Ulgi remontowej nie ma, ale wiele osób i tak odliczy wydatki

PIT Nieruchomości

Przepisy ustawy o PIT nie przewidują specjalnej ulgi na remont domu czy mieszkania, która byłaby dostępna dla wszystkich. Ale jest kilka innych preferencji, które pozwalają odliczyć wydatki na m.in. nową kuchnię czy łazienkę, wymianę okien, nowy piec albo montaż klimatyzacji. By z nich skorzystać, trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Każda ulga ma też inne limity, a podatnicy muszą uważać na różne pułapki.

17.08.2024

Nowe zasady użycia broni - ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

Prawo karne Wojsko

Rządowa ustawa wspierającą działania wojska i służb została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Według przyjętej przez rząd autopoprawki zasady użycia broni przez żołnierzy w działaniach na terytorium kraju będą jawne. Przepisy zapewniają również funkcjonariuszom szerszą pomoc prawną. Wśród zaakceptowanych wcześniej przez Sejm zmian znalazła się m.in. poprawka PiS, zgodnie z którą zatrzymanie żołnierza w czasie wykonywania przez niego czynności lub zadań służbowych "może być stosowane jako środek ostateczny, o ile nie zachodzi konieczność zatrzymania żołnierza na gorącym uczynku".

16.08.2024

Ustawa o rencie wdowiej opublikowana w Dzienniku Ustaw

Domowe finanse Emerytury i renty

W piątek, 16 sierpnia 2024 r., ustawa o rencie wdowiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, a prawo do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie będzie następować od 1 lipca 2025 roku. Według MRPiPS rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania.

16.08.2024

Osocze i fibryna będą ujęte w świadczeniach gwarantowanych

Pacjent Opieka zdrowotna

Obecnie pacjenci nie mają dostępu do zabiegów związanych z podaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej. Resort zdrowia planuje to jednak zmienić - opublikowano projekt rozporządzenia, który zakłada, że zostaną one włączone do świadczeń gwarantowanych, w zamian za terapie, których skuteczność nie została udowodniona naukowo.

16.08.2024

Wskaźniki jakości opieki zdrowotnej pełne wątpliwości

Pacjent Opieka zdrowotna

Środowisko medyków krytycznie ocenia projekt rozporządzenia wskazującego, w jaki sposób będzie oceniana jakość leczenia w placówkach medycznych. Regulacje są o tyle istotne, że miały realnie doprecyzować to, co zostało zapisane w ustawie, ale nie ma realnego przełożenia na rzeczywistość ze względu na brak konkretów. W uwagach przekazanych w ramach opiniowania lekarze podkreślają jednak, że projekt wymaga dalszych zmian, bo nie spełni swojego zadania.

16.08.2024

Wódki nie kupi się w nocy na stacji benzynowej. Szykuje się zmiana prawa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Handel alkoholem w nocy na stacjach benzynowych będzie jednak ograniczony. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami w tej sprawie - wkrótce informacja na ten temat zostanie opublikowana w wykazie prac legislacyjnych rządu. Ale jest i druga strona medalu. W opinii prawników zakaz może być jednak sprzeczny z konstytucyjną zasadą wolności działalności gospodarczej.

16.08.2024

Kryteria dochodowe i świadczenia rodzinne bez zmian. Będzie mniej uprawionych

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Finanse

W tym roku, 1 listopada, zgodnie z przepisami, powinny zostać zweryfikowane kryteria dochodowe i kwoty świadczeń rodzinnych. Jednak tak się nie stanie. Rząd zamraża dotychczasowe wartości, argumentując to planowaną reformą systemu świadczeń rodzinnych oraz wprowadzonym już wsparciem dla rodzin jak np. świadczenie wychowawcze. Eksperci nie mają wątpliwości, że zmniejszy się liczba mogących skorzystać ze świadczeń rodzinnych.

16.08.2024

Skargi kasacyjne opóźnione nawet o półtora roku

Prawnicy

Akta osobowe sędziów rozpoznających sprawy w II instancji muszą być sprawdzone przez Sąd Najwyższy z urzędu, jeśli zachodzi obawa, że obsada wydająca orzeczenie była wadliwa, a proces nieważny. Za weryfikację akt osobowych sędziów spotykały do niedawna szykany. Dotyczy to zarówno spraw cywilnych, jak i karnych. Taka procedura spowalnia rozpoznawanie skarg, zwłaszcza w Izbie Cywilnej, gdzie na rozpoznanie czeka się nawet 18 miesięcy.

16.08.2024

Koniec taryfy ulgowej - będą kary za niewdrożenie standardów ochrony małoletnich

Zarządzanie oświatą

Choć szkoły i inne podmioty pracujące z dziećmi już od jakiegoś czasu miały pracować nad standardami ochrony małoletnich, od 15 sierpnia 2024 r. można na nie nałożyć kary za uchybienia w tym zakresie. Te pieniężne nie są za wysokie - będzie to maksymalnie tysiąc złotych, dużo gorsze konsekwencje może ponieść dyrektor, który nie dopełni obowiązku odpowiedniego sprawdzenia pracownika.

16.08.2024

Kamper w działalności gospodarczej – jak odliczyć VAT?

