Prawo.pl
Najpierw wielka miłość, potem wielki kredyt i na końcu burzliwe rozstanie - coraz częściej jednym z problemów przy rozwodach Polaków są kredyty frankowe. I nie chodzi jedynie o to, jak pozbyć się długu, ale też, kto ewentualnie ma go dalej spłacać i jak w takich warunkach rozliczyć się z byłym małżonkiem. Z sytuacji korzystają też banki - oferując tym, którzy mieszkanie przejmują, nową umowę i nową, często wyższą, ratę.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
03.02.2023
Prawo rodzinne Banki Kredyty frankowe
Powrót do biur i miejsc pracy sprawił, że pracownicy zaczęli rozmawiać między sobą i łatwiej było im zorientować się, że w czasie pandemii znaleźli się w grupie osób, które pracodawca pominął przy wypłacie premii rocznej, nagrody albo nie wysłał na szkolenie, na którym byli pozostali członkowie zespołu. Teraz ich sprawy o odszkodowania, a nawet o zadośćuczynienie, trafiają do sądów pracy. Zdaniem prawników, takich spraw może być coraz więcej.
Grażyna J. Leśniak
03.02.2023
Prawo pracy
Roszczenie komandytariusza niebędącego przedsiębiorcą o wypłatę przypadającego na niego zysku w spółce komandytowej nie jest roszczeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej – taką uchwałę wydał Sąd Najwyższy, odpowiadając na pytanie prawne jednego z sądów. A więc termin przedawnienia wynosi sześć, nie zaś trzy lata, jak dla przedsiębiorców.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.02.2023
Spółki Prawo gospodarcze
Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadza zmiany na liście zawodów szkolnictwa branżowego - rozszerzona zostanie na wniosek ministra właściwego do spraw klimatu, ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego i ministra ds. gospodarki. Szkoły branżowe będą kształcić techników animacji, techników aranżacji wnętrz, czy też techników przemysłu drzewnego.
Monika Sewastianowicz
02.02.2023
Zarządzanie oświatą
Część przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków niepokoi branże kosmetyczną i farmaceutyczną, ponieważ mają one ponieść koszty wdrożenia mechanizmu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), aby sfinansować modernizację oczyszczalni ścieków - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem Komisja Europejska błędnie uznała, że produkty kosmetyczne i farmaceutyczne to dwa główne źródła mikrozanieczyszczeń.
Krzysztof Sobczak
02.02.2023
Środowisko Farmacja
Tylko w IV kwartale 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 111 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W całym 2022 r. tych kontroli było 429,9 tys. W konsekwencji, w ostatnich trzech miesiącach ub.r. wydanych zostało 7,3 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych (od stycznia do grudnia - 23,8 tys.) na kwotę 7 107,3 tys. zł (w 2022 r. - 21 989,8 tys. zł) – poinformował ZUS.
Grażyna J. Leśniak
02.02.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
O 5 proc. w ciągu roku spadła liczba pracodawców, którzy poszukiwali pracowników za pośrednictwem urzędów pracy. W 2022 roku zaoferowano tam o 12,5 proc. miejsc pracy mniej niż w 2021 roku. Najwięcej podmiotów rekrutujących i propozycji pracy było w województwie mazowieckim i śląskim. Najczęściej szukano pracowników w usługach administrowania i działalności wspierającej, przetwórstwie przemysłowym oraz handlu.
Grażyna J. Leśniak
02.02.2023
Rynek Prawo pracy

UOKiK karze firmy za spóźnione wypłaty kontrahentom

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dziewięć decyzji w sprawach zatorów płatniczych, w tym na trzech przedsiębiorców nałożył kary finansowe w łącznej wysokości prawie miliona złotych. Urząd podkreśla, że to realizacja obowiązujących od 8 grudnia 2022 r. znowelizowanych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
Krzysztof Sobczak
02.02.2023
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Kluczowym elementem działalności gospodarczej jest rozwinięcie sieci dystrybucyjnej. Budowa świadomości marki i penetracja rynku są działaniami czasochłonnymi. Często stosowanym rozwiązaniem jest zawieranie z niezależnymi dystrybutorami umów dystrybucyjnych lub, z czym w Polsce spotykamy się rzadziej, umów agencyjnych - piszą Marcin Wnukowski i Justyna Dereszyńska, ze Squire Patton Boggs.
Justyna Dereszyńska Marcin Wnukowski
02.02.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Czekająca na wejście w życie nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, która wprowadza m.in. nadzór KNF nad firmami pożyczkowymi, budzi wiele emocji przede wszystkim w środowisku tych instytucji i może mieć znaczący wpływ na dostępność pożyczek dla wielu podmiotów korzystających z usług instytucji pożyczkowych - piszą Marcin Wnukowski i Patrycja Pacholczak, Squire Patton Boggs Krześniak sp.k.
Marcin Wnukowski Patrycja Pacholczak
02.02.2023
Rynek i konsument Finanse
Zespół ekspertów działający przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich zakończył prace nad zmianą przepisów prawa dot. spółdzielni energetycznych. To reakcja na znikome zainteresowanie tworzeniem spółdzielni energetycznych - obecnie w Polsce zarejestrowane są zaledwie dwie takie spółdzielnie. Zapowiadane przepisy są szansą na ich upowszechnienie.
Regina Skibińska
02.02.2023
Energetyka

