Przetargi: Skany ofert z e-podpisem pod lupą urzędników i ekspertów

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych przygotowuje opinię wyjaśniającą jak należy traktować skan oferty podpisany elektronicznie. Swoje stanowisko wyraziło już Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. To reakcja na niedawne orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, według którego taka oferta jest nieważna.

28.02.2019

Krajowa Izba Odwoławcza prostuje orzecznictwo w sprawie e-przetargów

Zamówienia publiczne

Wszystko wskazuje, że Krajowa Izba Odwoławcza zmienia zdanie w dwóch kluczowych dla zamówień publicznych kwestiach. Z najnowszych orzeczeń wynika, że skan oferty opatrzony podpisem kwalifikowanym oraz dokumenty podpisane z użyciem algorytmu skrótu SHA-1 są ważne.

18.02.2019

Minister: Wkrótce projekt nowego prawa zamówień publicznych będzie gotowy

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Szybkie zakończenie prac nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych zapowiedziała w sobotę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (fot.). Jak podkreśliła, nowa ustawa pozwoli m.in. uporządkować przepisy i uprościć procedury, co ma umożliwić małym i średnim przedsiębiorstwom start w przetargach.

16.02.2019

Ministerstwo Cyfryzacji: e-podpisy z SHA-1 są ważne

Zamówienia publiczne

Algorytm funkcji skrótu SHA-1 w podpisie kwalifikowanym jest nierekomendowany, co nie znaczy wycofany. Tak brzmi najnowsze stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji. W konsekwencji prezes Urzędu Zamówień Publicznych uznał, że opatrzone taki podpisem dokumenty są prawidłowe.

15.02.2019

KIO nie zrozumiała przepisów o podpisie elektronicznym

Zamówienia publiczne

Eksperci głośno krytykują orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. Mówią wprost, że izba się pomyliła uznając wykluczenie wykonawcy, który opatrzył dokumenty podpisem elektronicznym z funkcją SHA-1. W tej sprawie, na prośbę Urzędu Zamówień Publicznych, stanowisko ma zająć Ministerstwo Cyfryzacji. To na jego opinii oparło się KIO.

30.01.2019

Nowe prawo zamówień publicznych z nowymi procedurami

Zamówienia publiczne Budownictwo

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii skierowało do konsultacji publicznych dwa projekty. Jeden to liczące 682 artykuły nowe prawo zamówień publicznych, a drugi to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji i postępowanie koncyliacyjne.

25.01.2019

Urząd Zamówień Publicznych będzie bardziej przyjazny

Zamówienia publiczne

Procedura koncyliacyjna ma pomóc szybko rozstrzygać spory podczas realizacji umów o zamówienia publiczne. Więcej ogłoszeń trafi do Biuletynu Zamówień Publicznych, pojawi się też nowa procedura. Planujemy też publikowanie kolejnych dobrych praktyk, np. w sprawie klauzul zmian umowy i aktualizację miniPortalu – mówi Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

24.01.2019

Przetargi: KIO rozstrzygnie też spory w trakcie realizacji umowy

Zamówienia publiczne

W Krajowej Izbie Odwoławczej zostanie powołana Izba Koncyliacyjna. Będzie rozstrzygała spory między wykonawcami a zamawiającymi w trakcie realizacji umowy. Taką rewolucyjną zmianę przewiduje projekt nowego prawa zamówień publicznych. Dzięki temu mniej sporów ma trafiać do sądów.

23.01.2019

Waloryzacja kontraktów - resort infrastruktury poszedł na niewielkie ustępstwa

Zamówienia publiczne Budownictwo

W zamówieniach ogłaszanych przez GDDKiA oraz PKP PLK maksymalna wysokość waloryzacji wyniesie 5 proc. – to główne założenie klauzul waloryzacyjnych, z którego strona rządowa się nie wycofa. Branży budowlanej udało się porozumieć w kwestiach dotyczących podwykonawców, a także technicznych aspektów rozliczeń.

22.01.2019

Podpis elektroniczny może być niebezpieczny w e-zamówieniach

Zamówienia publiczne

Choć wykonawca kupił podpis elektroniczny od zaufanego dostawcy, podpisany nim JEDZ został uznany za nieważny. I to mimo, że dyrektywa mówi, że jeżeli oferta jest podpisana kwalifikowanym certyfikatem z zaufanej listy, zamawiający nie może stosować dodatkowych wymogów mogących utrudnić korzystanie z tych podpisów. KIO oparła się na ustawie o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Wyrok analizuje Anna Prigan, radca prawny z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

19.01.2019

Zamówienia publiczne: jakie kryteria wybrać poza ceną

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych opublikował właśnie poradnik dotyczący zasad oceny ofert. Pierwsza część jest teoretyczna, druga praktyczna. W niej są podane przykłady kryteriów pozacenowych dla konkretnych zamówień, np. na usługi projektowe, roboty budowlane czy informatyczne.

08.01.2019

Trwają rozmowy w sprawie waloryzacji kontraktów budowlanych

Zamówienia publiczne Budownictwo

Waloryzacja kontraktów ma wynieść do 5 proc. wartości kontraktów. Będzie comiesięczna, rozliczana na podstawie realnie wykonanych robót budowlanych, wraz z wystawionym przejściowym świadectwem płatności - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

04.01.2019

Minister powie, czy warto realizować inwestycję w PPP

Zamówienia publiczne

Ministerstwo rozwoju zaleca podmiotom publicznym przygotowującym się do inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego skorzystanie z certyfikacji – opinii resortu, czy zastosowanie formuły PPP jest zasadne.

26.11.2018

UOKiK tropi zmowy przetargowe

Zamówienia publiczne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił już zarzuty ośmiu przedsiębiorcom, ale podejrzewa próby ustawienia co najmniej kilkunastu przetargów. Zwykle chodzi o rezygnowanie z podpisania kontraktu przez zwycięzcę - uczestnika zmowy. Wówczas kontrakt dostaje jej drugi uczestnik, który przedstawił droższą ofertę.

14.11.2018

E-fakturowanie ma usprawnić rozliczenia w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zmniejszenie zatorów płatniczych i liczby błędnych oraz fałszywych faktur w obiegu - to cel ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym, którą Sejm przyjął w piątek po zaakceptowaniu senackich poprawek.

09.11.2018