Prawo.pl

Pracodawcy zaczynają dostrzegać potencjał osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Niepełnosprawność
Drugi kwartał 2022 roku w Polsce zakończył się z prawie 150 tys. nieobsadzonych miejsc pracy – wynika z danych GUS. Problem z deficytem pracowników może być jednym z kluczowych wyzwań pracodawców również w kolejnych latach. Warto więc rozważyć otwarcie organizacji na wykorzystanie kompetencji i potencjału osób z niepełnosprawnościami, z których aż 2,3 mln pozostawało biernymi zawodowo w II kwartale br.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Niepełnosprawność
Kontakty telefoniczne bez wcześniejszej zgody konsumentów na telemarketing i wprowadzanie przez telemarketerów konsumentów w błąd, znacznie zawyżając kwoty możliwych do pozyskania dotacji oraz nie przekazując istotnych informacji o warunkach ich pozyskania - takie zarzuty Prezes UOKiK stawia w postępowaniu przeciwko Asmanta Call Center oraz osobom zarządzającym tą spółką.
Krzysztof Sobczak
30.11.2022
Rynek i konsument
Jeszcze tylko dziś małe i średnie firmy, samorządy i inne podmioty uprawnione mogą złożyć oświadczenia uprawniające do korzystania z zamrożonych cen energii. Dokument ten składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe informacje. Często nie wiadomo jednak, jak rzetelnie oświadczyć, ile energii zużywa się na cele podstawowe.
Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
30.11.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Energetyka
W sobotę, 17 grudnia br., minie rok, od kiedy Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę o sygnalistach. Z kolei 1 i 2 sierpnia br. minął termin implementacji dwóch innych dyrektyw unijnych, których wdrożenie oznaczałoby bardzo korzystne zmiany dla pracowników i pracujących rodziców. Przepisów dotąd nie ma, choć na przygotowanie tych ostatnich Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej miało dwa lata.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2022
Prawo pracy

Blokada rachunku bankowego firmy przez fiskusa - brakuje jasnych przepisów

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Możliwość dokonania przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej blokady rachunku bankowego na podstawie przepisów o STIR budzi kontrowersje niemal od samego początku ich obowiązywania. Niedookreślone warunki zastosowania tego instrumentu w połączeniu z jego dolegliwością, dla przedsiębiorcy stanowią poważne ryzyko dla działalności gospodarczej - pisze dr Grzegorz Keler.
Grzegorz Keler
30.11.2022
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Podwyżki cen prądu zachęciły firmy do instalacji paneli fotowoltaicznych. Takie inwestycje spowodowały jednak problemy fiskalne. Chodzi o podatek od nieruchomości i kwestię opodatkowania budowli. Wątpliwości mają nie tylko duże zakłady, ale też mali, działający w pojedynkę przedsiębiorcy. Gminy żądają od nich kilkukrotnie wyższego podatku. Konieczna jest pilna poprawa przepisów.
Krzysztof Koślicki
30.11.2022
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Przepisy ustawy emerytalnej nie przewidziały korzystnego przeliczenia stażu pracy kolejarzy do emerytury takiego jak górnikom. A zatem sposób liczenia okresu zatrudnienia na kolei nie ma zastosowania przy ustalaniu okresu składkowego i nieskładkowego w związku z pracą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed dniem wejścia w życie ustawy emerytalnej - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.11.2022
Emerytury i renty Prawo pracy
W wyniku zmian na rynku pracy, firmy coraz częściej pochylają się nad nowymi benefitami, modelami pracy i strategiami zatrudnienia. Z kolei specjaliści poszukują ciekawych możliwości rozwoju, oferujących im większą elastyczność. Na popularności zyskuje model „work from anywhere” zakładający pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie. Początkowo wdrażany na Zachodzie, obecnie testowany jest także przez część polskich pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
29.11.2022
Prawo pracy
Stosowanie przez firmę "nadzwyczajnie intensywnych" mechanizmów windykacji należności, w tym z nadzwyczajną intensywnością kontaktowanie się z dłużnikami, wywieranie na nich dużej presji, posuwanie się nawet do gróźb i obelg - za to prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów spółce Profi Credit Polska.
Krzysztof Sobczak
29.11.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Zmiana zakresu czynności pracownika może być dokonana przez pracodawcę jednostronnie, jeżeli nie prowadzi do zmiany rodzaju pracy określonej w umowie o pracę. W przypadku, gdy zmienione zadania miałyby obejmować przynajmniej w części inną rodzajowo pracę niż dotychczasowa – wykraczać zatem poza rodzaj pracy – konieczna jest zmiana umowy poprzez wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające.
Anna Sokołowska Marek Rotkiewicz
29.11.2022
Prawo pracy
Organizacja społeczna może tylko w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę wymagającym udziału społeczeństwa, żądać dopuszczenia do udziału w postępowaniu, a także ubiegać się o zgodę organu administracji architektoniczno-budowlanej na przedstawienie mu poglądu w sprawie. Więcej na ten temat w Legal Alercie.
Martyna Sługocka
29.11.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Nawet w trudniejszych czasach pod względem gospodarczym znajdują się pracodawcy, którzy rozważają wprowadzenie lub restrukturyzację oferowanych pracownikom świadczeń pracowniczych. Jednym z tych świadczeń są nagrody jubileuszowe. Pojawiają się jednak pytania, czy taka nagroda musi zostać zawsze wypłacona w pieniądzu, czy też możliwe jest przyznanie jej w innej postaci np. sztabki złota.
Marcin Wojewódka
29.11.2022
Domowe finanse Prawo pracy
Ustawa zamrażająca ceny gazu ma wprowadzić nowy podatek od nadzwyczajnych zysków wydobywców gazu. W praktyce chodzi głównie o jeden podmiot: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. I choć ustawa powołuje się na unijne rozporządzenie o interwencji na rynku energii, to podatek ma inną konstrukcję, niż wspólnotowy wzorzec.
Paweł Rochowicz
28.11.2022
Finanse
Rolnicy, rodziny z wieloma dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, a także działkowcy mogą starać się o wyższy wolumen energii elektrycznej po gwarantowanej, zamrożonej cenie. Wnioski w tej sprawie można składać także przez aplikację mObywatel - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.
Paweł Rochowicz
28.11.2022
Domowe finanse Nowe technologie Energetyka
W Polsce trzeba zatrudnić 147 tys. specjalistów IT, żeby udział tego sektora w naszej gospodarce był na tym samym poziomie, co w Unii Europejskiej – wynika z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Software Development Association Poland. Obecnie specjaliści IT stanowią ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych, przy średniej w UE wynoszącej 4.5 proc. To jeden z niższych wyników w UE.
Grażyna J. Leśniak
28.11.2022
Rynek Prawo pracy