Posłowie odbierają prasie przychody z ogłoszeń

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy
Część ogłoszeń sądowych i komorniczych ma być w pierwszej kolejności publikowana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a nie w prasie ogólnopolskiej i lokalnej. To efekt przepisów uchwalonych przez Sejm w ustawie deregulacyjnej, która może odbić się na kondycji finansowej prasy. Zdaniem posłów, trudno ustalić, która prasa jest "poczytna", a obywatele będą mieli bezpłatny dostęp online do takich ogłoszeń. Na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast nałożono obowiązek udostępniania tego publikatora.
Robert Horbaczewski
02.02.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy
Wywłaszczenia na rzecz Skarbu Państwa stają się coraz większym problemem. Nie wiadomo, czy od przeniesienia prawa własności trzeba naliczać VAT – zwłaszcza, gdy wcześniej nieruchomość była wykorzystywana dla celów działalności rolniczej podlegającej VAT. Naczelny Sąd Administracyjny skierował w tej sprawie pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wiesława Moczydłowska
02.02.2023
VAT Administracja publiczna Prawo europejskie
Prawo antymonopolowe nie zabrania posiadania przez przedsiębiorcę pozycji dominującej, niedozwolone jest jednak jej nadużywanie - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, informując o wszczęciu postępowania antymonopolowego w sprawie podwyżek opłat na autostradzie A4. Urząd sprawdzi, czy nie mamy do czynienia z cenami nadmiernie wygórowanymi.
Krzysztof Sobczak
01.02.2023
Zmiany dotyczące nowego projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawierać ma pakiet regulacji mających na celu walkę z "patodeweloperką".Jesteśmy na końcowym etapie prac nad projektem rozporządzenia, który ma temu przeciwdziałać - poinformował w środę minister rozwoju Waldemar Buda.
Krzysztof Sobczak
01.02.2023
Administracja publiczna Budownictwo

