Sędzia Piotr Jakubiec laureatem nagrody prof. Andrzeja Wąska

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie Piotr Jakubiec został pierwszym laureatem Nagrody im. prof. Andrzeja Wąska. Została ona wręczona w ramach III edycji LubLaw Day - inicjatywy Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Sędzia jest wieloletnim wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, prowadzi warsztaty z prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa medycznego.

19.04.2024

Więcej firm będzie raportować informacje w zakresie zrównoważonego rozwoju

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Obowiązkowe wykazywanie informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju przez szerszą grupę przedsiębiorstw, standaryzacja formy raportowania i danych zawieranych w dokumencie, a także weryfikowanie ich przez biegłych rewidentów - to najistotniejsze założenia projektu Ministerstwa Finansów, który wdraża przepisy dyrektywy istotnej w kontekście raportowania ESG. Zmiany mają byc wprowadzane etapami.

19.04.2024

Licealiści chętnie korzystają z narzędzi AI

Zarządzanie oświatą

Aż 6 na 10 uczniów liceów STO używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji do celów związanych z nauką w szkole. Wsparcie narzędzi AI okazuje się szczególnie pożądane w przypadku języka polskiego i języków obcych. Dominuje korzystanie z chata GPT - wynika z badania licealistów przeprowadzonego w przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO), największą organizację oświaty niepublicznej.

19.04.2024

Zmarł adwokat Jakub Jacyna

Prawnicy

Jakub Jacyna to znana postać warszawskiego środowiska adwokackiego - aktywnie działał zarówno w Okręgowej, jak i Naczelnej Radzie Adwokackiej. W latach 2010–2012 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Etyki Zawodowej NRA, był współautorem zmian w zbiorze zasad etyki zawodowej z listopada 2011 roku.

19.04.2024

Uchwała frankowa SN nie ujednolici orzecznictwa i narazi Skarb Państwa na odszkodowania

Uchwała pełnej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych, planowana na 25 kwietnia br., nie przyczyni się do usprawnienia toku postępowań z udziałem konsumentów. Doprowadzi natomiast do wtórnych rozbieżności dotyczących mocy prawnej uchwały, zasadności odwołania się do wyrażonego w niej stanowiska w konkretnych sprawach - z powodu wadliwości obsady Izby Cywilnej. A ponadto wywoła ryzyko odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa – pisze w oświadczeniu 9 sędziów tej Izby.

19.04.2024

Koordynator ewakuacji w firmie musi być codziennie

Prawo pracy BHP

W firmach, które po pandemii przeszły na pracę hybrydową, w ramach której przez dwa lub trzy dni w tygodniu pracownicy są obecni w biurze, a w pozostałe dni – pracują zdalnie, pracodawca powinien zadbać o to, aby każdego dnia pracy w biurze obecny był pracownik będący koordynatorem ewakuacji. Pozwoli to uniknąć problemów w razie pożaru albo kar - w przypadku wizyty kontrolerów PIP.

19.04.2024

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym na wyrok czeka się prawie dwa lata

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Liczba skarg kasacyjnych kierowanych do Naczelnego Sądu Administracyjnego systematycznie wzrasta. W ubiegłym roku było ich o 2 tys. więcej niż w 2022 r. Czas oczekiwania na ich rozpoznanie wydłużył się nawet do 16 miesięcy, a prawnicy twierdzą, że czekają na wyroki nawet trzy lata. Powodów opóźnień jest kilka: brak sędziów, niejasne prawo i wielka fala skarg.

19.04.2024

Setki poszkodowanych skarżą się na problemy z komunikacyjnym ubezpieczeniem OC

Ubezpieczenia

W minionym roku wrosła liczba wniosków, które trafiły do rzecznika finansowego w związku z problemami z komunikacyjnym ubezpieczeniem OC. Chodzi przede wszystkim o powoływanie się w stanowiskach ubezpieczycieli na rabaty, jakie zakład mógłby uzyskać, kierując pojazd do naprawy w sieciach z nim współpracujących w stosunku do warsztatu wybranego przez klienta.

19.04.2024

Nauczyciela nie można zmusić do podawania insuliny, przepisy na razie bez zmian

Zarządzanie oświatą

Podawanie leków podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą oraz na podstawie upoważnienia przez rodzica - wynika z zaleceń dotyczących postępowania w sytuacji, gdy u ucznia nastąpi ciężka reakcja alergiczna. Zalecenia dołączone są do obwieszczenia resortu zdrowia. Problematyczna jest natomiast kwestia dotycząca uczniów chorych na cukrzycę.

19.04.2024

Stacje benzynowe bez alkoholu? Zakaz potrzebuje racjonalnych podstaw

Nie ma bezpośrednich badań, które wskazywałyby, że sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych przekłada się na zwiększenie liczby nietrzeźwych kierowców na polskich drogach - zwracają uwagę eksperci. Są natomiast statystki, z których wynika, że 8,1 proc. wypadków spowodowały osoby pod wpływem alkoholu, a większość z nich to kierowcy. Koszty nadużywania alkoholu ponoszą podatnicy, a gdy pijany trafia do szpitala z urazem głowy - ma pierwszeństwo przed trzeźwymi pacjentami.

