Dr Marcin Wiącek zwraca się o odpowiednie zmiany prawa do ministra finansów Andrzeja Domańskiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.

 Według dr Wiącka nie można podzielić tezy, by aktualnie obowiązujące przepisy w pełni realizowały wyrok TK z 14 grudnia 2017 r., gdyż ustawa o KAS, która miała to spowodować, dostarczyła kolejnych wątpliwości interpretacyjnych.

RPO zwraca się do obu ministrów o analizę opisanych problemów i rozważenie zainicjowania działań legislacyjnych celem pełnej implementacji wyroku TK i usunięcia pozostałych wątpliwości.

 

Marcin Łoboda sekretarz stanu w MF, szef Krajowej Administracji Skarbowej odpowiada, że funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, w szczególności pełniący służbę w komórkach realizacji, wykonują czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami. W szczególności zgodnie z kodeksem postępowania karnego oraz ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej, a w przypadku przeszukania osoby, stosownie do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 22 lutego 2017 r. w sprawie wykonywania niektórych czynności przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej oraz współpracy Służby Celno-Skarbowej z Policją i Strażą Graniczną. 

Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej dokonujący przeszukania ma obowiązek przedstawić pouczenie osobie, wobec której dokonuje przeszukania, oraz wszelkie informacje o przysługujących tej osobie prawach i obowiązkach, w tym o prawie złożenia zażalenia na sposób przeprowadzenia tych czynności do prokuratora właściwego ze względu na miejsce ich przeprowadzenia To wynika zarówno z przepisów Kodeksu postępowania karnego, jak również rozporządzenia Rady Ministrów.

Rewizja bagażu i przeszukanie

Przywołany w wystąpieniu paragraf 8 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie warunków użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli oraz sposobu przeprowadzania przeszukania osoby i rewizji bagażu podróżnego stanowi, że przeszukanie osoby należy traktować jako sprawdzenie odzieży osoby i jej podręcznych przedmiotów.

Czynność przeszukania osoby opisana w tym przepisie znacząco ogranicza zakres czynności do jakich uprawniona jest Krajowa Administracja Skarbowa w porównaniu do innych służb ustawowo uprawnionych do dokonywania przeszukania osób, zatem ogólne powołanie się w art. 133 ust. 1 pkt 1 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej na przepisy ustawy karnoprocesowej powinno zapewnić w adekwatny sposób kontrolę prawidłowości jej przeprowadzenia.

Niemniej przy najbliższej nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zostanie uwzględniona propozycja zmiany art. 78 regulującego przeszukanie osoby w trakcie kontroli celno-skarbowej, polegająca na przeniesieniu materii przepisów par. 8-10 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie warunków użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli oraz sposobu przeprowadzania przeszukania osoby i rewizji bagażu podróżnego.

W ramach propozycji zmiany art. 78 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej planuje się zatem ustawowe określenie przeszukania osoby oraz sposobu dokonywania tego przeszukania, w tym osoby w wieku poniżej 17 lat.

 

Cena promocyjna: 239.2 zł

|

Cena regularna: 299 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 209.3 zł