Dostawca monitoringu z zarzutami o podział rynku

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że jeden z największych w kraju producentów sprzętu do elektronicznego monitoringu - Dahua Technology Poland zawarł zmowę cenową i podzielił rynek razem ze swoimi dystrybutorami. Postawił zarzuty sześciu przedsiębiorcom i siedmiu menadżerom. A za utrudnianie przeszukania w trakcie postępowania wyjaśniającego, na firmę nałożono karę 700 tys. zł.
Krzysztof Sobczak
28.11.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Osiem tysięcy złotych – tyle co najmniej wynosić powinien zasiłek pogrzebowy – uważa Polska Izba Branży Pogrzebowej. Według Izby, waloryzacja tej kwoty powinna zostać dokonana jak najszybciej, czyli na przykład od stycznia 2023 roku, aby ceny usług funeralnych, a także ich jakość, mogły pozostać na co najmniej dotychczasowym poziomie. Rząd proponuje podniesienie zasiłku o tysiąc złotych.
Krzysztof Sobczak
28.11.2022
Prawo gospodarcze
O wiek niby się nie pyta, ale często się zdarza, że ktoś, kto jest młody i aspiruje na wysokie stanowisko, nie otrzyma go nie ze względu na brak kompetencji, lecz przez zjawisko znane jako adultyzm. Z kolei starszy pracownik może nie być w stanie odnaleźć się w młodym zespole w związku z zachowaniem kolegów, noszącym znamiona tzw. ageizmu. Pytanie więc, czy problem dyskryminacji ze względu na wiek jest w ogóle zauważalny w naszym życiu zawodowym.
Grażyna J. Leśniak
28.11.2022
Rynek Prawo pracy
Oddziaływanie czynników szkodliwych na pracownika może prowadzić do powstania choroby zawodowej lub innego schorzenia związanego z wykonywaną pracą. Pracodawca musi więc stosować środki zapobiegawcze oraz przeprowadzać badania i pomiary tych czynników. Analiza warunków pracy oraz ocena ryzyka zawodowego powinna uwzględniać wszystkie czynniki środowiska pracy.
Roman Majer Dorian Lesner
28.11.2022
BHP
Wynajem krótkoterminowy auta w Niemczech w celu przywozu dokumentów klienta do Polski nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego, czego domagały się organy skarbowe. Nie dochodzi w takiej sytuacji do rozporządzania samochodem jak właściciel. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
28.11.2022
Prawnicy Akcyza Doradca podatkowy
Początek kariery zawodowej wiąże się ze specyficznym rozliczaniem urlopu. Pracownik nie nabywa go w chwili zatrudnienia w wymiarze proporcjonalnym, ale wypracowuje prawo do wypoczynku po każdym miesiącu pracy. Ten szczególny sposób nabywania urlopu dotyczy tylko pierwszego roku kalendarzowego zatrudnienia – podstawowym błędem byłoby stosowanie go przez pierwszy rok pracy.
Marek Rotkiewicz
28.11.2022
Prawo pracy
Od blisko miesiąca obowiązują kontrowersyjne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące likwidacji szkód komunikacyjnych. Na razie za wcześnie na ocenę, jak wpłyną one na ubezpieczenia, a zwłaszcza na ceny polis, ale okazało się, że wymagają one dodatkowych wyjaśnień i nadzorca opublikował pytania i odpowiedzi do rekomendacji.
Regina Skibińska
28.11.2022
Ubezpieczenia

