Mikroprzesiębiorca nie będzie mógł dopłacić składki w trakcie wakacji ZUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

W ramach wakacji składkowych budżet państwa ma zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne od najniższej obowiązującej danego ubezpieczonego podstawy wymiaru składek. Pytanie zatem, czy mikroprzedsiębiorcy, np. kobiety w ciąży opłacające dobrowolnie wyższe składki, by dostać wyższe świadczenia macierzyńskie, będą mogły dopłacić różnicę za miesiąc wakacji. Opinie prawników są podzielone. Pojawiają się głosy, że wręcz im tego nie wolno. A to oznaczałoby, że wakacje takim kobietom po prostu nie będą się opłacały.

29.01.2024

Waloryzacja kapitału kredytu. Wojna banków z prawnikami na nerwy i interpretację wyroków

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Banki składają masowo pozwy przeciwko frankowiczom o waloryzację kapitału. Nie przejmują się specjalnie orzeczeniami TSUE. Związek Banków Polskich uważa, że mają do tego pełne prawo. W opinii większości prawników to jednak celowa taktyka. Wojna na nerwy. Banki wiedzą, że przegrają w sądzie. Liczą jednak, że dzięki pozwom kredytobiorcy się ugną i podpiszą ugody. Nie wszyscy jednak prawnicy są tego zdania. Pojawiają się głosy, że banki postępują właściwie, a wyroki TSUE wiążą jedynie w sprawie, której dotyczyło ich rozstrzygnięcie. 

29.01.2024

Sypią się gromy na propozycje MS dotyczącą wyboru sędziów do KRS

Wymiar sprawiedliwości

Środowisko sędziowskie jest dość zgodne, jeśli chodzi o projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Gromy sypią się ze wszystkich stron, nie tylko od neosędziów, którzy zostają wykluczeni z możliwości ubiegania się o miejsce w Radzie, ale też od "starych" sędziów. Punktem zapalnym jest m.in. to, że np. sędzia sądu rejonowego nie będzie mógł oddać głosu na sędziów wyższej instancji, podnoszona jest też kwestia wygaszenia mandatów obecnych członków.

29.01.2024

Urlop macierzyński liczony od wyjścia ze szpitala. Na przeszkodzie unijne prawo?

Pacjent

Rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego dopiero w dniu wyjścia "wcześniaka" ze szpitala może być niezgodne z prawem. Unijne przepisy mówią o urlopie macierzyńskim "rozpoczynającym się po porodzie", co można interpretować jako "w dniu porodu". Jest jednak też druga z opcji, którą bada resort rodziny, czyli wydłużenie urlopu macierzyńskiego o tyle dni, ile dziecko po urodzeniu przebywało w szpitalu, bo urodziło się przed terminem lub musiało w nim zostać ze względów zdrowotnych.

29.01.2024

Kwalifikacje psychologa na szczególnych zasadach

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele wciąż mają sporo wątpliwości w kwestii obowiązujących wymogów dotyczących ich kwalifikacji. Ma to związek ze zmianami w systemie szkolnictwa wyższego. Chodzi o wymogi dotyczące kwalifikacji nauczycieli szkół podstawowych, nauczycieli psychologów, logopedów i doradców zawodowych.

29.01.2024

Ile otrzymuje obrońca i pełnomocnik z urzędu w SN?

Prawnicy

W każdej Izbie Sądu Najwyższego inaczej interpretuje się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nierównego wynagrodzenia obrońców i pełnomocników z urzędu udzielających pomocy prawnej. Wynagrodzenia nie otrzymuje z kolei pełnomocnik, którego skarga kasacyjna była niedopuszczalna i została odrzucona przez sąd.

29.01.2024

Psom i kotom ma być wygodniej, Inspekcja Weterynaryjna rozpoczyna kontrole

Samorząd terytorialny

Minął termin na dostosowanie pomieszczeń w schroniskach dla zwierząt do wymogów określonych w ministerialnym rozporządzeniu. Mimo iż wydłużono czas na wykonanie tego zadania, nie wszystkim udało się je zrealizować. Ilu dokładnie - wkrótce zacznie to sprawdzać Inspekcja Weterynaryjna. Podmiotom, które nie spełnią wymagań grozi nawet wykreślenie z rejestru.

29.01.2024

Komisja śledcza w sprawie Pegasusa nie uderzy w systemy polskich służb

Działania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa nie uderzą w systemy, którymi posługują się polskie służby – zapewniła Magdalena Sroka (PSL-TD), szefowa tej komisji. Posłowie będą badać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

28.01.2024

Prawo i zasady wykonywania zawodu pielęgniarki

Zawody medyczne

Zawód pielęgniarki – przez niektórych postrzegany jako misja - jest sformalizowany pod względem prawnym. Zarówno zasady uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu, jak i zasady jego wykonywania, a w tym m.in. takie kwestie jak zakres samodzielności i odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek, zostały przez ustawodawcę szczegółowo uregulowane.

28.01.2024

Produkty "eko" i "bio" tylko po spełnieniu warunków - szykują się zmiany

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Już wkrótce firmy nie będą mogły bez konsekwencji używać określeń typu "ekologiczny", "dobry dla środowiska" czy "wolny od plastiku" w odniesieniu do swoich produktów. Jasne zasady co do praktyk zaliczających się do pseudoekologicznego marketingu (czyli tzw. greenwashingu) ma wprowadzić nowa unijna dyrektywa, która została ostatnio przyjęta przez Parlament Europejski. Ujednolici ona m.in. zasady dotyczące certyfikacji i oznaczeń.

