Rząd: Prokuratura Europejska w czterech oddziałach

Prawo karne Prawnicy

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Polski do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości. Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia. Nowe przepisy przewidują m.in. wprowadzenie mechanizmu wyłaniania kandydatów na prokuratora Prokuratury Europejskiej.

10.12.2024

RPO: Kontrola osobista narusza prawa obywatela

Prawo karne

Obywatel powinien móc skutecznie zażalić się do sądu na bezprawne przeszukanie czy kontrolę osobistą, wraz z żądaniem przyznania za to odszkodowania lub zadośćuczynienia od danej służby. Rzecznik Praw Obywatelskich od kilku lat upomina się o taką możliwość. Obecnie zażalenie w takiej sprawie jest w istocie iluzoryczne. Ministerstwo Finansów zapowiada pogłębioną analizę zgłoszonych przez rzecznika problemów i wątpliwości celem wypracowania propozycji zmian zapewniających pełną implementację wyroku TK.

10.12.2024

Rząd przyjął projekt likwidacji CBA

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zadania realizowane przez CBA mają zostać podzielone pomiędzy Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policję i Krajową Administrację Skarbową. Projekt zakłada, że biuro zostanie zlikwidowane 1 kwietnia 2025 roku.

10.12.2024

Szef NCN: Jednorazowa podwyżka nie uzdrowi finansów centrum

Szkolnictwo wyższe

W tym roku mogliśmy sfinansować tylko co siódmy złożony do nas wniosek grantowy. Dzięki dodatkowym 500 mln zł z obligacji chcemy, by wzrósł odsetek finansowanych grantów; to gra o konkurencyjność - powiedział prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor Narodowego Centrum Nauki. Dodał, że pustki w budżecie NCN nie można zniwelować poprzez “jednorazowe dosypanie finansowania”.

10.12.2024

GUS: W ciągu dziewięciu miesięcy br. wskaźnik wypadkowości wzrósł do 3,28 proc.

Prawo pracy BHP

W okresie styczeń-wrzesień 2024 roku zgłoszono 45660 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 0,3 proc. mniej niż w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku. Wzrosła liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 3,22 do 3,28 – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

10.12.2024

Rada Przedsiębiorczości broni WIBOR-u

Banki Kredyty

Rada Przedsiębiorczości wyraża zaniepokojenie wobec działań mających na celu podważenie wiarygodności, rzetelności i zgodności z prawem wskaźnika referencyjnego WIBOR, który od wielu lat pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu polskiego rynku finansowego. Ostrzega, że działania takie nie tylko wpływają na wszystkich uczestników rynku finansowego, ale także podważają stabilność całego rynku finansowego w Polsce.

10.12.2024

Stosowanie środków ochrony to nie przymus, tylko zdrowy rozsądek

Prawo pracy BHP

Stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej, a także odzieży i obuwia roboczego jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Natomiast ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Niestosowanie lub nieprawidłowe używanie tych środków bywa przyczyną wypadków. Tak więc respektowanie przepisów to nie przymus, tylko zdrowy rozsądek.

10.12.2024

Resort cyfryzacji uwzględni część uwag do projektu o AI

Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zakończyły się konsultacje rządowego projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem organizacji i osób prywatnych. Ministerstwo Cyfryzacji zgadza się z częścią propozycji, m.in. co do doprecyzowania przepisów dotyczących interpretacji generalnych i indywidualnych dla przedsiębiorców. Zapowiada publikację nowej wersji projektu.

10.12.2024

MRPiPS ma gotowy projekt zmiany definicji mobbingu

Prawo pracy Rynek pracy

Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą ma być uporczywe nękanie pracownika to najważniejsze założenie projektu ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak poinformował resort, proponowana zmiana definicji zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.

10.12.2024

Wakacje składkowe: Kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

10.12.2024

Kancelaria Kopeć & Zaborowski wygrywa prestiżowy konkurs w Londynie

Rynek

Kancelaria Kopeć Zaborowski zdobyła prestiżową nagrodę European Specialist Law Firm of the Year w międzynarodowym konkursie brytyjskiego magazynu „The Lawyer”. Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali w Hilton London Bankside w Londynie, która odbyła się 28 listopada 2024 b.r. W imieniu kancelarii wyróżnienie odebrali Partnerzy Zarządzający: r.pr. Marta Kopeć oraz adw. Maciej Zaborowski.

10.12.2024

Kurator w fundacjach Solorza

Spółki Fundacja Rodzinna

Sąd w Liechtensteinie wprowadził kuratora do fundacji TIVI oraz Solkomtel, kontrolujących majątek rodzinny miliardera Zygmunta Solorza. To dobra wiadomość dla dzieci biznesmena, nie kończy jednak rodzinnego sporu o sukcesję, którego różne odsłony, poza Liechtensteinem, toczą się w Polsce i na Cyprze.