19.04.2024

Bliski poród nie zwalnia z obrony - adwokatki interweniują w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Jedna z adwokatek wniosła o zwolnienie jej z obrony z urzędu z powodu zaawansowanej ciąży. Warszawski sąd odmówił, powołując się na dobro sprawy. Dopiero po interwencji Koła Kobiet przy ORA w Warszawie i izby warszawskiej, wiceprezes sądu wskazał, że taka praktyka jest krzywdząca i odmowa w takiej sytuacji nie powinna mieć miejsca. Problem jednak w tym, że przykłady płyną z całego kraju - bywa, że sędziowie nie chcą nawet odroczyć sprawy z powodu planowanej cesarki prawniczki.

19.04.2024

Niedźwiedzica adwokatka/ekolożka z patronatem RPD

Prawnicy

Książka "Leśne sprawy Misi Adwokatki”, przygotowana na zamówienie Naczelnej Rady Adwokackiej i Fundacji Adwokatury w ramach akcji edukacyjnej "Bajeczni Adwokaci", otrzymała właśnie patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka Moniki Horny-Cieślak. Bajkę napisała Ewa Ruszkiewicz (piszemybajki.pl), a ilustracje przygotowała Zuzanna Kledzik.

19.04.2024

Stanowisko szefa KAS korzystne dla fundacji rodzinnych

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał drugą opinię zabezpieczającą dotyczącą fundacji rodzinnej. Jeśli pozytywna dla fundatorów linia interpretacyjna szefa KAS się utrzyma, można zakładać, że potencjalni fundatorzy, którzy jeszcze przypatrują się fundacji z dystansu, w końcu zdecydują się założyć własną fundację – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

19.04.2024

Rząd chce zwracać podatek rolnikom, a gminom nie wystarczy na znaczki

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Rząd chce pomóc rolnikom i umorzyć im czwartą ratę podatku rolnego. Prawnicy wskazują, że projekt jest dziurawy. A samorządowcy, że do hojności rządu będą dopłacać, bo na same znaczki pocztowe i koperty gmina wyda 12 tys. zł, podczas gdy na pokrycie kosztów administracyjnych zadania otrzyma zaledwie... 350 zł. Zastrzeżenia mają też rolnicy, którzy twierdzą, że zamiast przekładać pieniądze z kupki na kupkę, wystarczy obniżyć stawkę podatku.

19.04.2024

Ayming Polska: Tylko 65 proc. firm gotowych inwestować w ESG

PIT ESG

Pomimo deklaracji większości firm o wadze zrównoważonego rozwoju, tylko 65 proc. jest gotowych inwestować w działania z nim związane - wynika z raportu Ayming Polska. Największym wyzwaniem jest pozyskanie finansowania na inwestycje w ESG. Dlatego Ayming Polska i Konfederacja Lewiatan przedstawiły rządowi propozycję nowej ulgi podatkowej, która polegałaby na odliczeniu kosztów kwalifikowanych związanych z działaniami na rzecz zrównoważonej transformacji.

18.04.2024

Resort klimatu: Pracujemy nad zmianą przepisów dotyczących systemu kaucyjnego

Odpady Rynek i konsument

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach o kaucjach, które opóźnią m.in. włączenie do systemu butelek po napojach mlecznych - przekazała wiceszefowa resortu Anita Sowińska. Dodała, że zgodnie z interpretacją przepisów, VAT będą obciążone tylko zniszczone lub zgubione butelki szklane.

18.04.2024

Uczelnie publiczne z największą liczbą publikacji

Zarządzanie oświatą

W latach 2017–2021 udział artykułów zgłaszanych przez uczelnie publiczne wynosił około 86 proc. Instytuty Polskiej Akademii Nauk (PAN) zgłaszały średnio 8 proc. artykułów, natomiast uczelnie niepubliczne średnio 3 proc. Pozostałe typy instytucji naukowych: uczelnie kościelne oraz instytuty badawcze zgłaszały od 1 do 2 proc. artykułów - wynika z raportu Ośrodka Przetwarzania Informacji.

18.04.2024

Wzrosną wynagrodzenia prezesów oddziałów PAN

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo nauki przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia określającego wysokość wynagrodzenia prezesów oddziałów oraz przewodniczących i wiceprzewodniczących rad kuratorów. Stawki nie były aktualizowane od lat i część z nich była już niższa od płacy minimalnej. Rozporządzenie ma obowiązywać z datą wsteczną - od 1 stycznia 2024 roku.

18.04.2024

SN: Do znieważenia policjanta nie wystarczy obelga dopisana "przy okazji" na protokole

Policja

Na protokołach zatrzymania i przesłuchania w roli podejrzanego mężczyzna dopisał obelżywe słowa wobec konkretnych policjantów. Za ich znieważenie w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych został skazany na osiem miesięcy ograniczenia wolności. Teraz Sąd Najwyższy go uniewinnił. Wskazał, że warunkiem skazania za takie przestępstwo jest, aby nastąpiło nie tylko podczas, ale i w związku z wykonywaniem przez policjantów czynności służbowych.

18.04.2024

Nowe czyny nieuczciwej konkurencji również w internecie - projekt zmian

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wprowadzenie szybkiej i skutecznej ścieżki dochodzenia roszczeń dla przedsiębiorcy w przypadku stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych przez dostawców usług pośrednictwa internetowego i dostawców wyszukiwarek internetowych oraz dostosowanie przepisów gospodarczych do unijnych rozporządzeń. To najważniejsze rozwiązania przewidziane w projekcie przepisów, które mają korzystnie wpłynąć na działalność gospodarczą.

18.04.2024