Komunikacja i rozpoznawalność - klucz do pokonania AI w prawniczych rekrutacjach

Wymiar sprawiedliwości

Sztuczna inteligencja wdziera się na rynek prawniczy i choć w rekrutacji do kancelarii ma nadal małe znaczenie, może się to w najbliższych latach zmienić. Prawnikom w odnalezieniu wymarzonej pracy może pomoże specjalizacja, umiejętności komunikacyjne i rozpoznawalność - np. w portalach społecznościowych. Podstawą jest też język angielski prawniczy, na wyższym poziomie - podkreślały ekspertki podczas konferencji „Zawodowe Rewolucje! - O zmianach zawodowych w karierze adwokatki i adwokata".

14.09.2024

Większe klasy? MEN: Ale to przecież tylko chwilowe

Zarządzanie oświatą

Aby znaleźć miejsce dla uczniów z Ukrainy, MEN zezwolił na tworzenie większych klas, co nie wzbudziło entuzjazmu ani wśród nauczycieli, ani wśród rodziców dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą w tym roku. Pytany o to, czy takie klasy nie są za duże i czy nie należy dodatkowo przemyśleć tej zmiany, resort kwituje, że to tylko chwilowe.

14.09.2024

Wyjazd rodziców, co z czasową pieczą nad dzieckiem?

Prawo rodzinne

Rodzice korzystają z władzy rodzicielskiej, która obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Czasami rodzice chcieliby, aby inna osoba zajęła się dzieckiem. Jak wówczas rozwiązać kwestie prawne?

14.09.2024

PiS chce odrzucenia projektu zmian w podziale środków na OSP

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia

Klub PiS chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Propozycja zakłada, że połowa środków przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe będzie trafiała do Zarządu Głównego Związku OSP RP. Obecnie cała pula środków trafia do PSP, która zajmuje się rozdziałem środków.

13.09.2024

Robert Zakrzewski nowym dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Robert Zakrzewski został dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W piątek odebrał w Ministerstwie Edukacji Narodowej akt powołania. MEN przekazał, że komisja konkursowa wybrała osobę z doświadczeniem naukowym i organizacyjnym, która wykaże się świeżym spojrzeniem na sprawę egzaminów.

13.09.2024

Sejm za podwyższeniem sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach

Domowe finanse Ubezpieczenia

W piątek, 13 września, Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która wdroży unijne przepisy. Chodzi m.in. o podwyższenie sumy gwarancyjnej w ubezpieczeniach. Nowe przepisy mają też chronić ubezpieczonych przed niewypłacalnością ubezpieczyciela. Za uchwaleniem ustawy głosowało 245 posłów, przeciw było 199, nikt się nie wstrzymał. Nowelą ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zajmie się teraz Senat.

13.09.2024

Projekt ustawy o dochodach JST skierowany do komisji

Finanse publiczne Finanse samorządów

Sejm odesłał w piątek do komisji finansów publicznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej rządowy projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zakłada m.in. zmianę zasad liczenia dochodów samorządów z PIT i CIT. Projektowana ustawa ma wprowadzić - zamiast obecnych części subwencji ogólnej - pojęcie potrzeb finansowych JST, które będą podlegać finansowaniu zwiększonymi dochodami z tytułu PIT i CIT i w mniejszym stopniu subwencją ogólną.

13.09.2024

Jedna ogólnopolska infolinia podatkowa już od 1 października

Domowe finanse Doradca podatkowy

Dzwoniąc na infolinię KAS, klienci jak dotychczas uzyskają ogólną informację podatkowo-celną bez konieczności potwierdzania tożsamości. Nowością będzie możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN. Dzwoniący uzyskają np. informacje o rozliczeniach swoich nadpłat i zwrotów z zeznań lub deklaracji podatkowych.

13.09.2024

Prof. Manowska: Zakończyć destrukcyjny konflikt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wyraziła publicznie oburzenie zakomunikowanym atakiem na niezależność władzy sądowniczej. Miał to zapowiedzieć minister sprawiedliwości Adam Bodnar w obecności premiera. Represje te – zdaniem I Prezes - można przyrównać do terroru stalinowskiego. A dotknąć mogą grupy ponad trzech tysięcy sędziów, którzy z powodzeniem przeszli określoną prawem procedurę awansową.

13.09.2024

Od października nowe terapie na liście refundacyjnej

Pacjent Opieka zdrowotna

Na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 października 2024 r., są 52 nowe terapie. Z tego 13 dotyczy wskazań onkologicznych, a 39 wskazań nieonkologicznych - przekazał podczas piątkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos. Na październikowej liście znajdzie się także m.in. 21 refundacji w kategorii dostępności w ramach programów lekowych.

13.09.2024

Za brak polisy OC można pójść z torbami

Domowe finanse Ubezpieczenia

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie zbyt wysokich i niezaskarżalnych kar za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że każda sprawa traktowana jest indywidualnie i kary często są uchylane. Tymczasem problemem jest to, że brak polisy często jest wynikiem nieznajomości skomplikowanych przepisów, a nie celowego oszczędzania na składce.

