Brakuje lekarzy sądowych - NRA apeluje do ministra sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zaapelował do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o pilne działania zmierzające do zapewnienia dostępności lekarzy sądowych w każdym okręgu sądowym, a przede wszystkim zapewnienia ich takiej liczby, by mogli realizować powierzone im zadania. A chodzi o usprawiedliwianie niestawiennictwa z powodu choroby m.in. w sądzie.

07.05.2024

Wywłaszczenie nieruchomości po szkodzie planistycznej

Samorząd terytorialny

Zarówno wywłaszczenie, jak i szkoda planistyczna wywołują uszczerbek w majątku właściciela nieruchomości, które są skutkiem sprawowania władztwa publicznego. W obu przypadkach właściciel nieruchomości ma prawo żądać odszkodowania lub innego naprawienia szkody, przy czym każdej z sytuacji służy inny tryb dochodzenia. Rozwiązania te nie sprawiają jednak wrażenia intuicyjnych i prostych w stosowaniu przez zwykłego obywatela.

07.05.2024

Większe dofinansowanie do pensji pracownika z niepełnosprawnością dobre, ale system do zmiany

Prawo pracy Małe i średnie firmy Dofinansowanie do wynagrodzeń Niepelnosprawność

Rząd podniesie w tym roku dofinansowanie do wynagrodzenia osób z niepełnosprawnościami. To zmiana oczekiwana przez pracodawców, jednak zdania ekspertów co do samego systemu wsparcia zatrudnienia są podzielone. Z punktu widzenia biznesu, wzrost dofinansowania może być bodźcem dla rynku pracy, bo pomaga zniwelować część obciążeń finansowych związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami. Zdaniem innych, konieczna jest reforma całego systemu, aby zwiększyć efektywność w aktywizacji zawodowej tej grupy, a większe dopłaty do pensji nie rozwiązują tego problemu.

07.05.2024

Do 20 maja roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r.

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Do 20 maja przedsiębiorcy muszą przekazać do ZUS rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. Jeśli rozliczenie wykaże nadpłatę, to płatnikowi będzie przysługiwał jej zwrot – przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, zostanie automatycznie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

06.05.2024

PIE: Ponad 60 proc. pracodawców uważa, że elastyczne formy zatrudnienia zwiększają produktywność pracowników

Prawo pracy Prawo europejskie

Polacy pracują 40,4 godzin tygodniowo, to o 3 godziny dłużej niż średnio w UE i aż o 8 godzin dłużej niż w Holandii, gdzie pracuje się najkrócej w Europie. Jednocześnie mamy o 12 pkt proc. niższy niż średnio w UE udział pracujących w niepełnym wymiarze godzin. W Polsce na niepełny etat pracuje 5 proc. zatrudnionych, podczas gdy średnio w UE – 17 proc. Dużo rzadziej też pracujemy zdalnie – pracę w tej formie świadczy 13 proc. zatrudnionych, przy średniej unijnej wynoszącej 23 proc. Według danych OECD wskaźnik work-life balance tylko w dwóch krajach UE jest niższy niż w Polsce.

06.05.2024

Farmaceuci wydadzą większą ilość leku na receptę - jest projekt

Zawody medyczne Farmacja

Obecnie, w przypadku gdy na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny czy błędny dawkowanie produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, farmaceuta może wydać ten preparat tylko w ilości nie większej niż w dwóch, najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Polski. Zgodnie z projektowaną nowelizacją farmaceuta będzie mógł wydać go w ilości, która nie jest większa od ilości zawartej w czterech opakowaniach.

06.05.2024

Ważny list z ZUS do emerytów i rencistów

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle 8 mln listów do świadczeniobiorców. W kopercie znajdować się będą dwie informacje - jedna o marcowej waloryzacji, w której znajdzie się informacja o wysokości świadczenia już po marcowym przeliczeniu, a druga o przyznaniu trzynastej emerytury. Świadczenie to otrzymało ponad 8,5 mln osób, a ZUS przeznaczył na ten cel 15,1 mld zł brutto.

06.05.2024

KE chce zakończyć procedurę z art. 7 przeciw Polsce

Finanse publiczne Prawo europejskie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w poniedziałek, że po ponad sześciu latach zamknięta zostanie procedura z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. Komisja pozytywnie oceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne podjęte przez Polskę, by odpowiedzieć na wątpliwości związane m.in. z niezawisłością sędziów.

06.05.2024

Wybory rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie odbyły się

Zawody medyczne

Obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, napisał w oświadczeniu, że zorganizowanie wyborów stanowiłoby naruszenie prawa. Głosowanie na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego było zaplanowane na poniedziałek. Na temat wyborów wypowie się Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

06.05.2024

Sędzia Szmydt poprosił o azyl na Białorusi - zajmował się odmową dostępu do "NATO SECRET"

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt miał zwrócić się z prośbą o udzielenie mu azylu politycznego na Białorusi. Na jego profilu na X pojawiło się pismo, w którym zrzeka się swojego stanowiska sędziego i uzasadnia to polityką Polski wobec Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Sędzia, jak ustaliło Prawo.pl, zajmował się m.in. sprawami dotyczącymi klauzuli tajnej - np. "NATO SECRET", nie był jednak sprawdzany przez służby specjalne po objęciu urzędu, wcześniej przed objęciem - tak.

