie w przedsięwzięcia ekologiczne. Reforma ma też zredukować obciążenia biurokratyczne dla firm z sektora finansowego. To część realizowanej przez rząd Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.
Paweł Rochowicz
09.11.2022
CIT Finanse