Obniżą pensje w Agencji Badań Medycznych

Opieka zdrowotna

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się projektem ustawy dot. utworzenia Agencji Badań Medycznych – zapowiedział w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu podał,...

05.11.2018

Trwają analizy, co zrobić z polskim osoczem 

Opieka zdrowotna

Około 23 proc. osocza pobieranego od polskich honorowych dawców krwi trafia do szpitali. Jego nadwyżki, czyli ok. 200 tys. litrów rocznie przekazywane są za opłatą zagranicę. Ministerstwo Zdrowia analizuje, czy warto zbudować w Polsce fabrykę do frakcjonowania osocza. Wnioski ma przedstawić do końca listopada.

05.11.2018

Będzie wymóg szczepień dla obcokrajowców przyjeżdżających do pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Pracujemy nad regulacjami dotyczącymi szczepień dla cudzoziemców, którzy na dłużej przyjeżdżają do Polski - poinformował w niedzielę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jego zdaniem odra, którą zostały zarażone dzieci na Mazowszu została "zawleczona z zagranicy".

04.11.2018

Polska i Niemcy będą współpracować w sprawie szczepień

Opieka zdrowotna

Problem rosnącej liczby osób odmawiających szczepień był jednym z tematów rozmów szefów resortów zdrowia Polski i Niemiec w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w końcu ubiegłego tygodnia w Warszawie.

04.11.2018

Płace w Agencji Badań Medycznych według ustawy kominowej

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany do projektu ustawy ws. utworzenia Agencji Badań Medycznych. M.in. zamiast specjalnych zasad wynagradzania kadry kierowniczej, autorzy postanowili wrócić do zasad ogólnych, tzn. według ustawy kominowej.

03.11.2018

Inspektor sanitarny apeluje o szczepienie dzieci

Opieka zdrowotna

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zaapelował w piątek o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

02.11.2018

Ognisko odry pod Warszawą

Opieka zdrowotna

Powiat pruszkowski w województwie mazowieckim dołączył właśnie do miejsc, gdzie pojawiło się kolejne ognisko epidemiczne związane z zachorowaniami na odrę. Lekarze zgłosili do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie i ich rodzin.

02.11.2018

Szybkie i przez to drogie zakupy w szpitalach na koniec roku

Finansowanie zdrowia

Szpitale srogo przepłacają za sprzęt medyczny, bo dodatkowe pieniądze na jego zakup, które pod koniec roku rozdysponowuje Ministerstwo Zdrowia, muszą wydać w krótkim czasie. Ale nowy sprzęt jest im potrzebny.

02.11.2018

Senat WUM zdecydował o konsolidacji trzech szpitali klinicznych

Zarządzanie

Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pozytywnie zaopiniował Program Operacyjny Konsolidacji i Restrukturyzacji na lata 2018-2028 trzech szpitali klinicznych. Mają mieć wspólne: zaopatrzenie, aptekę szpitalną, diagnostykę laboratoryjną, patomorfologię, administrację.

31.10.2018

Pacjent nie powinien płacić za telewizor, jeśli to własność szpitala

Zarządzanie

Szpital musi pacjentowi zapewnić leki. Lecznica nie może także od chorego żądać opłat za czajnik, szafę czy telewizor – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jednak właścicielem tych sprzętów musi być podmiot leczniczy. Największy problem będzie z telewizją, bo odbiorniki w salach chorych często są wstawiane przez firmy zewnętrzne.

31.10.2018

W NFZ brakuje milionów na leczenie onkologiczne

Finansowanie zdrowia

266 mln zł – tyle wynoszą obecnie zaległości za świadczenia nielimitowane, głównie dotyczące onkologii, udzielane w trybie hospitalizacji na terenie całego kraju. W przyszłym roku ta luka może znacznie wzrosnąć ze względu na konieczność sfinansowania przyznanych różnym zawodom medycznym podwyżek.

31.10.2018

Diagności laboratoryjni: Bez nas szpitale staną, też chcemy podwyżek!

Diagności laboratoryjni mają dość tego, że podwyżki otrzymali pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni, a o nich zapomniano. 14 listopada zapowiadają, że przyjdą pod ministerstwo zdrowia, bo wtedy związki zawodowe będą rozmawiać w ministerstwie zdrowia o podwyżkach.

30.10.2018

Chorego wypiszą, by za dwa tygodnie znów go przyjąć 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeśli pacjent jest leczony na chirurgii, ale ma inne choroby i powinien być jeszcze diagnozowany na oddziale internistycznym, to szpital nie przeniesie go od razu na internę, ale wypisze do domu i... przyjmie po 14 dniach. Musi tak zrobić, bo inaczej nie dostanie pieniędzy za leczenie na obu oddziałach. Dyrektorzy szpitali wskazują, że absurdalne jest uzależnianie wypłaty szpitalowi środków od zachowania dwutygodniowego odstępu między hospitalizacjami, jeśli oddziały są w jednym szpitalu.

30.10.2018

Protest przeciwko konsolidacji szpitali WUM

Opieka zdrowotna

"Wykreślaniu mówimy nie" - transparenty z takim hasłem trzymali członkowie szpitalnych związków zawodowych protestujący we wtorek przeciwko przyjęciu przedstawionego przez władze Warszawskiego...

29.10.2018