Obowiązkowy KSeF będzie przesunięty o pół roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF
Ministerstwo Finansów planuje przedłużyć termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur. Obowiązek wystawiania faktur elektronicznych pojawi się 1 lipca 2024 roku, dla podatników zwolnionych podmiotowo z VAT - 1 stycznia 2025 r. Będzie sporo zmian - m.in. zostanie wprowadzona indywidualizacja sankcji i ich liberalizacja, ale ich stosowanie będzie możliwe dopiero po pół roku od wejścia w życie nowych obowiązków.
Wiesława Moczydłowska
01.02.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF
Organizacje związkowe działające w dużej grupie kapitałowej skierowały do RPO skargę w sprawie naruszenia praw reprezentowanych przez nie pracowników. Pracodawca utworzył nową funkcję - rzeczników ds. etyki, którzy mają stać na straży przestrzegania kodeksu etyki spółki. Kandydaci muszą zawieszać członkostwo związkowe, co budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP. RPO prosi teraz MRiPS o zajęcie stanowiska.
Grażyna J. Leśniak
01.02.2023
Prawo pracy Spółki
Sprawozdania finansowe składane do szefa KAS nie mogą być udostępniane w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Są objęte tajemnicą skarbową. Dane w nich zawarte mogą być udostępniane tylko podatnikowi, którego dotyczą lub innym uprawnionym podmiotom. Publiczne udostępnianie sprawozdań finansowych dotyczy niektórych podmiotów. Odpowiada za to Krajowy Rejestr Sądowy.
Krzysztof Koślicki
01.02.2023
Rachunkowość Finanse
Zamów w ciągu 2 godzin, a my i tak nie dostarczymy - tak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów komentuje praktyki w firmie Amazon, w sprawie której wszczęte zostało postępowanie. Zarzuty dotyczą wprowadzania w błąd co do momentu zawarcia umowy sprzedaży, dostępności produktów, terminów dostaw i uprawnień konsumentów. Spółce grozi kara do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
01.02.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Na początku 2023 r. dla znacznej większość terytorium Polski nadal nie uchwalono miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Instytucja planu ogólnego – jako kluczowy element przygotowywanej nowelizacji - ma szansę wprowadzić tak bardzo potrzebny ład do systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego – pisze adwokat Marcin Jadczak, kierownik działu nieruchomości RK LEGAL.
Marcin Jadczak
01.02.2023
Przepakowywanie leków jest przedmiotem gorącej dyskusji pomiędzy firmami farmaceutycznymi a podmiotami prowadzącymi handel równoległy. Sporną kwestią jest, kiedy uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może sprzeciwić się przepakowaniu leków pochodzących z importu równoległego - zwraca uwagę dr Agnieszka Sztoldman z Kancelarii prawnej Osborne Clarke w opinii przygotowanej dla Prawo.pl.
Agnieszka Sztoldman
01.02.2023
Farmacja
Od początku 2024 roku Komisja Nadzoru Finansowego będzie miała kolejne, nowe kompetencje. Przejmie w nadzór firmy pożyczkowe i to nie za darmo. Za nadzorowanie będą musiały jej bowiem zapłacić - rocznie nie więcej niż 0,5 proc. przychodów z kredytów i nie mniej niż 5 tys. euro. Choć modele w różnych krajach są różne, prawnicy uważają, że należy unikać takich zależności, a firmy pożyczkowe - że czas zwijać interes.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
01.02.2023
Rynek i konsument Finanse
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację pracodawcy od wyroku uchylającego karę porządkową upomnienia nałożoną na pracowników, którzy - wbrew zarządzeniu pracodawcy - nie okazali przed rozpoczęciem pracy certyfikatu covidowego, ani nie poddali się testowi antygenowemu. Mimo zapowiedzi, rząd nie był w stanie przeforsować w parlamencie ustawy, która pozwalałaby pracodawcom mieć wgląd w takie informacje.
Grażyna J. Leśniak
01.02.2023
Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia
Wypłacane pracownikom biura rachunkowego ekwiwalenty za pranie odzieży służbowej stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy. Biuro jako płatnik powinno obliczać, pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu takich wypłat. Odzież służbowa wydawana pracownikom ze względów wizerunkowych nie jest tożsama z odzieżą roboczą przydzielaną ze względów bhp. Tak uznała skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
01.02.2023
PIT Rachunkowość
Projektowane przepisy o wynagrodzeniach twórców audiowizualnych wprowadzą niespotykaną i nadmierną regulację przyznającą prawo do wynagrodzenia twórcom utworów audiowizualnych za ich eksploatację w internecie, ryzykowną gospodarczo ze względu na obowiązek wypłat za granicę, bez zapewnienia odpowiednich świadczeń wzajemnych - twierdzi prof. Ryszard Markiewicz. 
Ryszard Markiewicz
01.02.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W jednym z państwowych ośrodków hodowli koni, wbrew obowiązującym przepisom ustawy o ochronie zwierząt, koniom rasy konik polski wymrażano numer identyfikacyjny ciekłym azotem. Do niezgodnego z przepisami znakowania zwierząt dochodziło także w stadninie w Janowie Podlaskim, gdzie koniom czystej krwi arabskiej wypalano numery identyfikacyjne i herb stadniny.
Krzysztof Sobczak
31.01.2023
Środowisko
Aż dwie trzecie ofert prezentowanych w popularnym portalu turystycznym Wakacje.pl ma zaniżone ceny w stosunku do tych, które klient musi finalnie zapłacić - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes tego urzędu postawił firmie zarzut wprowadzania konsumentów w błąd. Przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. - Pokazujemy tylko oferty biur podróży - broni się firma.
Krzysztof Sobczak
31.01.2023
Rynek i konsument
Umowy sprzedaży zazwyczaj opodatkowane są 2-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jeśli jednak sprzedaż nieruchomości podlega VAT, to nie jest już opodatkowana PCC - ani po stronie kupującego, ani po stronie sprzedającego nieruchomość. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Malwina Pasternak-Janik
31.01.2023
Domowe finanse VAT

ZUS: Ostatni moment na zgłoszenie się do małego ZUS plus

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Wtorek, 31 stycznia 2023 roku, to ostatni dzień na zgłoszenie się przedsiębiorców do małego ZUS plus. Aby zgłosić się, należy wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo 0592. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2022 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.
Grażyna J. Leśniak
31.01.2023
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Dostawa towarów w myśl przepisów podatkowych może podlegać opodatkowaniu VAT, a sprzedającemu można nadać status podatnika VAT. Ważna jest jednak przesłanka prowadzenia działalności gospodarczej. Precyzuje ją niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Malwina Pasternak-Janik
31.01.2023
VAT