W najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o VAT Ministerstwo Finansów realizuje postulat przedsiębiorców dotyczący integracji kas fiskalnych online i terminali płatniczych. 

- Proponuje się wyłączenie formalnoprawnego obowiązku dokonania przez podatnika integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi i wprowadzenie obowiązku raportowania danych przez agentów rozliczeniowych – bezterminowo. Jest to rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców - informuje MF. 

MF rezygnuje z integracji

Obowiązek integracji kasy rejestrującej z terminalem płatniczym został wprowadzony przez Polski Ład (ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy PIT, CIT oraz niektórych innych ustaw). Celem była poprawa jakości danych do analityki z kas online, ich kontroli, a także wzmocnienie autentyczności pozyskiwanych informacji. Pierwotnie wymóg ten miał obowiązywać od 1 lipca 2022 r., ale nigdy nie wszedł w życie, bowiem od razu został odroczony do 1 stycznia 2025 r. 

Jak wyjaśnia MF, kasy rejestrujące online (w tym tzw. kasy wirtualne) mają funkcjonalność pozwalającą na współpracę tej kasy z każdym terminalem płatniczym. Problem leży jednak po stronie producentów terminali płatniczych. W 2022 r. po cyklu spotkań z organizacjami, m.in. Fundacją Polska Bezgotówkowa, Fundacją Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego i Komitetem Agentów Rozliczeniowych przy Związku Banków Polskich okazało się, że różnorodność używanych urządzeń (w tym producentów) na rynku typu terminal płatniczy, nie pozwala na pełną integrację z używanymi przez podatników kasami rejestrującymi. Obowiązek integracji został więc odroczony do 1 stycznia 2025 r. Zamiast tego wprowadzono wynegocjowany i uzgodniony z organizacjami obowiązek raportowania tzw. zastępczego do Szefa KAS przez agentów rozliczeniowych. Raportowanie zastępcze dotyczyło ok. 35 agentów rozliczeniowych funkcjonujących w Polsce.

Czytaj w LEX: Kasy fiskalne online - komentarz praktyczny >

 


Odroczenie nie rozwiązało problemów 

Odroczenie integracji nie wyeliminowało jednak problemów technicznych, które były podstawą tego odroczenia. Wśród problemów technicznych, które przyczyniły się do odroczenia oraz rekomendowanego obecnie wycofania się z tego rozwiązania MF wymienia:

  • niedostateczną liczbę urządzeń płatniczych, które mogły się zintegrować z kasą rejestrującą za pomocą protokołu komunikacyjnego „kasa – terminal” w trybie online;
  • fakt, że nie wszystkie terminale płatnicze będące na rynku są w stanie zaimplementować protokół komunikacyjny kasa – terminal. Przedsiębiorcy zmuszeni byliby do wymiany terminali płatniczych. Protokół komunikacyjny jest niejednolity i każdy uczestnik (po stronie kasy rejestrującej i terminala płatniczego) zaimplementował go odrębnie (samodzielnie);
  • terminale płatnicze i kasy rejestrujące nie posiadają pasujących do siebie interfejsów komunikacyjnych (np. kasa ma tylko port USB, a terminal tylko GPRS), skutkiem czego integracja nie jest możliwa, lub do zrealizowania wymaga dodatkowych urządzeń pośredniczących lub przewodów nie wspieranych przez producentów. W związku z powyższym finalna integracja jest niestabilna, połączenia są zrywane, transakcje trwają długo, zwiększa się liczba zgłoszeń serwisowych.

 

- Trudno, przy tak oczywistych wadach idei integracji kas z terminalami, w tak krótkim czasie oszacować jakiekolwiek korzyści takiego rozwiązania. Integracja, jeśli w ogóle miałaby uzasadnienie, powinna być rozłożona na wiele lat i przeprowadzana „ewolucyjnie”, tj. przez definiowanie nowych wymagań technicznych do wprowadzanych nowych urządzeń. Koszty integracji zaproponowane w ustawie z 29 października 2021 r. mogłyby być ogromne, obejmują bowiem nie tylko koszty wymiany urządzeń (tam, gdzie nie byłaby możliwa ich modyfikacja), ale też wspomniane ryzyko niestabilności funkcjonowania urządzeń, co mogłoby dezorganizować działalność podatnika - uzasadnia MF.

Według MF raportowanie przez agentów rozliczeniowych pozwala uzyskiwać m.in. dane z drukarek fiskalnych, które nie posiadają funkcjonalności pozwalającej na integrację z terminalem płatniczym, a na tych urządzeniach jest szeroki zakres danych o transakcjach płaconych kartami płatniczymi (supermarkety, stacje paliw itp.).

Sprawdź w LEX: Czy istnieje możliwość wynajęcia kasy rejestrującej online? >

Rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców

Takie rozwiązanie cieszy przedsiębiorców. 

- Regulacje tzw. Polskiego Ładu, poprzez zmiany w Prawie przedsiębiorców, z dniem 1 stycznia 2025 r. nakładają, ujmując rzecz w uproszczeniu, na przedsiębiorców stosujących tzw. kasy online (w tym kasy wirtualne) obowiązek połączenia takiej kasy z terminalem płatniczym. Ustawa o VAT od 1 stycznia 2025 r. przewiduje możliwość nakładania na podatników kar przez urząd skarbowy za niezrealizowanie tego obowiązku. Z kolei jego spełnienie może być dla wielu firm kłopotliwe ze względów technicznych oraz oczywiście wiązać się z kosztami finansowymi. Z tego względu z aprobatą należy odnieść się do zgłoszonego przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji przepisów (Prawa przedsiębiorców oraz ustawy o VAT), które ten obowiązek i sankcje zniosą - mówi Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy. 

Zmiany popiera również Jakub Bińkowski, członek zarządu, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. 

Od początku wskazywaliśmy, że obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi był nieracjonalny. Dane na temat płatności i tak trafiają bowiem do administracji skarbowej za pośrednictwem agentów rozliczeniowych, zaś dla przedsiębiorców obowiązek integracji stanowiłoby znaczące obciążenie finansowe. Cieszymy się że projekt ustawy znosi ten obowiązek i zależy nam by rozwiązanie to zostało jak najszybciej uchwalone – mówi Jakub Bińkowski. 

Zgodnie ze stanowiskiem ZPP, obowiązek integracji kas fiskalnych i terminali stanowiłby dodatkowe obciążenie formalne dla przedsiębiorców, zagrożone ponadto dotkliwą karą (5 tys. zł za każde naruszenie). Aby sprostać tym wymogom, przedsiębiorcy musieliby korzystać ze wsparcia wyspecjalizowanych podmiotów, co prowadziłoby do ponownego zwiększenia kosztów działalności gospodarczej. Ponadto realizacja obowiązku nie byłaby możliwa przy zastosowaniu powszechnie wykorzystywanych w najmniejszych firmach terminali mobilnych (przenośnych) korzystających z komunikacji telefonicznej. 

Zobacz w LEX: Czynności podlegające obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kas online >

Czytaj również: ​Ministerstwo szykuje zmiany stawek VAT - jest projekt