E-zamówienie tylko z właściwym podpisem

Zamówienia publiczne

Przedsiębiorca startujący w wirtualnym przetargu powinien składać swój podpis bezpośrednio na pliku z ofertą lub na „paczce” dokumentów elektronicznych - wynika z opinii Urzędu Zamówień Publicznych. Bez tego nie mają szans na jakąkolwiek wygraną. Jego oferta z "automatu" zostanie odrzucona przez zamawiającego.

06.05.2021

UE: Będą ograniczenia dla firm dotowanych przez państwa spoza Unii

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Proponowane przez Komisję Europejską nowe przepisy mają chronić unijne firmy przed przejmowaniem przez zagraniczne przedsiębiorstwa otrzymujące dotacje rządowe. Projekt przewiduje też ochronę zamówień publicznych przed udziałem w nich nieunijnych spółek dotowanych przez państwo.

05.05.2021

Korupcja dożywotnio pozbawi publicznych stanowisk i pieniędzy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna Wybory

Do gry wraca projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej. Zgodnie z nim osoby skazane za korupcję nie będą mogły być zatrudniane w instytucjach państwowych i samorządowych, a także spółkach z udziałem Skarbu Państwa i samorządu. Zostaną też pozbawione prawa startowania w wyborach. Projekt ma być wniesiony do Sejmu w tym tygodniu jako poselski, a Prawo.pl ustaliło, że PiS go poprze.

19.04.2021

NIK: Realizacja zamówień centralnych i wspólnych do poprawy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

NIK sprawdziła, czy zamówienia centralne i wspólne w wybranych jednostkach administracji rządowej i samorządowej realizowane są prawidłowo i efektywnie. Okazuje się, że takie zakupy nie zawsze są korzystne, bo instytucje kierują się przekonaniem o opłacalności scentralizowanych zamówień ze względu na dużą skalę prowadzonych i nie dokonują oceny ich efektywności na bieżąco.

16.04.2021

Nowe zamówienia publiczne powodują chaos, część samorządów wstrzymuje przetargi

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Nowe technologie

Samorządy nie radzą sobie z nowym prawem zamówień publicznych. Ich zdaniem nowe przepisy nie ułatwiają, a skomplikują proces przetargowy. Są problemy techniczne i wiele nowości. Przez niewystarczające wyjaśnienia i nieprzygotowanie urzędników, dla których brakuje miejsc na szkoleniach, mogą pojawić się błędy, których skutki samorządy poniosą w przyszłości. Część z nich wstrzymuje się z ogłaszaniem nowych przetargów.

22.03.2021

Zakup komputerów z nowymi rekomendacjami UZP

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Urząd Zamówień Publicznych wydał nowe rekomendacje dotyczące zamówień na zestawy komputerowe. To jest bardzo potrzebny i długo wyczekiwany przez branżę dokument. Poprzednia jego wersja powstała bowiem dziewięć lat temu, a przez ten czas nastąpił duży postęp technologiczny.

09.03.2021

SN: Możliwe roszczenie o naprawienie szkody powstałej przy przetargu

Prawo cywilne Zamówienia publiczne

Dochodzenie naprawienia szkody przez wykonawcę, którego oferta nie została wybrana wskutek naruszenia przez zamawiającego przepisów Prawo zamówień publicznych, nie wymaga uprzedniego stwierdzenia naruszenia przepisów tej ustawy prawomocnym orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej lub prawomocnym orzeczeniem - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

02.03.2021

UODO: Pracodawcy nie mają prawa przekazywać danych o zdrowiu pracowników zamawiającemu

Zamówienia publiczne Prawo pracy RODO

Regulacja art. 15r ust. 1 ustawy w sprawie COVID-19 nie może stanowić podstawy prawnej do przetwarzania przez pracodawcę innych danych o pracowniku (danych o stanie zdrowia) i w warunkach innych niż wynikające wprost z przepisów prawa pracy – uważa UODO. I takie stanowisko przekazał Rzecznikowi MŚP w odpowiedzi na jego wniosek.