06.05.2024

Wiceministra kultury: Ustawa o statusie zawodowym artysty prawie gotowa

Prawo autorskie

Rząd ma się wkrótce zająć ustawą o prawie autorskim oraz ustawą o statusie zawodowym artysty. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają także prace nad projektem ustawy medialnej, która, jak powiedziała w poniedziałek wiceszefowa MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus, "w końcu uporządkuje kwestie związane z szeroko rozumianymi mediami publicznymi".

06.05.2024

Wakacyjne praktyki w biurze RPO - nabór zgłoszeń

Rzecznik praw obywatelskich organizuje bezpłatne praktyki dla studentów prawa III-V roku. Praktyki odbędą się w biurze RPO w Warszawie oraz w biurach pełnomocników terenowych RPO w Gdańsku i Wrocławiu. Wakacyjne praktyki to doskonała okazja dla studentów interesujących się prawami człowieka na zdobycie doświadczenia w pracy na rzecz ich ochrony.

06.05.2024

Jak ekspresowy awans, to tylko w KAS - 16 miesięcy zamiast 16 lat

Administracja publiczna Prawo pracy

Niezrealizowane kluczowe zadania w zakresie organizacji i polityki kadrowej, analizy i ustalanie potrzeb etatowych nie realizowane spójnie, wysoki poziom fluktuacji kadr, przypadki wystąpienia nieprawidłowości w zakresie rozliczania nadgodzin i urlopu oraz przyspieszone awanse szefów KAS - to tylko niektóre ustalenia NIK w zakresie organizacji i polityki kadrowej Służby Celno-Skarbowej.

06.05.2024

Zanieczyszczenie światłem w miastach to poważny problem, RPO pyta o działania

Samorząd terytorialny Środowisko

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do generalnego dyrektora ochrony środowiska z wnioskiem o informację, czy planowane są działania związane ze zmniejszeniem negatywnego wpływu sztucznego światła w przestrzeni miejskiej. Na tzw. zanieczyszczenie światłem zwracają już uwagę nie tylko ekolodzy - coraz częściej skarżą się na nie również obywatele.

06.05.2024

Dyrektywa w sprawie należytej staranności powoli wkracza do polskiego prawa

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG

Prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy nakładającej na część firm obowiązek przedstawiania ujednoliconych raportów dotyczących działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju w ostatnim czasie zdecydowanie przyspieszyły. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że projektodawca poszedł wręcz o krok dalej, bo firmy będą musiały podać w swoich raportach informacje o podejmowanych działaniach w zakresie łagodzenia negatywnego wpływu ich działalności, np. na środowisko.

06.05.2024

Coraz więcej kontroli VAT, rośnie też ryzyko sankcji

VAT Doradca podatkowy

Luka VAT znów rośnie, a to sprawia, że skarbówka bierze pod lupę rozliczenia tego podatku. Eksperci zwracają uwagę na nowe trendy w kontrolach - jest ich więcej i coraz częściej dotyczą VAT. Według ekspertów, organy podatkowe będą też częściej nakładać na podatników sankcję VAT. Obowiązujące od czerwca 2023 roku przepisy pozwalają miarkować wysokość sankcji, ale podatnikom trudniej będzie ich uniknąć. 

06.05.2024

Pacjent posiada narkotyki? Lekarz musi dochować tajemnicy

Zawody medyczne

Lekarz tylko w ściśle określonych prawem sytuacjach ma obowiązek zawiadomić o popełnieniu przestępstwa organy ścigania. Poza zamkniętym katalogiem tych spraw, lekarz musi dochować tajemnicy lekarskiej. Także wtedy, gdy dowie się, że np. pacjent posiada lub zażywa środki odurzające.

06.05.2024

Wsparcie dla sędziów, dyscyplinarki za przewlekłość - sposób na frankowe zatory

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Niedawna uchwała frankowa Sądu Najwyższego będzie prawdopodobnie zachętą dla tych frankowiczów, którzy z pozwem dotąd czekali. Pełnomocnicy na specjalne przyspieszenie w sądach raczej jednak nie liczą, choć - jak podkreślają - może się zmienić podejście sędziów, np. ograniczą czynności dowodowe. Sposobem na zatory mogłyby być szkolenia i wsparcie merytoryczne dla sędziów, ograniczenie papierologii i wyciąganie dyscyplinarnych konsekwencji w przypadku przewlekłości.

06.05.2024

Będą zmiany w sądownictwie rodzinnym? Wiceministra widzi ich potrzebę

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sędziowie rodzinni są pozbawieni dostatecznego wsparcia, mają ogrom pracy i nie mają perspektywy awansu z sądów rejonowych - to w ocenie wiceministry sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wymaga naprawy. To jedna z kwestii, którą - jak dodaje - chce zainteresować Komisję Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego. Ma ona zostać powołana za kilka tygodni. Pozostałe tematy to choćby kwestia alimentów, mediacji czy tzw. porwań rodzicielskich.

06.05.2024

Asystenci sędziów mają zarabiać od 5 do 8 tys. złotych

Wymiar sprawiedliwości

Od 5 do 8 tys. złotych, a nie jak do tej pory od 4300 do 6500 zł, mają zarabiać asystenci sędziów - rozporządzenie zostało już opublikowane, a zmiany wynikają z m.in. z ustawy budżetowej. Podwyżki będą przysługiwały z wyrównaniem od stycznia 2024 roku. Takie samo rozwiązanie ma dotyczyć asystentów prokuratorów, choć związkowcy apelują o wzrost do poziomu od 6550 do 10 000 zł. Projekt jest na etapie komisji prawniczej.

04.05.2024