27.01.2024

Świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach może zostać uznane za nienależnie pobrane

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

W związku z wejściem w życie ustawy o świadczeniu wspierającym, może zaistnieć sytuacja, w której świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach będzie wypłacane w okresie, który później zostanie objęty prawem do świadczenia wspierającego. Eksperci zwracają uwagę, że w takiej sytuacji należy się liczyć z obowiązkiem zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego, wraz z odsetkami, pobranego za okres, w którym zostało ustalone prawo do świadczenia wspierającego, jako świadczenia nienależnego.

27.01.2024

Nie zawsze łatwo udowodnić winę narciarzowi, który wyrządzi szkodę

Prawo cywilne

Najczęstsze przypadki odpowiedzialności cywilnej użytkowników stoków wiążą się ze zderzeniem dwóch osób. Po tym, gdy narciarz czy snowboardzista wyrządzi szkodę, najtrudniejsze jest zwykle ustalenie okoliczności faktycznych, sprawcy i związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zakresem szkody a zdarzeniem. Poszkodowany w takim przypadku musi udowodnić winę narciarza typowymi środkami dowodowymi. Mogą to być m.in. zeznania świadków i zapisy monitoringu.

27.01.2024

Rusza kolejna edycja konkursu Adwokatka Roku

Prawnicy

Zwyciężczyni ma wykazać się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową - właśnie ruszył nabór do konkursu Adwokatka Roku 2023 r. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 lutego, a wyniki zostaną ogłoszone 8 marca 2024 r.

27.01.2024

Prawnicy w całym kraju "grają" z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Wymiar sprawiedliwości

Niezmiennie i jak co roku adwokaci, radcy prawni, aplikanci, sędziowie włączają się w licytacje, zbiórki i wydarzenia związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Atrakcji jest wiele - poprzez lekcje gotowania, morsowanie, treningi pływackie, jazdę konną po kursy żeglarstwa, bieganie i szkolenie kate. Można też wylicytować misia Adwokatury, sztabki złota, domowe ciasta, obrazy i Konstytucję.

27.01.2024

Concertina na granicy to dodatkowe obowiązki i wydatki dla gmin

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

To gminy ponoszą odpowiedzialność za udzielanie pomocy zwierzętom ranionym przez drut żyletkowy na granicy z Białorusią i Rosją oraz za uprzątanie i utylizację martwych zwierząt. Mogą jednak pozywać Skarb Państwa o naprawienie szkody wynikającej z oddziaływania urządzeń granicznych na środowisko, czyli także o zwrot wskazanych kosztów.

27.01.2024

Przepis o uczniowskich obowiązkach niekonstytucyjny?

Zarządzanie oświatą

Obowiązki ucznia określone w Prawie oświatowym są bardzo ogólne i wymagają skonkretyzowania w statucie szkoły. Takie regulacje, jako nazbyt ogólne, budzą wątpliwości konstytucyjne - uważa Mikołaj Wolanin prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia. Jego zdaniem rząd powinien przeanalizować przepisy i rozważyć ich nowelizację.

27.01.2024

Pacjent odchodzi z kwitkiem. Papierowe zlecenie na badanie wciąż potrzebne

Pacjent Opieka zdrowotna

Skierowanie na badanie nie jest tym samym, co zlecenie badania. O ile to pierwsze znajduje się w systemie elektronicznym, to zlecenia wciąż są wystawiane przez lekarzy na papierze. Papierowych zleceń wymagają pracownie diagnostyczne. Pacjenci, przyzwyczajeni do udogodnień związanych z cyfryzacją, są zaskoczeni, gdy okazuje się tuż przed badaniem, że muszą przedstawić papierowy kwit.

27.01.2024

Sejm zapoznał się z Informacją o działalności RPO w 2022 roku

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Posłowie zapoznali się w piątek z Informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2022 roku oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022. Marcin Wiącek poinformował, że w 2022 roku do biura RPO wpłynęło ponad 75 tys. skarg od obywateli, w tym roku udzielono także ok. 35,5 tys. porad telefonicznych.

26.01.2024

Jacek Gdański nowym prezesem PANA

Rachunkowość Finanse

Minister finansów Andrzej Domański odwołał Piotra Patkowskiego ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Uzasadnił, że Patkowski "nie posiada kompetencji niezbędnych do pełnienia tak ważnej dla polskiej gospodarki funkcji". Piotr Patkowski był prezesem PANA od 11 listopada 2023 r. Po południu szef MF poinformował, że powołał Jacka Gdańskiego na nowego prezesa PANA.

26.01.2024

Prof. Bodnar powołuje prokuratorów, prokurator Barski mówi o bezskutecznych nominacjach

Wymiar sprawiedliwości

W piątek, 26 stycznia, MS poinformowało, że prokurator generalny Adam Bodnar powołał na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej sześcioro prokuratorów zdegradowanych w 2016 r. W odpowiedzi na to, prokurator Dariusz Barski, który stoi na stanowisku, że nadal jest Prokuratorem Krajowym wskazał, że nominacje są bezskuteczne bo nie kierował do przełożonego żadnych wniosków.

26.01.2024