NSA: Można informować o pracy apteki na banerze reklamowym

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Farmacja
Prezentowanie informacji o lokalizacji apteki i godzinach jej pracy jest legalne. Prawo farmaceutyczne nie wprowadza przy tym ograniczeń w zakresie formy, widoczności i zasięgu takiego nośnika informacyjnego - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny. Właściciel apteki może zatem korzystać również z wybijającego się w otoczeniu banera reklamowego.
Marek Sondej
28.11.2022
Rynek i konsument Opieka zdrowotna Farmacja
Każde przedsiębiorstwo borykające się z trudnościami finansowymi, któremu nie udało się wypełnić swych zobowiązań umownych, może natrafić na zdeterminowaną stronę przeciwną, która rozpocznie nie tylko cywilny spór sądowy, ale również poinformuje organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Od stanowiska tych ostatnich zależy wówczas, czy sprawa będzie przedmiotem postępowania karnego.
Małgorzata Karasińska Rafał Karbowniczek
28.11.2022
Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

Do poprawy cała masa przepisów – nie tylko podatkowych

Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Wydawało się, że Polski Ład został już poprawiony. Nic bardziej mylnego. Od stycznia pracodawców, którzy wypłacają wynagrodzenia do 10-go następnego miesiąca, czekają kolejne problemy. Przez zmianę przepisów będą musieli ciągle korygować rozliczenia dwa miesiące wstecz. Pilnej poprawy wymagają przepisy z niemal każdej dziedziny prawa. Ruszamy, z trzecią już edycją akcji „Poprawmy prawo” - za najlepsze zgłoszenia Czytelników przyznamy dostępy do LEX.
Krzysztof Koślicki
28.11.2022
Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Polacy wykorzystują teleporady do nadużywania L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Według danych GUS, w 2021 roku zrealizowano aż 48,6 mln teleporad w opiece podstawowej oraz 14,6 mln w opiece specjalistycznej. Teleporady są obecnie dostępne dla każdego, u kogo występują podejrzenia choroby. Teleporady to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba wychodzić z domu, ale niestety mimo wielu ułatwień, możliwość ta rodzi także nadużycia.
Grażyna J. Leśniak
26.11.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W ofertach deweloperów często pojawiają się usytuowane na parterze mieszkania z ogródkami. Z reguły jednak właściciel lokalu nie staje się również właścicielem części gruntu stanowiącej jego ogródek, a otrzymuje ten kawałek nieruchomości do tzw. wyłącznego korzystania. Zapis w tym zakresie znajduje się przeważnie w akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży lokalu. Więcej na ten temat w Legal Alercie.
Martyna Sługocka
26.11.2022
Prawo cywilne Nieruchomości
To, że kwas hialuronowy, nici czy implanty są pokazywane w telewizji, nie oznacza jeszcze, że jest to reklama wyrobów medycznych. Reklama musi mieć formę, treść i intencję reklamową - wyjaśnia adwokat Oskar Luty z kancelarii prawniczej Fairfield. Jeśli lekarz-influencer pokazuje wyłącznie swoje umiejętności, to nie podlega zakazowi.
Katarzyna Nocuń
26.11.2022
Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne

Czy należy przychodzić do pracy będąc przeziębionym?

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Zmienna aura jesienno-zimowa sprzyja zachorowaniom. Objawy przeziębienia, takie jak katar czy kaszel, zwykle nie przeszkadzają pracownikom w stawianiu się w pracy. Co więcej, niekiedy stanowi to powód do dumy. Proszę zauważyć i docenić - zdaje się mówić przełożonemu pracownik - że pomimo choroby, nie szczędząc zdrowia, stawiam się w robocie, aby wypełnić swój pracowniczy obowiązek.
Maciej Ambroziewicz
25.11.2022
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Rzecznik MŚP: Dlaczego PFR nie odpowiada na pytania o reklamacje?

Prawo pracy Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz podjął interwencję u premiera Mateusza Morawieckiego w związku z niewywiązywaniem się przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. z obowiązku informowania zarówno Rzecznika MŚP, jak i przedsiębiorców o rozpatrywaniu złożonych do PFR reklamacji w 27 sprawach dotyczących subwencji finansowych w ramach tarczy finansowej PFR 1.0 i 2.0.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2022
Prawo pracy Małe i średnie firmy Tarcza finansowa