Bezpieczeństwo dzieci w szkołach – priorytet prezydencji polskiej

Szkoła i uczeń

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę do końca maja zbiera podpisy pod apelem do premiera Donalda Tuska, aby prawa dzieci i kwestie ich bezpieczeństwa zostały uznane za priorytet prezydencji Polski w Radzie UE, przypadającej na pierwszą połowę 2025 roku. Fundacja postuluje, aby Rada Unii zarekomendowała wszystkim państwom Wspólnoty wdrożenie procedur chroniących dzieci podczas ich pobytu w szkołach oraz innych placówkach.

11.05.2024

Pomysł opodatkowaniu flippingu - projekt do poprawki

Nieruchomości

Posłowie Lewicy proponują wprowadzić wyższą stawkę podatku od czynności cywilno-prawnych dla flipperów. Ma to pomóc uzdrowić rynek mieszkaniowy. Zdaniem ekspertów - nie tędy droga. Nie rozwiąże to kryzysu mieszkaniowego, a flipperzy będą omijać przepisy albo przerzucać PCC na klientów. Ta propozycja to czysty populizm.

11.05.2024

Jak kupić siedlisko pod rekreację?

Budownictwo

Wiele osób decyduje się na zakup działki rolnej z uwagi na atrakcyjne położenie oraz cenę. Należy jednak mieć na uwadze, że zakup takiej nieruchomości będzie często obwarowany licznymi formalnościami i ograniczeniami. Kolejnym utrudnieniem będzie zmiana przekształcenia działki z zabudowy siedliskowej na rekreacyjną.

11.05.2024

Naruszanie praw autorskich w internecie to nadal problem na dużą skalę

Prawo europejskie Prawo autorskie

Ze względu na błyskawiczny postęp technologiczny, walka z bezprawnie udostępnianymi w sieci treściami to dla twórców przepisów poważne wyzwanie. Część zjawisk nie tylko wymyka się regulacjom prawnym, ale jest także trudna do ścigania przez pokrzywdzonych twórców. Sytuację ma szansę poprawić wdrożenie przez krajowego ustawodawcę unijnych aktów prawnych, które pozwolą m.in. na pociągnięcie do odpowiedzialności konkretnego portalu.

11.05.2024

Standardy ochrony małoletniego i ustawa Kamilka - MS odpowiada na pytania

Wymiar sprawiedliwości

Ministerialne wytyczne dotyczące ochrony małoletnich mają być opublikowane najpóźniej do końca czerwca - zapowiedziała podczas debaty "Ustawa Kamilka - co dalej" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. MS zdecydował się jednak już teraz publikować m.in. odpowiedzi na pytania placówek i szkół zajmujących się dziećmi dotyczące wprowadzonych zmian. Zapowiedziała też nowelizację, która ma m.in. wprowadzić część brakujących definicji.

11.05.2024

Za puszczenie luzem psa w lesie można dostać mandat

Środowisko Prawo cywilne

Wędrując z psem po lesie, po plaży czy w parku narodowym, powinniśmy trzymać zwierzę na smyczy. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować mandatem. Czasem zakazy idą dalej. Do niektórych lasów oraz do wielu parków narodowych w ogóle nie można wejść z czworonogiem. Rasa nie ma tu żadnego znaczenia. Puszczenie psa luzem jest niedopuszczalne zarówno wtedy, gdy jest to terier chętnie goniący dzikie zwierzęta czy niewielki york.

11.05.2024

Krztusiec i odra wracają. Za zakażenie można odpowiadać karnie i cywilnie

Prawo karne Prawo pracy Opieka zdrowotna

Kalendarz szczepień osób dorosłych nie jest obligatoryjny, a chętni, którzy chcieliby za nim podążać, muszą liczyć się z pokryciem kosztu szczepionek. To istotne, bo przez obniżony wskaźnik szczepienia dzieci, straciliśmy odporność populacyjną na odrę, a lokalnie pojawiają się informacje o wzroście zachorowań na krztusiec. Stawką jest nie tylko zdrowie. Narażenie kogoś na zachorowanie - w tym na krztusiec czy odrę - podlega odpowiedzialności karnej i cywilnej.

11.05.2024

Fiskus może chcieć podatku od prezentu na komunię

Ordynacja Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Maj to miesiąc pierwszych komunii i organizowanych z tej okazji spotkań rodzinnych. Wśród najpopularniejszych prezentów są drony, smartfony, tablety, biżuteria i quady. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dla fiskusa taki upominek to darowizna, która może podlegać opodatkowaniu. Podstawowe znaczenie ma wartość prezentu i to, kto go wręczył.

11.05.2024

Prezydent skierował pięć ustaw do TK w trybie kontroli następczej

Rachunkowość Administracja publiczna Kredyty

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego - w trybie kontroli następczej - nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok. Do Trybunału trafią też nowelizacje ustaw o rachunkowości, o kredycie konsumenckim i o ochronie zabytków. Ustawy te wcześniej zostały podpisane przez prezydenta.