VAT Małe i średnie firmy

Nie dla każdego zakupionego pojazdu samochodowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zastosowanie znajduje przepis ograniczający możliwość odliczenia VAT oraz kosztów eksploatacji pojazdu wyłącznie do 50 proc. tych kosztów. Jak się okazuje, w przypadku zakupu kampera najistotniejszy jest sposób wykorzystywania pojazdu w prowadzonej działalności gospodarczej.

16.08.2024

MF: Będzie można udostępnić swoje dane z e-Urzędu Skarbowego innej osobie

Administracja publiczna Finanse

Rozpoczęliśmy prace nad funkcjonalnością, dzięki której użytkownik konta osoby fizycznej w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) będzie mógł udostępnić swoje dane dostępne w serwisie innej osobie fizycznej. Z nowej usługi skorzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej - poinformowało Ministerstwo Finansów. Rozwiązania mają zostać wdrożone w przyszłym roku.

15.08.2024

Gdy brak związku zawodowego, decydują przedstawiciele pracowników

Prawo pracy

W prawie pracy coraz częściej przewidywana jest konieczność współpracy przy ustalaniu określonej kwestii – zawarcia porozumienia, przeprowadzenia konsultacji – z przedstawicielami pracowników w sytuacji, gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe. Przepisy dosyć lakonicznie wskazują, że mają to być osoby wyłonione w sposób przyjęty u danego pracodawcy, bez jednak przybliżania, kto może być takim przedstawicielem.

15.08.2024

Mowa nienawiści – kodeksowa ochrona osób, czy także grup ludności?

Wymiar sprawiedliwości

Projektowana nowelizacja kodeksu karnego ma przewidywać kary także za nawoływanie do nienawiści ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną lub tożsamość płciową. Prawnicy i organizacje społeczne chwalą kierunek zmian, ale chcą ścigania za ataki nie tylko na konkretne osoby z tych grup, ale też na całe społeczności. Chodzi o to, by z oskarżeniami mogły występować także stowarzyszenia.

15.08.2024

Wojsko chce aktywniej walczyć z małym, ale groźnym wrogiem

Administracja publiczna Policja Wojsko

Strzegących granicy z Białorusią atakują nie tylko agresywni migranci szkoleni przez reżim Łukaszenki. Jest też cichy wróg - kleszcze i inne pajęczaki. MON zapowiada, że będzie z nimi walczył. Żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci chroniący granicę na Podlasiu będą mogli za pomocą aplikacji zgłosić przypadek ugryzienia kleszcza. A od przyszłego roku ruszy „Operacja borelioza”.

15.08.2024

Rozprawa zdalna, a sędziego nie widać

Wymiar sprawiedliwości

Podczas jednej ze zdalnych rozpraw sędzia odmówił prośbie uczestnika, biorącego w niej udział, by ustawić kamerę w taki sposób, aby widoczny był w niej również skład sędziowski. Prezes sądu odpowiedziała Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że problem jest techniczny i dotyczy wszystkich sal rozpraw - kamery nie obejmują członków składu sędziowskiego. W ocenie RPO może to naruszać w prawo do sądu.

15.08.2024

Kierowca wjechał w przystanek w Warszawie - prokuratura chce aresztu

Wymiar sprawiedliwości

Warszawska prokuratura chce aresztu dla mężczyzny, który wjechał w przystanek autobusowy na warszawskim Mokotowie, a wcześniej potrącił pieszą. Śledztwo dotyczy spowodowania katastrofy w ruchu lądowym w wyniku której śmierć poniosły dwie osoby. Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że zarzuty dotyczą nieumyślnego spowodowania katastrofy - grozi za to do 8 lat więzienia. Kierowca nie przyznaje się do winy.

14.08.2024

Informacje o planowanych polowaniach mają być dostępne w internecie

Samorząd terytorialny Środowisko

Obywatele w trosce o własne bezpieczeństwo powinni mieć możliwość skutecznego sprawdzenia miejsc i terminów, gdzie zaplanowano polowania. Przepisy regulują zasady informowania o polowaniach, ale tylko w teorii. Zdarza się, że koła łowieckie nie wykonują obowiązku zawiadamiania wójtów o planowanym polowaniu, a takie informacje nie są publikowane na stronach BIP urzędów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzega problem i planuje zmiany.

14.08.2024

96 podmiotów pod lupą skarbówki w zakresie środków publicznych

Finanse publiczne Administracja publiczna

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) potwierdziła w środę, że prowadzi działania audytowe w zakresie środków publicznych wobec 96 podmiotów. Łączna kwota objęta badaniem to około 100 mld złotych. Złożone zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa obejmują kwotę ponad 3,2 mld złotych. Kontrole dotyczą m.in. niegospodarnego i niecelowego wydatkowania środków publicznych.

14.08.2024

27 września SO w Warszawie zajmie się zażaleniem na brak aresztu dla Romanowskiego

Wymiar sprawiedliwości

27 września Sąd Okręgowy w Warszawie ma rozpatrzyć zażalenie Prokuratury Krajowej na odmowę aresztowania b. wiceministra sprawiedliwości, obecnie posła, dr Marcina Romanowskiego. W składzie - podanym przez sąd - jest trzech sędziów: Przemysław Dziwański, Wanda Jankowska-Bebeszko i Leszek Parzyszek. Wcześniej prokuratura wnioskowała o wyłączenie Dziwańskiego, wyłączona ze składu została sędzia Aleksandra Rusin-Batko, która sama o to wnioskowała.

14.08.2024