26.02.2021

Od początku roku jest nowy unijny próg na dostawy w ramach zamówień publicznych

Zamówienia publiczne

Aktualne progi unijne i ich równowartość w złotych określone zostały w załączniku do obwieszczenia z 01.01.2021 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

12.01.2021

SN: Fałszywa informacja podana w czasie przetargu to oszustwo

Prawo karne Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości

Podanie nieprawdziwych informacji o kwalifikacjach zawodowych inspektora nadzoru w czasie procedury przetargowej jest oszustwem. Postępowanie karne nie może być umorzone, gdy dowody nie mają jednoznacznego wyrazu, a sąd błędnie uznał za rzetelne wyjaśnienia oskarżonego, że nie miał świadomości bezprawności swojego działania - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

08.01.2021

Prawo przewiduje możliwość zastrzeżenia zamówienia publicznego dla spółdzielni socjalnych

Pomoc społeczna Zamówienia publiczne

Nowe prawo zamówień publicznych przewiduje zmiany związane z aspektami społecznymi. Oprócz możliwości zastrzeżenia zamówienia dla spółdzielni socjalnych, rozszerzono katalog osób społecznie marginalizowanych. Wprowadza też zasadę efektywności - zamawiający nie będzie kierował się jedynie najniższą ceną, ale ma uwzględniać aspekty społeczne czy znaczenie dla środowiska.

05.01.2021

Od 1 stycznia warszawski sąd okręgowy przejmuje zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości

Na potrzeby nowej komórki przewidziano 6 etatów sędziowskich, 3 asystenckie i 6 etatów urzędniczych - poinformowało Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. Tymczasem podczas prac nad utworzeniem jednego sądu do spraw z zakresu zamówień publicznych mowa była o... 20 sędziach, 20 asystentach i kilkudziesięciu urzędnikach. Od początku jednak trwała dyskusja nad tym skąd wziąć na to środki.

01.01.2021

Ustawa wprowadzająca Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg wchodzi w życie

Zamówienia publiczne Finanse publiczne

Wchodząca w życie 31 grudnia ustawa zmienia nazwę Funduszu Dróg Samorządowych na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Przewiduje ona zwiększenie dofinansowania budowy obwodnic na drogach wojewódzkich oraz budowy, remontów i modernizacji dróg w dużych miastach.

31.12.2020

Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Od Nowego Roku wchodzą w życie dwie ważne ustawy dla zamawiających i wykonawców. Jedna to nowe prawo zamówień publicznych, druga to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji wynagrodzenia i postępowanie koncyliacyjne na etapie realizacji umowy. Drugi określa przepisy przejściowe.

30.12.2020

Rusza pełna elektronizacja zamówień publicznych

Zamówienia publiczne

Już od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowe prawo zamówień publicznych. Wprowadza ono wiele ważnych zmian. Zdaniem ekspertów największa to jednak pełna cyfryzacja zamówień publicznych. Od Nowego Roku wszystkie zamówienia będą przeprowadzane elektronicznie, a oferty będą opatrzne e-podpisem.

29.12.2020

Kto się boi nowego Prawa zamówień publicznych?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Nowe Prawo zamówień publicznych powinno wejść w życie od 1 stycznia. Tymczasem wiele samorządów w ostatnich dniach apelowało o wydłużenie vacatio legis. Dyskusja na temat późniejszego wprowadzenia ustawy to najczęściej efekt braku rozporządzeń do niej, oraz braku wiedzy jak przygotować dokumenty według tej ustawy i w efekcie strach zamawiających przed nowymi przepisami – zauważa dr Małgorzata Dobrzyńska-Dąbska

14.12.2020

Centralny Port Komunikacyjny stawia wykonawcom nierealistyczne wymagania

Zamówienia publiczne

Spółka Centralny Port Komunikacyjny skonstruowała dokumenty przetargowe w sposób zobowiązujący wykonawcę do uwzględnienia w cenie oferty ryzyk, których nie da się przewidzieć na etapie sporządzania oferty. Wynikają one w dużej mierze z niedookreślenia przedmiotu zamówienia – pisze Anna Oleksiewicz, prezes zarządu ZOPI, adwokat i wspólnik kancelarii Hoogells.

26.11.2020

Nowa ustawa ułatwi pracę zdalną w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Koronawirus

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych ułatwi wykonywanie pracy zdalnej, bo wprowadza zapewnienie komunikacji elektronicznej między zamawiającym i wykonawcą także w procedurach krajowych. Dlatego zamawiający powinni wyposażyć się w komercyjne platformy zapewniające elektronizację i zainteresować się dodatkowym rozszerzeniem modułów funkcjonalnych o element planowania i realizowania zamówień

25.11.2020

Praca zdalna w zamówieniach publicznych wyzwaniem dla urzędów

Zamówienia publiczne Koronawirus

W stanie epidemii większa część prac związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego może być realizowana w formie pracy zdalnej. Jednak to wyzwanie pod względem organizacyjnym dla pracowników i osób zarządzających zespołami. W komórce zamówień publicznych powinien być „łącznik” pracujący stacjonarnie.

24.11.2020