10.12.2024

AI pomoże w nauczaniu matematyki - trwa nabór do projektu

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej podpisało umowę z Politechniką Warszawską na wsparcie edukacji matematycznej przy pomocy narzędzia sztucznej inteligencji "AI zeszyt.online". Zachęca teraz organy prowadzące do zgłaszana podległych sobie szkół do projektu - celem przedsięwzięcia jest poprawa skuteczności nauczania matematyki.

10.12.2024

We franczyzie rządzi silniejszy

Rynek Poprawmy prawo Franczyza

Sieci franczyzowe, do których chcą wejść mali przedsiębiorcy, nie zawsze chcą negocjować umowę. Często narzucają swoje warunki. Franczyzobiorca i jego bliscy czy znajomi wspólnie podpisują też weksle in blanco albo nawet oświadczenia notarialne o poddaniu się egzekucji. Grzechów niektórych franczyzodawców jest znacznie więcej. Dlatego coraz częściej mówi się o konieczności kompleksowego uregulowania franczyzy. Raz już taki projekt powstał. Trafił jednak do kosza, tuż po tym, jak skończyła się kadencja Sejmu.

10.12.2024

Jawne wynagrodzenia nie tylko w trakcie rekrutacji i nie tylko w pracy na etacie

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

Wynagrodzenie i jego poziom mają być jawne nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, ale także przed jego nawiązaniem – zakłada projekt zmian w kodeksie pracy autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Pracownicy będą mieli prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o informację o ich indywidualnym poziomie wynagrodzenia i średnim poziomie wynagrodzenia pracowników wykonujących tę samą co oni pracę. Już dziś jednak wnioskodawcy szukają sposobu na objęcie regulacjami o jawności wynagrodzeń także umów cywilnoprawnych. Zdaniem prawników projekt poselski to nie jest tryb na wdrażanie prawa unijnego.

10.12.2024

Pozew dla szpitala zamiast poprawy jakości? Wskaźniki i ankiety trudno będzie oceniać

Pacjent Opieka zdrowotna

Ankiety badające satysfakcję pacjentów są skonstruowane w taki sposób, że mogą posłużyć jako dowód w sądzie przeciwko placówce medycznej, a nie przynieść odpowiedzi na to, jaka faktycznie jest jakość leczenia. Część pytań jest nielogiczna albo ma charakter zamknięty, mimo że ocenić trzeba je w jedenastostopniowej skali. Z kolei wskaźniki jakości nie biorą pod uwagę zróżnicowanych czynników, z którymi mierzą się szpitale - oceniają eksperci w kontekście wewnętrznych systemów zarządzania jakością.

10.12.2024

Księgi wieczyste - więcej uprawnień dla notariuszy

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje się z nowelizacją Prawa o notariacie. Chce, by spadkobiercy lub zapisobiercy windykacyjni mogli za pośrednictwem notariuszy, przy użyciu systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, składać wnioski o wpis do księgi wieczystej w celu ujawnienia przejścia prawa własności nieruchomości wskutek dziedziczenia, stwierdzonego aktem poświadczenia dziedziczenia. Regulacja ma być gotowa już w pierwszym kwartale 2025 r.

10.12.2024

Parlamentarny zespół chce systemowej pomocy dla uczniów z ADHD

Zarządzanie oświatą

Uczniowie z ADHD nie mogą otrzymać orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego - zmian w tym zakresie domagają się rodzice, apelował też rzecznik praw obywatelskich. Teraz rekomendacje w tej sprawie przedstawił parlamentarny zespół ds. ADHD. Prawdopodobnie jednak MEN pójdzie w zupełnie inną stronę.

10.12.2024

System kaucyjny wprowadzi chaos w rozliczeniach VAT

VAT Doradca podatkowy

Wdrożenie systemu kaucyjnego od października 2025 r. wprowadzi duże zmiany w ustawie o VAT. Mimo iż podatnikami rozliczającymi ostatecznie VAT od niezwróconych opakowań pozostają producenci i importerzy wprowadzający na rynek napoje w opakowaniach, to wstępnie obliczony VAT będą wpłacać fiskusowi płatnicy (podmioty reprezentujące). Ustawa nie określa jednak zasad współpracy między tymi podmiotami. Chociaż według resortu klimatu ma to być proste rozwiązanie, prawnicy spodziewają się dużych komplikacji.

10.12.2024

Samorząd wyznacza pełnomocników z urzędu? Skarb Państwa powinien zwrócić mu koszty

Prawnicy

Sąd, gdy potrzebny jest pełnomocnik z urzędu w sprawie cywilnej, zwraca się o jego wyznaczenie do okręgowej rady adwokackiej lub radcowskiej. Ta nie tylko go wyznacza na podstawie prowadzonej przez siebie listy, ale też powiadamia - zarówno pełnomocnika, jak i sąd. Te działania z kolei wiążą się z konkretnymi kosztami. Do Senatu trafiła właśnie petycja, dotycząca samorządu adwokackiego, o zmiany obligujące Skarb Państwa do zwrotu tych środków.

10.12.2024