Regiony za przedłużeniem perspektywy finansowej, według rządu korzyści wątpliwe

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Polskie regiony są za przesunięciem obecnej perspektywy finansowej o rok, żeby wydatkowanie pieniędzy z UE możliwe było do końca 2024 roku. Przez pandemię nie uda im się zmieścić w terminach normalnego toku realizacji projektów, a chcą wykorzystać fundusze do ostatniego euro. Jednak zdaniem rządu opóźnianie obecnej perspektywy nie będzie korzystne

28.04.2020

Prof. Sowiński: COVID-19 przeminie, kancelarie prawne muszą myśleć o przyszłości

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sytuacja prawników nie jest łatwa. Nie można jednak się poddawać. W czasie zmniejszonego napływu zleceń należy pomagać klientom, działać aktywnie w obszarze marketingu, wykorzystać czas na naukę nowych kompetencji oraz reorganizację, która już wkrótce przyniesie poprawę efektywności - mówi profesor Ryszard Sowiński z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

28.04.2020

Maseczka na egzaminie? MEN przygotuje wytyczne

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Resorty zdrowia i edukacji opracują wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminów maturalnych i ósmoklasitów, ale nie wiadomo na razie, czy uczniowie będą musieli nosić maseczki i jaki będzie limit osób zdających w jednej sali. Pierwsi do tegorocznych egzaminów zewnętrznych przystąpią maturzyści.

28.04.2020

Koronawirus utrudnia rozliczanie podatku u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Z preferencji lub zwolnień z podatku u źródła mogą korzystać podmioty, które są rezydentami w danym kraju i tzw. rzeczywistymi odbiorcami płatności. Epidemia i trudności w komunikacji i podróżach wpływają jednak istotnie na weryfikowanie miejsca prowadzenia rzeczywistej działalności. Coraz większego znaczenia nabiera też kwestia dochowania należytej staranności

28.04.2020

Kancelarie notarialne zamykają się z powodu koronawirusa

Prawnicy Koronawirus

367 spośród blisko 3600 kancelarii notarialnych jest obecnie zamkniętych z powodu zagrożenia koronawirusem. Kolejnych 769 - ograniczyło swoje działanie - wynika z danych przekazanych serwisowi Prawo.pl. Notariusze przyznają, że problemem zaczyna być brak klientów - wycofują się z transakcji i umów, szacując w kryzysie m.in. swoje zobowiązania finansowe i niepewność zatrudnienia.

28.04.2020

Prezes UOKiK zyska władzę nad firmami, by je chronić przed przejęciami

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus

Prawo.pl dotarło do projektu, który ma przeciwdziałać wrogim przejęciom polskich firm. Eksperci ostrzegają, że jest tak nieprecyzyjny, że może utrudnić znalezienie inwestora nawet tym, którzy nie prowadzą działalności strategicznej dla państwa. Firmy będą musiały zgłaszać chęć nabycia udziałów innych spółek, a o tym, czy mogą dokończyć transakcję będzie decydował prezes UOKiK. Brak zgłoszenia grozi karą do 100 milionów złotych i nieważnością umowy.

28.04.2020

Rząd ureguluje pracę zdalną - trzeba będzie ewidencjonować

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawca ma zapewnić środki pracy i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną. Jeśli tego nie zapewni, a pracownik będzie korzystał z własnych urządzeń, pracodawca będzie mógł płacić mu ekwiwalent pieniężny w wysokości 100 zł miesięcznie. Pracownik ma natomiast mieć obowiązek prowadzenia ewidencji wykonanych czynności

28.04.2020

Prof. Bosek: Skala ingerencji w stosunki osobiste i gospodarcze jest ogromna

Prawo karne Prawo cywilne Koronawirus

Przy zagrożeniu życia człowieka, jak w czasie epidemii, natychmiastowa wykonalność jest uzasadniona - komentuje ustawę antykryzysową prof. dr hab. Leszek Bosek, sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Przyznaje jednak, że ustawodawstwo doraźne godzi w niespotykanym dotychczas zakresie w stosunki osobiste i gospodarcze, a nawet ustrojowe

28.04.2020

Apel o możliwość wysyłkowej sprzedaży leków

Farmacja Koronawirus

Szpitale i organizacje pacjenckie apelują to aby leki przepisywane przez lekarza, apteki mogły wysyłać przez internet pacjentom, którzy są szczególnie narażeni na zarażenie koronawirusem. Obowiązujący obecnie art. 68 ust ustawy prawo farmaceutyczne wskazuje, że apteki mogą prowadzić sprzedaż wysyłkową leków, ale tylko tych dostępnych bez recepty.