13.09.2024

Stymulator, którego nie ma kto uruchomić - pacjenci bez pomocy

Pacjent Opieka zdrowotna

Osoby z chorobą Parkinsona mogą otrzymać przełomowe leczenie, jakim jest głęboka stymulacja mózgu. Zabieg wszczepienia stymulatora znalazł się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Po operacji należy ustawić i monitorować parametry urządzenia - nie wiadomo jednak, kto miałby to robić. Nie ma też zatwierdzonych procedur okołooperacyjnych. W efekcie pacjenci mają założony stymulator, ale... niekoniecznie uruchomiony. Neurolodzy apelują o zmiany.

13.09.2024

Wątpliwy status zaświadczenia o dacie ważności orzeczenia o niepełnosprawności

Prawo pracy Niepelnosprawność

Pracodawcy nie mają narzędzi do sprawdzenia, czy ich pracownik ma aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, a więc m.in. czy nadal mogą pobierać dofinansowanie do jego pensji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ustawodawca nie stworzył odpowiednich mechanizmów, które obligowałyby zatrudnionego do złożenia w firmie zaświadczenia, że stara się o nowe orzeczenie i do kiedy ważne jest poprzednie. Z kolei pracodawca nie może żądać od pracownika przedstawienia go, z przepisów nie wynika też, jaki status ma zaświadczenie.

13.09.2024

Firma nie zawsze może korzystać z dzieł pracownika

Prawo autorskie

Możliwość korzystania przez firmę z utworów stworzonych przez jej pracownika zależy przede wszystkim od treści łączącej ich umowy o pracę. Jeżeli w jej ramach może dojść do powstania utworu, to zawsze należy precyzyjnie – w samym tekście umowy o pracę – ustalić wszystkie kwestie związane z prawem autorskim. Dla dobra obydwu stron.

13.09.2024

Sędziemu marzy się asystent, a ci z sądów... uciekają

Wymiar sprawiedliwości

Obciążeni pracą sędziowie chcieliby m.in. mieć wsparcie asystentów. Szacują, że gdyby mieli jednego lub dwóch na wyłączność, to można by efektywnie uporać się z sądowymi zaległościami. Problem w tym, że asystenci z sądów rezygnują, bo są obciążeni pracą, a ich wynagrodzenia oscylują w granicach płacy minimalnej. Dodatkowo - od tego roku są praktycznie pozbawieni szans na szybki awans na stanowisko sędziego.

13.09.2024

W przyszłym roku więcej pieniędzy na bezpłatne wycieczki dla szkół

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje w przyszłym roku kontynuację przedsięwzięcia pn. „Podróże z klasą”. Obecnie trwają jednak prace nad ustawą budżetową na 2025 rok. - Zakładamy zwiększenie budżetu na realizację tego zadania - informuje MEN. Jednocześnie wyjaśnia, że kwalifikacja tegorocznych zgłoszeń odbywa się automatycznie.

13.09.2024

Nie będzie integracji kas online z terminalami płatniczymi

VAT Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy nie będą musieli integrować kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi, zniesione zostaną też przepisy o karach za brak integracji - wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT. Wymóg, wprowadzony jeszcze przez Polski Ład, nigdy nie wszedł w życie, bo od razy został odroczony. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że na rynku wciąż brakuje terminali, które spełniają wymogi techniczne. Dane dotyczące płatności nadal będą przekazywać skarbówce agenci rozliczeniowi (firmy zajmujące się rozliczaniem płatności kartami).

13.09.2024

KRS do sędziów: Nie dajcie się złamać, po czynnym żalu nie będziecie niezawiśli

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko, w którym wyraża stanowczy sprzeciw wobec zapowiadanych przez rząd zmian dotyczących sędziów powołanych po 2018 roku. Chodzi o tzw. neo-sędziów powołanych przy udziale Rady ukształtowanej nowelą z grudnia 2017 r., w której składzie jest 15 członków/sędziów wybranych przez Sejm, a nie przez innych sędziów. KRS apeluje też do sędziów o odwagę w czasie próby.

12.09.2024

Lewiatan: Rząd lekceważy dialog społeczny w sprawie płacy minimalnej

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Rząd zaskoczył wyższą niż zakładano wcześniej, podwyżką płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 r. Konfederacja Lewiatan uważa, że ta decyzja jest przykładem łamania zasad dialogu społecznego, pogłębi problemy firm i przyczyni się do większego spadku zatrudnienia. Wyższa od zapowiadanej podwyżka płacy minimalnej będzie kosztowała przedsiębiorców, głównie mikro, 2 mld zł w przyszłym roku.

12.09.2024

Obsługa przez ZUS świadczeń dla rodzin ograniczyła zanieczyszczenie środowiska

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Już około 1 mld złotych oszczędności dla budżetu państwa dało przeniesienie do ZUS obsługi świadczeń dla rodzin. Wprowadzenie elektronicznych wniosków ograniczyło również zanieczyszczenie środowiska. Rodzice i opiekunowie nie musieli drukować ok. 120 ton tradycyjnych papierowych wniosków – poinformował w czwartek ZUS.

12.09.2024