10.05.2024

Eksperci będą dyskutować nad sposobami na upowszechnienie mediacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Już 16 maja br. odbędzie się konferencja „Mediacja – eksperci o zmianach legislacyjnych w mediacji”, którą organizuje Centrum Mediacji Lewiatan. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Podczas konferencji eksperci zaprezentują m.in. propozycje zmian, które mają na celu szersze wykorzystywanie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

10.05.2024

Minister zdrowia zapowiada przekształcenie niektórych porodówek w zol-e

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Jeśli mieliśmy porodówkę, na której dzisiaj rodzi się nam 100 dzieci, a mamy wokół mnóstwo osób starszych, seniorów, często niesamodzielnych, to zróbmy tam opiekę długoterminową, zróbmy tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy - powiedziała w piątek minister zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że niektóre porodówki, mimo że rodzi się tam niewiele dzieci, zostaną, a ryczałt zostanie skonstruowany tak, by porodówki te mogły się utrzymać.

10.05.2024

Jakub Jaworowski pokieruje resortem aktywów państwowych

Premier Donald Tusk powołał w piątek Jakuba Jaworowskiego na stanowisko ministra aktywów państwowych. Nowy szef resortu jest ekonomistą i historykiem. W przeszłości był sekretarzem stanu w KPRM, analitykiem ekonomicznym i dziennikarzem. Jaworowski zastąpi na stanowisku szefa MAP Borysa Budkę, który kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

10.05.2024

Krzysztof Paszyk nowym ministrem rozwoju i technologii 

Administracja publiczna

Krzysztof Paszyk zastąpi Krzysztofa Hetmana na stanowisku ministra rozwoju i technologii - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Nowy minister jest prawnikiem i działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2023 r. po raz trzeci został wybrany do Sejmu z okręgu pilskiego.

10.05.2024

Dodatek do renty socjalnej będzie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od przyszłego roku renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Będą mogły go otrzymać pobierający rentę socjalną całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji. Dodatek będzie przyznawany uprawnionym automatycznie, nie będzie konieczne ponowne orzekanie.

10.05.2024

Zmiany w rządzie - czterech nowych ministrów

Administracja publiczna

Premier Donald Tusk ogłosił w piątek zmiany w rządzie. Szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego zastąpi Tomasz Siemoniak, szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Borysa Budkę - Jakub Jaworowski, ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana - Krzysztof Paszyk, a ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza - Hanna Wróblewska.

10.05.2024

NIK: Nadzór pedagogiczny w szkołach podstawowych do poprawy

Zarządzanie oświatą

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła organizację i funkcjonowanie nadzoru pedagogicznego w województwach: lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Okazuje się, że kuratorzy nie analizowali przyczyn niskich wyników egzaminu ósmoklasisty w podległych im województwach, a szkoły zostały pozostawione same sobie.

10.05.2024

W upadłości ani rozwód, ani rozdzielność majątkowa nie ochronią przed długami małżonka

Domowe finanse Finanse Upadłość konsumencka

Sytuacja małżonka osoby, która narobiła długów i planuje ogłosić upadłość konsumencką, jest fatalna. Jedyne co może zrobić, to ustawić się w kolejce z innymi wierzycielami. Cały wspólnie wypracowany majątek trafia bowiem do masy upadłościowej. Zdarza się też, że syndycy i sądy odmawiają uznania wierzytelności współmałżonka. Rozwód czy rozdzielność majątkowa okazują się być nie zawsze jednak dobrym wyjściem awaryjnym.

10.05.2024

Nowe wymogi bhp i ergonomii dla osób pracujących przy komputerach już za kilka dni

Prawo pracy BHP

Kto ma obowiązek zadbać o to, aby stanowiska pracy zdalnej odpowiadały nowym wymogom bhp i ergonomii na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe: pracownik czy pracodawca? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Tymczasem pracodawcom zostało już tylko parę dni na dokonanie przeglądu oceny ryzyka zawodowego, treści informacji na temat zasad bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej. W piątek, 17 maja, upływa półroczny okres przejściowy na dostosowanie stanowisk utworzonych przed 17 listopada 2023 r. do nowych wymogów.

10.05.2024

"Tożsamość płciowa" budzi prokuratorskie wątpliwości przy zmianach dotyczących mowy nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rząd chce zmian w kodeksie karnym. Chodzi o ściganie homofobicznych i seksistowskich wypowiedzi, a także mowy nienawiści wobec osób z niepełnosprawnością. Opiniowany projekt ma na celu zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc - a ma to nastąpić przez rozszerzenie przepisów o cechy takie jak niepełnosprawność, wiek, płeć, orientacja seksualna i tożsamość płciowa. I właśnie ta ostatnia kwestia budzi wątpliwości części członków Krajowej Rady Prokuratorów.

10.05.2024