28.04.2020

Rząd robi wyłom w przepisach o prawie do urlopu wypoczynkowego

Prawo pracy Koronawirus

W okresie epidemii koronawirusa pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy w wybranym przez siebie terminie, bez jego zgody i z pominięciem planu urlopów – przewiduje najnowszy projekt tarczy antykryzysowej. Jeśli zyska aprobatę rządu i parlamentu, to w takim trybie będzie mógł być udzielony pracownikowi nie tylko urlop zaległy, ale i połowa urlopu bieżącego.

27.04.2020

Doradcy podatkowi opracowali przewodnik po tarczy antykryzysowej

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Samorząd doradców podatkowych przygotował specjalny przewodnik po przepisach tarczy antykryzysowej 2.0. Dokument ma pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. Eksperci wyjaśniają w nim, na jaką pomoc od rządu może liczyć biznes i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją uzyskać. Opracowanie jest bezpłatne.

27.04.2020

RODO nie blokuje badań potrzebnych do walki z COVID-19

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus

Przepisy RODO nie stoją na przeszkodzie badaniom naukowym i umożliwiają zgodne z prawem przetwarzanie danych dotyczących zdrowia w celu wynalezienia szczepionki lub leczenia COVID-19 - stwierdza w wydanych w ubiegłym tygodniu wytycznych Europejska Rada Ochrony Danych. Ze stanowiska wynika, że ochrona danych jest priorytetem, ale nie przekreśla możliwości prowadzenia badań naukowych.

27.04.2020

„S”: Rządowe regulacje przerzucają skutki kryzysu na pracowników

Prawo pracy Koronawirus

Proponowane przez rząd rozwiązania tarczy antykryzysowej 3 to likwidacja ochronnej funkcji Kodeksu pracy oraz zamach na funkcjonowanie związków zawodowych. To brak jakichkolwiek cywilizowanych reguł na polskim rynku pracy – twierdzi NSZZ „Solidarność” w przyjętym właśnie stanowisku. Dotyczy ono najnowszej wersji rządowego projektu tarczy antykryzysowej 3.

27.04.2020

Trela: Epidemia uderza w kancelarie - szansą zmiany w działaniu i "odmrożenie" sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sytuacja adwokatów w czasie epidemii COVID-19 jest niezaprzeczalnie trudna. Na ich sytuację finansową wpływa m.in. mniejsza liczba klientów i praktycznie zamknięcie sądów. Szansą jest oczywiście ich "otwarcie", ale też zmiany w działaniu samych kancelarii, choćby poprzez oferowanie usług w zakresie prawa pracy czy odszkodowań - mówi adwokat Jacek Trela,

27.04.2020

MZ: Na test "drive thru" można będzie pojechać pod koniec kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus

W ostatnich dniach kwarantanny będziemy mogli bez łamania prawa wyjechać z domu, by przeprowadzić ponowny test na koronawirusa - zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Te zmiany mają wejść w życie na przełomie tego i następnego tygodnia - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu.

27.04.2020

Zasady bezpieczeństwa wz. COVID-19 także w domach dziecka

Koronawirus

Placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz opiekuńczo-terapeutyczne, rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka zobowiązano do wszelkich zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w związku z epidemią koronawirusa - poinformował rzecznika praw obywatelskich resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

27.04.2020

Osoby niepełnosprawne nie muszą zakładać w sklepach rękawiczek jednorazowych

BHP Koronawirus

Osoby, którym nie pozwala stan zdrowia, posiadające całościowe zaburzenia rozwoju czy zaburzenia psychiczne, nie muszą nosić rękawiczek jednorazowych podczas zakupów towarów lub usług - postanowił rząd wydając najnowsze rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

27.04.2020

Tarcza nie zawsze korzystna dla turystów i organizatorów turystyki

Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że branża organizatorów turystyki praktycznie przestała istnieć. Czy rozwiązania wprowadzone dla niej przez nowelizacje uchwalone w ramach tzw. tarczy antykryzysowej poprawią tę sytuację? - zastanawia się adwokat Paweł Wójcik z kancelarii RWW.legal Rusin Wójcik.

27.04.2020

Tarcza antykryzysowa na przekór kodeksowi pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Doprecyzowanie zasad pracy zdalnej, umożliwienie przesłania wypowiedzenia mailem, ułatwienie w obniżeniu wymiaru czasu pracy, a także złagodzenie zasad kodeksu pracy. Takie zmiany mają się znaleźć w kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej, zwanej tarczą 4, do której dotarło Prawo.pl.

27.04.2020

Porozumienia w sprawie postojowego: sukces czy porażka?

Prawo pracy Finanse Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Do 17 kwietnia pracodawcy zgłosili do Państwowej Inspekcji Pracy 7796 porozumień w sprawie świadczenia postojowego. Dotyczą one dofinansowania wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Czy to dużo? Zdania są podzielone.

27.04.2020